Küresel Isınmaya Karşı Alınacak 10 Önlem

3 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Son 15-20 yılın en çok duyduğumuz haberlerinden biri olan küresel ısınma, genel olarak dünya yüzeyinin anormal şekilde ısınması ve atmosferde biriken zararlı gazlar sonucu iklim değişikliği yaşanmasını ifade ediyor. Güncel bir durum olmamakla birlikte hala yapılan çalışmaların yeterli olmadığı da bir gerçek… Üzerinde yaşam olan tek gezegeni katlediyor, ciğerlerini kesiyor, tükettikçe tüketerek zararlı gazlarla kendimizi boğmaya devam ediyoruz. Uluslararası anlamda pek çok protokol düzenlense ve yaptırımı olan anlaşmalar imzalansa da bireysel çabamızın önemini hiçe sayamayız. Değişim, bireylerin harekete geçmesiyle başlar. Küresel ısınmaya karşı alınacak 10 önlem listemize göz atarak siz de bunun bir parçası olabilirsiniz!

1. Enerji Dostu Ürünler Kullanın

Küresel ısınmaya karşı alınacak 10 önlem

Daha az enerji tüketen ampuller kullanın. Çevre dostu ambalajlar ve geri dönüştürülebilen ürünler tercih edin. Kışın daha fazla ısınmak için daha çok ısıtıcı kullanmak yerine yalıtım yaptırarak hem ekonomik hem ekolojik fayda sağlayın. Petrol, fosil yakıt ve kömür kullanımını azaltın. Daha çok yenilenebilir enerji demek küresel ısınmaya karşı etkili bir mücadele demek.

2. Tüketimi Azaltın

Küresel ısınmaya karşı alınacak 10 önlem

Teknolojik ürünler hayatımızın bir parçası ancak gerçekten hangilerine ihtiyacınız olduğunu iyi belirleyin. Kullanmadığınız teknolojik aletleri ise çöpe atmak yerine bunları dönüştürebilecek firmalara verin. Uzun süre kullanabileceğiniz ve geri dönüştürülebilir eşyalar tercih edin. Klima kullanımını azaltmaya özen gösterin, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi eşyaları tam anlamıyla dolmadan çalıştırmayın.

3. Sofranıza Koyduğunuz Her Yiyecek Önemli

Küresel ısınmaya karşı alınacak 10 önlem

Tüketim alışkanlığı yalnızca eşyalarda değil yediklerimizde de kendini gösteriyor. Yiyeceklerinizin sizin için yeterli olduğuna emin olun ve çöpe dökmemeye özen gösterin. Daha az kırmızı et ve süt ürünü tüketin. Bunun nedeni, günümüzde büyükbaş hayvancılığın doğal ve sağlıklı ortamlarda değil, sanayileşmenin bir parçası olarak büyük tesislerde gerçekleştiriliyor olması. Doğal ortamından uzak beslenen büyükbaş hayvan eti, sera gazı etkisine neden oluyor. Tüketmek istediğiniz takdirde çiftlik ortamında yetişmiş olanları tercih edin.

4. Seyahatleriniz Doğa Dostu Olsun

Küresel ısınmaya karşı alınacak 10 önlem

Seyahatlerinizde uçak kullanımınızı seyrekleştirin. Varsa rotanıza ait başka alternatifler, örneğin tren kullanabilirsiniz. Alışveriş için uzun seyahatler yapmak yerine yerel mağazaları ve merkezleri tercih edin. Yürümek ve bisiklete binmek, hem sizin için hem doğa için en sağlıklı ulaşım şekli. Ancak zaruri durumlarda toplu taşıma araçları kullanın. Bireysel araçlarınızın doğaya salabileceği karbon miktarını unutmayın.

5. Ağaçlandırma Çok Önemli!

Doğaya yapabileceğiniz en güzel katkılardan biri de ağaç dikmek. Tek bir ağacın, saatte ortalama 2.3 kg karbondioksit emdiğini biliyor muydunuz? Evinizin bahçesine veya uygun gördüğünüz arazilere ağaç dikebilir, bunu kendiniz ve aileniz için de eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Ayrıca çevreye katkı yapan pek çok sivil toplum kuruluşu aracılığıyla da bunu gerçekleştirebilirsiniz.

6. Su Tasarrufu Yapın

Karbon kirliliğini azaltacak önlemlerden biri de su tasarrufu yapmak. Çünkü suyunuzu arıtmak ve ısıtmak da enerji gerektiriyor. Bu nedenle duş alırken süreyi kısa tutun, diş fırçalarken veya tıraş olurken musluğunuzu kapatın. Daha az su harcayan klozetler kullanın. Küresel ısınma beraberinde kuraklığı da getirdiği için kullanılabilir temiz su kaynakları günden güne azalmakta. Evsel atıklarınızı sulara karıştırmadığınızdan emin olun. Ayrıca çamaşır suyu kullanımınızı azaltın.

7. Elektronik Aletlerinizi Kapatın

Karbondioksit salınımını engellemek için kullanmadığınız durumlarda elektronik aletlerinizi kapalı tutun. Bilgisayarınızı uyku modunda kullanmamaya özen gösterin. Seyrek kullanılan elektronik aletlerin ise fişini çekin. Daha az enerji harcayan elektrikli eşyalar kullanmaya özen gösterin.

8. Çöplerinizi Ayrıştırın

Neredeyse her insan, her gün çöp üretmekte. Bu önüne geçemeyeceğimiz bir durum ancak çöpler doğru şekilde ayrıştırılırsa küresel ısınmaya karşı bir önlem daha alınmış olur. Gıda, cam, kağıt, plastik, gibi atıklar ayrı ayrı çöpe gitmelidir. Piller ise çöpe atılmamalıdır. Tekno market, okul, cami, hastane, muhtarlık gibi kurumlardaki toplama noktalarına atabilirsiniz. Pet şişede su almak yerine cam ya da alüminyum bir matara kullanabilirsiniz. Poşet kullanmak yerine bez torba tercih edebilirsiniz. Bireysel çabanın yanında bu konu, şehirlerin geri dönüşüm tesisleri ve altyapısının da önemli olduğunu gösteriyor.

9. Yakıt Tasarruflu Araç Kullanın

Bizce toplu taşıma araçları kullanın veya yürüyün. Ancak araba kullanmanız gerekiyorsa aracınızın yakıt tasarruflu olmasına dikkat edin. Kurşunsuz benzin tüketmeye, aracınızın taşıma kapasitesini aşmamaya ve yavaş sürmeye özen gösterin. Arabanızı duraklattığınız zaman motoru durdurun. Bakımını düzenli olarak yaptırın. Böylelikle karbondioksit salınımını minimum düzeyde tutmaya çalışın.

10. Farkındalık Yaratın

Küresel ısınmaya karşı alınacak 10 önlem

Küresel ısınmaya karşı alınacak 10 önlem listemizin sonuncusu, bildiklerinizi paylaşmak. Çevrenize aldığınız veya almak istediğiniz önlemlerden bahsedin. Çevre aktivisti olan sivil toplum örgütlerine katılın ve çalışmalarında yer alın. Küresel ısınmanın sonuçlarını ve boyutlarını ne kadar çok kişi bilirse o kadar çok bir şeyler yapabilme şansı artar ve önlemler etkili olur. Kısaca farkındalık yaratmak, küresel ısınmaya karşı alınacak 10 önlem arasında en önemli olanı.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!