Küresel Isınma ve Yenilenebilir Enerji


Küresel ısınma, sanayi devriminden buyana özellikle petrol yakıtlarının dikkatsizce kullanılması, sanayi süreçleri ve ormansızlaşma gibi farklı insan etkinlikleri nedeniyle, ayrıca atmosfere salınan sera gazlarının atmosferdeki birikimlerinden dolayı hızlı artışa bağlı olarak, kentleşmenin de etkisiyle dünyada ve atmosferin alt bölümlerinde oluşan sıcaklık artışına denilmektedir.

Küresel ısınma, dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Daha şimdiden kuraklık tehdidi baş gösteriyor. Kışlar yağışsız geçerken ağaçlar erken çiçek açıyor. Biliminsanları son 50 yılda sıcaklık artışının insanlar üzerinde çeşitli olumsuz etkileri olduğu görüşündeler. İklim değişikliklerinin insanlar üzerinde kalp, solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı diğer hastalıklara sebep olabiliyor. Küresel ısınma ile mücadele etmenin yolları; su ve enerji kaynaklarını dikkatli kullanma, ulaşımda karbondioksit oranını azaltacak önlemler alma ve geri dönüşümü desteklemektir.

Yukarıdaki videoda dünyanın 1880 yılından 2011 yılına kadar sürekli bir ısı artışı yaşadığını gösterdi. 26 saniyelik bu video Amerika NASA tarafından hazırlandı.

1976 ve 2018 Dünya Isı Haritası
1976 ve 2018 Dünya Isı Haritası

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
7
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç
dergiCE

Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim