Küresel Isınma ve Yenilenebilir Enerji

1 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan

Küresel ısınma, sanayi devriminden buyana özellikle petrol yakıtlarının dikkatsizce kullanılması, sanayi süreçleri ve ormansızlaşma gibi farklı insan etkinlikleri nedeniyle, ayrıca atmosfere salınan sera gazlarının atmosferdeki birikimlerinden dolayı hızlı artışa bağlı olarak, kentleşmenin de etkisiyle dünyada ve atmosferin alt bölümlerinde oluşan sıcaklık artışına denilmektedir.

Küresel ısınma, dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Daha şimdiden kuraklık tehdidi baş gösteriyor. Kışlar yağışsız geçerken ağaçlar erken çiçek açıyor. Biliminsanları son 50 yılda sıcaklık artışının insanlar üzerinde çeşitli olumsuz etkileri olduğu görüşündeler. İklim değişikliklerinin insanlar üzerinde kalp, solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı diğer hastalıklara sebep olabiliyor. Küresel ısınma ile mücadele etmenin yolları; su ve enerji kaynaklarını dikkatli kullanma, ulaşımda karbondioksit oranını azaltacak önlemler alma ve geri dönüşümü desteklemektir.

Yukarıdaki videoda dünyanın 1880 yılından 2011 yılına kadar sürekli bir ısı artışı yaşadığını gösterdi. 26 saniyelik bu video Amerika NASA tarafından hazırlandı.

1976 ve 2018 Dünya Isı Haritası
1976 ve 2018 Dünya Isı Haritası

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
8
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)