Kripto Para Dünyasında En Güvenilir Bitcoin Borsaları

6 dk okuma süresi

Binance Üye Olup Bedava Bitcoin Kazanın
HEMEN KAYDOL

5
11 Paylaşım, 5 puan

Kripto para borsaları, her geçen gün yeni kullanıcıları ile büyümeye devam ediyor. Bu riskli ama aynı zamanda kazançlı ortamda yatırımcıların en çok önemsediği şey ise güvenlik oluyor. Her kripto para borsası, insanların dikkatini çekebilmek için güvenlik açısından farklı imkanlar sunuyor. Siber saldırılardan korunmanın ve kullanıcıların varlıklarını güvende tutmanın önemli olduğu platformlarda, kimi zaman istenmeyen kayıplar yaşanabiliyor. Kripto para dünyasında kullanıcılar, en güvenilir Bitcoin borsaları hakkında doğru bilgilere ulaşmak için ise terettüde düşebiliyor. İşte yatırımcılar veya yatırımcı olmaya adaylar için güvenilir kripto para borsaları hakkında yazımız sizler için hazırlandı! Keyifli okumalar!

1. Binance

Kripto Para Dünyasında En Güvenilir Bitcoin Borsaları

Changpeng Zhao adlı iş adamı tarafından 2017 yılında kurulan Binance, kripto para borsaları arasında en bilinenlerden. Öyle ki Binance, 2018 yılından itibaren ticaret hacmi ve bünyesinde barındırdığı altcoinlerinin sayısı açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi. Marketinde listelediği altcoinlerin miktarı açısından neredeyse hiçbir rakibi bulunmayan Binance, kullanıcılara sadece ABD Doları veya Bitcoin ile borsada yer almalarını zorunlu tutmuyor. Hizmet verdiği bütün ülkelerin para birimleri, Binance’te altcoin alıp satma işlemlerinde kullanılabiliyor. Örneğin Türk Lirasıyla Binance’te bir değişikliğe gerek duyulmadan işlem yapılabiliyor. Her geçen gün kendini daha da geliştiren Binance, kullanıcılarına daima mükemmel hizmeti vermeyi amaçlıyor.

2. Bitfinex

Merkezi Hong Kong’dayer alan Bitfnex, bilinen en büyük kripto para borsaları arasında yer alır. Britanya Virjin Adaları’na kayıtlı olan ve iFinex Inc adlı şirkete ait olan Bitfinex, birçok özelliği ile diğer kripto para borsaları arasından öne çıkar. Öncelikle işlem hacmi ve destinasyon açısından en iyi borsalardandır. Ayrıca Bitfinex, hem fiat-kripto ticaretini hem de kripto-kripto arası işlemleri destekler. Marj ticareti, limit ve stop emirleri de bulunan Bitfinex, kullanıcılarının en kolay şekilde kripto para işlemlerini gerçekleştirmesini sağlar. Gösterge tabloları, menü ve platform bölümü ile basit ve kullanışlı bir görünüme sahiptir. Oldukça sağlam bir güvenlik alt yapısına sahip olmasına rağmen Bitfinex, 2015 ve 2016 yıllarında iki kez saldırıya uğramıştır. Bu saldırıların ardından güvenlik sistemlerini güçlendirmiş, kullanıcılarının kayıplarını da telafi etmiştir.

3. Bithumb

Kripto Para Dünyasında En Güvenilir Bitcoin Borsaları

Güney Kore’ye ait olan Bithumb, kripto para dünyasında önemli yere sahip, en güvenilir bitcoin borsaları arasındadır. Javier Sim tarafından 2017 senesinde kurulan Bithumb, 8 milyon kayıtlı kullanıcıya sahiptir. Ayrıca Bithumb, kümülatif işlem hacmi 1 trilyon ABD dolarını aşan, büyük bir dijital para borsası olma özelliğini de taşır. Bithumb’a dair bilinmesi gerekenler arasında, neredeyse bütün işlem seçeneklerinin Asya ülkelerine yönelik olduğu yer alır. Hemen hemen tüm kripto para birimleri ile işlem gerçekleştirilebilen Bithumb’da, param birimi olarak Güney Kore Cumhuriyeti’nin resmi para birimi olan Won’a destek olunuyor. Her türlü işlem miktarında 0,15 dolar komisyon alınması da bu platformun bir başka özelliği. Sağlam güvenlik önlemleri bulunan Bithumb’a üye olabilmek ise zorlu bir doğrulama işleminden geçiyor.

4. Bittrex Global

Bittrex 2014 senesinde, Bill Shihara, Richie Lai, Ryan Hentz ve Rami Kawach tarafından kurulmuştur. Platformun merkezi Seattle, Washington’dadır. Ekip içerisinde Microsoft, Amazon ve Blackberry gibi bilinen şirketlerden, 50 yıllık güvenlik deneyimine sahip isimler yer alır. Bu da Bittrex’i kripto para dünyasında, en önemli borsalar arasında, güvenilir bir bitcoin borsaları arasında önemli bir konuma getirir. Sadece kriptodan kriptoya alım satım gerçekleştirilebilen borsada, ABD Doları, Çin Yuanı gibi itibari para birimleri kullanılmaz. US Dollar Tether değeri, ABD Dolarına bağlanmıştır. Böylelikle 1 USDT, 1 USD değerindedir. Bittrex’te 190’dan fazla kripto para birimi bulunur ve platformda 284 eşsiz alım satım çifti yer alır. Alım satım işlemlerinde %0,25 sabit ücret alınır. Bittrex’in diğer bir önemli özelliği ise kullanıcılarından mümkün olduğunca az kişisel bilgi almaya çalıştığıdır.

5. Coinbase

Kripto Para Dünyasında En Güvenilir Bitcoin Borsaları

Kurucuları Brian Armstrong ve Fred Ersman olan Coinbase’in merkezi San Francisco’dadır. Son açıklanan rakamlara göre Coinbase, borsada 50 milyar dolar değerinde işlem hacmine sahiptir. 10 milyondan fazla müşteriye sahip platformda, başta Bitcoin olmak üzere Etherium, Litecoin ve Ripple gibi pek çok kripto biriminin işlemleri yapılabiliyor. Coinbase, sahip olduğu güvenlik sistemleri ile biliniyor. Coinbase, kullanıcılarının varlıklarını korumak adına verilerinin %98’ini çevrimdışı şekilde muhafaza ediyor. Veriler USB bellek gibi cihazlarda depolandığından, verilerin internet ile bağlantısı bulunmuyor ve olası online saldırılar engelleniyor. Coinbase, çevrimdışı olarak muhafaza edilemeyen %2’lik kısım için ise sigorta hizmetini devreye sokuyor.

6. Gemini

Gemini, Winklevoss ikizleri tarafından 2015 yılında kurulmuştur. Merkezi New York’ta yer alan kripto para borsası, yalnızca Bitcoin ve Ethereum alım satım işlemlerine onay verir. 2016 senesinde ilk Ethereum lisansına sahip kripto para borsası olması ise Gemini hakkında çarpıcı bir bilgidir. İtibari para birimi olarak yalnızca ABD Doları kullanılabilen platformda, BTC, ETH, LTC, BAT ve LINK gibi farklı kripto para birimleri ile de alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Gemini, öncelikle güvenliği önemseyenler için muhteşem bir borsadır. Özellikle büyük miktarlarda Bitcoin veya Ethereum almak için oldukça elverişlidir. Gemini, kullanıcılarının varlıklarının neredeyse tamamını çevrimdışı ortamlarda saklar. ABD Doları hesapları Federal Deposit Insurance Corporation tarafından sigortalanmıştır ve tüm paralar New York’taki lisanslı bir bankada tutulur.

7. Huobi Global

Kripto Para Dünyasında En Güvenilir Bitcoin Borsaları

Şu anda Singapur’a kayıtlı bir şirket olan Huobi, 2013 yılında Çin’de kurulmuştur. Güney Kore, Japonya, Hong Kong ve ABD ofisleri bulunan Huobi, 2019 yılında Türkiye’de de bir ofis açmıştır. Günümüzde dünyadaki kripto para hacminin neredeyse %60’ını kontrol etmeye başlayan Huobi, bu yükselişini güvenlik sistemlerindeki iyileştirmeler sayesinde kazanmıştır. Yatırımcılar arasında “en güvenli borsa” olarak anılmaya başlayan Huboi Global, son yedi sene boyunca hiçbir güvenlik açığı ve kripto para saldırısı yaşamamıştır. Huobi’nin donma ve teknik sorunların yaşanmadığı bir borsa oluşu, kullanıcıların bu borsayı tercih etmesini arttırmıştır. Ayrıca bin 300’den fazla teknik ekip çalışanı günün her saniyesinde, platformu tüm tehditlere karşı korumakta. Bu da Huobi’nin, yatırımcılar tarafından daha fazla tercih edilmesini sağlıyor.

8. Kraken

Kraken, Jesse Powell tarafından 2011’de kurulan, ABD merkezli bir kripto para borsasıdır. Bu yüksek güvenlikli kripto para borsası, her ne kadar Türkiye’de popüler olmasa da yabancı ülkeler tarafından oldukça itibar sahibidir. Kraken, bünyesinde BTC, LTC, XRP ve ETH gibi çok çeşitli kripto para birimlerini bulundurur. Kurulduğu tarihten günümüze kadar güvenli bir kripto para borsası olması ile bilinir. Kraken, büyük veya küçük her türlü yatırım miktarları için kullanılabilir. Güvenli Coin Depolama Tekniği ile kullanıcıların sahip olduğu varlıkların %95’ini çevrimdışı olarak soğuk cüzdanlarda tutar. Ayrıca Kraken, kendi sistemlerini sürekli olarak teste tabi tutarak, platformlarındaki açıkları düzenli olarak kontrol eder. Kripto para borsalarında, güvenlik önlemlerini daha önce hiç rastlanılmayan bir şekilde üst seviyede tutar ve her geçen gün daha da geliştirir.

9. Liquid

Liquid, alım satım ortamlarında işlemlerini gerçekleştiren yatırımcıların, özel ihtiyaçlarını karşılamak adına oluşturulmuştur. Bu kripto para borsası, Bitcoin ağındaki süreçlerden kaynaklanan gecikmelere çözümler sunar ve kullanıcılar arasında hızlı ve güvenilir bir transfer ağı yaratır. Liquid, daha çok yüksek hacimli alım satım işlemleri yapan kullanıcılar tarafından tasarlanmıştır. Neredeyse anlık olarak Bitcoin transferleri yapılabilen çok hızlı bir alım satım gücüne sahiptir. Yatırımcılar Liquid’in sahip olduğu hızlı sistem ile fırsatları yakalamakta avantaj sahibi olurlar. Gizlilik açısından da kullanıcılar arası kripto para transferleri miktarlarını ve kullanıcıların varlıklarını gizleyen bir sisteme sahiptir. Bütün güvenlik testlerini geçmiş olan Bitcoin kodu üzerine yapılan Luqiud borsasının yazılımı oldukça güvenlidir.

10. Poloniex

Kripto Para Dünyasında En Güvenilir Bitcoin Borsaları

Poloniex, Tristan D’Agosta tarafından 2014’te kurulmuştur. Bu kripto para birimi borsasının merkezi ABD, Delaware’de bulunmaktadır. Poloniex’te Bitcoin, Ethereum gibi popüler kripto para birimlerinin dışında, daha az bilinen, farklı kripto para birimleri ile de alım satım işlemlerinin yapılabiliyor. Ayrıca günlük 100 milyon dolardan fazla hacmi bulunan Poloniex, kripto para borsasına yeni adım atanlar için kullanımı basit bir ara yüze sahip. Poloniex’in ABD’de bulunması ise hükümetin katı kuralları sayesinde, bu platformun güvenilir kripto para borsaları arasında yer almasını sağlıyor. Zira herhangi bir aksaklık yaşandığında, hükümet çok ciddi para cezaları kesebiliyor. Eğer çok büyük hacimlerde alım satım yapmıyorsanız, Poloniex’te kimlik doğrulamasının gerekmiyor oluşu, bu platformun avantajları arasındadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!