Analistlerin Tavsiyesi Üzerine Takip Edilmesi Gereken Altcoinler

5 dk okuma süresi

Binance Üye Olup Bedava Bitcoin Kazanın
HEMEN KAYDOL

3
23 Paylaşım, 3 puan

Altcoinler, Bitcoin’e alternatif olarak üretilmiş tüm kripto para birimlerini ifade etmektedir. Çoğu altcoin büyük borsalarda işlem görmediği için işlem hacmi küçüktür. Ünlü traderler, çok riskli olmayan, güvenilir sayılan, yükselme ihtimali olan altcoinler için tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Verilen bilgiler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, altcoin alım satımı herkes için uygun olmayabilir ve risk oluşturabilir. Analistlerin tavsiyesi üzerine takip edilmesi gereken altcoinler listemizde, yükselme potansiyeli olduğu düşünülen altcoinleri sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Cardano (ADA)

Analistlerin Tavsiyesi Üzerine Takip Edilmesi Gereken Altcoinler

Cardano, akıllı sözleşmeler için halka açık bir blockchain platformu çalıştırmayı hedefleyen kripto para birimidir. Charles Hoskinson tarafından kurulmuştur. Cardano’nun dahili kripto para birimine “Ada” denmektedir. Para göndermeyi ve almayı sağlayan ADA, kripto sistemine sahiptir. Açık kaynaklı bir projedir. Proje, İsviçre merkezli Cardano Vakfı tarafından denetlenmektedir. Aynı zamanda kişi, kuruluş ve hükümetler tarafından finansal uygulamaların yürütülebileceği teknolojik bir platformdur. “Alternatif Alım Kanıtı” algoritmasıyla madencilikte elektrik tüketimini azaltmayı sağlamaktadır. PoS sistemine geçmeye çalışması ve yatırım firması Grayscale’in Cardano tutmaya başlaması değer kazanmasına yol açmıştır. Bitfinex borsasının Cardano Swap işlemlerine başlaması ise yükselişe geçmesine neden olan bir diğer etkendir.

2. Polkadot (DOT)

Robert Habermeier, Peter Czaban ve Etherium kurucu ortaklarından olan Gawin Wood tarafından kurulmuştur. İsveç merkezli Web3 Vakfı tarafından üretilerek 2020 yılında piyasalarda yerini almıştır. Özelleştirilmiş yan zincirlerin, halka açık blok zincirlerle bağlantı kurmasını sağlayan heterojen çok zincirli değişim ve çeviri mimarisi altcoindir. Özel ve konsorsium zincirlerini halka açık ve izin gerektirmeyen ağları bağlamak için inşa edilmiştir. Birden fazla blok zincirini tek bir ağa bağlayabilmesiyle yeni nesil blockchain protokolü olarak tanımlanmaktadır. Sistem içerisinde farklı kullanıcıların rolü yer almaktadır ve bu rollerin tümü sistemin aksaksız işlemesini sağlamaktadır. Polkadot, yatırımcılar ve analistler tarafından da bir sürpriz altcoin olarak öne çıkarılmaktadır. Özellikle Etherium’un piyasa payı için rakip olarak yükselişte olacağı söylenmektedir.

3. Ripple (XRP)

Analistlerin Tavsiyesi Üzerine Takip Edilmesi Gereken Altcoinler

2012 yılında çıkan ödeme ağı sistemi ve kripto para birimidir. Birçoğuna nazaran merkezi olan kripto para birimidir. Büyük miktarlı para transferlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. İşlemler blockchain üzerinden gerçekleşmektedir. Ucuz ve hızlı uluslararası gönderim özelliklerindendir. Borsada işlem görmektedir ve piyasa değeri yüksektir. Yüksek işlem hacminden dolayı erişilebilirliği kolaydır. Ripple değerleri madencilik olarak yapılmamaktadır, şirket tarafından sağlanmaktadır. Merkez bankalarının stablecoin ihraç etmek için Ripple kullanmaya başlamaları da yükselişinin önünü açmaktadır. Ripple, saniyede 1500 işlem yapabilmesi ve transfer komisyon ücretlerinin çok düşük olmasıyla, yatırımcıların gözde altcoinlerindendir.

4. Ethereum

Ethereum, blockchain teknolojisinin gelişmesini de sağlamış bir altcoindir. Ether kripto para birimini güç kaynağı olarak alan kripto işletim sistemidir. Kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımlar oluşturabilmesiyle birçok altcoin çıkması sağlanmaktadır. Sistem sayesinde üçüncü şahıslar tarafından depolanabilecek bilgilerin kullanılmasını engellemeyi amaçlamaktadır. Ethereum, internet üzerinden yapılan işlemleri dağınık ve anonim olarak saklamaktadır. Böylece internetin merkezsiz bir platform olmasına olanak sağlamaktadır. Ethereum madenciliği ekran kartı ile yapılmaktadır. Dapp piyasası büyümesi Ethereum’u fiyat açısından olumlu etkilemektedir. 2.0 versiyonuyla daha hızlı bir platform haline gelmesi ve PoW algoritmasını terk ederek PoS yapıya geçmesi, tekrar yükselişe geçmesini sağlayabilecek yeni gelişmelerdendir.

5. Tezos (XTZ)

Analistlerin Tavsiyesi Üzerine Takip Edilmesi Gereken Altcoinler

Merkezi olmayan, eşler arası işlemleri gerçekleştirebilen, açık kaynaklı blok zincir ağıdır. Arthur Breitman ve Kathleen Breitman tarafından kurulmuştur. Dijital toplum kurma isteğiyle, kendini yönetebilen bir blockchain oluşturma amacı taşımaktadır. Akıllı sözleşme platformudur. Proje geliştirmelerinde Ethereum’a nazaran dijital topluluğa bu talebi ileterek platformda değişikliğe müsaade etmektedir. Bu taleplere destek verenler geliştiriciye ödeme yapmaktadır. Böylece platformda geliştiricilerin bu iş için ücret alması ve önlerinin açılması sağlanmaktadır. Tezos, kuruluşundan beri PoS sistemi ile madenciliği sağlamıştır. XTZ staking hizmeti sayesinde Stabil gelir elde etmek isteyenlerin tercih etmesiyle tavsiye edilenler arasındadır.

6. Litecoin

2011 yılında eski Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından üretilmiştir ve ilk altcoin olma özelliğini taşımaktadır. Bitcoin ile çalışma prensibi aynı olsa da Bitcoin’de bulunan bazı hataların giderilmesi amacıyla kurulmuştur. Temelinde açık kaynak kodlu, merkezi olmayan bir para birimidir. Diğer kripto para değerlerinden daha fazla depolama imkanına sahiptir. Kullanıcılarına neredeyse sıfır maliyetle ödeme yapma olanağı sunmaktadır. Kullandığı algoritma sayesinde madencilik işlemleri daha kolay yapılabilmektedir. Yatırımcılar arasında oldukça popüler ve büyük bir pazar büyümesine sahiptir. Bu yönleriyle güvenilebilir bir yatırım gibi gözükse dahi diğer altcoinlerin yükselişe geçmesiyle zaman zaman düşüşe geçmektedir. Analistlerin tavsiyesi üzerine takip edilmesi gereken altcoinler arasındadır.

7. VeChain (VET)

Analistlerin Tavsiyesi Üzerine Takip Edilmesi Gereken Altcoinler

Blockchain’in açık ve merkezi olmayan idaresinden faydalanmaktadır. Şeffaf ve gözlemlenebilir olması dolayısıyla ön plana çıkmaktadır. Tedarik zinciri yönetimi ve operasyonel süreçleri kolaylaştırmayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Kendi sektöründe lider olan PwC, BMW gibi şirketler de VeChain’e destek vermektedir. Çift taraflı para birimi bulunmaktadır. Bir tarafı VET adıyla VeChain Thor, diğer tarafı VTHO ismiyle VeThor Token. VeChain Thor, finansal işlemler için rezerv görevi görür ve VTHO üretir. VTHO, akıllı işlemler için, veri işlemek ve ağdan token göndermek için gereklidir. VeChain, üreticilere her aşamada bilgi kaydetme ve yayınlama yeteneği olan ürünler tahsil edilmesini sağlamaktadır. Bu bilgiler halka açık olarak VeChain Blockchain’e kaydedilmektedir. Bu sistemle tüketiciler RFID uygulamasıyla ürünün şeffaf bilgilerine ulaşabilmektedir. Küresel piyasa değeri yüksektir ve zincirini büyütmeye devam etmektedir.

8. Chainlink (LINK)

Ödeme servisleri ve blokzincir ağı altyapıları arasında köprü kurmayı amaçlayan altcoindir. Proje olarak merkezi olmayan bir oracle ağı ile akıllı sözleşmelerin her türlü sistem ile bağlantı kurmasını sağlamaktadır. Chainlink, Steve Ellis ve Sergey Nazarov ortaklığında kurulmuştur. Ethereum altyapısıyla kurulmuştur. Uzun vadede incelendiğinde en başarılı kripto paralardan biri olduğu söylenebilir. Kişi ya da kuruluşlar, blokzincirde yer almayan veriyi zincire aktarmak için akıllı kontratlara ihtiyaç duymaktadır. Kontrattaki veri Chainlink ağına iletilerek, ağ vasıtasıyla bu bağlantıyı sağlayacak düğüm seçilmektedir. Bu düğüm arasında en uygun teklifi veren görevi devralmaktadır. Token sistemi üzerinde node’lar için ödül/ceza mekanizması sağlanmaktadır. Blockchain tabanlı uygulamaların büyümesi sebebiyle Chainlink’in istikrarına devam edeceği belirtilmektedir.

9. Binance Coin (BNB)

Binance Kripto Para Değişim Borsası’ndan çıkartılan kripto para birimidir. Analistlerin tavsiyesi üzerine takip edilmesi gereken altcoinler listelerinde yer almaktadır. Binance’ın arkasında olmasıyla beraber büyük bir atılım gerçekleştirmiştir. Madenciliği yapılmayan kripto paradır. Binance Borsası tarafından üretilmektedir. BNB, Binance’da yapılan işlemde %50 daha az komisyon ödenmesini sağlamaktadır. BNB altcoin yatırımı, Binance yatırımıyla eşit görülebilir. Borsadaki önemli gelişmeler BNB’ye yansıyınca yatırım katlama şansı ortaya çıkmaktadır. Komisyon avantajı sayesinde yatırımcıların dikkatini çekmeye devam etmektedir. Aynı zamanda bu durum istikrar ve güveni sağlamaktadır. Bitcoin CEO’su Roger Ver de yatırımcılar arasındadır. Önemli yatırımcıların BNB tercih etmesi yüksek seviyelere yükseleceğine işaret etmektedir.

10. Stellar Lumens (XLM)

Analistlerin Tavsiyesi Üzerine Takip Edilmesi Gereken Altcoinler

Stellar, Analistlerin tavsiyesi üzerine takip edilmesi gereken altcoinler arasında yer almaktadır. Merkezi olmayan, açık kaynaklı, herhangi bir para birimi çifti arasında sınır ötesi işlemlere izin veren bir kripto paradır. Ripple’in Jed McCaleb ortaklığında kurulmuştur. Bilişim teknoloji şirketi olan IBM ile yaptıkları anlaşmayla dikkatleri üzerine çekmektedir. Finans kurumları arasında köprü görevi görmeyi, transfer süresini kısaltmayı amaçlamaktadır. Yapılan açıklamalar ve anlaşmayla beraber piyasadaki güvenilirliğini arttırmıştır. İşlem ücreti son derece düşüktür. İşlem hızı da Bitcoin ve Ethereum’a göre oldukça yüksektir. Ağdaki işlemler iki ile beş saniye arasında değişmektedir. Düşük işlem maliyetiyle yüksek hızlı işlemler yapılabilmesini sağlamaktadır. Son yıllarda rakiplerine kıyasla iyi bir performans sergilemektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!