Kozmetik Sektörünün Acı Yüzü Save Ralph’ın Anlatmak İstedikleri

5 dk okuma süresi


12
31 Paylaşım, 12 puan

Hayvan deneyleri ile ilgili gerçekleri gözler önüne seren Save Ralph filmini dünyanın her yerinde gündem olmasıyla biliyoruz. Save Ralph filmi, hayvanların bedenleri ve hisleri yok sayılarak uğradıkları şiddete dikkat çekiyor. Ralph ve nicelerinin şiddete maruz kaldıkları yerlerden biri ise kozmetik sektörü. Yapılan bu deneylerin acı yüzü ile yüzleşebilmemiz için Save Ralph’ın anlatmak istedikleri ve kozmetik sektörünün gerçeklerini görebilmemiz gerekiyor. İçeriğimizde toplumda farkındalık yaratmayı amaçlayan Save Ralph kısa filmi hakkında önemli konulara değindik. İyi okumalar!

1. Save Ralph Nedir?

Kozmetik Sektörünün Acı Yüzü Save Ralph’ın Anlatmak İstedikleri

Save Ralph, küresel olarak hayvan hakları savunuculuğu yapan Washington merkezli kuruluş olan Humane Society of the United States tarafından 6 Nisan 2021’de yayınlanmıştır. Save Ralph Türkçe ifadesiyle Ralph’ı Kurtar senaristliğini ve yönetmenliğini Spencer Susser’ın üstlendiği hareketi durdurma türündeki kısa filmdir. Hayvanların deney adı altında uğradıkları işkencelere dikkat çekilmek istenilerek yayınlanan bu filmin oyuncu kadrosunda Taika Waititi, Ricky Gervais, Zac Efron, Olivia Munn, Pom Klementieff, Tricia Helfer ve Radrigo Santoro yer almaktadır. Gerçekleri yüzümüze tokat gibi çarpan Save Ralph filminin yapımcılığını Jeff Vespa üstlenmiştir.

2. Save Ralph Filminin Konusu Ne?

Belgesel, hayvan sömürüsünün en acımasızca gerçekleştiği yerlerden biri olan kozmetik sektörünün gerçeklerini yansıtıyor. Ralph isimli bir tavşanın günlük rutin hayatını konu alan film dermatolojik testlerde kullanılan tavşanların da işkence dolu yaşamlarına değiniyor. Film, kulağında ve gözünde sorun olan Ralph’ın Humane Society International’dan gelen bir muhabir ile röportaj yapması ile başlıyor. Ralph’ın insanlar tarafından uğradığı şiddeti filmin en başında dahi hissedebiliyorsunuz. Save Ralph, güzellik uğruna hayvanların ölmeleri ya da işkenceye katlanmak zorunda bırakılmalarını konu alan ve farkındalık yaratmayı başarmış bir film.

3. Ralph Ne Anlatmak İstiyor?

Kozmetik Sektörünün Acı Yüzü Save Ralph’ın Anlatmak İstedikleri

Mizahın ustaca işlendiği Save Ralph filminde Ralph, kaderini kabullenmiş ve bu şekilde öleceğini bilen bir tavşan olarak olarak anlatıyor kendisini. Ralph, insanların onun bedeni üzerinde yaptığı deneyi adeti mesleği gibi anlatıyor. Ailesinin de yaşamını laboratuvarda geçirdiğini söyleyen Ralph’ın insanın üstün bir varlık olduğunu ve onların iyiliği için bu deneylerin yapıldığını söylüyor. Laboratuvarda durduğu süre boyunca acı testlerle yüzleşen Ralph’ın sakinliği insan üzerinde bir utanma etkisi bırakıyor. Diş fırçalarken bile canı yanın Ralph’ın filmden sonra üzerinizde bıraktığı etki laboratuvarda işkenceye maruz kalmış canlıların görüntüleri kadar iç acıtıcı.

4. Kısa Film Neden Gündem Oldu?

Ralph’ın ironik bir şekilde hayatının canlandırıldığı film yayınlandığı tarihten itibaren gündem olmaya devam ediyor. Özellikle sosyal medyada #saveralph etiketi ile hayvan haklarının haklı mücadelesi yapılıyor. Bu kısa belgeselin bu denli gündem olmasının sebeplerinden birisi deneye maruz kalan tüm hayvanlar için bir temsil oluşturmasında yatıyor. Sektörün gerçekleri ile yüzleşen dünya için Save Ralph ibaresi kalıplaşmış bir haykırış olarak yerini alıyor. Bu şekilde sadece Ralph için değil kozmetik sektöründeki zarar gören tüm bedenler için ses çıkartılmış olunuyor. Save Ralph filmin gündem olması ile birçok kozmetik firması kamuoyuna açıklama yapmak durumunda kalmıştır.

5. Deneylerde Neden Tavşan Kullanılır?

Kozmetik Sektörünün Acı Yüzü Save Ralph’ın Anlatmak İstedikleri

İnsanların yaptığı acımasızca deneylerde genel olarak fare ve tavşan kullanılmaktadır. Farenin genetiğinin kolay değiştirilebilmesi ve kolay beslenebilmesi bakımından bu hayvan insan şiddetine maruz kalmaktadır. Fare gibi tavşanda her yıl ölümcül işkencelere maruz kalan canlılardan birisidir. Tavşanların kobay olarak kullanılmasının sebeplerinden çoğu bilim dışı şeyler ile alakalıdır. Küçük ve hassas canlılar olan tavşanlar için insanlar tarafından sömürülmek çok basit bir eylemdir. Fare gibi beslenmesinin kolay olması, bakımının ucuz olması ve kolay üreyebilmesi gibi sebeplerden dolayı dermatolojik deneylerde tavşanlar kobay olarak seçilir.

6. Cruelty Free Nedir?

Kozmetik sektörünün temelinde bulunan gerçeklere farkındalık sağlanması ile birlikte bazı firmalar vegan ürün üretmeye başlamışlarıdır. Fakat şu anda dahil hala pek çok marka hayvanlar üzerinde deney yaparak kozmetik ürün satışa sunmakta ve bunu da açıkça dile getirmektedir. Hayvan dostu üretim aşamalarına önem veren markaları diğer markalarda ayırmak Cruelty Free kavramı sayesinde mümkün. Cruelty Free, hayvan hakları hareketini destekleyen bir kavramdır. Dünyanın herhangi bir yerinde hayvanlara zarar vermeyen ve onları öldürmeyen ürünler ya da faaliyetler için kullanılan bir etikettir. Duyarlılığın ve bilincin artmasıyla da çoğu insan ve marka tarafından Cruelty Free etiketinin yaygınlaşmasını umuyoruz.

7. Hayvan Sömürüsü Nedir?

Kozmetik Sektörünün Acı Yüzü Save Ralph’ın Anlatmak İstedikleri

Hayvanların gıda, giyim ya da başka sebeplerden dolayı uğradıkları her türlü şiddete hayvan sömürüsü denilmektedir. İnsan kendi özgürlüğü, sağlığı ya da keyfi ihtiyaçları için hayvanları kullanılır. Muhakeme sahibi ve duyguları olan bu canlıların insan gibi olmadıkları düşünülerek onlara zarar verilir. İnsandan daha aşağı bir varlık gibi bakılarak işkenceyi ya da kötü muameleyi hak ettiği düşünülür. İnsanın bencilliğinin apaçık bir örneği olan hayvanların sömürülmesi hangi amaç uğruna yapılırsa yapılsın haksız bir eylemdir. Bu sömürüye karşı farkındalık kazanmak ve bilinçli olmak dünyada zorunlu birlikteliğimiz olan hayvanların, özgür yaşamları için gereklidir.

8. Hayvan Hakları Neden Gerekiyor?

Hayvanların acı çektirildiği ve işkence gördüğü kozmetik sektörünün gerçek yüzü ve Save Ralph’ın anlatmak istedikleri ile insanlar hayvan haklarının daha fazla korunması gerektiğinin farkına varmıştır. Bedenleri ve hisleri olduğu düşünüldüğü zaman onlara yapılan bu haksız şiddetin hiçbir gerekçesi olmadığı rahatlıkla görülebilir. Ralph’ın ironik bir şekilde bahsettiği insanın üstün varlık olma durumu, insanı amacı uğruna her yolu denemeye itiyor. Hayvanların bedenleri üzerinde hiçbir hakkımızın olmadığını, onları tüketilebilen bir meta olarak görmeyi bırakıp tıpkı insan gibi doğanın bir parçası olarak kabul ettiğimizde anlaşılacaktır.

9. Neden Empati Yapmalıyız?

Dünyayı ve doğayı korumak istiyorsak işe empati yaparak başlayabiliriz. Dünyada hayvanların, hayvan oldukları için gördükleri muameleleri insanların, insan oldukları için gördüklerini düşünün. Hayvan olmayı seçmediler ya da insan olmayı seçmedik ki seçseydik bile bu dünyayı birlikte paylaşacağımız gerçeğini değiştirmeyecekti. “Okyanusu deniz canlılarının gözünden görmeye çalışıyorum.” diyor David Gruber. Kötü muameleye maruz kalan ya da deneyler için seçilen kobay hayvanlarının gözünden de kaba insanların acımasız davranışlarını ve kanlı laboratuvar ortamını seyretmemiz gerekli sanki. Bu dünyadan sadece geçiyoruz ve evrende yaşayan tüm canlılara saygı ve merhametle bakmak zorunluluğumuz.

10. Ralph’ı Nasıl Kurtarabiliriz?

Kozmetik Sektörünün Acı Yüzü Save Ralph’ın Anlatmak İstedikleri

Kozmetik sektörünün acı ve korkunç yüzü olarak bilinen Save Ralph’ın bizlere anlatmak istedikleri ile Ralph’ı nasıl kurtarabileceğimizi düşünmemiz gerek. Ralph gibi tüm canlıların yaşam hakları olduğunu ve bunu keyfi hisler ile onlardan koparıp alamayacağımızı bilmeliyiz. Yaşam haklarının bilincinde olarak hayvan dostu markalar kullanabilir ve bu farkındalığı çevremizdeki insanlara aşılayabiliriz. Hayvan haklarının gerekliliği hakkında çok daha fazla bilgi edinebiliriz. Sadece hayvan dostu ürünler kullanarak değil aynı zamanda hayvan dostu faaliyetleri önemseyerek de özgürce var olmalarına destek olabiliriz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
41
Beğen
Mutlu Mutlu
37
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
29
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!