Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken 10 Yiyecek

7 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Diğer hayvanların yanı sıra insan tüketimi için de son derece uygun olan yiyecekler, köpeğiniz için toksik ve hatta zehirli olabilir, bu da onların sağlığı ve refahı için ciddi bir tehdit oluşturabilir. Çünkü hayvanlar farklı metabolizma hızlarına sahiptir. Metabolizma, gıdanın parçalanması ve enerjiye dönüştürülmesi sürecidir. Evcil hayvanlar, ellerinden geldiğince yiyeceklerimizden fazladan bir ısırık almayı severler, bu nedenle, bazı şeyler sağlıkları için çok tehlikeli olabileceğinden, pençelerini ne giydiklerine dikkat etmeniz gerekir. Amerikan Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği (ASPCA) tarafından yayınlanan listeye göre kürklü arkadaşınızın sağlığını korumak amacıyla köpeklerin asla tüketmemesi ve tükettirilmemesi gereken 10 yiyecek karşınızda. Keyifli okumalar!

1. Çikolata, Kahve ve Kafein

Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken 10 Yiyecek

Çoğu köpek sahibi çikolata uyarısına zaten aşina olsa da, ASPCA çikolata, kahve ve kafeinin hepsinin, evcil hayvan sağlığı için çok tehlikeli olan metilksantin adı verilen maddeler içerdiğine dikkat çekiyor. Çikolata, evcil hayvanlar tarafından yutulduğunda, metilksantinler kusma, ishal, nefes kesilmesi, aşırı susama ve idrara çıkma, hiperaktivite, anormal kalp ritmi, titreme, nöbetlere ve hatta ölüme neden olabilir. Çikolatanın türüne bağlı olarak, köpeğinizin yediği miktar ve köpeğinizin ağırlığı, köpeğinizin ne kadar hasta (veya hasta olmayacağını) belirleyecektir. Bitter çikolatanın sütlü çikolatadan daha tehlikeli olduğunu unutmayın. Beyaz çikolata en düşük metilksantin seviyesine sahipken, pişirme çikolata yine en yüksek seviyeye sahip. Kafein de köpekler için son derece tehlikelidir ve 1-2 saat içinde köpeğiniz hafif ila şiddetli hiperaktivite, huzursuzluk, kusma, yüksek kalp atış hızı ve tansiyon, titreme, nöbetler ve ölüm yaşayabilir.

2. Soğan, Sarımsak ve Pırasa

Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken 10 Yiyecek

Düzenli olarak yemeklerimizde kullandığımız sarımsak ve soğan köpekler üzerinde toksik etki yaratmaktadır. Soğan, pırasa ve frenk soğanı gibi sarımsak da allium ailesinin bir parçasıdır ve köpekler için diğer allium bitkilerinden beş kat daha zehirlidir. Sarımsak, köpeklerde anemi oluşturarak soluk diş etleri, yüksek kalp atış hızı, halsizlik ve nefes almada güçlük gibi yan etkilere neden olabilir. Sarımsak ve soğandan zehirlenme semptomlarını geciktirebilir, bu nedenle köpeğinizin biraz yemiş olabileceğini düşünüyorsanız, onu tükettikten hemen sonra değil, birkaç gün boyunca takip edin. Bu gibi yiyecekler Köpeklerde (ve kedilerde) potansiyel olarak ölümcül anemiye neden olabilir. Tüm formlarda (toz, çiğ, pişmiş vb.) Bu besinler evcil hayvanlarda gastrointestinal tahrişe neden olabilir ve kırmızı kan hücresi hasarına yol açabilir. Kediler daha duyarlı olsa da, köpekler de bu gıdalardan yeterince tüketirlerse risk altındadır.

3. Çiğ, Az Pişmiş Yumurta ve Kemikler

Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken 10 Yiyecek

Çiğ et ve yumurta, genellikle hem evcil hayvanlar hem de insanlar için zararlı olabilen Salmonella ve E. coli gibi bakteriler içerebilir. ASPCA’ya göre çiğ yumurtalar ayrıca deride ve tüylerde sorunlara yol açabilen biotin (bir B vitamini) emilimini azaltan avidin adlı bir enzim içeriyor. Kemikler söz konusu olduğunda tehlike, pişmiş kemiklerin köpeğiniz tarafından çiğnendiğinde kolayca parçalanabilmesidir. Kemikler parçalanırsa, evcil hayvanınızın sindirim sisteminde sıkışabilir ve zarar verebilir. Ancak çiğ (pişmemiş) kemikler hem köpeğinizin beslenmesi hem de dişler için uygundur ve uygundur. Bununla birlikte, çiğ yumurta akı yemek biyotin eksikliğine katkıda bulunabilir, bu nedenle yumurtaları evcil hayvanınıza vermeden önce tamamen pişirdiğinizden emin olun. Köpeklerin asla tüketmemesi tükettirilmemesi gereken 10 yiyecek arasında en şaşılan madde olabilmektedir.

4. Şeker, Tatlandırıcı ve Ksilitol

Ksilitol, diş macunu, yer fıstığı, sakız ve şeker gibi pek çok şekersiz üründe bulunan bir tür yapay tatlandırıcıdır. Sert ve kabuklu olan ağaçlar ile elde edilir. Fazla tüketimi insanlarda dahi şişkinliğe, ishale ve neden olabilir. Köpeklerde ise toksik etki yaratmaktadır. Ksilitol, insülin salınımına neden olabilir ve bu da kusmaya, koordinasyon kaybına, nöbetlere ve karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Kan şekerinde (kan şekeri) potansiyel olarak ölümcül bir düşüşe ve ardından ciddi karaciğer hasarına neden olur. Bu şeker içeren tüm yiyecekler için geçerlidir. Bu yüzden İnsan gıdaları için içerik etiketini kontrol ettiğinizden emin olunması gerekmektedir. Bugünlerde yediğimiz her şeyin içinde (daha uygun fiyatlı şeker ya da glikoz şeklinde olan) mısır şurubu bulunmaktadır. Yavru köpeğiniz için çok fazla şeker diş sorunlarına, obeziteye ve hatta diyabete yol açabilir. Bu nedenle köpeğiniz için yanlışlıkla da olsa erişebileceği yerlerden uzak tutmak gereklidir.

5. Tarçın ve Tarçınlı Kurabiyeler

Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken 10 Yiyecek

Köpekler tarçın yememelidir. Tarçın köpekler için toksik olmadığı halde, büyük miktarlarda tüketildiğinde zararlı olabilir. Aşırı miktarda tarçınlı çörekler, köpeklerde sanrılar ve yüksek kalp atış hızı neden olur. İlginçtir ki, fazla tarçın insanlar üzerinde aynı etkiyi gösterebilir. Aslında köpekler için aslında zehirli olmasa da, muhtemelen ondan kaçınmak en iyisidir. Tarçın ve yağları, köpeklerin ağızlarının içini tahriş ederek onları rahatsız edebilir ve hasta edebilir. Bir köpeğin kan şekerini çok fazla düşürebilir ve ishale, kusmaya, kalp atış hızının artmasına veya azalmasına hatta karaciğer hastalığına neden olabilir. Toz halinde solurlarsa, tarçın nefes almada güçlük, öksürme ve boğulmaya neden olabilir. Ancak abi ki, köpeğinizi yemek artıklarınızla veya büyük miktarda tarçın içeren gıdalarla beslemek istemezsiniz, çünkü bu tür yiyecekler insanlar içindir, hayvanlar için değil. Köpeklerin asla tüketmemesi tükettirilmemesi gereken 10 yiyecek arasında en bilinen madde olabilmektedir.

6. Üzüm ve Kuru Üzüm

Yere düşürdüğünüz meyve tanelerini iyi izleyin ve yulaf ezmeli, kuru üzümlü kurabiyeleri köpeklerinizden mutlaka saklayın. Üzüm köpekler için en zehirli gıdalar arasındadır. Köpeklerin asla ama asla tüketmemesi gereken 10 yiyecek arasında, hepimizi en fazla şaşırtanlardandır. Çünkü uzmanlar, üzüm ve kuru üzümde bulunan toksik maddenin tam olarak ne olduğunu tespit edememiş olsalar da, böbrek yetmezliğine neden olabilecekleri için onları köpeklere vermekten kaçınmanın en iyisi olduğunu söylüyorlar. Niye bütün köpekler değil de bazılarını etkilediği henüz çözülmemiştir. Ancak önleminizi alıp köpeğinize üzümlü gıdalar yedirmemenizi öneriyoruz. Ciddi ve potansiyel olarak ölümcül böbrek yetmezliğine hatta ölüme neden olabileceği düşünülmektedir. Bu meyveler insan için sağlığını olumlu etkilemesine rağmen köpeğiniz için toksik etki yapmaktadır. Kısacası kuru üzüm ve üzüm köpeklerin sağlıklarına ciddi etki edebilir.

7. Avokado ve Avokadolu Besinler

Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken 10 Yiyecek

Avokado, ishal, kusma ve kalp tıkanıklığına neden olabilen persin içerir. Bir avokadonun en tehlikeli kısmı çekirdeğidir. Çünkü boğulma tehlikesi vardır ve persinle doludur. Köpeğinizin bir avokado içi yediğini düşünüyorsanız, en kısa zamanda veterinerinizi arayın. Eğer köpeğiniz küçük bir parça yemiş ise, muhtemelen düzelecek, ancak yine de iyi gözlemlemelisiniz. Çünkü avokado yaprağı, kabuğu ve çekirdeği kusmaya ve ishale neden olan toksik bir bileşik olan persin içerir. Persin, hayvanlar için tehlikeli, yağda çözülebilen bir toksin çeşididir. Ayrıca avokado çekirdeğinin köpeğiniz tarafından yutulması da bağırsakların tıkama etkisi yaratacaktır. Persinle muhatap evcil hayvanların tıkanıklık, solunum sıkıntısı ya da kalp çevresinde sıvı birikmesi yaşanabileceği belirtiliyor. Yine de yaprak, kabuk ve çekirdeklerinden uzak tuttuğunuz sürece özellikler köpek maması bileşeni olarak avokado güvenlidir. Önerimiz yine de evcil hayvanınız için hazırlayacağınız atıştırma tarifinde avokadodan uzak durmanız.

8. Badem, Ceviz ve Macademia Fıstığı

Badem, macadamia fıstığı, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler köpekler için mutlaka toksik olmayabilir ancak tamamen çiğnenmezse yemek borusunu tıkayabilir ve hatta soluk borusunu yırtabilir. Hatta bağırsak tıkanması sorunları yaşanabilir. Bu tarz kuruyemişler ayrıca evcil hayvanlarda kusma, ishal ve hatta pankreatite neden olabilen yüksek miktarda sıvı ve katı yağ içerir. Tuzlu badem özellikle tehlikelidir çünkü su tutma oranını artırabilirler, bu da kalp hastalığına yatkın köpekler için potansiyel olarak ölümcül olabilir. Hatta köpekleriniz asla macadamia fıstığı yememelidir. Bunlar, köpekler için en zehirli yiyeceklerdendir. Protaceae ailesinin bir parçası olan Macadamia fıstığı kusmaya, vücut ısısının artmasına, yürüyememe ve uyuşukluğa neden olabilir. Daha da kötüsü, sinir sistemini etkileyebilirler. Halsizlik, depresyon, kusma, titreme ve hipertermiye neden olabilirler. Bu yüzden mümkün mertebe köpeğiniz yanınızdayken kuruyemiş keyfinize özellikle dikkat etmenizi öneririz.

9. Mısır Koçanı ve Patlamış Mısır

Patlamış mısırınızı tuzsuz, yağsız pişiriyorsanız, küçük miktarda köpeğinizin tüketmesi zarar yaramayacaktır. Ancak dürüst olmak gerekirse hiç kimse patlamış mısırı bu şekilde tüketmiyor. Mısırdaki yüksek sodyum ve yağ oranları köpeklerinizde kısa dönemde dehidrasyon ve uzun dönemde şişmanlığa yol açacaktır. Ayrıca tam patlamamış mısır diş etleri ve dişlerine zarar verebilir. Yine de küçük miktarlarda mısır bir köpeğin yutması için güvenli olsa da, köpeğinize mısır koçanı vermek tehlikeli olabilir. Köpeğiniz yeterince kararlıysa (bununla yüzleşelim, çoğu köpek öyledir) koçanı dâhil her yerini yerler. Koçanı boğulma tehlikesi oluşturabilir, bir köpeğin sindirmesi zor olabilir ve bağırsaklarının tıkanmasına neden olabilir. Bu da, köpeğiniz için ölümcül olabilir. Bu nedenle size önerimiz köpeğinizle biraz mısır paylaşıyorsanız, üzerinde mısır koçanı olmadığından emin olun. Bunun yerine, güvenli ve sağlıklı köpek atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

10. Dondurma ve Süt Ürünleri

Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken 10 Yiyecek

Köpeklere dondurma yedirmemeliyiz. Çünkü dondurma gibi bir ürünün tatlı bir etkisi olduğu için, bol miktarda şeker içerir, bu yüzden köpeğinizle paylaşmamak en iyisidir. Ayrıca bazı köpeklerin laktoza karşı toleransı vardır. Köpeklerin biraz süt almaları sorun değildir. Ancak sahipler laktoz intoleransının belirtilerinin farkında olmalı ve köpeklerine verdikleri süt içerisine su katmaya devam etmelilerdir. Bununla birlikte, bazı köpekler de süt ürünlerini sindirmekte sorun yaşayabilir. Küçük dozlar köpeğinizi öldürmeyecek olsa da, bazı kokulu osuruklar ve bazı kötü ishal vakaları yaşayabilirsiniz. Süt ve süt ürünleri sindirim sorunlarına neden olabileceği gibi gıda alerjilerini de tetikleyebilecekleri unutulmamalıdır. Eğer köpeğiniz sindirebiliyorsa, yoğurttaki aktif bakteriler, probiyotiklerle sindirim sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Sade yoğurt en iyi seçimdir. Eklenmiş şeker içeren yoğurtlardan kaçının ve yapay tatlandırıcılar kullanılan ürünleri mutlaka atlayın.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!