Köpeklerde Gelişim İçin En İşe Yarar Zekâ Oyuncakları

6 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Puzzle gibi uğraştırıcı zekâ oyunlarını seviyoruz. Köpeklerimizin de hem zekâ gelişimi hem de fiziksel aktivite ihtiyaçları için üretilmiş oyuncaklara ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Genellikle köpek davranış uzmanları tarafından önerilen interaktif köpek oyuncakları, siz evde yokken köpeğinizi meşgul etmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu oyuncaklar, köpeğiniz için çok ihtiyaç duyulan zihinsel uyarımı sağlar. İşte köpeklerde gelişim için en eğlenceli işe yarar zekâ oyuncakları listemizi sizler için yazdık. Keyifli okumalar!

1. Bob a Lot

Köpeklerde Gelişim İçin En İşe Yarar Zekâ Oyuncakları

İçini mama ile doldurabileceğiniz bu oyuncak, köpeklerinizin en sevdiği oyuncağı olacaktır. Oynarken hem fiziksel hem mental aktivitede bulunmasını sağlar. Köpeğinizi eğlendirmekle kalmaz, aynı zamanda köpeğinizi beslemek için de kullanabilirsiniz. Bob a Lot, köpeklerinizi oyuna çekerek sıkıntı kaynaklı sorunları ve anksiyeteyi azaltmayı hedefleyerek Starmark Academy’nin köpek eğitimi ve davranış uzmanları tarafından tasarlanmıştır. Köpeklerin doğasında var olan yemek arama, koklama, kovalama güdülerini tatmin etme amaçlıdır. Ayrıca kolaydan başlayarak zor kısma kadar seviyelerini arttırabilir ve zekâ gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

2. Kong Classic

Kong oyuncaklarının hem köpek eğitmenleri hem de sahipleri arasında favori olmasının bir nedeni var. Sadece yıllarca dayanmakla kalmaz, aynı zamanda oyun süresinin saatlerce devam etmesini sağlamak için mama veya ödüller ile doldurabilirsiniz. Bu interaktif oyuncak, pek çok köpek sahibi için ideal. Uygun fiyatlı, güvenilir ve köpekleri oyalamak için harika bir seçim. Bu oyuncağın ABD’de yapıldığını ve birçok veteriner ve köpek eğitmeni tarafından tavsiye edildiğini bilmelisiniz. Kong oyuncakları, 30 yılı aşkın süredir tüylü arkadaşların favori çiğneme oyuncağı olmuştur. Yavrular, yaşlılar ve aşırı çiğneyenler için birden fazla boyutta ve özel çeşitlerde mevcuttur.

3. Dog Twister

Köpeklerde Gelişim İçin En İşe Yarar Zekâ Oyuncakları

Köpeklerde gelişim için en eğlenceli işe yarar zekâ oyuncakları listemizde sırada Dog Twister var. Hepimiz Twister’ı n nasıl oynandığını biliyoruz. Köpekleriniz için olan Twister’ı da mutlaka evcil hayvanınıza denetmelisiniz. Mamayı üçgen blok bölmelerinin altına yerleştirin ve blokları yerine kilitlemek için beyaz plastik tırnakları içeri itin. Köpeğinizin blokların kilidini açmak için sekmeleri sırayla kaldırması ve ödülleri ortaya çıkarmak için hareket ettirmesi gerekmektedir. Daha fazla zorluk için bazı blokları kemik şeklindeki bir dübelle kilitleyebilirsiniz. Köpekler nihayet oyunun nasıl çalıştığını anladığında, zorluk seviyesi artırılarak daha fazla blok kilitlenebilir. Köpeğinize sıralı adımları öğrenerek meydan okuyan ileri düzey problem çözme oyunları için tasarlanmıştır.

4. Nina Ottosson Outward Hound Puzzle

Bu oyuncak, küçük parçalara sahip olması nedeniyle biraz denetim gerektirmektedir. Ancak köpeklerinizin bolca düşünmesini sağlayacaktır. Deliklerden çıkan kokuları alan köpekler kapakları açmaya çalışarak mamalara ya da ödüllerine ulaşmaya çalışırlar. Dikkat edin köpeğinizin bu akıllı bulmacayla çok fazla zaman geçirmesine izin verirseniz, yakında sizi alt edecekler. Nina Ottosson’un bu yüksek kaliteli interaktif oyuncağı, motive olmuş ve meraklı köpekleri kesinlikle meşgul edecek. İsveçli bulmaca oyuncakları Nina Ottosson tarafından yapılan, köpeğinizi meraklandıran harika bir zihinsel uyarım egzersiz oyuncağıdır.

5. Outward Hound Hide A Squirrel

Köpeklerde Gelişim İçin En İşe Yarar Zekâ Oyuncakları

Bu pelüş yapboz oyuncağı, gıcırtıları seven köpekler için harika ve tedavi amaçlı oyunlara sağlam bir alternatif. Tipik olarak gıcırdayan oyuncaklara birkaç dakikadan fazla dikkat etmekte güçlük çeken köpekleriniz, ağaç gövdesi şeklindeki bir kese içinde üç gıcırtılı sincabın zorlu kurulumu onun ilgisini saatlerce üzerinde tutacaktır. Sincapları farklı deliklerden çıkartmaya çalışmak ilgilerini çekiyor olsa gerek. Hatta ilk sincabı çıkardıktan sonra ikinci ve üçüncü sincabı gün içerisinde çıkaramadan yorgun düşecektir. Sincapları daha kolay çıkarmaya çalışma zekâlarını gerekli ölçüde kullanmalarını gerektirmektedir. Sinirli bir köpeğiniz varsa belli bir süreden sonra delikleri tekrar tekrar dikmeye başlayabilirsiniz.

6. iFetch Ball

En enerjik evcil hayvan sahibi bile günün her saati yakalama oynamaktan yorulur. iFetch evcil hayvanınızın en iyi arkadaşı olacak otomatik bit top fırlatıcıdır. Eğlenceli ve yenilikçi bu oyuncak insanlar ve köpeklerin oyun oynama alışkanlıklarını değiştirecek. Büyük, küçük, ev ya da bahçe köpeği fark etmeden her tür köpek için top fırlatma ayarları mevcuttur. Oyuncak çalışmaya başladıktan sonra 3 adet mesafe ayarından birini seçerek top attırmaya başlayabilirsiniz. Çılgın ve dinamik köpeklerinizin kovalaması için top fırlatma makinanız hazır. Üstelik köpeğinizin topu fırlatıcıya getirme ve tekrar fırlattırması da zekâ gelişimine katkı sağlamak için bire birdir.

7. Aïkiou

Köpeklerde Gelişim İçin En İşe Yarar Zekâ Oyuncakları

Aïkiou, 2008 yılında üretilmeye başlandığında ilk köpek besleme oyuncağıydı. Köpekleri mama bulabilmek için uğraşması gerekir gibi bir fikirden yaratıldığı biliniyor. Piyasaya ilk çıktığı dönemde evcil hayvan sahipleri için bir yenilikti. Döndürülebilen kısmıyla mamaları bulmaya çalışan köpekler için akşam yemeğini eğlenceli hale getirmeyi başarıyor. Ayrıca sertifikalı profesyonel köpek eğitmenleri tarafından ilgi gören oyuncak, sağlıklı hayvanların bir kâsede yemek yemektense bunun için çabalamalarını destekliyor. Firma 12 yıldır yeni oyuncakları ile de köpeklerin zekâ gelişimlerine katkıda bulunmaya devam ediyor.

8. Idepet

Köpeklerde gelişim için en eğlenceli işe yarar zekâ oyuncakları listemizde sırada Idepet var. Bu kauçuk oyuncak çift görevde çalışır. Köpeğinizin kendi başına çözebileceği bir bulmaca için mama ile doldurabilir veya geleneksel bir getirme oyununu oynamak için kullanabilirsiniz. İyi bir elastikiyete sahip olan oyuncak ısırmaya oldukça dayanıklıdır. Toksik ya da aşındırıcı olmadığı için değerli köpeklerinizin dişlerine zarar vermez. Hatta temizleme görevi üstlenebilir. Böylece diş etlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Topu atıp getirmesini beklemekle onunla mükemmel iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca içine mama koyduğunuzda getirme süresini de kendi isteğiyle uzatacaktır.

9. Snuffle Mat

Şimdi listemizde inanılmaz düşük bir teknoloji kullanılarak üretilen bir zekâ ve gelişim paspası var. Bu oyuncaktaki amaç köpeğinizin yemeğini bulabilmek için burunlarını kullanmalarını sağlamaktır. Doğadaki koklayarak yiyecek bulma içgüdülerini harekete geçirerek köpeğinizin burnunu ve beynini geliştirmeyi amaçlar. Doğal yiyecek arama becerilerini geliştirir. Ayrıca evcil hayvanınızı saatlerce oyalayarak sıkılmasını önleyecektir. Edinmiş olduğunuz paspas sağlam ve yumuşaktır. Kirlendiğinde çamaşır makinanızda defalarca yıkayabilirsiniz. Bu paspas basit ve taşınabilir yapısı ile köpeğinizin oyuncak koleksiyonu arasında mutlaka yer almalıdır. Snuffle Mat, çevre dostu ve dayanıklı bir yapıya da sahiptir.

10. Game Changer Disk

Köpeklerde Gelişim İçin En İşe Yarar Zekâ Oyuncakları

Amerika Birleşik Devletlerinde üretilen bir köpek oyuncağıdır. Köpeğinizin ısırığına karşılık vermek ve doğal çiğneme arzusunu tatmin etmek amacıyla üretilmiş güvenli ve eğlenceli bir oyuncaktır. Can sıkıntısı, genellikle köpekler için yıkıcı davranış veya kaygı gibi sorunların nedenidir. Siz de bu oyuncağın uzun bir süre köpeğinizi oyalayacağını bilmelisiniz. Ayrıca köpeğinizin diş ve diş etleri sağlığı için oldukça yararlıdır. Ve diğer sert yapılı oyuncaklara göre daha güvenlidir. Toksik ya da aşındırıcı olmayan poliüreten bir malzemeden üretilmiş olup yıkanabilirdir. Apartmanda yaşıyorsanız ve sesiz oyuncak arıyorsanız, köpeğiniz etrafta oynarken gürültü çıkarmayacak bir oyuncaktır.

11. Pet Zone IQ Treat Ball

Köpeklerde gelişim için en eğlenceli işe yarar zekâ oyuncakları listemizde sırada Pet Zone IQ Treat Ball var. Aslında aynı Bob a Lot gibi içi mama ile dolu olup zorluk dereceleri ayarlanabilir. Zorluk derecelerini ayarlayarak gün boyunca köpeğinizi oyalayabileceğiniz bir oyuncaktır. Köpeğinizin fiziksel heyecanını aktif tutabilmek için oldukça uygundur. Ayrıca odaklanma sorunu olan köpekler için oldukça kullanılabilir bir üründür. Çünkü gün boyunca bir top içerisinden yuvarlayarak mama düşürmeye çalışarak sabırlı olmak ve zekâsını kullanmak zorunda kalacaktır. Bu müthiş oyuncak paketlerinde iki farklı boyutta satılmaktadır.

12. Tug a Jug by Pet Safe

Köpeklerde Gelişim İçin En İşe Yarar Zekâ Oyuncakları

Tug a Jug by PetSafe, bir öğün yediği mamanın tamamını alabilecek ölçülerde bir oyuncaktır. Mantık olarak Bob-a-Lot ve Bob-a-Lot ile aynı sistemlidir. İçine koyduğunuz mamaya köpeğinizin çabalayarak ulaşmasını sağlar. Bu da köpeğinizi daha fazla mama ile daha uzun süre oyalamak demektir. Yapı olarak farklı olması ve listemize girmesindeki neden; üç yönlü olmasıdır. Kauçuk çiğneme oyuncağı ile diş sağlığını korurken ip ile çekme oyunu da oynayarak çene kuvvetini arttırabilirsiniz. Büyük ve küçük ırklar için farklı boyutlarda üretimi mevcuttur. Üstelik daha kolay çıkarmaya çalışma zekâlarını gerekli ölçüde kullanmalarını gerektirmektedir. Üstelik mamaları daha kolay çıkarmaya çalışma zekâlarını gerekli ölçüde kullanmalarını gerektirmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak