Kombininizi Daha İddialı Yapacak Takı Çeşitleri

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Takının tarihi çok eski zamanlara dayanır. Arkeolojik ve antropolojik verilere baktığımızda ilk sanat ürünlerinin müzik, dans, beden süsleme ve takı olduğunu görürüz. Tarihsel süreç içerisinde aksesuara yüklenen anlamlar değişmiştir. İlk takılar dinsel ve büyüsel anlamlar taşırken, takıların insana uğur getirdiğine inanılıyordu. Zamanla bu durum maddi yöne kaydı ve günümüzde daha çok süslenme, güzel görünme amaçlı kullanılmaya başlandı. Takı günümüzde moda anlayışı içerisinde çok önemli bir noktaya sahiptir. Kombininizi, vücuda ve elbiselere takılan kolye, halhal, küpe, pazubent, yüzük gibi daha iddialı yapacak takı çeşitleri ile tamamlayın!

1. Erkekler İçin Kolye

Kombininizi Daha İddialı Yapacak Takı Çeşitleri

İnsanlar manevi bir güç hissetmek için inançlarını, takıları kullanarak üzerlerinde taşımış ve böylece takıya da anlam yüklenerek ruha hitap etmesi sağlanmıştır. Günümüzde erkekler gümüş sade zincir bir kolyeyi çoğu kombininde kullanabilir. Tarzına ya da ruhuna daha bohem takılar hitap ediyorsa, otantik takı çeşitlerine bakabilir. Doğal taşlardan, hayvan dişlerinden ve o tarza hitap eden doğanın renklerinden el yapımı takılara yönelebilir. Bu yöneliş, maneviyata önem veren özel ruhları kapsar. Kombininizi ruhen daha iddialı yapacak takı çeşitleri olarak el yapımı aksesuarlar önerilebilir.

2. Hikayesi Olan Kolyeler

Gemiciler, takı olarak genellikle altın ya da inci küpe ve aksesuar tercih etmişlerdir. Bunun nedeni ise, mesleklerinin getirdiği tehlike ve gemicilerin her an ölümle yüz yüze kalmalarıdır. Gemicilerin, altın ya da inci gibi değerli materyallerden üretilen takılar tercih etmelerinin nedeni ise, öldüklerinde ailelerine yük olmadan defnedilebilmeleri içindir. Orta Çağ döneminde gücün ve otoritenin sembolü olan kolyeler, sonraki dönemlerde sosyal statü belirleyici takılardan biri olmuştur. Hem erkekler hem de kadınlar için kombininin vazgeçilmez parçası olan kolyeler, diğer kullanılan takılarla bütünlüğü sağladığı ölçüde şık bir görünüm sağlar.

3. Nedir Bu Pazubent

Kombininizi Daha İddialı Yapacak Takı Çeşitleri

Pazubent kelimesinin, sözlük anlamına baktığımızda belli bir amaçla kola geçirilen enli kuşak, kolçak ya da kol muskası denildiğini görürüz. Günümüzde çok sık karşımıza çıkmasa da şık bir davete giderken açık sade bir elbise için gümüş ya da altın renklerinde bir pazubent, kombininizi daha iddialı ve orijinal yapacak takı çeşitleri arasına girer. Dikkat çeken, akla fazla gelmeyen takılardan biri olan pazubent, Anadolu ve Mezopotamya kültürlerinin etkisiyle günümüze kadar gelmiştir. O zamanlarda da gösterişli takı olarak anılmaktadır. Kombininizi daha iddialı yapacak olan pazubent takı çeşitleri arasında da farklı bir yere sahiptir.

4. Kombinde Küpe

90’lı yılların unutulmaz takılarından halka küpeler, günümüzde tekrar moda oldu. Her kombin ile uyum sağlayan, her tarza ve her yaşa hitap eden halka küpeleri günlük kombinlerinizde de, spora ya da şık bir davete giderken de kullanabilirsiniz. Hayatın bir dengesi olunca tadından yenmezken, kombinimizdeki takılarda da bir denge olursa, o da tadından yenmez. Gösterişli bir küpe kullanıldığında, kolye takmaya bazen gerek kalmaz ya da minimal bir küpe kullanıldığında, yine kibar bir kolye bu uyuma destek olabilir. Takılar farklı bile olsa, takıların arasında bir bütünlük olması, kombininizi daha iddialı yapacak ve kullandığınız aksesuarlar, kombininizin vazgeçilmez takı çeşitleri arasına girecek.

5. Erkekler Ve Küpe

Kombininizi Daha İddialı Yapacak Takı Çeşitleri

Bize ulaşan ilk takı örneği, hayvan dişinden yapılmış bir küpedir ve küpeler, takı denildiğinde akla ilk gelen parçalardan biridir. Küpenin ilk örneklerine Mısır’da rastlanır, sonrasında Babiller ve Asya medeniyetlerinde de ortaya çıkmıştır. O dönemlerde sadece erkeklerin kullandığı ve toplumdaki rütbeyi belirten bir araç olarak kullanılan küpelerin, erkekler tarafından takıldığının ilk kanıtları Persepolis’teki arkeolojik kazılarda ortaya çıkmıştır. Günümüzde ise küpe çeşitleri ve kullanımı artmıştır. Gücü temsil etmesinin aksine yaşadığımız çağ için kombinin bütünsel bir parçası haline gelmiştir. Kombininizi minik, şık parçalarla daha iddialı yapacak takı çeşitleri içinde küpe, baş sırada yer alır.

6. Kibar mı Otantik mi

Takılar, kişinin yaşam tarzını, kişiliğini yansıtır. İnsanların duygu, düşünce ve inançlarının biçime dönüşmüş halidir. Taştan-bronza, gümüş-altın, pırlanta ve safire kadar pek çok farklı malzemeden takı örneğine rastlanabilir. Önemli olan kombinde takıyı doğru kullanabilmektir. Bazen çok renk kullanılan abartı bir giysi kombini için sade bir bilezik şık bir hava katacaktır. Renkler de farklı şekilde anlamlar taşır. Örneğin kırmızı renkli takılar, gücü ve kanı simgelerken yeşil renk kolye, doğurganlığı ve üretkenliği yansıtmaktadır. Takılan takının bir anlamı olunca ya da mevcut takıya bir anlam yüklenince, kombininizi şık yaparken, size de iç huzur sağlar.

7. Bileklik Ve Erkek

Kombininizi Daha İddialı Yapacak Takı Çeşitleri

Bilekliği süs için takılan halka olarak tanımlayabiliriz. Metal, deri, doğal taş, boncuklu gibi birçok tarzda ve çeşitli malzemede tasarlanıp üretilen bileklikler, kombinin vazgeçilmezidir. Metal bileklikler, şıklığı ön plana taşır. Metal bilekliğin en uyumlu ve asil durduğu kombini ise takım elbise ile yakalayabilirsiniz. Kordon ya da geniş deri bileklikler, pantolon ve kolları yukarı sıyrılmış bir kazakla günlük hayatta dışarı çıkarken birçok kombinle uyum sağlar. Deri ve metal sizi rahatsız ediyorsa malzeme olarak yün iplikten üretilen bileklikler yardımcı olacaktır. İp bileklikler, modada çokça rağbet görmüştür. Sebebi ise maliyetinin düşük olmasıdır.

8. Ruhunuza İyi Gelen Yüzükler

Bazı insanlar yüzüğü rahat bulmayıp pek tercih etmezken, bazıları ise günlük kombinlerine bile dahil edebilir. Daha asi bir tarzınız varsa gümüş renk, farklı tasarımlarda yüzükler önerilebilir ya da enerjiye inanan biriyseniz doğal taş kullanılarak tasarlanan yüzükleri, doğal taşın da özelliklerini kendinize göre seçerek kullanabilirsiniz. Örneğin kehribar taşının en bilinen faydası tam bir ağrı kesici ve şifa kaynağı olmasıdır. Mitolojide sarhoş etmeyen anlamına gelen ametist ise, enerji, mutluluk, huzur ve canlılık katar. Sizi olumsuz enerjilere karşı korur. Bunun gibi doğal taşların tek tek özelliklerine de bakabilirsiniz ya da burcunuza göre size en iyi gelecek doğal taşı bulabilirsiniz.

9. Kadınlarda Tarz Yüzükler

Yapılan kazılarda, MS 370’li yıllara ait, üzerinde “seni seviyorum” yazan bir takı bulunmuştur ve bu da bize, takıların yalnızca son yüzyıllarda değil, uzun zamandır değer göstermek için önem verildiğinin kanıtını gösterir. Günümüzde evlilik teklifi etmek isteyenler için seçilen takı yüzüktür. Kombinlere yapılan son dokunuş niyetinde olan takı da yüzüktür. Koyu renkli asi ruhlu bir kombin için yukarıdaki görsele benzer takılar kullanabilirsiniz. Eğer daha kibar bir kombininiz var ise, daha sade görünmesi için sadece bir yüzükle bile kombininizi tamamlayabilirsiniz.

10. Kaybolmakta Usta Halhal

Kombininizi Daha İddialı Yapacak Takı Çeşitleri

Halhal da bir çeşit bileziktir ama bilezikten tek farkı kola değil ayak bileğine takılır oluşudur. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra Osmanlı Sarayı’ndaki mücevher kullanımı artış göstermiştir. Artış gösteren Osmanlı saray takıları arasında saç bağı, gerdanlık, iğne, küpe, bilezik, yüzük, pazubent ve halhal da mevcuttur. Halhal kış ayından ziyade, yaz mevsiminin takısıdır. Çünkü kışın bot ve pantolonun altında insanı rahatsız edebilir. Yazın denize ya da çarşıya giderken deniz kabuklu, taşlı ya da minimal bir halhal günlük kombininizi farklılaştıracak ve daha iddialı yapacak takı çeşitleri arasındadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!