Kolayca Çeviri Yapmanızı Sağlayan Translate Uygulamaları

5 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Sosyal hayattan, iş hayatına birçok alanda artık yabancı dil bilmenin avantajları yadsınamayacak kadar önemli durumda. Kalın gramer kitapları, küçücük harfler ile yazılmış olan sözlükler bazen çok sıkıcı olabilir. Günümüz teknolojileri, büyük veri ve yapay zekâ gibi birçok avantajı, dil öğrenmede de görüyoruz. Dil bilmek artık eskisi kadar büyük bir tabu değil. Geliştirilen teknolojiler sayesinde orta düzey bir bilgi sahibi olsanız bile konuşmak istediğiniz dil hakkında, işinizi görebilecek mobil uygulamalar mevcut. Biz de sizler için kolayca çeviri yapmanızı sağlayan ve en önde gelen translate uygulamaları listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Google Translate

Kolayca Çeviri Yapmanızı Sağlayan Translate Uygulamaları

Google tarafından geliştirilen translate uygulaması ilk defa 2006 yılında kullanıcıların hizmetine sunuldu. İlk kullanımında sadece İngilizce-Arapça çeviri yapan Google Translate, 2009’da Türkçe çeviri yapmaya başlamıştır. Büyük bir veriye sahip olan Google, bu sayede tüm dünya dillerinde 5000 karaktere kadar kusursuz değil ama kusursuza yakın çeviri hizmeti sunmaktadır. Dil paketlerini indirdiğiniz zaman çevrimdışı kullanım imkanını da sahip olduğunuz bu uygulamada özellikle dikkat edilmesi gereken nokta; kalıp cümleleri çevirmeye olan hassasiyettir. Bu yüzden uygulamada çeviri yaparken imla hataları ve noktalama işaretlerine özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz.

2. Yandex Translate

Rusya’nın Google’a rakip olması için çıkarmış olduğu Yandex, Google gibi bir arama motoru üzerine kurulu farklı hizmetler sunan bir platformdur. Yandex 2011 yılında geliştirmiş olduğu Yandex Çeviri uygulamasını, Google kadar veriye sahip olmaması sebebiyle istenilen sonucu size tam olarak veremiyor. Fakat, Rus yapımı olan uygulama Rusça’dan çevirileriniz için bir avantaj niteliğinde. Google Translate’den farklı olarak 10.000 karaktere kadar kullanıcıya çeviri hizmeti sunuyor. Yandex ilk kullanıma girdiğinde sadece Rusça, Ukraynaca ve İngilizce dillerine çeviri yaparken, 2021 yılı itibariyle 64 dile kadar hizmet veriyor. Eğer browser olarak Yandex Tarayıcısı kullanıyorsanız, size otomatik çeviri desteği de sağlanıyor.

3. Microsoft Translator

Kolayca Çeviri Yapmanızı Sağlayan Translate Uygulamaları

İsminden de anlaşılacağı gibi Silikon Vadisinin bir devi olan Microsoft’a ait olan Bing yine elinde çok fazla verinin olması sebebi ile çevirilerinizde kusursuzluğu yakalamanıza size kolaylık sağlamaktadır. Microsoft Translator’un çevirilerine baktığınızda, daha yumuşak yani halk diline daha yakın çeviriler yaptığını görebilirsiniz. Bu özelliği sayesinde uygulama, konuşma dilinde kullanım ya da iş dünyası için oldukça avantaj sağlamaktadır. 5000 karaktere kadar çeviri imkânı sunan Microsoft Translator, Mart 2017’den beri kullanıcının hizmetine sunduğu bir özelliği ise Skype masaüstü programında 9 dilde konuşma dilini çevirme imkanı veriyor. Microsoft, uygulamalar listesinde değerlendirilmesi için iyi bir seçenek olmuş durumda. Bu özellik aynı zamanda iOS ve Android sistemler üzerinde de desteklenmektedir.

4. Apple Çevirici

iOS 14 güncellemesi ile birlikte iPhone telefonlarınıza girmiş olan Apple Çeviri 2021 yılı itibariyle sadece 11 dilde destek vermektedir. Yükselen bir yıldız niteliği taşıdığı düşünülen Apple çevirinin en dikkat çeken özelliği Siri ile olan entegrasyonudur. Yani Siri üzerinden Translate uygulaması çalışabilecek ve konuşma ile eş zamanlı olarak çeviri özelliği kullanıcıya sunulabilecek. Haziran 2020’de tanıtımı yapılan bu uygulamanın Türkçe dilinde çeviri seçeneği bulunmamakta. Nöral çeviri motoruna sahip olan uygulama, bu sayede çevrimdışı modda da çalışabilmekte. Çalışmaları gizli tutulan bu Çevirici’nin ilerleyen aşamalarda çağın hangi kilometre taşı olacağı merakla beklenmektedir.

5. Tureng

Kolayca Çeviri Yapmanızı Sağlayan Translate Uygulamaları

Yerli bir yapım olan Tureng uygulaması, iki dilli çevrimiçi bir sözlüktür. 2006 yılında kullanıcının hizmetine sunulan bu uygulama, 2009’dan itibaren üç İngilizce aksanında (İngiliz, Amerikan, Avusturalya) işitsel ögelere yer vermiştir. 2.000.000 Türkçe-İngilizce deyim ve kelimeyi 2021 yılı itibariyle platformunda barındırmaktadır. Kurulduğu 2006 yılından bugüne hizmetine devam eden Tureng, dil ve çeviri hizmet sektöründe çalışan, akademisyen, öğrenci ve dış ticaret alanında faaliyet gösteren kullanıcılar için geliştirildi. Son derece kullanışı sade ve basit bir arayüze sahip bu uygulama, tatil ya da yurtdışı iş seyahatlerinizde kolayca kullanıp çeviri yapmanızı sağlayan önde gelen translate uygulamaları listemizde yerini almıştır.

6. Pro iTranslate

iOS tabanlı bir çeviri programı olan Pro iTranslate uygulaması, 100’den fazla dile çeviri imkânı sunmaktadır. Birçok çeviri seçeneğini içinde barındıran uygulama çoğu ihtiyaçlarınıza cevap verecek düzeyde. Google Translate’den farklı olarak seslendirme özelliğinde cinsiyet seçimi yaparak kişiselleştirilmiş bir şekilde çeviri imkânı sunmaktadır. Yani seslendirmeyi kadın mı ya da erkek mi yapacak Pro iTranslate de bunu seçmeniz mümkün. Çevrimdışı kullanma özelliğine de sahip olan bu uygulama dil paketlerini indirdiğiniz taktirde, internetiniz olmasa bile kolayca çeviri yapmanızı sağlayacaktır. Son olarak, diğer translate uygulamaları gibi ücretsiz kullanım imkanı sunmadığı için bu uygulamayı belirli bir ücret karşılığında kullanabiliyorsunuz.

7. Speak & Translate

Kolayca Çeviri Yapmanızı Sağlayan Translate Uygulamaları

Speak & Translate, dünyanın her yerinde size çeviri imkanı sunan ücretsiz bir uygulamadır. 117 dilde metin çevirilerinize hizmet veren bu uygulama, 54 dilde de sesli çevirilerinize imkân sunuyor. Seslendirme seçeneğini de bulunan uygulamada kadın ya da erkek seslendirme seçeneklerini de deneyimleyebiliyorsunuz. Ayrıca Google Translate de mevcut olan “Snap” modu sayesinde telefon kameranız ile çektiğiniz bir görüntüyü de kolaylıkla çevirebilirsiniz. Kapsamlı olarak sosyal medyada da paylaşım özelliği sunan bu uygulama, dil anlama seçeneğiyle de çevirilerinizde kullanım avantajı sunar. Amerikan yapımı olan bu Speak & Translate uygulaması, ücretsiz sürümünün yanında kullanıcılarına Premium seçeneği de sunuyor.

8. Translator Pro

2009 yılında hayata geçen bu uygulama, makine ve konuşma diline kadar 60 dil arasında çeviri imkânı sunuyor. Translator Pro, çeviri yapmış olduğunuz metinleri e-posta ya da sosyal medya aracılığı ile gönderme ve paylaşma seçeneğini de veriyor. Uygulama ekstra olarak çevrimdışı metin okuma özelliğine de sahiptir. Translator Pro uygulaması, Android ve iOS işletim sistemlerine hizmet vermektedir. Ses ve metin girişi özelliklerini de içinde barındıran bu uygulama dillerin telaffuzları, metinsel çeviriler için ayrıntılı tarih ve saat bilgisini de kullanıcıya veriyor. Uygulamayı ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Bu sayede tatillerde ya da iş seyahatlerinde rahatlıkla Translator Pro uygulamasını kullanabilirsiniz.

9. Sesli Sözlük

1999’da kullanıcı hizmetine sunulan Sesli Sözlük uygulamasını Windows’98 döneminde bile hatırlıyor olabilirsiniz. Bugüne kadar uygulama pek çok aşamadan geçti ve geliştirildi. 2021 yılı itibariyle 20 dilde online hizmet veren Sesli Sözlük, 20 milyon sözcük ve 3 farklı aksanda bunları yine size sunuyor. Cümleler ve videolu materyaller ile zenginleştirilen uygulama, ne kadar masaüstü kullanımı ile akıllar da kalsa da şu an, iOS, Android, Windows, Windows Mobil veri tabanlarının hepsinde çevrimiçi ve çevrimdışı hizmet vermektedir. Sözlük niteliğinde kullanılan Sesli Sözlük uygulaması, kelimelerin çevirisi ile kullanıcılarına çeviri imkanı sunuyor. Akıllı telefonlarınızdan kolayca translate yapmanızı sağlayan en eski çeviri uygulamaları arasında sayabiliriz.

10. SayHi Çeviri

Kolayca Çeviri Yapmanızı Sağlayan Translate Uygulamaları

SayHi Çeviri uygulaması Amerika’da ana dili İngilizce olmayanların sayısı artıkça işletmeler, sağlık birimlerinde yaşanan dil sıkıntılarından dolayı, hastanelerde sağlık çalışanları ve hastalarla yaşanan problemlerin gözlemlenmesi sonucunda ortaya çıkmış bir uygulamadır. 2021 yılı itibariyle 90 dilde destek vermektedir. Android ve iOS tabanlı işletim sistemlerinde mobil olarak kullanıma uygun bu uygulama, basit bir arayüze sahip. Özellikle her yaştan kolaylıkla kullanması için kullanıcı dostu olarak tasarlanmış SayHi çeviri uygulaması, diğer translate uygulamalarında da bulunan kadın-erkek seslendirme seçeneğini ve yanında bir tempo ayarlama özelliğini sunuyor. Hikayesinden de anlaşılacağı üzere SayHi uygulamasının çıkış noktası kolayca iletişim kurmak ve hayatınızı kolaylaştırmak için geliştirilen uygulamalardan bir tanesidir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!