Kokusuyla Herkesi Büyüleyen Aromatik Kolonya Esansları

6 dk okuma süresi


4
23 Paylaşım, 4 puan

Kolonya 1600’lü yıllarda tıbbi kullanım amaçlı üretilmiştir. Ancak ferahlatıcı etkisi ile dönem parfümlerinin baskın esanslarına alternatif olarak görülmesini, kolonyanın doğal ve saf kokuyu temsil etmesini sağlamıştır. Kolonya esansları herkesi büyüleyen kokusuyla en yoğun kullanılan kişisel bakım ürünü olması ve dezenfektan özelliği sayesinde aromatik kolonya çeşitliliğini daha da artırmıştır. Biz de sizler için en sık tercih edilen aromatik kolonya esanslarını listeledik. Keyifli okumalar!

1. Ihlamur Esanslı Kolonya

Kokusuyla Herkesi Büyüleyen Aromatik Kolonya Esansları

Kullanılmaya başlandığı andan itibaren hayatımızda geniş yer edinen kolonya, zamanla konuk ağırlamanın ve hastane ziyaretlerinin baş ritüeli haline gelmiştir. Geçmişten günümüze konuk ve hasta deyince akla gelen bir diğer ritüel ise ıhlamur olmuştur. Geniş yaprakları sayesinde yaz aylarında iyi bir gölgelik olmasının yanında, çiçeklerinin büyüleyici kokusu da insanların bir nevi buluşma noktası kabul etmesine sebep olmuştur. Kış aylarında da demlenen çayıyla şifa deposu olarak kabul edilmiştir. Bazı ülkelerde kutsal kabul edilen ıhlamur çiçeğinin aromatik kokusu kolonyanın ferahlatıcı etkisi ile birleştirilerek tam bir sağlık çağrısı yapmıştır. Ihlamur esanslı kolonya, kokusuyla herkesi büyüleyen ve canlandırıcı etkisiyle aromatik kolonya esansları içerisinden sıyrılıp vücut direncinizin düştüğü dönemlerde vazgeçilmeziniz olabilir.

2. Yasemin Çiçeği Esanslı Kolonya

Koku insanlar üzerinde oldukça fazla bir etkiye sahiptir. Belirli bir yerde hissedilen koku o an ortamda bulunan her şeyi hafızanıza kopyalamanızı sağlayan bir etki olarak belirlenmiştir. Bu sebeple insanlar eski çağlardan beri kokulara önem vermişler ve kendilerini iyi hissettirecek olan seçimleri yapmaya çalışmışlardır. Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan yasemin kokusu, koku uzmanlarının en çok ilham aldığı kokulardan biri olarak birçok egzotik parfüme de esans olmuştur. Yakın tarihte ise yoğun kokuya sahip yasemin çiçeği, kolonyanın hafifletici formülü ile birleştirilerek naif bir bahar kokusu elde edilmiş ve insanları rahatlatması hedeflenmiştir. Kolonyanın içerisinde bulunan alkolün hızlı uçması ile hafifleyen bu afrodizyak etkili yasemin kolonyası az bilinse de keşfedenlerin vazgeçemediği kolonya çeşitlerinden biridir.

3. Safran Çiçeği Esanslı Kolonya

Kokusuyla Herkesi Büyüleyen Aromatik Kolonya Esansları

Üretildiği andan itibaren tıbbi amaçla kullanılan kolonya, yoğun olarak fenalaşma gibi durumlarda insanları solunum yolu ile canlandırmayı hedeflemiştir. Kolonyanın üretim amacı düşünüldüğünde etkisini artırmak ve solunum yoluna daha hızlı etki etmesi için safran çiçeği esansı ile birleştirilmiştir. Antioksidan özelliği ile solunum rahatsızlıklarına iyi gelen safranın, kaygı ve depresyona da iyi geldiği kabul edilmiştir. Dünyanın en değerli baharatı kabul edilen safranın enfes çiçeği ile birleştirilen kolonyanın kaygılı anlarınızda sizi rahatlatacak altın değerinde bir esans olduğu belirtilmiştir. Dünyada az bilinen bir kolonya esansı olan safran çiçeği kolonyası Safranbolu da üretilerek dünyaya gönderilmektedir. Genel kolonya esanslarına göre daha yoğun kokuya sahip olan safran çiçeği esanslı bu büyüleyici kolonyanın mide bulantısında da iyi geldiği belirtilmiştir.

4. Amber Esanslı Kolonya

Amber şifa kaynağı olduğu bilinen kokusu ile eski uygarlıkların dermanı olarak tabir edilmiştir. Amber denizden gelen ve antik zamanlardan beri bilinen esrarengiz bir koku olarak benimsenmiştir. Mis amber olarak erkek geyiklerden de elde edilen farklı notalarda amber kokuları bulunmuştur. Bu belirtilen amber kokuları genel olarak baskın bir koku olarak benimsenmiş ve 100 yılı aşkın süredir birçok parfüme esans olarak eklenmiştir. Tüm bu baskın kokuların yanında naifliği temsil eden amber çiçeği, esans olarak kullanılmış narin bir aroma elde edilmiştir. Dünyanın dört bir yanında kıymetli kabul edilen amber, misk amber ve amber çiçeği kokuları tatlı, ancak keskin aynı zamanda da etkili kokulardan biri kabul edilmiştir. Bu tatlı koku ferahlatıcı etkisiyle birleşerek, kokusuyla herkesi büyüleyen ve az bilinen aromatik kolonya esansları için farklı bir seçenek olarak hayatımıza girmiştir.

5. İncir Esanslı Kolonya

Kokusuyla Herkesi Büyüleyen Aromatik Kolonya Esansları

İncir eski uygarlıklarda verimlilik sembolü olarak benimsenmiştir. Eski uygarlıklarda incir yaprakları değerli bir armağan olarak kabul edilmiştir. İncirin yine eski uygarlıklarda da hayatın başlıca nimetlerinden biri sayılması, o zamandan bu zamana kadar yaptığı saygın yolculuğunun ipuçlarını vermiştir. Bu da şekerli bir kokuya sahip olan incirin, tatlı esanslı kokuları sevenler için uzun yıllardır kullanılan kokular arasında yer almasını sağlamıştır. Değerinin yanı sıra tarih boyunca yaprağı, dalı, kökü ve reçinesi ilaç olarak da kullanılan incir yine tıbbi amaçlı üretilen kolonya ile birleştirilerek sağlığı evinize getirmeyi vaat etmiştir. Alzheimer ve astım hastalığına iyi gelen incir ile birleştirilen bu kolonya, kokladığınız andan itibaren sizi nefes almaya davet edecek ve kendinizi incir ağacı altında hissetmenizi sağlayacaktır.

6. Çam Esanslı Kolonya

Tarih boyunca veremli hastalar için çam havası önerilmiştir. 40 kişinin havaya verdiği karbondioksiti yaşlı bir çam ağacının 1 saatte oksijene dönüştürdüğü tespit edilmiştir. Bu temiz hava hissiyatının talep görmesi ise tarih boyunca çam ağacı esansının parfümlerin yapımında kullanılmasına sebep olmuştur. Ancak çam ağacından yayılan kokuları insanlar çoğunlukla sevse de azınlık bir kesimde bu kokunun astım ataklarını tetiklediği iddia edilmiştir. Bu iki farklı düşünceyle kişileri ikiye bölen çam kokusunu, nefes açıcı kolonya ile birlikte kullanarak tarafları birleştirmeyi hedeflemişler. Çam kolonyası, çam iğnelerinin, genç yapraklarından hatta bazen bu yaprak dökümü olmayan bitkinin kozalaklarından saflaştırma işlemi ile elde edilmiştir. Bu üretilen esansın kolonyanın ferahlatıcı etkisi ile birlikte odunsu ve baharatlı kokusu üretilmiştir.

7. Ardıç Esanslı Kolonya

Kokusuyla Herkesi Büyüleyen Aromatik Kolonya Esansları

Eski çağlarda bez bağlanarak dilek tutulan ardıç ağacının, kokusunun da kadınlardaki adet düzensizliklerinin düzelmesinde ve şiddetli adet ağrılarının hafifletilmesinde önemli rol oynadığı belirtilmiştir. Ayrıca ardıç kokusu stres azaltan, kendine has ve hoş bir koku olarak benimsenmiştir. Ardıç tohumlarının toprağa dökülmesi sonrası ardıç kuşu tarafından yenerek, sindirim sisteminde öğütüldüğü, sonrasında tekrar doğaya karışarak yetiştiği kaynaklarda belirtilmiştir. Ardıç ağacının yetiştikten sonra özellikle gövdesi kuruduğunda daha etkili bir koku ortaya çıkardığı da tespit edilmiştir. Tüm bu sağlık getiren ardıç kokusu, ilk kez yaygın olarak sabun yapımında kullanılmıştır. Bir diğer kullanım alanı ise kişisel bakım ürünü olarak kolonyada, stresi azaltacağı düşünülerek ardıç kokusu üretilmeye başlanmıştır.

8. Lavanta Esanslı Kolonya

Etkilerini saymakla bitiremeyeceğimiz lavanta kokusu, başta sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki vererek stres, kaygı gibi rahatsızlıklara iyi geldiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra sindirim sisteminin düzelmesine de yardımcı olduğu bilimsel bulgu olarak kanıtlanmıştır. Güçlü kokusuyla güve kovmak için dolaplarda da kullanılan lavanta yüzyıllardır kullanılan başlıca esanslardan olmuştur. Evde bulunduracağınız lavanta kolonyası ile hem içerdiği alkol sayesinde sivrisinek kaşıntısını alarak hem de etkili kokusuyla sivrisineklerin en azından koku uçana kadar yaklaşmasını engellemeniz mümkün. Tüm bu etkileri ve herkesi büyüleyici kokusuyla ülkemizde uzun yıllardır kullanılan lavanta esanslı kolonya, yeni dönemde biraz yayılmış olsa da dünyanın bazı yerlerinde halen az bilinen aromatik kolonya esansları arasında sayılabilir.

9. Gül Esanslı Kolonya

Gül özelinde yapılan keşifler sonrasında, gül bitkisinin milyonlarca yıl önceden beri var olduğu anlaşılmıştır. Anavatanı Orta Asya olan ve Osmanlı’da yaygın kullanılan gülden yazılı kaynaklarda ilk olarak 5000 yıl önce bahsedilmiştir. Gül, güzelliği ve kokusu ile aşkın en büyük simgesi olarak da kabul edilmiştir. Gül kokusu baş ağrılarında ve migren hastalıklarında da sıkça kullanılmıştır. Osmanlı hekimleri gülün kaynatılmasını ve buharının özellikle koklatılmasını önermiştir. Kolonyanın tarihte ferahlatıcı etkisi sayesinde genelde bayılmalarda kullanılıyor olması bir gerçektir. Aynı amaçla kullanılan gül suyunun, koklandığı anda sizi kendinize getirmesi kaçınılmazdır. Ayrıca ülkemizde sıkça hediye edilse de dünyada aşkı temsil eden bu kokunun kolonya ile buluşması maalesef dünyada az bilinmekte olup hak ettiği değeri bulamamıştır.

10. Mimoza Çiçeği Esanslı Kolonya

Kokusuyla Herkesi Büyüleyen Aromatik Kolonya Esansları

Mimoza enfes ve hoş kokusunun yanı sıra simgesel anlamları olan ve büyüleyici görsele sahip bir çiçektir. Tarihte mimoza sembol olarak pek çok yerde kullanılmıştır. Parlak görünüşünden ve sarı renginden dolayı mimoza, güneşe benzetilmiş ve güneşi temsil ettiğine inanılmıştır. Bir diğer yandan da çiçek dilinde mimozanın anlamı gizli aşkın çağrışımı olarak kabul edilmiştir. 800 ile 1.200 çeşidi bulunan mimoza bitkisi, bir kesim için de buket halinde sunulursa, dostluk ve sevgi mesajı vermek olarak tanımlanmıştır. Birçok anlama gelen bu güzel çiçek belli dönemlerde de nezaket, saygı, zarafet, bolluk ve haysiyeti de ifade etmiştir. Genel olarak birliktelik ifade eden bu çiçek, konuk ağırlamanın sembolü olan kolonya ile birleştirilmiştir. Kokusuyla birlikte herkesi büyüleyen mimoza çiçeği esanslı kolonya, aromatik esansları arasından sıyrılıp, barış çağrısı yaparak yayılmayı hedeflemiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!