Kızılın Büyüsünü Hissettiren İrlanda Kızıl Saçlılar Festivali

5 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Dünya üzerinde pek çok farklı ve eğlenceli aktivite bulunmaktadır. En enteresan etkinliklerden biri de farklı ülkelerden gelen binlerce farklı insanın kızıl saçları dolayısıyla buluştuğu şenliktir. Birbirinden ilginç yarışmaların ve oldukça sıra dışı oyunların yer aldığı bu festivalde, her yıl akla kazınan fotoğraf kareleri çekilmektedir. İnsanlar saç ve ten renkleri nedeniyle dört bir yandan bu eğlence alanına akın etmekte ve anılarına yenilerini eklemektedir. Kral ve kraliçenin dahi seçildiği bu şenlikte, vücudunuzdaki çillerin sayısı bile epey önemlidir. Tüm meraklılar için efsanevi renk kızılın büyüsünü doruklara kadar hissettiren İrlanda Kızıl Saçlılar Festivali içeriğini hazırladık. Herkese zevkli okumalar dileriz!

1. Sınırsızlık

Kızılın Büyüsünü Hissettiren İrlanda Kızıl Saçlılar Festivali

Dünyadaki en ilginç buluşmalardan biri İrlanda’nın düzenli olarak gerçekleştirdiği Kızıl Saç Festivalidir. Görüntüler ve alandan fotoğraflar ilginçliğin garip uyumunu gözler önüne sermektedir. Görkemli doğa manzarasıyla buluşan kızılın büyüsü, ülkenin yeşil topraklarıyla göz alıcı bir ahenk oluşturmaktadır. Her yıl düzenli olarak Ağustos ayının ortalarına doğru toplanan festival, renk cümbüşüne sahne olmaktadır. Cork şehrinde gerçekleşen bu eğlence, dünyanın her yerine açık olması ve sınır tanımaması ile de bilinmektedir. Tek sınır ve kısıtlama saçınızın kızıl olması gerekliliğidir. Dil, din, ırk ve cinsiyet gözetmeksizin her yerden kızıl renge sahip olanlar dilediğince festivale katılıp keyifli vakit geçirmektedir.

2. Şakalar

İrlanda’da başlayıp tüm dünyaya ün salan festivalin tarihi de eski bir mizah öyküsüne dayanmaktadır. Kızıllar Eğlencesinin ortaya çıkması bir şaka sonucu gerçekleşmiştir. İrlandalı iki kardeş kendi aralarında şaka yollu yaptıkları bir aile buluşmasını gelenekselliğe çevirmiştir. Günümüzde dünyada epey popüler olan bir etkinliğe dönüşen eğlencenin takipçisi bir hayli fazladır. Cronin kardeşler, aileleri arasında hazırladıkları ufak bir buluşmayla yarattıkları aktiviteyi git gide büyütmüşlerdir. Bu buluşmalar çok sevilmiş ve aileden gönüllü kişilerin katılımıyla etkileri artmıştır. Yıllar sonra da namı tüm ülkeye yayılmış ve tüm halkın katılımıyla büyük bir festivale dönüşmüştür.

3. Rekabet

Kızılın Büyüsünü Hissettiren İrlanda Kızıl Saçlılar Festivali

Herkesin ilgisini çekmeyi başaran şenlik, halkın katılımının yanı sıra yine halkın içinden seçilen sıra kral ve kraliçenin de yakından ilgilendiği bir etkinlik olarak baş göstermektedir. Pek çok yarışa sahne olan festival alanında, rakipler epey güçlüdür. Büyük yarışlar düzenlenen Kızıllar Festival’inde rekabet göstermek de ayrıcalıklı bir konuyu kapsamaktadır. Seçilen kraliçe ve kral birçok çaba ve uğraş sonucunda seçildikleri konumlarına gelmektedir. Hoşgörülü olmak ise hem seçmen hem de seçilen için başrolü kapsayan en önemli özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Birbirinden eğlenceli şenlik anıları ise gelecek nesillere heyecanla aktarılmaktadır.

4. Eğlence

Kızılın muhteşem büyüsünü en derinden hissettiren İrlanda Kızıl Saçlılar Festivali içeriğimizin dördüncü maddesinde olmazsa olmaz unsur eğlenceye değinilmiştir. Düzenlenen etkinliklerin en başlıca özelliğini eğlenceler ve çeşitli aktiviteler oluşturmaktadır. Yarışmalar, birbirinden zevkli oyunlar ve iştah kabartıcı lezzetler; şenliğin aranan özelliklerindendir. Farklı yarışmaların adları festival sona erdikten sonra dahi eğlenerek hatırlanmaktadır. Çilleri oldukça fazla olan Kızıl saçlı insanlar adına düzenlenen çil sayma yarışması, en enteresan rekabetlerden birini oluşturmaktadır. Havuç çevirme oyunu da yine çok talep edilen yarışmalardan birini kapsamaktadır.

5. Yardımseverlik

Kızılın Büyüsünü Hissettiren İrlanda Kızıl Saçlılar Festivali

Eğlence, şenlik ve festival dışında daha farklı amaçlara da hizmet etmeye çalışan Kızıl Saçlılar Buluşması, kanserle mücadele eden topluluklara destek veriyor ve bu konuyla ilgili farkındalık yaratmaya çalışmaktadır. Dünyanın yaklaşık yüzde ikilik oranını oluşturan kızıl saçlı insanların büyük çoğunluğu beyaz tene de sahip ise, kanser riskiyle yüz yüze kalmaktadır. Kanser riski epey fazla olan bu ten ve deri türü, pigment eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle deri kanserine yakalanma şansızlığı bu saç ve ten rengine sahip bireylerde sıklıkla görülmektedir. Festivalde toplanan bağışlar ve yardımlar İrlanda Kanser Vakfı’na iletilmektedir. Duyarlılık ve yardımseverlik alanında çığır açan etkinlik, eğlendirirken sosyal sorumluğu da unutmamaktadır.

6. Sözleşme

Hem bolca eğlendiren hem de yaptığı yardım çağrılarıyla büyük bir sosyal sorumluluk projesine katkı sağlayan Kızıl Saçlılar Festivali’nin bir sözleşmesi bulunmaktadır. Düzenli olarak Ağustos ayına yapılan şenliğe dünyanın her yerinden katılarak İrlanda’ya gelen binlerce kişi, sadece Kızıl saça sahip olduğu için bu eğlence fırsatını yakalamaktadır. “Redhead” isimli bir sözleşme ile yedi yıl festival kutlamalarının devam edeceğini bildiren bir bildirge yayınlanmıştır. Kızıl Kongresi tarafından düzenlenen büyük etkinlik, sevgi dolu bir niteliğe sahip olmakla Cork kasabasına unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Diğer kutlamalardan farklı bir kutlamayı amaçlayan kongre, hedeflerine ulaşmaktadır.

7. Küresellik

Kızılın Büyüsünü Hissettiren İrlanda Kızıl Saçlılar Festivali

İrlanda ve İskoçya, dünya üzerinde Kızıl saçlıların en yoğun olduğu iki ülkedir. Doğal olarak kızıl bir şekilde hayata başlayan insanlar, yüzdeliğe vurulduğunda oldukça az bir yüzdeliğe sahiptir. Azınlık oldukları hissine ara ara sahip olan kişilerin ve kongrenin aracılığıyla büyük bir teşvikle yapılan festival, herkes tarafından da desteklenmektedir. Çoğu kızıl, festivaldeki büyük kalabalığı ve curcunayı yaşadığında kendini daha iyi ve güçlü hissettiğini söylemektedir. Bir cemaat, cemiyet ya da topluluk olarak anılsa da, pek çok eğlencenin uygulandığı festival alanı seyredenler için birçok renkli ve neşeli manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.

8. Kızıllık

Doğuştan gelen bir genle aktarımı sağlanan kızıllık hem göze hem de kültürlere ilginç ve oldukça değişik bir hava katmaktadır. Dikkat çekici olan görüntüler genellikle insanları büyülemektedir. Yaklaşık elli tane farklı etkinlik düzenlenen şenlikte, ışık hızına yakın dans etmek, kızıl müzisyenlerin kültürlerine özgü müziklerini dinlemek ve otantik çalgılar çalmak en önemli aktiviteler arasında bulunmaktadır. Çığlık atmak ve ölesiye dans etmek şaşkınlıkla izlenen faaliyetlerdendir. Aynı zamanda festival halkının çok sevdiği iki yegane eğlence çeşididir. Zencefil bileti alınarak alanda rahatlıkla dolaşılabilmekte ve her türlü imkandan yararlanılabilinmektedir.

9. İletişim

İrlanda’da yapılan festivale ulaşmak oldukça kolaydır ancak Kızıl saçlara sahip değilseniz içeri girmeniz hiç de kolay olmayacaktır. İrlanda’nın en meşhur şehirlerinden biri olan Cork’a gittikten sonra festivalin olduğu kasabaya ulaşmak epey basittir. Şenliğin düzenlendiği alan Crosshaven’da bulunmaktadır. Cork’tan kalkan otobüslerle rahat bir biçimde alana ulaşılabilmektedir. Kamp alanları, konaklama yerleri ve hoteller genellikle çok dolu olmaktadır ancak önceden yapılan rezervasyonla bunlar kolaylıkla halledilebilmektedir. Kişisel arabayla yahut keyifli bir yürümeyle de festival alanına gidilebilmektedir.

10. Festival

Kızılın Büyüsünü Hissettiren İrlanda Kızıl Saçlılar Festivali

Göz alıcı kızılın büyüsünü doruklara kadar hissettiren İrlanda Kızıl Saçlılar Festivali derlememizin son maddesinde etkinlik ile ilgili olarak temel noktalara değinilmektedir. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerin tek bir noktası bulunmaktadır o da etkileyici kızıl saçlarıdır. Şenlik alanında pek çok eğlenceli aktivite, ilginç yarışmalar ve unutulmaz oyunlar yer almaktadır. Katılan kişilerden sağlanılan gelirle, kanser vakfına yüklü bir miktarda bağış yapılmaktadır. Ulaşımı kolay olan festivalin, her sene akıllara kazınan güzel fotoğrafları çekilmektedir. Kraliçe ve kralın seçildiği etkinlikte, saygı ve hoşgörü en önemli iki unsur olarak öne çıkmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!