Kitleleri Peşinden Sürükleyen Rap Müziğinin Tarihçesi

5 dk okuma süresi


4
34 Paylaşım, 4 puan

Ev toplantıları ile sokak partilerinde başlayan hip hop veya rap müziği, Amerika Birleşik Devletleri’nde müzik ve kültür elçisi haline geldi. Hip hop türünün önde gelen sanatçıları, yalnızca müzikte değil, aynı zamanda film ve iş dünyasında da uzun ve başarılı kariyerlere sahip oldular. Farklı türlerin seslerini ve melodilerini birleştiren rap, müzik dinleme şeklimizi adeta yeniden tanımladı. İşte kitleleri peşinden sürükleyen rap müziğinin ve bu türe güç kazandıran sanatçıların tarihçesi hakkında bazı gerçekler… Keyifli okumalar!

1. Rap Müziğinin Doğuşu

Kitleleri Peşinden Sürükleyen Rap Müziğinin Tarihçesi

Rap müziği, 1973’te Bronx’ta bir doğum günü partisinde ortaya çıktı. Küçük bir adımla müzik dünyasında büyük bir değişim başladı. DJ Kool Herc, 1970’lerin başında partiler için plakları döndürmeye başladı. En büyük yeniliği, çalmakta olduğu plağın farklı bölümlerine kalabalıkların nasıl tepki verdiğine dair gözlemlerinden doğdu. Kool, aynı kaydın iki kopyası arasında tekrar tekrar geçiş yapmak ve kalabalığın en çok duymak istediği kısa davul molasını uzatmak için kayıtlar arasındaki geçişleri yumuşatmak adına bir DJ kurulumunda iki pikap kullandı. Bu stile Atlı Karnaval adını verdi. Bugün, “breakbeat” olarak bilinmektedir.

2. Popülarite Kazanması

Rap müziği ilk popülaritesini 1979’da elde etmiştir. Sugar Hill Gang, “Rapper’s Delight” ile Chic’in “Good Times”ını birleştirmeyi başarmıştı. Böylece rap müziği tekerlemelerini ve ritimlerini popüler müziğin ön saflarına taşıdı. Chic’ten Nile Rodgers, bir partide grubun hazırlamış olduğu müziği dinledi. Üstelik dava açmakla tehdit etti. Mahkemeyi durdurarak 15 dakikalık Chic’in şarkısının kullanılmasına izin verdi. Bu sürüm, günümüzde orijinal yazarlarından izin alınarak daha dikkatli kullanılmaktadır. Sonuç ne olursa olsun, “Rapper’s Delight’ın” hafif tonu ve canlı ritmi, Rap müziğini Amerikan Pop kültürüne tanıtmaya yardımcı oldu.

3. Müziğin Yayılması

Kitleleri Peşinden Sürükleyen Rap Müziğinin Tarihçesi

Run DMC, seksenlerde rap’in yüzü oldu. New York City’deki yaşam vizyonlarını müziklerine yansıttılar. Ayrıca müziklerini zekâ ve dürüstlükle katmanlandırdılar. Gangster rap müziğinde standart haline gelen şehirli sert görünüm, ilk önce bu üçlü tarafından mükemmelleştirildi. Yaptıkları her ne ise işe yaradı. Eşitleri arasında liderler olarak itibar kazanmalarına yardımcı oldu. Run DMC, Rolling Stone Magazine’de yer alan altın, platin ve çoklu platin albümler alan ilk rap grubuydu. Ayrıca MTV’de görünen ve büyük bir destek anlaşması imzalayan ilk rap grubu oldular; popüler şarkılarından birinde yer alan Adidas ile.

4. Seksenler Dönemi

Kitleleri peşinden sürükleyen rap müziğinin ve bu türe güç kazandıran sanatçıların tarihçesi hakkında listemizde sırada seksenler dönemi yer almaktadır. Beastie Boys seksenlerin ortalarında New York sahnesine çıkarak hiper raplerini zekâ ve sihirbazlıkla sergilediler. İlk albümleri License to ill çıkar çıkmaz bir klasik oldu. Kaba tekerlemeler, kalın vuruşlar ve akılda kalıcı cümlelerle hızla büyük yıldızlara dönüştüler. Daha sonra, doğrudan enstrümantasyon ve yeni katmanları seslerine dâhil ettiler. Birçoğunun farkında olmadığı şey, grubun çok farklı bir türde başladığıydı. Başlangıçta grup, anti-otoriter duruşlarını gitar sesleri ve saldırganlığı ile benimseyen bir punk grubu olarak başladı.

5. FBI Müdahalesi

Kitleleri Peşinden Sürükleyen Rap Müziğinin Tarihçesi

NWA, mikrofonu ele geçiren en düzen karşıtı rap gruplarından biri olan Niggas With Attitude’un tek adıdır. Dr. Dre, Ice Cube, Easy-E, Arabian Prince ve DJ Yella, Güney Kaliforniya’dan uyumun ve kayıtsızlığın üzerine adım atmak için ortaya çıktılar. Grubun başarısı sırasında, NWA FBI’dan imajlarını ve tekerleme konularını yeniden gözden geçirmelerini isteyen bir mektup aldı. Çünkü grubun şiddeti ve kanun yaptırımlarına karşı saygısızlığı desteklediğini düşünüyorlardı. Bunun yerine grup, mektubu grubu tanıtmak için büyük bir fırsat olarak gördüler. Mektubu basına göndermek gibi parlak bir fikir buldular ve bu da doğal olarak yaygın bir kıvılcımı ateşleyen ücretsiz bir tanıtım dalgasına neden oldu.

6. İlk Rekorları

Kitleleri peşinden sürükleyen rap müziğinin ve bu türe güç kazandıran sanatçıların tarihçesi hakkında listemizde rap müziğinin ilk rekoru yer almaktadır. NWA 1991’de Niggaz4life Billboard’ların İlk 200 listesine 2 numaradan giriş yaparak rekor kırdığı ve ilk yedi gününde yaklaşık bir milyon kopya sattığı zaman, rap müziği yeni bir dönüm noktasına ulaştı. İlk kez herhangi bir rap grubu Billboard listelerinde bu tür bir başarı elde etmiş oldu. 1970’lerin başında ev partilerinde başlayan bir tür müzik için büyük bir zafer olarak dikkatleri üzerine çekti. Özellikle hardcore grubun, MC Hammer gibi daha popüler rap müziğinin ilk hareketlerinde dönüm noktasına ulaşacağını göstermiştir.

7. Hayran Kitlesi

Kitleleri Peşinden Sürükleyen Rap Müziğinin Tarihçesi

2Pac, çalışmaları nesiller boyu hayranlara ve diğer rap müziği yapanlara ilham veren üretken bir sanatçıydı. Kitleleri peşinden sürükleyen rap müziğinin ve bu türe güç kazandıran sanatçıların tarihçesi hakkında listemizde 2Pac ile artan hayran kitlesi yer almaktadır. Efsanesi büyürken gerçekleşen trajik ölümü, hayran kitlesini yasa boğdu. İnanılmaz bir çalışma etiğine sahip olduğunu ve kısa sürede çok sayıda rap tekerlemeler yazdığını pek çok kişi bilmiyor olabilir. 1995’ten 1996’ya kadar, 2Pac sürekli olarak yeni parçalar üretti. Bunlar 27 şarkıdan oluşan bir çift disk olarak iki albümü tamamlıyordu. Bu arada, bazıları 20 yıl sonrasına kadar piyasaya sürülmeyen sayısız başka parçası geride kaldı.

8. Müzikten Markaya

Dr. Dre, hem sanatçı, hem yapımcı hem de akıl hocası olarak rap müziğinde bir liderliğe ve bir üne sahiptir. Bireysel sanatçı olarak kayıt yapmadan önce NWA’nın önemli bir üyesiydi. Aftermath Entertainment’ı kurdu ve Snoop Dog, 50 Cent gibi sanatçıların kariyerlerinin başlamasına yardımcı oldu. 2000 yılında, kısa sürede büyük bir başarı haline gelen Beats adlı kendi kulaklık markasını başlattı. Bu markanın popülaritesi, markanın Apple’dan 3 milyar dolara satın alınmasına yol açtı. Dr. Dre bununla da kalmadı. Apple’ın tarihindeki en büyük satın alma işleminin bir parçası olarak, Dr. Dre Apple’a yönetici olarak katıldı.

9. Şarkıların Ortaya Çıkışı

Jay-Z, rapçiden yapımcıya ve girişimciye geçişi yapan başka bir sanatçıdır. Forbes dergisine göre, 500 milyon dolar değerinde birisidir. Tekerlemeleri hem zekâsını hem de derinlikli ifadesini sergilemektedir. Ancak, birçok kişi onun materyallerinin çoğunu kendisinin yazmadığını bilmiyor olabilir. Jay’e göre; aklında, yazacağı şeyi belirleyip hemen yazacağını düşündüğü, ancak doğal süreci öyle işlemediğini belirtir. Sanatçı 15- 16 yaşlarına dönmenin zor olduğunu ya da kalem kâğıt ile uğraşırken ritmi kaçırdığını düşünmüş. Sonucunda yıllarca stüdyoda aynı işlemi devam ettirdikten sonra karar vermiş ki kâğıt, kalem olmadan sadece müziği dinleyerek yeni parçalarını oluşturmak en iyisi.

10. Sanatçıların Seçimleri

Kitleleri Peşinden Sürükleyen Rap Müziğinin Tarihçesi

Biggie Smalls, AKA Notorious BIG ve AKA Christopher Wallace’ın, 19 yıl önce trajik bir şekilde ölen 2Pac’in efsanevi rakibi ve tüm zamanların en büyük rap sanatçılarından biri olduğu söyleniyor. İlk albümü olan Ready to Die, büyük bir başarı olarak sayılmaktadır. Onu en iyi sanatçı olarak yönlendirilmesine yardımcı oldu. Sean “Puffy” gibileriyle arkadaş olurken Jay-Z ve Busta Rhymes ile aynı liseye devam eden bir genç olarak müziğe atıldı. Ama annesine göre Smalls’ın gençliğinde başka hırsları vardı. Bir grafik tasarımcı ya da diş hekimi olmayı hedefleyen Smalls, okulda en iyi notları almayı ve tekerlemelerle olan gerçek aşkı hayatına girene kadar not olarak “A”ları almayı başardı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!