Kitaplarda Yer Alan Korkunç Kötü Karakterler

6 dk okuma süresi


20
11 Paylaşım, 20 puan

Okuduğumuz kitapları şöyle bir düşünürsek görülür ki iyilerin, dürüstlerin yanında her zaman kötüler de vardır ve hikayeler onlar sayesinde kurulur. Hatta bazı kitaplar vardır ki sadece kötü karakter üzerinden konusunu işler. Kurgular sadece iyilerden oluşsaydı hepimiz sıkılırdık değil mi? Bu korkunç kötü karakterler öyle şeyler yaparlar ki yaptıkları şeyler aklımıza hayalimize sığmaz ve heyecanla okumaya devam ederiz. Bazen onlardan nefret ederiz, bazen de onları kötü yapan şeyin ne olduğunu merak eder dururuz. Biz de sizler için kitaplarda yer alan ve hafızalarımızda derin izler bırakan korkunç kötü karakterler listesini hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Ramsay Bolton (Buz ve Ateşin Şarkısı)

Kitaplarda Yer Alan Korkunç Kötü Karakterler

Kitaplarda sıkça yer alan korkunç kötü olan karakterler listemizin ilk sırasında Ramsay Bolton yer almaktadır. Karakterin yer aldığı kitap olan Buz ve Ateşin Şarkısı serisi, 1996 yılında George R. R. Martin tarafından yazılmıştır. Hepimizin “Taht Oyunları” dizisiyle de bildiği bu seri, 9 kitaptan oluşmaktadır. Kitap yayımlandığı yıldan beri çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Üçüncü kitapla seriye dahil olan karakterimiz, serinin en korkunç ve en kötü karakterlerinden biridir. Ramsay başkalarına işkence etmeyi, acılar çektirmeyi seven zalim biridir. Öldürdüğü insanların derilerini yüzerek Dehşet Kalesi denen yere götürmekte ve kadınların cesetlerini köpeklere yem etmektedir. Öyle tüyler ürpertici hareketleri vardır ki, serinin sevilen karakterlerinden Robb Stark, “Boltonlar her zaman kurnaz olduğu kadar zalim olmuştur, ancak Ramsay insan bedeninde bir canavar olmalı.” demiştir.

2. Patrick Bateman (Amerikan Sapığı)

1991 yılında yayımlanan kitap, Bret Easton Ellis tarafından kaleme alınmıştır. Kitaptan uyarlanan filmi de bulunmaktadır. Kitabın korkunç kötü ana karakteri Patrick Bateman’dır. Kadınları, çocukları, hayvanları öldürmeyi sevmektedir. Yani yok etmeyi… Üst düzey bir firmada, çalışmasına gerek olmamasına rağmen çalışmaktadır. Bedenine çok dikkat etmektedir. Mükemmelliğe olan zaafı onu buradan da vurmuştur. Her gün kendine bakım yapar, solaryuma girer. Her şeyin kaliteli ve marka olmasını ister. Kullandığı kıyafetler, eşyalar, gittiği restoranlar… Onun için her şey marka olmalıdır. Hatta insanlarla bile tanışır ve önemli kişiler olduklarından onlarla görüşmektedir. Onun bu kendince kaliteli dünyasında, kaliteli ve marka olmayan her şey bir tehdit unsurudur. Kendinden küçük gördüğü her şey bir şekilde yok olmalıdır. Adeta yok etmekten haz duyar ve yok eder, yok eder, yok eder.

3. Büyük Birader (1984)

Kitaplarda Yer Alan Korkunç Kötü Karakterler

1948 yılında George Orwell tarafından yazılmıştır. Distopik bir eser olan bu kitap, gelecekteki olası kötü bir senaryoyu işlemektedir. Yazar kitabı 1948 yılında yazdığı için 48’i ters çevirerek 1984 koymuştur adını. Kitapta dünya 3’e bölünmüştür: Okyanusya, Doğu Asya ve Avrasya. Okyanusya’da her şey kontrol altındadır, hatta düşünceleriniz bile. Makineleşmiş, sorgulamayan, özgürlüğü elinden alınmış bir topluluk… Her şey suçtur. Suç işlemeye cesaret dahi edemezsiniz çünkü Büyük Birader sizi izlemektedir. Büyük Birader hiç görülmemiştir ama evet o vardır ve her daim sizi izlemektedir. O yüzden asla hata yapamazsınız. Asla yönetimle ilgili kötü düşüncelere sahip olamazsınız. Bu sembolik kişi, insanların aklına kazınmıştır ve birçok şeyi yapmalarına da engel olmuştur. Sürekli izlendiklerinin bilinciyle artık düşünme becerilerini de bu korkunç karakter nedeniyle kaybetmişlerdir.

4. Profesör Moriarty (Sherlock Holmes)

Sherlock Holmes hikâyelerini hepimiz biliriz. Kötü karakterler hep vardır ve bu kötü karakterler suç işlerler. Sherlock ise üstün zekâsıyla olayları çözer ve o suçlu yakalanır. Bunlar arasında öyle bir karakter vardır ki içlerinde belki de en korkuncudur. Neden mi? Çünkü bu karakter sadece kötülüğüyle değil aslında müthiş zekâsıyla Sherlock’un karşısındadır. İşte en korkuncu da zaten budur. O kişi Moriarty’dir ve dahi bir delidir. Üstelik unvanı da öylesine bir lakap değildir. Matematik alanında uzmanlaşmış olduğundan profesör unvanını almıştır. İşte bu deli dâhimiz Sherlock’u uğraştırır durur. Kitapta Sherlock onu “Suçun Napolyonu” diye niteler. Şehirdeki bütün suçları Moriarty planlamıştır. Onu yenince de bütün suçlar kendiliğinden yok olacaktır.

5. Voldemort (Harry Potter)

Kitaplarda Yer Alan Korkunç Kötü Karakterler

Harry Potter J.K. Rowling tarafından yazılan yedi kitaplık bir seridir. Serinin ortaya çıkma nedeni Voldemort karakteridir. Bu korkunç kötü karakter, sihir dünyasının en kötü büyücüsüdür. Birçok ölüme sebep olmuştur. Çocukluğundan beri insanlara zorbalık yapmış ve onları korkutmuştur. Seri boyunca Voldemort’un saldırıları, planları ve ölümsüz olma çabalarını görürüz. Karakter o kadar korkunçtur ki isminden bile korkulur. “İsmi lazım değil” veya “kim olduğunu bilirsin” gibi göndermeler vardır. Ölümü güçsüzlük olarak gördüğünden, ölümsüzlüğü istemiştir. Bunun için de hortkuluklarını yapmıştır. Arkadaşı yoktur sadece hizmetkârları vardır. Acımasızdır ve zihnini başkalarının bedeninde saklayabilmektedir. Kehanete göre Harry’nin onu bulup öldüreceğini öğrendiğinde onu öldürmeye çalışır ama sonunda bu korkunç karakterimiz, Harry tarafından öldürülür.

6. Dorian Gray (Dorian Gray’in Portresi)

Oscar Wilde tarafından 1890 yılında yazılmıştır. Kitap karakterlerinden Basil Hallward ressamdır. Bir gün Dorian Gray adında çok yakışıklı bir adamla tanışır. Adam o kadar yakışıklıdır ki gören herkesi kendine hayran bırakır. Dorian Gray kendi portresini yaptırmak ister ve bu sırada ressamla dost olurlar. Sohbetlerinden birinde Hallward, resmin her zaman genç ve yakışıklı kalacağını ama bedeninin ise bir gün yaşlanıp çirkinleşeceğini söyler. Bunun üzerine Dorian, kendisinin hiç yaşlanmamasını tam tersine bu belirtilerin resimde ortaya çıkması için dua eder ve duası kabul olur. Her kötülük yaptığında ve her geçen günle tablodaki Dorian yaşlanır ama kendisi genç ve sağlıklı bedeninde kalmaya devam eder. Birçok suç işler, kötülük yapar ve tablodaki Dorian çirkinleşir. En sonunda iyi biri olmak için çabalar ama dayanamaz. Önce tablodaki Dorian’ı öldürür sonra kendini.

7. Alex DeLarge (Otomatik Portakal)

Kitaplarda Yer Alan Korkunç Kötü Karakterler

1962 yılında Anthony Burgess tarafından yazılmıştır. Kitabın ana karakteri olan Alex Delarge sırf eğlencesine insanlara saldırır, onlara zarar verir. Bir gün çetesiyle birlikte yaşlı bir kadına zarar verir ve 14 yıl hapis cezasına mahkum edilir. Hapishanede de rahat durmayan Alex, yine birilerini öldürür. Bu olaydan sonra hapishane müdürü gelip onu 2 haftada buradan çıkarabileceğini söyler. Şartı ise yeni bulunan bir tedavi, onun üzerinde denenecektir. Suçluları ıslah etmek için geliştirilen bu tedavide adeta mahkuma işkence edilir. Ona iğrenç görüntüler gösterilir ve çeşitli ilaçlar verilir. Alex, bu tedavi sonrası salıverilir. Tekrar sokaklara döndüğünde kötülük yapmaktan vazgeçmiştir. Çünkü her kötülük yapmak istediğinde vücudunda dayanılmaz ağrılar oluşmakta ve ağrılar onu hasta etmektedir. Bu yüzden de artık kötülük yapmaktan vazgeçer ve iyi biri olmaya çalışır.

8. Lord Hükümdar (Sissoylu)

Sissoylu serisi, Brandon Sanderson tarafından kaleme alınmıştır. Bu dünyada güneş ve gökyüzü kırmızıdır. Geceleri her tarafı sis kaplar ve insanlar sislerden korkarlar. Bazı günler kül yağmurları yağar. Yeryüzü kahverengidir. Yeşil bir dünyanın hikayelerde anlatılan bir aldatmaca olduğuna inanırlar. Yazarın yaratmış olduğu bu evrende sadece bazı insanlar allomansi denilen bir güce sahiptir. Metalleri kullanarak çeşitli şekillerde dünyaya hükmederler. Ama bu dünyanın hükümdarı bütün metal rezervini elinde tuttuğu için sonsuz bir güce sahiptir. Herhangi bir şekilde onun gücüne karşı gelirlerse, yüzlerce insanı halkın gözü önünde idam ettirir. İnsanların duygularına ve düşüncelerine metaller yoluyla hükmederek onları kontrol altında tutar. Asiller bile bu güce karşı çıkamazlar ve onun gücünü kabullenirler. Seride bu karanlık lordu yenmeyi amaç edinen çetenin yaptıklarını okuruz.

9. Mr. Hyde (Dr. Jekyll and Mr. Hyde)

Robert Louis Stevenson tarafından 1886 yılında yazılmıştır. Kitaptaki iki karakterden biri insanın iyi, dürüst, çalışkan halini temsil ederken diğeri de insanın içindeki saklamak istediği ama hep varlığını sürdüren kötü halini temsil eder. Aslında Dr. Jekyll bir iksir üretmiştir ve o şeyi içtiğinde şekil değiştirip kısa boylu tıknaz ve çirkin bir adama dönüşmektedir. Bütün kötülükleri bu bedende işler. Diğer bedene de farklı bir iksir hazırlayarak geçer. İçindeki kötülük yapma isteği o kadar ağır basar ki sürekli o korkunç görünümlü kötü adama dönüşerek o ihtiyacını karşılar. Cinayetler işler. Sonunda işler içinden çıkılmaz hale gelir ve ne yapacağını şaşırır. Çünkü kötü olan şeyi yaptıktan sonra iyi ve düzgün bedenine dönmeye çalışırken iksirin dozunu artırmak zorunda kalmaktadır. Bir yerden sonra belli bir miktar iksir kalır. Yeni iksir üretmekte zorlanacağını anlar ve işler karışır.

10. Başkan Snow (Açlık Oyunları)

Kitaplarda Yer Alan Korkunç Kötü Karakterler

Kitaplarda yer alan korkunç kötü karakterler listemizin sonunda 3 kitaptan oluşan Açlık Oyunları serisinin karakteri Başkan Snow bulunmaktadır. Bu seri Suzanne Collins tarafından yazılmış ve 2008 yılında yayımlanmıştır. Dünyada 12 mıntıka vardır. Her mıntıka bir bölgeyi temsil etmektedir. Her yıl toplanma gününde her mıntıkadan bir erkek bir kız seçilerek açlık oyunları denen bir yarışa tabi tutulmaktadır. Zor şartlar altında ve çeşitli tehlike durumlarında hayatta kalarak diğerlerini öldürebilen tek bir kişi açlık oyunlarından galip olarak çıkar ve ömrünün sonuna kadar rahatlık içinde yaşar. İşte bu acımasız ve gücünü göstermeyi amaç edinen sistemin başkanı Snow’dur. Başkan Snow 74. Açlık oyunlarında son ana kadar dayanan iki kişinin sisteme başkaldırmak amacıyla kendilerini öldürmeye çalışmasıyla ikisinin birden galip olmasına göz yumar. Fakat onlara öyle bir kin duyar ki yeniden galiplerden oluşan bir oyun düzenler. Sırf onları öldürebilmek için…

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!