Psikoloji Severlerin Kesinlikle Okuması Gereken Kitaplar

3 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

İnsanların davranışlarını, yaşayış şekillerini ve bunların etkilerini inceleyen bilim dalı olan psikoloji hakkında birçok kitap bulunmaktadır. İnsanları daha iyi anlamanın bir adımı olan bu kitaplardan hangilerinin öncelikli olarak okunması gerektiği de ayrı bir soru işareti olabilir. Sizler için hazırladığımız psikoloji severlerin kesinlikle okuması gereken kitaplar listemize göz atarak, okumaya hemen başlayabilirsiniz.

1. Dorian Gray’in Portresi

Psikoloji Severlerin Kesinlikle Okuması Gereken Kitaplar

Oscar Wilde tarafından yayımlanmış tek romanı. Kitap, okudukça düşündüren, tekrar tekrar üstünden geçmeye iten yoğun bir anlatıma sahip. Farklı kişilik analizlerini içeriyor olması kitaba ekstra bir sürükleyicilik katmıştır. Oscar Wilde kitabı için; Basil Hallward ben olduğumu sandığım kişidir, Lord Henry dünyanın ben sandığı kişidir, Dorian ise benim olmak istediğim kişidir ifadelerini kullanarak kitabın farklı bakış açılarına sahip olduğunu anlatmıştır. Dorian Gray’in Portresi; kitabın sadece sonuna ulaşmak isteyenler için bir hayal kırıklığı olacakken, ruhuna inenler için etkileyici bir psikoloji yolculuğuna dönüşecektir.

2. Nietzsche Ağladığında

Irvin D. Yalom’un yazdığı ümitsizlik temalı kurgusal roman. Nietzsche’nin hayatını ve düşüncelerini psikanaliz ile anlatır. 19. yüzyıl Viyana’sında geçen romanda; dönemin ünlü düşünürleri Josef Breuer, Sigmund Freud, Lou Andreas-Salomé yan karakterler olarak yer almaktadır. Kitaptaki olaylar gerçek olmamasına rağmen tüm isimler ve yerlerin gerçek oluşu, kitap bittikten sonra sizi tüm kişileri araştırmaya, düşüncelerini anlamaya itecektir. Akıcı anlatımıyla Nietzsche Ağladığında; psikoloji severlerin kesinlikle okuması gereken kitaplar arasında.

3. Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri

Psikoloji Severlerin Kesinlikle Okuması Gereken Kitaplar

Yine Irvin D. Yalom’un hastalarıyla olan görüşmelerinden derleyerek biraz da kurmaca katarak oluşturduğu yalnızlık, ölüm korkusu, yaşama amacını yitirme gibi konulardaki on farklı psikoterapi öyküsünü içeren kitap. Aşık bir insana terapi yapmak zordur cümlesiyle başlayan kitap; şiirsel dili ve öyküleriyle insanı içine almaktadır. Psikanalize meraklılarının elinden bırakamayacağı bir kitap.

4. Kürk Mantolu Madonna

Defalarca okunabilen, her okuduğunuzda eksik kalan yerlerin dolacağı Sabahattin Ali romanı. İlk olarak Hakikat gazetesinde Büyük Hikaye başlığıyla yayınlanan kitap; insana aşk ve ölüm karşısındaki çaresizliği, iletişim eksikliğinin vahimliğini etkileyici bir dil ile anlatmaktadır. Kendine hayran bıraktıran karakterleriyle tek bir solukta okuyacağınız kitabı bitirdikten sonra bir müddet kalakalacaksınız ve asıl düşünceler o zaman başlayacak; demedi demeyin!

5. Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Psikoloji Severlerin Kesinlikle Okuması Gereken Kitaplar

Milan Kundera tarafından yazılan roman, 1968 yılındaki Prag Baharı ve sonrasında Sovyetler Birliği’nin Çekoslovakya işgali dönemde geçmektedir. Okuduktan sonra etkisini yavaş yavaş gösteren kitapta ebedi dönüş düşüncesi dört karakter üzerinden inançlar, gelenekler ve aile ilişkileri çerçevesinde anlatılmaktadır. Hayatını hiç kimseye bağlamadan yaşaması gerektiğine inanan Thomas karakterinin bu düşüncesi uğruna yaptıkları oldukça ilgi çekici ve düşündürücüdür. Dönemin insan psikolojisi üzerindeki etkisini sürükleyici bir şekilde anlatan başarılı romanı okumadan geçmeyin!

6. Aylak Adam

Yusuf Atılgan’ın kış, ilkbahar, yaz ve güz olmak üzere dört mevsim başlığından oluşan başyapıtı. Farklı karakter ve anlatıcılar tarafından aktarılan roman, C.’nin hayatındaki anlam arayışını konu almaktadır. Romanda; sıradanlığa ve tekdüzeliğe karşı çıkan, alışılmışın kolaylığına katlanamayan farklıyı ve doğruyu arayan bir karakterin psikolojisini anlamaya çalışıyoruz. Yazıldığı dönemin çok ötesinde bir roman olan Aylak Adam eseri, farklı bakış açılarıyla psikoloji severlerin kesinlikle okuması gereken kitaplar arasında.

7. Bir İdam Mahkumunun Son Günü

Psikoloji Severlerin Kesinlikle Okuması Gereken Kitaplar

İdam cezasının trajik ve yanlış tarafını gösterme hedefiyle yazılan Victor Hugo’nun gençlik yapıtı. Birinci tekil kişi ile yazılan ilk roman olmasıyla edebi değeri de yüksek bir romandır. Victor Hugo; savını insani ve etik boyutlarla ileri sürmüş. Roman kahramanının da dediği gibi zihinsel bir otopsi olan bu romanda iç monologlar anlatımı oldukça derinleştirmiştir. Bir idam mahkumu gibi ruh haline gireceğiniz romanı okumaktan daha çok yaşayacaksınız.

8. Felsefenin Tesellisi

Psikolojinin yanında felsefeye de biraz dokunarak yalın ve akıcı bir dille yazılmış Alain de Botton kitabı. Her halden anlayan düşünürlerle; toplum tarafından kabul görmemek, yeterince paraya sahip olamamak, hayal kırıklığı yaşamak ve kendini yetersiz hissetmek duygularına derinden tanık olacaksınız. Hayatınızı ciddi anlamda değerli kılacak bu roman, bakış açınıza da farklılıklar getirecektir.

9. Tutunamayanlar

Hem içeriğiyle hem de dil ve anlatım şekliyle Türk edebiyatının önemli eserlerinden Oğuz Atay romanı. Kitap belirli bir olay akışı üzerinde durmaktan çok; izlenimler, çağrışımlar, taşlamalar ve ruhsal çözümlemelerden oluşmaktadır. Okudukça etrafınızdakilere Turgut Özben, Selim Işık, Günseli ve Süleyman Kargı gibi isimler ve roller vermenize yol açacak bu kitabın etkisinden çıkmanız uzun sürecektir.

10. Bir Sosyopatın İtirafları

Psikoloji Severlerin Kesinlikle Okuması Gereken Kitaplar

Kendine sosyopat teşhisi koyan hukuk profesörü M.E. Thomas’ın otobiyografik kitabı. Toplumun içinde kendisi de dahil olmak üzere çok fazla sosyopat bulunduğunu anlatan kitap, bunlardan yaşadıklarımızı ayırt etmemiz için dahi okunabilir. Kitap başlangıçta akıcı ve keyifli bir şekilde ilerlerken, sonrasında biraz ağır olmasıyla daha fazla dikkat gerektiriyor. Sizi farklı bir zihin yolculuğuna çıkaracak kitapta normallik kavramının sorgulanması da kaçınılmaz olacak.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!