Kitap Kurtlarına Özel: Dünyanın En Büyük Kitap Fuarları

2 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Yılın belli dönemlerinde, dünyanın her yerinde onlarca kitap fuarı gerçekleşiyor. Basılı yayınların nostalji olarak görüldüğü bu dijital dönemde kitap fuarları, kitap kurtlarını oldukça heyecanlandırıyor. Fuarlarda kitaplar dışında imza günleri, felsefe, edebiyat üzerinde sohbetler gerçekleşiyor. Yazarlar, kitapları hakkında merak edilen soruları cevaplıyor, belirli konular üzerinden uzmanlarla paneller gerçekleşiyor. Sizler için dünyanın en büyük kitap fuarları listesini derledik. İyi okumalar.

1. Frankfurt Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

Dünya çapında gerçekleşen en geniş kapsamlı kitap fuarı etkinliği olan Frankfurt kitap fuarı her sene binlerce misafir ağırlıyor. Fuarın başlama tarihi 1949 yılına dayanıyor. Son dönemlerde dijital ve elektronik yayın yapan mecralar da bu fuara ilgi gösteriyor. 

2. Pekin Uluslararası Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

1986 yılından beri düzenlenen fuar, dünya genelinde oldukça ilgi gösterilen bir fuar haline geldi. Bu fuar edebiyat, sosyal bilimler ve çocuk kitaplarıyla öne çıkıyor. 2014 yılında Türkiye, fuarda onur konuğu ülke olarak yerini aldı.  

3. Londra Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

Edebiyat dünyasında önemli bir yer edinen İngiliz edebiyatı, birçok ünlü yazar ve başyapıta sahip. Her yıl Londra’da düzenlenen kitap fuarı büyük ilgi görmekte. Diğer fuarlardan farklı olarak, uluslararası düzeyde telif alışverişlerinin yapıldığı bir platforma dönüştü.  

4. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

TÜYAP’ın sponsorluğunda gerçekleşen kitap fuarı, her geçen yıl yoğun ilgi görüyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleşen fuarda yüzlerce yerli ve yabancı yayınevi yer alıyor. Kitap satışının yanında birçok imza günü ve paneller ziyaretçileri memnun ediyor.  

5. Bologna Çocuk Kitapları Fuarı 

Okuma alışkanlığının çocuk yaşta kazandırılması açısından önemli bir yer tutan Bologna çocuk kitapları fuarı, İtalya’da gerçekleşiyor. Fuara 50’den fazla ülke, 1200’den fazla yayınevi katılıyor. Fuarda çeviri atölyeleri, ebeveyn ve çocukların birlikte katılabileceği eğlenceli uygulamalar da bulunuyor.  

6. CNR Kitap Fuarı  

Her sene belirledikleri onur konuklarıyla tanınan CNR kitap fuarı, 2020 yılı kapsamında da Ahmet Ümit’i ağırlayacak. Her sene İstanbul’da yüzlerce okuyucuya ulaşan fuarın 2020 teması ‘’keşfet’’ oldu. Fuar ayrıca bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştireceğini duyurdu. Yapılan kitap bağışlarını köy okullarına göndereceklerini belirtti. Fuar, 8-16 Şubat’ta gerçekleşecek. 

7. Çukurova Kitap Fuarı 

Uluslararası ölçekte olmasa da ülkemizde gerçekleşen önemli kitap fuarlarından olan Çukurova kitap fuarına listemizde yer vermek istedik. Her yıl Adana’da düzenlenen fuara, 300’e yakın yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Panel, söyleşi ve çocuk etkinliklerinden oluşan fuar, ünlü yazarları okuyucuyla bir araya getiriyor.

8. Sanal Kitap Fuarı: İdefix 

Bir tıkla kendinizi İdefix’in sanal kitap fuarında bulabilirsiniz. Her yıl düzenlenen fuarda okuyucular, istedikleri kitapları oldukça indirimli fiyatlara satın alabiliyor. Burada 2400 yayınevi, 150 bin çeşit kitap yer alıyor. Ayrıca imzalı kitaplara da sahip olabiliyorsunuz. 

9. Moskova Kitap Fuarı 

Edebiyat dünyasına birçok önemli eserler bırakan Rus edebiyatı günümüzde hala cazibesini korumakta. Her sene Moskova’da düzenlenen fuarda tüm klasiklere ulaşmak mümkün. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda ülkemiz fuarda onur konuğu olarak yer aldı. En çok ilgi gören yapıtlar “Yaprak Dökümü”, “Çalıkuşu” ve “Sessiz Ev” oldu.

10. LIBER Uluslararası Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

Dünyanın en büyük kitap fuarları listemizin son maddesine geldik. İspanya’da gerçekleşen fuar uluslararası ölçekte yer alan fuarlardan biri. Uzun yıllardır gerçekleşen fuar, diğer fuarlar gibi imza günleri, söyleşiler ve panellerle gelenlere keyifli bir gün sunmakta. Türkiye’nin de katıldığı fuarda yerli ve yabancı yüzlerce eser bulmak mümkün. 


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE içerik yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)