Kitap Kurtlarına Özel: Dünyanın En Büyük Kitap Fuarları

3 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

Yılın belli dönemlerinde, dünyanın her yerinde onlarca kitap fuarı gerçekleşiyor. Basılı yayınların nostalji olarak görüldüğü bu dijital dönemde kitap fuarları, kitap kurtlarını oldukça heyecanlandırıyor. Fuarlarda kitaplar dışında imza günleri, felsefe, edebiyat üzerinde sohbetler gerçekleşiyor. Yazarlar, kitapları hakkında merak edilen soruları cevaplıyor, belirli konular üzerinden uzmanlarla paneller gerçekleşiyor. Kitap kurtlarına özel dünyanın en büyük kitap fuarları listesini sizler için derledik. İyi okumalar.

1. Frankfurt Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

Dünya çapında gerçekleşen en geniş kapsamlı kitap fuarı etkinliği olan Frankfurt Kitap Fuarı her sene binlerce misafir ağırlıyor. Fuarın başlama tarihi 1949 yılına dayanıyor. 1949 yılından beri birçok yazara ve birçok okura hizmet sunan Frankfurt Kitap Fuarı, büyük kapasitesiyle de oldukça ilgi çekiyor. Okurlara birçok yazarı ve yayını bir arada görme imkanı sunan bu fuara son dönemlerde dijital ve elektronik yayın yapan mecralar da ilgi göstermekte.

2. Pekin Uluslararası Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

1986 yılından beri düzenlenen fuar, kısa zamanda dünya genelinde oldukça ilgi gösterilen bir fuar haline geldi. Birçok alanda kendini geliştirmeye ve daha çok insana ulaşmayı hedefleyen Pekin Uluslararası Kitap Fuarı’nda yok yok. Bu fuar özellikle edebiyat, sosyal bilimler ve çocuk kitaplarıyla öne çıkıyor. Dünyanın en büyük fuarları arasında olan bu fuar ziyaretçilere eğitim kursları da veriyor. 2014 yılında Türkiye, fuarda onur konuğu ülke olarak yerini almıştır. 

3. Londra Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

Edebiyat dünyasında önemli bir yer edinen İngiliz edebiyatı, birçok ünlü yazar ve başyapıta sahip. Her yıl Londra’da düzenlenen kitap fuarı büyük ilgi görmekte. Fuarın amacı sadece ülke içindeki kişilere değil, farklı ülkelere de hitap edip, ülkeler arası kültür alışverişinde bulunmak. Bu amaç doğrultusunda ilerleyerek diğer fuarlardan farklı olarak, uluslararası düzeyde telif alışverişlerinin yapıldığı bir platforma dönüşmüş

4. İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

Kitap kurtlarına özel dünyanın en büyük kitap fuarları listesinin 4.sü ise: İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı. TÜYAP’ın sponsorluğunda gerçekleşen bu kitap fuarı, her geçen yıl yoğun ilgi görüyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleşen fuarda yüzlerce yerli ve yabancı yayın evi yer alıyor. Kitap satışının yanında birçok imza günü ve paneller, ziyaretçileri memnun ediyor.

5. Bologna Çocuk Kitapları Fuarı 

Okuma alışkanlığının çocuk yaşta kazandırılması açısından önemli bir yer tutan Bologna çocuk kitapları fuarı, İtalya’da gerçekleşiyor. Fuara 50’den fazla ülke, 1200’den fazla yayın evi katılıyor. Fuarda çeviri atölyeleri, ebeveyn ve çocukların birlikte katılabileceği eğlenceli uygulamalar da bulunuyor. Fuarın sadece çocuklara hitap etmesi, ebeveynlerin daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına neden oluyor.

6. CNR Kitap Fuarı

Her sene belirledikleri onur konuklarıyla tanınan CNR kitap fuarı, 2020 yılı kapsamında da Ahmet Ümit’i ağırlayacak. Her sene İstanbul’da yüzlerce okuyucuya ulaşan fuarın 2020 teması ‘’keşfet’’ oldu. Fuar ayrıca bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştireceğini duyurdu. Yapılan kitap bağışlarını köy okullarına göndereceklerini belirtti. Her sene yaptığı çalışmalarla ortamı, bilgi şölenine çeviren fuar, her geçen yıl kitapseverlerin ilgisini daha fazla çekmekte. 

7. Çukurova Kitap Fuarı 

Uluslararası ölçekte olmasa da ülkemizde gerçekleşen önemli kitap fuarlarından olan Çukurova kitap fuarına listemizde yer vermek istedik. Her yıl Adana’da düzenlenen fuara, 300’e yakın yayın evi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Panel, söyleşi ve çocuk etkinliklerinden oluşan fuar, ünlü yazarları okuyucuyla bir araya getiriyor. Bünyesinde barındırdığı birçok yayın evi ve içerik evi ile her geçen yıl daha fazla gelişiyor.

8. Sanal Kitap Fuarı: İdefix 

Dijitalleşmenin yaygın olduğu bir dönemde, İdefix Kitap Fuarı’na da yer vermemek imkansız. Bir tıkla kendinizi İdefix’in sanal kitap fuarında bulabilirsiniz. Her yıl düzenlenen fuarda okuyucular, istedikleri kitapları oldukça indirimli fiyatlara satın alabiliyor. Ayrıca fuar, içinde bulundurduğu 2400 yayın evi ve 150 bin çeşit kitap ile birçok okuyucu kitlesine hitap edebiliyor. Ayrıca İdefix sayesinde imzalı kitaplara da sahip olabiliyorsunuz. 

9. Moskova Kitap Fuarı 

Edebiyat dünyasına birçok önemli eserler bırakan Rus edebiyatı günümüzde hala cazibesini korumakta. Her sene Moskova’da düzenlenen fuarda Rus edebiyatının ve diğer edebiyatların tüm klasiklere ulaşmak mümkün. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda ülkemiz fuarda onur konuğu olarak yer aldı. Moskova Kitap Fuarı’nda en çok ilgi gören yapıtlar “Yaprak Dökümü”, “Çalıkuşu” ve “Sessiz Ev” oldu.

10. LIBER Uluslararası Kitap Fuarı 

Dünyanın en büyük kitap fuarları

Dünyanın en büyük kitap fuarları listemizin son maddesine geldik. İspanya’da gerçekleşen fuar uluslararası ölçekte yer alan fuarlardan biri. Uzun yıllardır gerçekleşen fuar, diğer fuarlar gibi imza günleri, söyleşiler ve panellerle gelenlere keyifli bir gün sunmakta. Türkiye’nin de katıldığı fuarda yerli ve yabancı yüzlerce eser bulmak ve birçok yazar ile tanışmak mümkün. 


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç