Kişiliğinize Göre Yol Arkadaşınız Olacak En Doğru Köpek Irkı

7 dk okuma süresi


0
12 Paylaşım

Köpekler tarih boyunca insanoğlunun en iyi dostu olmuşlardır. Gerek göçmen topluluklarda, gerekse yerleşik hayata geçtikten sonraki dönemlerde köpekler, her türlü işe yardımcı olarak medeniyetlerin kurulmasında ve insanlığın gelişmesinde yardımcı bir role sahip olmuşlardır. Pek çok toplumda da köpekler gücün, erdemin ve sadakatin simgesi olarak görülmüştür. Günümüzde de her daim yanımızda olan köpekler, bizlere yeri gelince moral vermekte, yeri gelince oyun arkadaşı-hatta sırdaşlık yapmaktadırlar. Sahiplenilen köpeğin, sahiplenen kişiyle doğru etkileşimde bulunabilmesi adına birbirleriyle uyumlu olmaları gerektiğinden, sizler için bu konuyu inceledik. İşte kişiliğinize göre yol arkadaşınız olacak en doğru ve size uygun köpek ırkı…

1. Golden Retriever

Kişiliğinize Göre Yol Arkadaşınız Olacak En Doğru Köpek Irkı

19. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan bu ırk ilk olarak av köpeği olarak kullanılmıştır. İnsanlarla oldukça iyi anlaşan Golden Retriever’lar ideal bir aile köpeği olmasının yanında iyi bir rehber köpektir. Sevimli, neşeli, akıllı, kolay eğitilebilir, ve dost canlısı karaktere sahip olan Golden Retriever köpekler, yol arkadaşı olarak oldukça ideal bir seçimdir. Sabırlı olan bu tür köpekler, bebek bakıcılığı ve görme engelliler için yardımcılık bile yapabilirler. Evde beslemek isteyenler için biraz büyük olması ve tüy dökmesinin dışında sakin ve iyi huylu bir köpek olduğundan dolayı çok tercih edilen bir türdür. Golden Retriever’lar, enerjisi yüksek olduğu için günlük olarak egzersiz ve eğitime ihtiyaçları vardır. Siz de sevimli sadık ve eğlenceli bir yol arkadaşı arıyorsanız ve aynı zamanda hareketli bir yapınız varsa, kişiliğinize göre yol arkadaşınız olacak en doğru köpek ırkı Golden Retriever’lardır.

2. French Bulldog

Fransız Bulldog, sanıldığının aksine Fransa değil; İngiltere menşeli bir ırktır. Türün en önemli özelliği inatçı olmalarıdır. Bu nedenle itaat konusunda sorun yaratabilirler. Henüz küçükken sosyalleştirilmeleri önemlidir. Bu süreçten sonra ise kedilerle ve diğer köpeklerle çok iyi anlaşabilirler. Fransız Bulldog’ların sevecen, eğlenceli, enerjik, duygusal ve korkusuz olmaları aileler tarafından tercih edilmesine olanak tanımaktadır. Her zaman oyun oynamayı severler ve hareketli yapıları vardır. Çocuklarla iyi anlaşan bu ırk, aile üyelerine karşı oldukça sadıktır ve aile üyeleri arasında özellikle seçtikleri tek bir kişi ile iletişim kurarlar. Sahiplerini kimseyle paylaşmak istemeyen bu ırk, yüzme konusunda da pek iyi değillerdir ve derin sulardan uzak tutulmalıdır. Duygusal yapısı güçlü olan bu cins uzun süre yalnız kalamazlar. Sizin de eğlenceli ve sadık bir yol arkadaşına ihtiyacınız varsa Fransız Bulldog cinsi köpekleri tercih edebilirsiniz.

3. Rottweiler

Kişiliğinize Göre Yol Arkadaşınız Olacak En Doğru Köpek Irkı

Rottweiler cinsi köpekler son derece güçlü ve heybetli görünmelerinden dolayı tehlikeli olarak görülebilmektedir ancak bilinenin aksine tehlikeli bir ırk değildir. Görev köpeği olarak iyi bir iş çıkaran Rottweiler’lar oldukça zeki ve eğitime açıktırlar. Çevik, koruyucu, cesaretli, dayanıklı, şefkatli, itaatkar, atik, özgüvenli ve sadık olmaları, yol arkadaşı olarak seçilmelerinde önemli rol oynamaktadır. İnsanlarla oldukça iyi anlaşan bu ırk, sahibine karşı oldukça itaatkardır ve güçlü bağlar kurarlar. Oldukça hareketli ve oyuncu olan bu ırkın enerjisi yüksek olduğu için egzersize, uzun yürüyüşlere ve oyunlara ihtiyaçları vardır. Bu sebeple kapalı ve küçük alanlar için uygun olan köpek ırkları arasında değildir. Tüyleri konusunda bakıma çok ihtiyaç duymazlar. Eğer sizin de açık bir alanınız varsa, kendinize sadık ve hareketli bir arkadaş arıyorsanız, kişiliğinize göre yol arkadaşınız olacak en doğru köpek ırkı olarak Rottweiler’ları tercih edebilirsiniz.

4. Chihuahua

Küçük köpek türlerinden olan Chihuahua’lar sevgi doludurlar ancak inatçı yapıları da dikkat çekmektedir. Gözlem yetenekleri oldukça gelişmiş olan bu ırkın üyeleri, beğenmedikleri ortamdan hemen uzaklaşırlar. Chihuahua cinsi köpekler diğer köpeklerle vakit geçirmekten oldukça zevk alırlar. Eğer iyi eğitim verilirse oldukça sosyal ve sevgi dolu yönleri ortaya çıkmaktadır ancak aksi takdirde yabancılara karşı saldırgan ve agresif olabilirler. Boyutları oldukça küçük olsa dahi cesaretleri oldukça fazladır. Havlama özellikleri olduğu bilinmektedir ve bu özellikleri kontrol edilirse apartmanda rahat bir şeklide yaşayabilirler. Bulundukları aile içerisinde sürekli ilgi görmek el üstünde tutulmak isteyen bu ırk, biraz şımarık bir yapıya sahiptir. Hayat dolu, sadık, atik ve cesur olan bu köpekler aynı zamanda oldukça eğlenceli ve etkileyicidirler. Siz de eğer ilgi göstermeyi seven biriyseniz ve zaman ayırabileceğiniz bir yaşam tarzınız varsa, biraz şımarık ama sevimli bir dost olan Chihuahua cinsi köpeği tercih edebilirsiniz.

5. Pug

Kişiliğinize Göre Yol Arkadaşınız Olacak En Doğru Köpek Irkı

Köpek ırkları arasında küçük ve sevimli olarak bilinen Pug’lar iyi huylu, mutlu, enerjik, eğlenceli, dikkatli, sosyal ve oyuncu olma özellikleriyle dikkat çekmektedir. Çocuklarla arası iyi olan bu ırkın üyeleri apartmanlarda rahatlıkla bakılabilirler. Isırma özellikleri olabilmesine karşın sahiplerine sevimli davranırlar. Uyumayı seven bu küçük köpekler mama yemeyi de çok severler ve bu nedenle egzersize ihtiyaç duyarlar. Zeki hayvan olmalarının yanı sıra eğitim alırken ilgileri dağılabilmektedir. Sahiplerinin ses tonlarından ceza komutunu anlayabilirler. İnsanlarla iletişimi oldukça iyi olan ve onlarla vakit geçirmeyi seven Pug’lar, aile içerisine hemen uyum sağlayan ve eğlence odağı olan bir ırktır. Pug’lar ayn zamanda oyun oynamayı çok sevdiklerinden dolayı yaramazlık yapmaya her an hazırlardır. Koşmak yerine uzun yürüyüşleri tercih ederler. Sizin de zeki, hareketli, mutlu, oyun oynamayı seven bir yol arkadaşına ihtiyacınız varsa Pug cinsi köpekleri rahatlıkla seçebilirsiniz.

6. Cocker

Spaniel ırkının en küçüğüdür. Spaniel ırkında yedi çeşit bulunmaktadır. Bunlar; Cocker, Clumber, Sussex, Welsh Springer, İrlanda Su Spaniel, İngiliz Springer ve Field’dır. Bu ırktaki köpekler arkadaş canlısı, sevimli, sevgi dolu, mutlu, oyunu seven, sıcakkanlı, enerjik, sosyal, sakin bir yapıya sahiptir. Zeki olan bu ırka sahiplenildikten hemen sonra eğitim verilmeye başlanmalıdır. Eğitim almaya oldukça müsait olan bu ırkın eğitimi oldukça emek istemektedir. Apartmanlarda rahatlıkla yaşayabilen bu ırk aile ortamını oldukça sevmektedir. Ortamın mutluluk kaynağı olurlar. Yalnız kalmayı sevmezler ve yalnızlık psikolojilerini etkileyebilir. Sosyal yapıları sayesinde yabancı kişilere hemen alışırlar ve çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar. Enerjilerinin fazla olmasından dolayı düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Ailenize bir kişi daha katmak isterseniz ortama hemen uyum sağlayacak, ortamı neşelendirecek ve yakınlarınıza da sevecen davranacak olan bu dostları rahatlıkla seçebilirsiniz.

7. Boxer

Kişiliğinize Göre Yol Arkadaşınız Olacak En Doğru Köpek Irkı

Boxer ırkı köpekler oldukça enerjik olmalarıyla bilinirler. Bu nedenle eğitim alırken ilgileri dağılabilmekte ve çabuk sıkılma eğilimi göstermektedirler. Ancak eğitimleri tamamlandıktan sonra verilen tüm komutlara uyarlar. İşitme duyuları çok gelişmiş olan bu köpekler, yüksek sesten ve sert tepkilerden hoşlanmazlar. Enerjileri tükenmek bilmez ve bu nedenle çok iyi oyun arkadaşı olurlar. Sevimli, cana yakın, oyun oynamaya bayılan, duygusal, kırılgan, korumacı, empati duygusu gelişmiş olan bu ırka mensup köpekler çok iyi bir dost; aynı zamanda eğlenceli bir yol arkadaşı olurlar. Düzenli egzersiz yapmaları gerekir. Korumacı olan Boxer’lar aile bireylerini tehditlere karşı koşulsuz şekilde korurlar. Sosyalleştirildikleri takdirde bulundukları ortamdaki kişilere ve aile bireylerine karşı alçak gönüllü ve sevecen olurlar. Bir köpekte aradığınız şey onunla birlikte aktif vakit geçirmek ve eğlenceli bir şekilde sevgi göstermekse Boxer’lar tam da sizin aradığınız yol arkadaşlarıdır.

8. Jack Russell

Jack Russell’lar, 60 farlı ırkı içinde barındıran Terrier ailesine mensuptur. En akıllı köpek olarak bilinen bu ırkın eğitilmesi kolaydır. Toprak kazmayı çok seven Jack Russell’ların, oldukça enerjik olduklarından dolayı bahçeli açık bir alanda beslenmesi daha uygun olmaktadır. Apartman dairesinde beslemek isteyenler günlük olarak egzersizlerini yaptırmalıdırlar. Havlayarak iletişim kurmayı seven Jack Russell’lar, bu sebepten dolayı apartman hayatında zorluk çıkarabilmektedir. Oldukça zeki olan bu dostlar, birçok oyunu kolaylıkla öğrenebilmektedir. Çocuklarla iyi anlaşan bu ırk, diğer köpekler ve kedilerle pek anlaşamazlar. Sürekli ilgi isterler ve bu nedenle sahiplenildikten sonra bol bol vakit geçirilmelidirler. Aksi takdirde depresyona girme eğilimindedirler. İlgi göstermeye vaktiniz varsa ve oyun oynamaktan zevk alıyorsanız; sahiplendiğiniz dostunuzla yürüyüşler yapmak ve koşulara çıkmak istiyorsanız Jack Russell’lar hem eğlenceli hem zeki olmalarından dolayı sizi mutlu edeceklerdir.

9. Alman Çoban Köpeği

Çok sık tercih edilen Alman Çoban Köpeği oldukça zeki, sadık, itaatkar, güvenilir, güçlü, zeki, cesur, fedakar, aktif, korumacı özellikleriyle dikkat çekmektedir. Zekaları oldukça gelişmiş olan bu cinsin eğitilmesi de kolaydır. Zor şartlarda bile dayanıklı olmaları, eğitimlerinin kolaylığı ve itaatkar olmaları, polis teşkilatlarında ve istihbarat bölümlerinde oldukça sık tercih edilmelerini sağlamaktadır. Yabancılara karşı oldukça dikkatli olan bu köpekler, aile bireylerine karşı bir o kadar korumacı ve sahiplenicidirler. Görünümleri heybetli olsa da saldırganlık eğiliminde değillerdir. Aileden kişilerle zaman geçirmeyi ve oyun oynamayı çok severler. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu köpekler, ayrılık kaygısı yaşarlar. Çocuklarla iyi anlaşan bu ırktaki köpekler oldukça enerjik yapıları ve heybetli olmalarından dolayı apartman hayatına uygun değillerdir. İnanılmaz derecede sadık, zeki ve eğlenceli bir yol arkadaşı arıyorsanız Alman Çoban Köpeği size uygun bir ırk olabilir.

10. Pomeranian (Boo)

Kişiliğinize Göre Yol Arkadaşınız Olacak En Doğru Köpek Irkı

Pomeranian, ya da diğer bilinen adıyla Boo’lar oldukça küçük ve adeta oyuncağa benzeyen bu küçük dostlardır. Sıcaktan pek hoşlanmazlar. Ilıman iklim köpeği olan Boo apartman hayatı içinde oldukça uygun bir köpek cinsidir. Enerjileri oldukça yüksek olan Boo’lar ev içerisinde hareketlidirler ve bu hareket enerji ihtiyaçlarını karşılar ancak açık alan yürüyüşlerine de ihtiyaçları vardır. Hayat dolu ve sevecen olan bu ırk, sahibine karşı oldukça sadık ve itaatkarlardır. Meraklı olmalarından dolayı eğitilmeye açık bir yapıları vardır ve kolay eğitim alırlar. İnatçı olabilen bu ırka mensup köpekler, diğer ırktaki köpeklerle pek geçinemezler. Ayrıca boyutlarının küçüklüğüne aldırış etmeden diğer köpeklere kafa tutabilirler. Sahiplerinin sözlerini dinleyen Boo’lar, onlar için çocuk olabilirler. Bu nedenle çocuklardan ziyade daha orta yaşlı ve yaşlı kişiler için iyi bir yol arkadaşı olabilmektedirler. İlgiyi çok seven bu minik dostlar sizler için mutluluk kaynağı olabilirler. Sizi sahiplenen, sözünüzden çıkmayan mutlu bir köpek arıyorsanız, Boo’lar tam size göre seçim olacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!