Kış Mevsimine Özgü Meyvelerin Vücudumuza Sağladığı Faydalar

6 dk okuma süresi


81
12 Paylaşım, 81 puan

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için vücudumuza iyi bakar ve onu ihtiyaç duyduğu besinlerle besleriz. Hastalığa yakalanma riskinin en fazla olduğu soğuk kış günlerinde ise doğal yollarla kendimizi mikroplardan korumak amacıyla çeşitli vitaminler içeren meyveleri tercih ederiz. Meyveler damağımızda güzel bir tat bırakırken aynı zamanda bizleri hastalıklara karşı korumada önemli rol oynarlar. Kış mevsimine özgü meyvelerin vücudumuza sağladığı faydalar başlığını kış meyvelerinden birini kemirerek incelemenizi öneririz. Aksi halde bu lezzetli ve hoş kokulu içeriğimiz, iştahınızı oldukça kabartacaktır. Keyifli okumalar dileriz.

1. Portakalı Soyduk

Kış Mevsimine Özgü Meyvelerin Vücudumuza Sağladığı Faydalar

Kış mevsimine özgü meyvelerin vücudumuza sağladığı faydalar içeriğimizin ilk sırasında portakala yer veriyoruz. Portekiz’lilerden bizlere gelen meyveye, “Portekiz Meyvesi” anlamına gelen “portakal” kelimesi verilmiştir. En çok Akdeniz Bölgesi’nde yetişen meyve, kış mevsiminin vazgeçilmezleri arasındadır. Gıda sektörü dışında parfüm ve ilaç alanlarında da kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral yönünden yoğun olması nedeniyle pek çok faydası bulunmaktadır. “C” vitamini yönünden oldukça zengindir. Kan basıncını düzenler, zengin lifleri sayesinde kolesterolü düşürür. Kalp kaynaklı hastalıklara karşı önleyiciliği yüksektir. İnsülin direncini korur ve doğal kolajenleri sayesinde cildi genç tutar. Soğuk havalara karşı hasta olmamızı önleyecek derecede bağışıklık üretir.

2. Kiviyle Süsledik

Kökeni Çin’e dayanan kivi, bol miktarda vitamin içermektedir. Üzüm gibi asmalarda yetiştirilir ve sıklıkla sulanmaya ihtiyaç duyar. Ilıman iklimde yetişir ancak gelişimini soğuk hava koşullarında tamamlar. Aralık ayında olgunlaşır. Kivinin yalnızca sağlığımıza değil, genç ve güzel görünmemize de sayısız katkısı bulunur. İçerdiği yüksek orandaki “C” vitaminleriyle, yaşlanmayı önler, kırışıklıkları azaltır ve sivilcelerin çoğalmasını engeller. Cilde parlaklık vermesinin yanı sıra, kadınlarda saç dökülmesini, erkeklerde ise saçların beyazlamasını azaltır. İçinde bulunan “E” vitamini sayesinde kanserin oluşmasını en aza indirirken, kanserli hücrelerin yayılmasını da yavaşlatır. Kilo vermede baş tacı olan meyvelerden birisidir. Bulundurduğu antioksidanlar aracılığıyla, düzenli tüketilirse vücuttaki fazla yağları eritir.

3. Nar Suyu İçtik

Kış Mevsimine Özgü Meyvelerin Vücudumuza Sağladığı Faydalar

Hem görünüşü hem de içinden çıkan binlerce küçük çekirdeğiyle damağımızı da gözümüzü de şenlendiren bir meyve olan nar, kuraklığa epey dayanıklıdır. Denizli, en çok nar yetiştirilen bölgeler arasında ilk sırada yer alır. Nar, çoğu dinde özel bir sembolik anlamı ifade etmekte ve kendisinden kıvançla bahsedilmektedir. Antioksidan bakımdan zengindir. Kişileri kanserden korumasının yanı sıra, hafızamızı dinç tutmamızı sağlar. İltihaplanmayı azaltır ve sindirim sorunlarıyla baş etmemize yardımcı olur. Kalbe iyi bakar ve damarları muhafaza eder. Portakal ve kivi gibi o da, “C” vitamini bakımından zengin olması sebebiyle tam bir kış meyvesidir. Suyu oldukça lezzetlidir ve genellikle pasta süslemelerinde tercih edilen meyvelerin başında gelmektedir.

4. Ayvayı Yedik

Gülgiller familyasından olan meyvenin çayları, tatlıları ve kokusu dillere destandır. Adına şarkılar yazılmış; deyimler, atasözleri ve maniler oluşturulmuştur. Edebiyatta bile kendine yer bulan ayva, soğuğa dayanıklıdır ve çoğu bölgede yetişebilir. Dünyada ayva üretiminde birinci sırada Türkiye yer almaktadır. Önemli bir gelir kaynağı sağlayan bu sarı meyve, çekirdekleri çok fazla tüketildiği takdirde ölümcül olabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Saçlarını hızlıca uzatmak isteyenler için birebirdir. Sindirime yardımcı olur ve bağırsak ile ilgili rahatsızlıkları azaltır. Faydaları saymakla bitmeyen meyve tam bir sağlık deposudur. Stresten korur ve öksürüğü azaltır. Böbreklerine sağlıklı bakmak isteyenlere, özel olarak ayva meyvesi önerilir.

5. Elma Sirkesi Yaptık

Kış Mevsimine Özgü Meyvelerin Vücudumuza Sağladığı Faydalar

Turtası, kurabiyesi, suyu ve sirkesi her biri ayrı tat olan elmanın adı, rengindeki aldan gelmektedir. “Alma” sözcüğü günümüze kadar şekil değiştirerek bu halini almıştır. Kelime olarak farklı kullanımlarla cebelleşse de tadı hiç eksilmemiştir. Elmada yer alan lifler ve antioksidanlar zengin bir içeriğe sahiptir. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Kanser riskini azaltır ve özellikle pankreas kanseriyle savaşır. Etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hücreleri yenilemenin yanı sıra bol miktardaki “C” vitamini sayesinde vücudumuzu mikroplara karşı savunur ve enfeksiyonları önler. Ekşiliğiyle ün salmış yeşil elma ise, kilo vermede en büyük yardımcıdır. Beyni korur ve dişleri temizlemesinin yanında ağız kokusunu da önler. Elmayı kabuklu yemek ise kanserle savaşmada birebirdir ve sindirim sitemini rahatlatır.

6. Mandalinayı Ayıkladık

Kış mevsimine özgü meyvelerin vücudumuza sağladığı faydalar listemizin altıncı sırasında mandalina yer alıyor. Kabuklarını soyunca adeta bir görsel şölen yaşatan ve kokusuyla bizi mest eden mandalina, turunçgillerin en bilindiklerindendir. Akdeniz’in ılıman iklimde yetişir ve kelime anlamı eskiden Çinli politikacıların giydiği sarı renkli kaftandan gelmektedir. Sıcağı sevmesine rağmen soğuğa da oldukça dayanıklıdır. Yeni hücrelerin oluşmasına katkıda bulunan hoş kokulu meyve, sindirim problemi olanlar için iyi bir tercihtir. İştahınızı kontrol etmenizi sağlar ve önceki beş meyve gibi kansere karşı önleyici mineraller içerir. Yaşlıların en büyük problemi olan kemik erimesine karşı iyi bir mücadelecidir ve yüksek kan basıncını engeller. Kapanmayan yaralara iyi gelen mandalina, yaraların hızlıca onarılmasında etkilidir.

7. Armutu Dibine Düşürdük

Kış Mevsimine Özgü Meyvelerin Vücudumuza Sağladığı Faydalar

Barış Manço’nun şarkısından hatırladığımız armut, çoğu zaman günlük hayatta kullandığımız kelime kalıplarına girmiş ve dilimize yapışmıştır. Dünyanın en çok talep gören bitkilerinden biri olma özelliğini taşıyan meyve, sulu dokusu ve güzel kokusuyla her ısırıkta insana bir ferahlama hissi verir. Armut ağaçları yaklaşık yüz yıl yaşayabilmektedir ve epey cömerttir. Dikildikten dört yıl sonra kilolarca meyve verebilir. Pektin içermesi sebebiyle kolesterolü önlerken hücreleri koruduğu için kanseri engellemeye yardımcı olur. Kansızlıkla savaşır ve alınması gereken su miktarına destek olur. Öğünlerin aralarında tüketildiği zaman uzun süreli tokluk sağlar. Çiçekleri kurutulur ve belli bir vakit geçtikten sonra bu çiçeklerden rahatlatıcı bir çay yapılır. Armut çiçeği çayı, stresin azalmasına ve sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.

8. Muzu Dilimledik

İlk başta kulağa bir yaz meyvesi gibi gelse de bu yalnızca bize yıllardır öğretilen ve gösterilen algının bir sonucudur. Ekvatoral bölgelerde, yeşil büyük yapraklı ağaçların üstünden sarkan muzlar yalnızca tropikal alanlarda değil, kar yağışı izlerken de yenebilir. Ülkemizde ise Anamur, muz yetiştiriciliğiyle adını herkese duyurmuş bir ilçedir. Muz tüketimi dünyada oldukça fazladır. Şekerli tadı ve çikolata yahut balla olan muhteşem uyumu sayesinde hepimizin en sevdiği meyveler arasına girmeyi başarmaktadır. Meyve tabaklarının vazgeçilmezidir. Lif açısından oldukça zengindir ve özellikle bağırsak sorunu olanlara iyi gelmektedir. Potasyumu yoğun bir şekilde barındırdığından böbreklere yardımcı olur. Kalp kaslarını güçlendirirken kan basıncını da dengeler ve kalp sağlığını korur.

9. Greyfurtu Sıktık

Diğer bir adı altıntop olan meyvenin, kendine özgü canlı rengi göz kamaştırıcıdır. Yıllar önce Jamaika’da ortaya çıkmış ve dünyaya yayılmıştır. Kalın yapraklarının içinde bol sulu ve büyük meyveleri vardır. Kabukları incedir ve acılığı kabuklardadır. “C” vitamini bakımından oldukça zengindir. Mide sorunlarını kolaylaştırır, kabızlığın önlenmesine yardımcı olur ve bağışıklık sağlar. İçinde bulunan çeşitli vitaminler ve mineraller sayesinde kalp krizi geçirme riskini epey azaltır. Kan basıncını dengeler ve tansiyonu düşürür. Kan akışını iyileştirirken, insülin direncini kontrol eder ve hazımsızlığı giderir. Böbrek taşı riskini aza indirir ve kalorisi düşük olduğundan zayıflamaya yardımcı olur. Cildi güzelleştirir, astımı azaltır, yorgunluğu yok eder ve enerji verir. Uyku sorunları olanlar için özellikle önerilir. Ayrıca greyfurttan elde edilen yağ aromaterapi etkisi yaratır.

10. Kestaneyi Fırınladık

Kış Mevsimine Özgü Meyvelerin Vücudumuza Sağladığı Faydalar

Kestane, nasıl bir meyve olabilir? Dediğinizi duyar gibiyiz. İşin uzmanları kestanenin vazgeçilmez bir meyve olduğu konusunda oldukça ısrarcılar. En çok Aydın bölgesinde yetiştirilen kestanenin, en ünlü çeşidi olan kestane şekeri ise Bursa’nın simgeleşmiş ürünlerinden biridir. Kestane ağacı dayanıklıdır ve odun olarak da kullanılmaktadır. Şeker hastaları, düşük şeker oranı sayesinde kestaneyi rahatlıkla tüketebilir. Yoğun bir “C” vitaminine sahip olan meyve, yüksek oranda antioksidan bulundurur. Kanın çoğalmasına yardımcı olurken beyaz kan hücrelerinin üretimini destekler. Magnezyum sayesinde kemikleri güçlendirir. İçerdiği B vitamini ile beynin fonksiyonları arttırır. Damar tıkanıklığının önüne geçer ve lezzetli tadı, buram buram gelen kömür kokusuyla sizlere bir şölen yaşatır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!