Kış Mevsiminde Cildinize İyi Gelecek Öneriler

5 dk okuma süresi


69
10 Paylaşım, 69 puan

Havalar soğudukça cildimiz kış mevsiminin şartlarından etkilenerek daha fazla kızarabilir, çatlayabilir ya da kuruyabilir. Bunların hepsini engellemek ve cildimize mevsim şartlarına rağmen bakabilmek için birkaç püf nokta derledik. Sizde soğuk havalarda cildinizle daha fazla problem yaşadığınızı düşünüyorsanız, işte kış mevsiminde cildinize iyi gelecek altın niteliğinde öneriler…

1. Güneş Kremi Kullanın

Kış Mevsiminde Cildinize İyi Gelecek Öneriler

Kış geldiği için güneş kremi sürmeyi bırakmak yok! Güneşin yüzünü daha çok gösterdiği yaz aylarında nasıl güneş kremiyle cildinizi koruyorsanız, kışında aynısını yapmak gerekiyor. Çünkü güneşi daha az hissetmek güneş kremi kullanmamak için bir sebep olmamalıdır. Cilt kanserine neden olan UVB ışınları cildinizdeki kolajeni tüketebilir, bu da cilt sarkmasına ve cildinizin erken yaşlanmasına neden olabilir. Kırışıklıkların yüzde 90’ının UVB ışınlarına aşırı maruz kalmadan kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Ne kadar güneşten gelen radyasyonları engelleyen bir ozon tabakasına sahip olsak da ozon tabakası kış aylarında en ince halini alır. Bu nedenle güneşten daha az korunursunuz. Dışarıdaki soğuğa aldanmayın, cildiniz hala ultraviyole ışınların çoğunu emiyor olabilir.

2. Cilt Kuruluğunu Engelleyin

Kış mevsiminde cildinize iyi gelecek öneriler arasında en önemlilerden biri de cildinizi mutlaka nemlendirmeniz gerektiğidir. Soğuk havanın ve merkezi ısıtmanın başlamasıyla cildiniz daha kuru ve hassas hale gelecektir. Bu yüzden cildimizin kuru olmadığından emin olmalıyız. Cildinizi nemlendirmenin ilk adımı vücudunuzu nemlendirmektir. Her gün en az 8 bardak su içmeniz tavsiye edilir. Günlük aktivitelerinize ve kilonuza bağlı olarak vücudunuz daha fazlasına ihtiyaç duyabilir. Gün boyunca mutlaka bol bol su içtiğinizden emin olun. Bununla beraber nemlendirici kremlerde size güzel bir takviye sağlayıp, cilt kuruluğunu engelleyebilir.

3. Ilık Su Kullanın

Kış Mevsiminde Cildinize İyi Gelecek Öneriler

Kış aylarında, sıcaklıklar yavaş yavaş düşerken sıcak duşlara gitmek tabii ki çok cazip. Ama cildinizi seviyorsanız fazla buhar çıkartan, sıcacık sulardan kaçının. Bunun yerine, duş almak ve yüzünü yıkamak için ılık su kullanın. Sıcak duşlar cildinizi çabuk kurutur ve hemen nemlendirmezseniz cildinizde çatlaklar ve kış egzaması gelişebilir. Suyun sıcaklığı kadar, suyun cildinize ne kadar süre temas ettiği de önemli tabii. Bu yüzden duş alırken çok fazla oyalanmamak sizin için daha iyi olacaktır. Uzun, buharlı bir duş yerine 5-10 dakikalık ılık bir duş cildiniz için en iyisi. Bununla beraber ellerinizi yıkarken aşırı sıcak su kullanmaktan da kaçınmalısınız. Bir yardımcı; su cildinizin kızarmasına neden oluyorsa, çok sıcaktır.

4. Bakım Rutininiz Olsun

Bir şeyi rutin haline getirince nasıl hemen alışkanlık edindiğimizi fark ettiniz mi? Eğer cildinize bir bakım rutini geliştirirseniz, cildinizi her an mutlu edebilirsiniz. Çünkü düzenli olarak yaptığınız bakım, size mutlaka bir geri dönüş sağlayacaktır. Böyle bir bakım rutininin ayrıntılı olmasına gerek yoktur. Örneğin kışın cildi mutlu tutmak için cildi ünde iki kez yıkamak bir rutindir. Ya da sabahları ve yatmadan önce yüzü temizlemekte bir rutindir. Sizin cildinize hangi şekilde, hangi ürünler iyi geliyorsa kendi rutininizi kendiniz oluşturabilirsiniz. Cildinizin nemini içeride tutmak için günlük bir nemlendirici de kullanabilirsiniz, gece uyumadan önce bakım yağları da.

5. Sağlıklı Beslenin

Kış Mevsiminde Cildinize İyi Gelecek Öneriler

Cildinizi nemlendirme kısmı size yetersiz geliyorsa, sadece cildinizi nemlendirmekle kalmayıp başka birçok fayda sağlayacak meyve ve sebzeleri yemelisiniz. Dengeli beslenme, sadece cildiniz için değil bütün vücudunuz için çok faydalıdır. Sağlıklı beslenmenin, cildinize ne kadar iyi geleceğini henüz bilmiyorsanız, beslenme düzeninizi değiştirdikten sonra kesin olarak fark edeceksiniz. Mevsim meyveleri tüketmeye özen gösterin. Portakal ve limon gibi turunçgiller esaslı meyveler cildinizin dokusunu korumak için hayati önem taşıyan C Vitamini açısından zengindir. Meyveler, soğuk havalarda cildinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğunuz harika vitamin ve antioksidan kaynaklarıdır.

6. Hareket Edin

Evet doğru okudunuz. Kış aylarında vücudunuzdaki yağ ve ter bezleri ile kan damarları da biraz daralır. Maalesef bu, cildinizin sağlıklı kalmasını ve doğal bir şekilde parlamasını biraz zorlaştırır. İşte tam bu noktada, cildinizin sizin yardımınıza ihtiyacı vardır. Biraz hareket sadece vücudunuza değil, cildinize de iyi gelir. Kış aylarında yorganın altına kıvrılıp film izlemek herkesin bayıldığı bir aktivite, ama eğer cildinizi seviyorsanız biraz hareketin size daha iyi geleceğini biliyorsunuzdur. Egzersiz yapmak kalp atışlarınızın hızını arttıracağı ve kan dolaşımınıza da yardımcı olacağı için cildinize daha fazla kan pompalanacaktır.

7. Kumaşlarınızı Dikkatli Seçin

Kış Mevsiminde Cildinize İyi Gelecek Öneriler

Çoğu soğuk hava için tasarlanan kumaşlar, cildin zaten kurumaya meyilli olduğu bu kış günlerinde cildi daha da kötüleştirebilir. Yünlü ve sert giysilerin cildinize doğrudan temas etmesini önlerseniz, çok daha rahat edersiniz. Çünkü bu tarz kumaşlar, cildin tahriş olmasına ve kaşınmasına sebep olabilir. Bunun yerine yumuşak, içinde cildinizin nefes alabileceği malzemelerden yapılmış giysilerinizi cildinize temas ettirin. Daha sonra yumuşacık giysilerinizin üstüne, daha sert kumaştaki kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Kış mevsiminde cildinize iyi gelecek öneriler arasından mutlaka uygulanması gereken bir bilgi de tek kat sert bir kumaş yerine kat kat yumuşak kumaş giyinerek cildinizi daha az tahriş edebileceğinizdir.

8. Ellerinize İyi Bakın

Sürekli kolonya ve dezenfektan kullandığımız bu zamanlarda, tahriş olmaya ve çatlamaya en meyilli yerimizden biri tabii ki ellerimiz. Ellerimizin kış aylarında zaten çatlama ve ağrıma riskine çok yüksektir. Nemlendirici antibakteriyel sabunlar kullanmalı ve ellerinizi yıkadıktan sonra çok iyi kurulamalısınız. Eğer yeterince ellerinizi kurulamazsanız, ellerinizin çatlaması çok daha kolaylaşır. El kremleri herkes tarafından sevilmez fakat cildiniz kaldırabiliyorsa geceleri pamuklu eldivenin altına bile sürebilirsiniz! Çok soğuk yerlerde yaşıyorsanız ellerinizi soğuk kış havasından eldivenle koruduğunuzdan emin olmalısınız.

9. Güzellik Uykunuzu Alın

Uyku, vücudun kendini onardığı zamandır. Bu hem beyniniz hem kaslarınız hem de epiderminiz için geçerlidir. Uyku sırasında cildinizin kan akışı artar ve organ kolajenini yeniden oluşturur. Buda UV’den kaynaklanan hasarı onararak cildinizdeki kırışıklıkları ve yaşlılık lekelerini azaltır. Hem bir gece uykusuz kalınca, göz altınızda oluşan halkaları fark etmiyor musunuz? Uykusuzluğun neler yapabileceği çok kısa zaman zarflarında bile yüzümüzden okunabilecek halde oluyor. Zayıf uyku düzeni olan insanların daha hızlı yaşlanan cilde sahip olduğu görülmüştür. Yani hiçbir ürüne ihtiyacınız olmadan, uykuyla cildinizi onarabilirsiniz! Cildinizi onarmak için birkaç saat gözlerinizi kapatmak yeterli.

10. Çok Ürün Kullanmayın

Kış Mevsiminde Cildinize İyi Gelecek Öneriler

Aynı anda bir sürü ürünü yüzünüze bocalayarak cildinizi yormamaya çalışın. Ne kadar başka ürünler kullanarak cildimize yardımcı olsak da cildimize çok fazla yüklenmemeliyiz. Üst üste sürdüğünüz yağlar ve kremler hiçbir işe yaramayacağı gibi, size zarar verir. Bu ürünler ciltte sertleşerek daha fazla çatlamaya ve gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Aynı zamanda eğer makyaj yaptıysanız uyumadan önce o makyajı mutlaka çıkartmalısınız. Unutmayın ki, makyajda cildin üzerinde bir katmandır. Makyajınızı çıkartıp temiz bir ciltle uyumak hem sivilce, kızarıklık, siyah nokta ve diğer türdeki lekelerin oluşma riskini azaltır, hem ölü deriyi yok ederek hücresel yenilenmeyi destekler. Hem de cildinizin nefes almasını sağlar.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!