Keyifle İzleyeceğiniz Gerçek Olaylara Dayanan Diziler

5 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Sinema dünyası gelişmeye başladığı günden, bugüne kadar yaşanmış birçok olayı ele aldı. Olayları kurmacanın kendine has havasıyla birlikte hikayeleştirdiler. Gerçek olaylara dayanan diziler, o yapımın etkisini daha çok artırır. Çoğumuzun bayılarak izlediği birçok dizi aslında yaşanmış olaylara dayanır. İzlerken bizleri de kah şoka uğratan kah yüzlerimizde masum birer tebessüm bıraktıran bu diziler, senaristlerin ve yönetmenlerin gözünden bize aktarılır. Biz de sizlere, izlerken dünya tarihine de tanık olacağınız ve keyifle izleyebileceğiniz gerçek olaylara dayanan diziler listesini derledik. Keyifli okumalar!

1. When They See Us (2019) IMDb: 9.0

Gerçek Olaylara Dayanan Diziler

Ava Duvernay’in kurgulayıp yönettiği dört bölümlük mini dizi When They See Us, Central Park beşlisi olarak da anılanharlemli beş siyahi genç, Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana and Korey Wise, 1989 yılında Central Park da koşu yapan bir kadına cinsel saldırı ile suçlanır. Yaşananların gerçek olması ve suçla hiçbir alakası olmayan beş masum gencin yaşadığı adaletsizlik karşısında dehşete düşeceğiniz dizi, insanı derinden etkiliyor. İzlerken adalet ve özgürlük kavramlarını sık sık sorgulayacağınız yapımın, yayına girmesinin ardından davada adı geçen bazı isimlerin istifası Amerika’da büyük yankı uyandırdı.

2. Narcos (2015-2017) IMDb: 8.8

Gerçek Olaylara Dayanan Diziler

Kolombiya’nın başkenti Medellin’de, bir uyuşturucu karteli olan Pablo Escobar’ın tehlike dolu gerçek yaşam öyküsünü anlatan Narcos, Netflix’in en iddialı dizilerinden biri ve yayınlandığı dönemde de büyük bir etki uyandırdı. Dizi, uyuşturucudan kazandığı parayla 80’li yıllarda dünyanın yedinci zengini olan Escobar’ın, uyuşturucu ağını Kolombiya’dan başlatıp birçok ülkeye yaymasını anlatır. 3 sezonu geride bırakan dizi dördüncü sezonunda başka bir konuyla yoluna devam ediyor.

3. The Crown (2016) IMDb: 8.7

Gerçek Olaylara Dayanan Diziler

Netflix’in Emmy ve altın küre ödüllü yapımı The Crown, tarihin en merak uyandıran kraliyet ailesini ve Kraliçe II. Elizabeth’in tahta çıkışını, tahttaki ilk yıllarını konu alıyor. Kraliçe ve yakın çevresindeki siyasi rekabetleri aşk ve entrikaları anlatan dizi ikinci dünya savaşı sonrası dünya tarihine yön veren olayları da ele alıyor. Dördüncü sezonun çekimlerine devam eden dizi, aynı zamanda bu zamana kadar yapılmış en yüksek bütçeli yapım olma özelliğini de taşıyor.

4. Mindhunter (2017) IMDb: 8.6

Gerçek Olaylara Dayanan Diziler

Konusunu Mind Hunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unit romanından alan yapım, 70’li yılların sonunda iki FBI ajanının devam eden davaları çözebilmek için hapishanedeki seri katillerle konuşarak yeni bir sorgulama tekniği geliştirmelerini anlatıyor. Kriminal psikoloji ve kriminal profil çıkartmanın ilk yıllarına da şahit olacağınız dizinin, bazı bölümlerinin yönetmenliğini ve prodüktörlüğünü, daha önce de birçok önemli yapıma imzasını atan yetenekli yönetmen David Fincher yapmıştır. Daha birinci sezonu çekilmeden ikinci sezon onayı alan yapım iddialı kadrosuyla da dikkat çekiyor.

5. American Crime Story (2016) IMDb: 8.4

Gerçek Olaylara Dayanan Diziler

Amerika tarihinde en çok ses getiren suçları ve suçluları anlatan antolojik bir seri olan American Crime Story, her sezon farklı bir konu işliyor. İlk sezonunda O.J. Simpson’ı konu alan dizi, Amerikan tarihinde ünlenen diğer suçları da objektifine alarak ilerliyor. John Travolta ve Selma Blair gibi başarılı oyuncularında yer aldığı yapım ilginç konusuyla iki sezonu geride bıraktı. En iyi mini dizi ödülü de dâhil toplam 9 Emmy ödülü alan serinin yönetmen koltuğunda Nip Tuck adlı yapımla da adını duyuran Ryan Murphy de yer alıyor. Amerika’nın suç tarihinde kısa bir gezinti yapmak istiyorsanız mükemmel bir seçenek.

6. Genius (2017) IMDb: 8.4

Gerçek Olaylara Dayanan Diziler

National Geographic’in hazırladığı belgesel tadında dizi, tarihin muhteşem zihinlerinin gerçek yaşam öykülerini anlatır. Tarihe yön vermiş olan dâhilerin hayatlarının ilk yıllarından son yıllarına kadar yaşadığı aşklarını, keşiflerini, dâhiliklerini, deliliklerini ve kusurlarını ustaca bir şekilde ekrana yansıtır. İlk sezonunda Albert Einstein’ı anlatan dizi, ikinci sezonunda Pablo Picasso’yu konu alıyor. Usta oyuncu Antonio Banderas’ı da Picasso olarak izleyeceğimiz dizinin yapımcılığını daha önce de A Beautiful Mind filmiyle Oscar alan yönetmen Ron Howard üsteniyor.

7. Rise of Empires: Ottoman (2020) IMDb: 8.2

Gerçek Olaylara Dayanan Diziler

Netflix’de 6 bölümlük bir mini seri olarak yayınlanan dizi Osmanlı imparatorluğunun tarih sahnesine çıkısını anlatır. Belgesel kurmaca olan dizinin odak noktasına Fatih Sultan Mehmet’i alır. İstanbul’da ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde çekilen dizi İstanbul’un fethini hem Bizans’ın hem de Osmanlı’nın perspektifinden anlatır. Dizinin senaryosu, aynı zamanda ünlü birer tarihçi de olan Emrah Safa Gürkan ve Celal Şengör danışmanlığında yazıldı. Konunun uzmanları ve tarihçilerinde yer yer görüş bildirip olayları anlatması diziye belgesel özelliği de katıyor. Ayrıca dizinin anlatıcılığını, Game of Thrones dizisinde Tywin Lannister’ı canlandıran Charles Dance yapıyor. Tuba Büyüküstün, Birkan Sokullu, Damla Sönmez gibi başarılı oyuncularında yer aldığı yapımda Fatih Sultan’ı son zamanlarda yer aldığı projelerde adını duymaya başladığımız Cem Yiğit Üzümoğlu canlandırıyor. İstanbul’un fethini anlatan en farklı yapım demek mümkün…

8. Manhunt: Unabomber (2017) IMDb: 8.1

Discovery Channel için çekilen 2017 ABD yapımı olan dizi merkezine anarşist teorisyen ve aktivist Ted Kaczynski’yi alır. ABD’de 16 tane bombalama eylemi gerçekleştiren ve 3 kişinin ölümünden sorumlu olan Kaczynski aynı zamanda Harvard’a kabul edilmiş bir matematikçi ve akademisyendir. Dizide Kaczynski’nin yakalanma süreci ve bu süreçte yaşanan olaylar ele alınır. Sizi yaşadığınız âlemden Toplam sekiz bölümden oluşan dizinin ikinci sezonun çekilip çekilmeyeceği ise net değil.

9. Orange is the New Black (2013-2019) IMDb: 8.1

Bir netflix yapımı olan dizi, konusunu Piper Chapman adlı bir kadının kendi hapishane deneyimlerini anlattığı kitaptan alır. Komedi drama türündeki dizide Piper Chapman’ın dışarıdaki hayatından çok farklı bir hayata uyum sağlamaya çalışmasını mizahi bir şekilde anlatır. Primetime Emmy ödüllerinde 12 tane adaylık alan dizi 67. Primetime Emmy ödülünü de almaya hak kazanmıştır.

10. Da Vinci’s Demons (2013-2015) IMDb: 8.0

Starz kanalının bir yapımı olan Da Vinci’s Demons, sanatçı, idealist dahi Leonardo Da Vinci’nin gençliğini ve hayatının gizli kalmış yönlerine ışık tutar. Da Vinci’nin kendi iç şeytanlarıyla boğuşmasını, dahiliğinin altındaki deliliği usta bir şekilde ekrana yansıtan tarihsel fantezi yapımda, Da Vinci ve Medici Ailesi üzerinden Floransa şehrini anlatır. Ayrıca dizinin ikisi Primetime Emmy olmak üzere 5 tane ödülü ve 14 tane adaylığı vardır.

11. Medici: Masters of Florence (2016-2019) IMDb: 7.9

Gerçek olaylara dayanan diziler listemizin sıradaki maddesinde Mecidi Ailesi’nden bahsedeceğiz. 15. yüzyılda güçlü ve tarihte iz bırakan bir aile olan Medici Ailesi’nin hayatını anlatan dizinin başrollerinde usta oyuncu Dustin Hoofman ve Richard Meddin rol alıyor. Tarihi yapımlara ilgi duyanların mutlaka izlemesi gereken bir dizi olan Medici, bizleri İtalya’nın yükselişe geçtiği dönemde Floransa’nın da kaderini değiştiren Medici ailesinin entrika dolu dünyasına götürüyor. Daha önce Da Vinci’s Demons’da da ismini duyduğumuz Medici Ailesi’nde babasının ölümü ardından Cosimo Medici’nin yaşadıkları ekrana aktarılıyor.

12. Yedi Güzel Adam (2014-2015) IMDb: 7.8

Türk edebiyatında önemli yerleri olan Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Ali Kutlay, Nuri Pakdil ve Alâeddin Özdenören’in hayat öykülerini ele alan Türk yapımı bir dizi olan Yedi Güzel Adam, bizleri edebiyat dünyasının derin sularına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Türkiye’nin yakın tarihine de ışık tutan dizide sağ sol çatışmaları, Maraş Katliamı gibi birçok tarihi olayı da bizlere aktarıyor. Türkiye’nin 12 Eylül darbesine doğru yol aldığı o günleri hem sağcı hem de solcuların gözünden izleme imkânı buluyoruz. Ülkenin yakın tarihini inceleyen Yedi Güzel Adam eseri, gerçek olaylara dayanan diziler arasında listemizin son maddesinde yerini alıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!