Kesintisiz Yayın Hayatını Sürdüren En Başarılı Müzik Radyoları

5 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

İlk radyo, 1895 yılında İtalyan mucit Marconi tarafından icat edilmiştir. Türkiye’de ise ilk defa 1927’de İstanbul Radyosu adıyla TRT İstanbul Radyosu kurulmuştur. Zamanla özel radyolarla dinleyiciler için çeşitlilik sağlanmıştır. Günümüzde telefon uygulamaları ve internet sitesi üzerinden de erişilebilen radyolar, eskimeyen müzik dinleme araçlarındandır. Kesintisiz halen yayın hayatını sürdüren müzik dünyasında en başarılı radyoları en çok bilinenler arasından derledik. Radyo severleri bu keyifli içeriğimizle baş başa bırakıyoruz…

1. Virgin Radio

Kesintisiz Yayın Hayatını Sürdüren En Başarılı Müzik Radyoları

Vurgulu aynı adlı jeneriği ile ismini akıllara kazıyan Virgin Radio’nun kuruluşu 2008 yılında gerçekleşmiştir. Doğuş Medya Grubu tarafından isim haklarının kiralanmasıyla yayın hayatına girmiştir. İsim hakları 2013 yılında Doğuş Grubu’ndan Karnaval Media Group’a geçmiştir. Pop, Rap, R&B yayınları yapmaktadır. 2019 yılına kadar sadece yabancı müzik yayını yaparken, 2019 sonrası Türkçe yayınları da yapmaya başlamıştır. İstanbul 106.2, Bursa 91.5, Ankara 93.8, Bodrum 94.2, Antalya 98.0, Mersin 100.8, İzmir 101.8, Adana 102.7 karasal yayın frekanslarıdır. Online olarak “karnaval.com” sitesinden ve Karnaval telefon uygulaması indirilerek canlı ve online yayınlar takip edilebilir.

2. Metro Fm

Queen’in Radio Ga Ga şarkısıyla ilk açılışını yapmış olan Metro FM, 1992 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin ilk yabancı müzik radyosu olmasının yanı sıra ilk özel radyolardan biridir. Uzan Grubu tarafından kurulmasıyla yayın hayatına başlamıştır. TMSF’nin Uzan Grubu’na bağlı şirketlere el koymasıyla devlete geçmiştir. 2005 yılında ihale ile Kanadalı Canwest’e satılmıştır. 2009’da küresel krizden dolayı Spectrum Medya’ya satışı gerçekleştirilmiştir. Son olarak da Karnaval Medya Grup bünyesi tarafından alınmıştır. “Metrofm.com” ve “karnaval.com” üzerinden ve Karnaval telefon uygulaması üzerinden dinlenebilmektedir. İstanbul, Bursa, Eskişehir, Çeşme, İzmir, Kars, Kütahya ve Mardin’den 97.2 frekansından dinlenebilmektedir.

3. Slow Türk

Kesintisiz Yayın Hayatını Sürdüren En Başarılı Müzik Radyoları

Doğan Yayın Holding tarafından 2005 yılında kurulmuştur. “Aşkı Hisset” sloganı ile akıllarda yer edinmiş radyodur. 2015 yılında 4’üncü Sihirli Mikrofon Radyo Ödülleri’nde “Yılın En İyi Slow Müzik Radyosu” seçilmiştir. İstanbul ve Çorlu’da 95.4 frekansına sahiptir. 87.7 İzmir, 89.6 Balıkesir, 95.3 Ankara, 96.0 Gaziantep başlıca frekanslarıdır. “Slowturk.com” internet sitesi üzerinden ve SlowTurk telefon uygulaması üzerinden takip edilebilmektedir. Uygulama ve internet sitesinden müzik haberleri, yayın akışı, Top20 ve frekanslara ulaşılabilmektedir. Kesintisiz yayın hayatını sürdüren en başarılı müzik radyoları arasındadır.

4. PowerTürk

Power Medya Group’a bağlı olarak 2001 yılında kurulmuş en bilinen radyolardandır. Radyonun yanı sıra “Powerapp.com” internet sitesi üzerinden ve PowerApp uygulaması üzerinden dinlenebilmektedir. İnternet sitesi ve uygulama üzerinde radyolar, dünya radyoları, cafe club on air, kampüs radyoları, moods, DJSets, podcast, videocast kategorileri mevcuttur. İçeriğinin yoğunluğu ve çeşitliliği sebebiyle birçok radyo internet sitesi ve uygulamalardan ayrılmaktadır. Yayın akışında aynı şarkılara sıkça yer vermesiyle eleştiri almaktadır. Ulusal çapta birçok ilde yayını mevcuttur. İstanbul 99.8, Ankara 106.9, İzmir 105.0, Eskişehir 99.3, Adana 94.8 başlıca illerin frekanslarıdır.

5. Kral FM

Kesintisiz Yayın Hayatını Sürdüren En Başarılı Müzik Radyoları

Kuruluşu 1992 yılı olan Kral FM, Uzan Grubu tarafından kurulmuştur. TMSF’nin Uzan Grubu şirketlerine el koymasıyla bir süre devlette kalmıştır. 2008 yılında Doğuş Holding’e satılmıştır. İlk kuruluş yıllarında pop ağırlıklı müzik baskınken, günümüzde arabesk ve fantezi şarkılar çalmaktadır. Mobil uygulama ve aynı adlı internet sitesi üzerinden online olarak dinlenebilmektedir. “İlaç gibi radyo” sloganıyla Türkiye’de en çok bilinen radyolar arasında yer almaktadır. Ulusal olarak birçok il ve ilçede frekansa sahiptir. İstanbul, Bursa, Diyarbakır, Kocaeli, Ladik ve Pamukova’da 92.0 frekansından dinlenebilmektedir. Kral FM, Kıbrıs’tan da 106.9 frekansıyla takip edilebilmektedir.

6. Süper FM

1992 yılında yayın hayatına başlayan Süper FM, Uzan Grubu tarafından kurulan radyolardan biridir. Uzan Grubu’nun devlet eline geçmesiyle bir süre TMSF üzerinde kalmıştır. 2005 yılında Canwest Grubu’na geçmiştir. Son olarak 2009 yılında Karnaval Media Group tarafından satın alınmıştır. Türkçe müzik yayını yapan Süper Fm, “karnaval.com” ve “superfm.com” üzerinden ve Karnaval telefon uygulamasından dinlenebilmektedir. İl ve ilçe frekanslarında uzun bir listeye sahiptir. İstanbul, Ankara, Denizli, Kocaeli, İzmir, Bursa ve Kütahya’da 90.8 üzerinden dinlenebilir. Uzun yıllar boyunca “Her şey boş, Süper Fm ile coş” sloganını kullanan Süper Fm, jingle seçiminde çoğunlukla Haremde Dans şarkısını tercih etmiştir.

7. Radyo Fenomen

Kesintisiz Yayın Hayatını Sürdüren En Başarılı Müzik Radyoları

Yabancı müzik üzerine en çok dinlenenler arasında yer alan, uzun soluklu radyo istasyonudur. 2007 yılında Cem Hakko ve Olivier Mauxion tarafından kurulmuştur. Yeni kurulduğu yıllarda Türkçe ve yabancı karışık müzik tercih edilirken, 2010’lu yıllardan itibaren tamamen yabancı müzik yayınına başlamıştır. “Maximum Hit Müzik” sloganıyla bilinen Radyo Fenomen, internet sitesi ve “Fenomen +” uygulaması üzerinden takip edilebilmektedir. Müzik haberleri, video klipler, tekno haberlere internet sitesi ve uygulama üzerinde ulaşılabilmektedir. İstanbul frekansı 100.4 olan Radyo Fenomen, 98.8 Ankara, 102.5 Konya, 87.5 Balıkesir, 92.4 Kocaeli, 95.0 Eskişehir, 96.0 Antalya frekanslarına sahiptir.

8. Joy FM

En uzun yayın hayatı olan radyolardan biri olan Joy FM, 1993 yılında kurulmuştur. Kuruluşu Uzan Grubu’na bağlı olarak Star Medya Grubu tarafından gerçekleşmiştir. Türkiye’nin ilk yabancı slow müzik radyosudur. TMSF tarafından Uzan Grubu’na bağlı kuruluşlara el koyularak bir süre devlet denetiminde kalmıştır. Canwest tarafından alınması üzerine tekrar satışı gerçekleştirilmiştir ve Karnaval Media Group tarafından alınmıştır. 100.6 İstanbul, 106.5 Ankara, 97.7 İzmir frekanslarıdır. Slow müziğin yanı sıra farklı tarzda müzikler de çalarak dinleyicilere çeşitlilik sağlamaktadır. “Joyfm.com” ve “karnaval.com” internet sitesi üzerinden ve Karnaval isimli telefon uygulamasından online dinlenebilmektedir.

9. Best FM

1993 yılında Ajda Pekkan şarkısı olan “Kimler Geldi Kimler Geçti” ile yayın hayatına başlamıştır. Radyonun sahibi Best Medya’dır. Cem Arslan’la Gazoz Ağacı programı 2012 yılında mobil yayın gerçekleştirmiştir. 2012’deki bu yayınla, Türkiye’nin ilk mobil yayınına imza atan radyo programı olmuştur. 98.4 frekansında Best FM, İstanbul, Denizli, İzmir, Antalya, Kocaeli, Bolu, Bursa, Erzurum, Marmaris ve Çanakkale illerinden dinlenebilmektedir. Bunun dışında birçok ilde frekansa sahiptir. “Radyonuz Açık Olsun” sloganı ile özdeşleşmiştir. Konuk ettikleri aynı düzlemdeki siyasi isimlerle dinleyicilerin bir kısmı tarafından eleştirilmiştir. “Bestfm.com” internet sitesi üzerinden ve “HepsiBest” telefon uygulaması üzerinden dinlenebilmektedir.

10. Alem FM

Kesintisiz Yayın Hayatını Sürdüren En Başarılı Müzik Radyoları

Kesintisiz yayın hayatını sürdüren en başarılı müzik radyolarından Alem FM, Mehmet Ali Ilıcak tarafından 1994 yılında kurulmuştur. 1997 yılında Çukurova Holding tarafından alınmıştır. 2013 yılında TMSF tarafından ihaleye çıkarılmıştır ve Türkmedya Yayın Grubu tarafından alınmıştır. Son olarak da 2016 yılında Esmedya’ya satışı gerçekleşmiştir. Adı en çok bilinen radyolardan olan Alem FM, Türkçe karışık müzik çalmaktadır. Başlıca 89.2 İstanbul, 105.3 Ankara, 89.3 İzmir, 89.2 Bursa frekanslarının yanı sıra birçok ilde de yayın yapmaktadır. “Alemfm.com” internet sitesinden ve telefon uygulaması indirilerek de dinlenebilmektedir. Fatih Yıldırım ve Serdar Gökalp’in yayınları Alem Fm ile özdeşleşerek öne çıkmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!