Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Etkili Yöntem

5 dk okuma süresi


11
18 Paylaşım, 11 puan

İnsanlar yaratılış gereği birçok duygu ve düşüncelere sahiptir. Çevremizde yaşadığımız olaylar neticesinde bazen çok mutlu, bazen çok sinirli, bazen de çok üzgün olabiliriz. Yaşadığımız hayal kırıklıkları, aşk acıları, sevdiğimizi kaybetmemiz, başarısızlıklarımız, hatalarımız kısaca kendimizi üzgün hissetmemize sebep olacak tüm olaylar ansızın aklımızı işgal eder. Peki duygu olarak karamsar ve kötü hissettiğimizde, kendimizi iyi hissetmek için neler yapacağımızı tam olarak biliyor muyuz? O karanlık ve ağlı kuyudan nasıl çıkacağımıza karar verdiğimiz an, o kötü günleri geride bırakma yolundaki ilk adımımız olur. Unutmayın! Her zaman umut vardır. İşte kendinizi daha iyi ve yenilenmiş hissetmenizi sağlayacak 10 etkili yöntem!

1. An’ı Yaşayın!

Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Etkili Yöntem

Çoğumuzun bildiği bir söz vardır. “Carpe Diem!” Türkçesi “Anı Yaşa ya da Günü Yakala!”. Geçmişte yaptığımız çok fazla hata vardır. Bu hataların etkisi bazen geleceğimizi de etkileyebilir. Keşkeler aklımızda uçuşabilir. Fakat geçmiş geçmişte kaldı. Pişmanlıklara ya da gelecek kaygılarına takılı kalmamamız gerekir. Değiştiremeyeceğimiz geçmişimizi düşünmek bize hiçbir şey kazandırmaz. Sadece bizi olgunlaştırır ve yaptığımız hataların sebep-sonuç mantığını acı yoldan öğretir. Gelecek ise daha gelmedi ve siz geleceğinizi istediğiniz gibi yaşamak için an’a odaklanıp şu anda kalarak, derin nefes alarak, anı yaşayarak bugüne odaklanmalısınız.

2. Planlarınızı Ertelemeyin!

Kendinize “Bugün bu işi halledeceğim”, “Bugün 20 sayfa kitap okuyacağım” diyorsanız bunu kesinlikle yapmalısınız. Böylece kendinize verdiğiniz sözleri tutmuş ve tamamladığınız görevleri gördükçe özgüveninizi iyileştirmiş olursunuz. Unutmayın! Kafanızdaki fikirleri her gün erteledikçe o işe başlama hevesiniz günden güne azalır ve tatsızlaşır. Zorlanıyorsanız ufak adımlarla başlayabilirsiniz. Küçük bir çakıl taşı olarak başlayın ve günden güne bu hedefleri arttırın. Yakın zamanda daha disiplinli ve yıkılmaz bir kaya gibi hissetmeye başlayacaksınız. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak bu etkili 10 yöntem listesinden azimle hiç şaşmayın! Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

3. Kendinizi Kıyaslamayın!

Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Etkili Yöntem

Herkes bilir ki başarılı biri ile kıyaslanmak kimsenin hoşuna gitmez. Oldukça moral bozucu bir durum olduğunun farkındayız. Kıyaslanmışsak da o kişi neden başarmış diye düşünmek daha sağlıklı bir düşüncedir. Çok çabalamışsa ben de yapabilirim diyebilmektir fark yaratan cümle. Ancak siz yine de kimseyle kendinizi kıyaslamayın. Burada en önemli nokta daima kendinizi kendinizle kıyaslamaktır. “Dünkü benle bugünkü ben arasında nasıl bir fark var?” diye düşünebilirsiniz. Herkesin içinde bulunduğu sosyal, kültürel, maddi, manevi ve daha birçok ortam farklıdır. Aynı şartlarda değilsiniz. Ölçütünüz bir başkası değil de kendiniz olmalı böylece kendinizde bir güzel gelişme veya başarı olduğunda mutlu olacaksınız.

4. Pozitif Olun Ve Gülümseyin!

Bardağın boş tarafına bakıp, dolu tarafına gülümseyin. Boş tarafını görmezden gelin demeyeceğiz. Tam tersi en çok ona odaklanıp aslında oradaki boşluğa rağmen “her şeyin üstesinden geleceğim” demelisiniz. Beyniniz hayal ile gerçeği ayırt edemez. Kendinizi daha iyi ve güçlenmiş hissetmenizi sağlayacak 10 yöntem içindeki en etkili olanı, her şeyi pozitif olarak düşünüp, yola devam etmenizle mümkün. Yanlış anlaşılmasın! Olumlu düşünmek, hayatınıza tozpembe bakmak değildir. Kötü düşünürseniz bir faydası olmayacak ama pozitif düşünüp gülümserseniz, en azından şansınızı arttırmış olacaksınız. “Neden kötü şeyler hep beni buluyor?” demek yerine “Hayatımda güzel giden olaylar neler?” diyerek enerjinizi iyiye doğru akıtmış olacaksınız.

5. Kendinizle Barışık Olun!

Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Etkili Yöntem

Hiç kimse mükemmel değildir. Bunu aklınızın bir köşesine tutturmalısınız. Herkes tarafından her özelliği sevilen tek bir kişi dahi yoktur. Sevilmek kadar sevilmemek de mümkün olabilir deyip, kendimizi olduğumuz gibi kabullenmeliyiz. Ve bunu kabullenmekte anormal bir durum yok. Hiçbir insanın 4/4’lük olamayacağı illa ki bir kusuru olduğu yönü vardır. Farklılıklarımızı ayrıştırmak yerine, zenginlik olarak görmemiz gerekiyor. Kendi özgüveninizi kendinizi severek güçlendirmelisiniz. Ancak her şeyde olduğu gibi (ego açısından) aşırı olması size zarar verebilir. Aynı zamanda aşırı yardımsever, bonkör, suskun gibi de olmamalısınız. Bu denge ayarına dikkat etmelisiniz.

6. Kimseden Bir Şey Beklemeyin!

William Shakespeare’in dediği gibi “Beklentiler daima yaralar!” Tabi ki bir doktordan ya da öğretmenden mesleklerini iyi yapmasını bekleriz. Fakat kendinizle alakalı kişisel ve özel konularda insanlardan çok fazla bir beklenti içine girmeniz size zarar verebilir. Kendiniz için önemli olan konuları kendiniz çözmek her zaman yararınıza olacaktır. Tabii ki arada bir yardıma ihtiyacınız olacaktır. Ancak her zaman bir B planınız olsun. Çünkü beklentiye girdiğinizde o işin olma ihtimali düşüktür. Çoğu zaman da hayal kırıklığına sebep olur ve size zarar verir. Bu tarz beklentili sorunlarda, problemleri kendiniz halledebileceğiniz yollar bularak çözmeyi deneyin.

7. Hayır Demeyi Öğrenin!

Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Etkili Yöntem

Karşınızdaki insanlar, örneğin; yakın bir arkadaşınız veya ailenizden birisi. Kendinizi düşünmeyerek onlar ne isterse “evet” derseniz, sonrasında zor durumda olan siz olursunuz ve yapmak istemediğiniz, hoşlanmadığınız ortamlarda bulunabilirsiniz. Konusu suç teşkil eden mevzularda aileniz dahi olsa “hayır” diyebilirsiniz. Siz onlara hayır dediğinizde, onlar sizden nefret etmeyecek veya üzülmeyecek. Sizin kendi fikriniz ve ne istediğiniz, en az onlarınki kadar değerli ve önemli! Kendinizi iyi hissetmeniz için “hayır” demeyi bir an önce öğrenmelisiniz. Hayır demek iyi hissetmeniz için 10 yöntem arasında bulunur ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

8. Gereksiz Yüklerden Kurtulun!

Gereksiz bir eşya? Rahatsız eden bir şapka? Veya sizi üzen, eleştiren, olumsuz yönde etkileyen bir insan? Bu tarz şeyler küçük gibi gözükse de aslında hayatınızda büyük bir öneme sahip. Psikologların son zamanlarda dikkat çektiği bir test var. En sık görüştüğünüz 6 kişinin enerjisinin ortalaması sizin hayat enerjinizi oluşturur. Çevrenizdeki insanların enerjisi sizin enerjinizdir. Sizi yargılayan ve saygı duymayan insanlarla neden konuşmaya devam ediyorsunuz? Kesinlikle iletişiminizi kesmelisiniz ya da en azından azaltmalısınız. Sizi önemsemeyen bu insanlar, kendilerini önemli hissettirip sizi önemsiz göstererek sizin üzerinizde bir hakimiyet kurmak ister. Siz buna izin verirseniz, yine kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Bu tarz insanları hayatınızdan çıkardığınızda hafiflemiş ve mutlu hissedeceksiniz.

9. Zamanın Geçiciliğini Kabullenin!

Hiç geçmeyecek hiçbir şey yoktur. İçinde bulunduğunuz durumlar kalıcı gibi gözükse de doğadaki her şey gibi insanlar da yenilenmek üzere yaratılmıştır. 4 mevsim nasıl oluyor da değişiyorsa biz insanlarda bir başka duygu ve durumdan bir diğerine geçeriz. Sabredip bunu kabullenirseniz çok daha güzel zamanlara ilerlediğinizi görmüş olursunuz. Çok kıymetli olan zamanınızı, doğru şekilde ve doğru insanlarla harcayın. Doğru insan herkese göre farklıdır elbet ancak size saygı göstermeyen hiçbir insana zaman harcamayın. Affetmediğiniz insanların olumsuz enerjilerini kendi içinizde taşırsınız. Affettiğinizde ise rahatlar kendinizi iyi hissedersiniz. Affetmek o kişiyi veya durumu kabul etmek değildir. Kendi içinizdeki kötü duyguların ve hislerin gitmesine izin vermenizdir.

10. Yapmak İstediklerinize Odaklanın!

Kendinizi İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Etkili Yöntem

Ufak bir kar tanesi nasıl yuvarlanarak büyük bir doğal afet olan çığa dönüşüyorsa, fikirlerimiz ve düşüncelerimiz de bu şekildedir; ne düşünürsek, onu kendimize çekeriz. Eğer iyi düşünüp pozitif kalırsanız, her şeyin nasıl da iyiye doğru gittiğini şaşkınlıkla izleyeceksiniz. Kötü düşünceler düşünürseniz beyniniz bunu yaşanmış gibi algılar ve yine olumsuz, depresif duygulara bürünürsünüz. Her şey zihninizde ve ruhunuzu güzelliklerle beslemeniz de bitiyor. Bu yöntemleri uyguladığınızda kendinizi iyi hissederek, hayatınıza daha pozitif ve enerjik bir birey olarak devam edeceğinizden şüpheniz olmasın! Denemekten zarar gelmez; sadece kararlı, sabırlı ve inanarak devam ederseniz başarıya ulaşacağınıza emin olabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!