Hayallerinizi Harekete Geçirmek İçin Atmanız Gereken Adımlar

4 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Herkesin mutlaka gerçekleştirmek istediği bir hayali vardır. Bu, kitap yazmak, dünyayı dolaşmak ya da bir ev satın almak olabilir. Hayaliniz ne olursa olsun, istedikten sonra başarabilirsiniz. Hedefinize her geçen gün daha da yaklaşabilir, bu konuda ilerleme kaydedebilirsiniz. Bunun için yeterli zaman ve fazlaca emek gerekmektedir. Azimli, sabırlı ve çalışkan davranarak, zamanında doğru adımlar atarak rüyalarınızı süsleyen hayallerinizi gerçekleştirmek çok da zor değil. İşte gerçekleştirmek istediğiniz hayallerinize her gün biraz daha yaklaşmak ve bu hayallerinizi harekete geçirmek için atmanız gereken adımlar… Keyifli okumalar!

1. Hedefini Belirle

Hayallerinizi Harekete Geçirmek İçin Atmanız Gereken Adımlar

Eğer hedefiniz ya da hayaliniz konusunda emin değilseniz en düşündürücü adımlardan biri bunu belirlemektir. Öncelikle kolay şeylerle başlamak size yardımcı olabilir. Örneğin kendinizi ne iyi hissettiriyor sorusu ile başlayabilirsiniz. Ya da gözlerinizi kapattığınızda hangi resimlerin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Kendinizi başka insanlarının hayatlarını kurtarmaya adamış olarak görüyor iseniz hayaliniz bir doktor ya da polis olmak olabilir. Kendinizi sürekli yeni yerler keşfederken ve seyahat ederken de görebilirsiniz. Kısacası hayallerinizi harekete geçirmenin ilk adımı hayalinizin ne olduğuna karar vermektir.

2. Bahanelerden Vazgeç

Oldukça başarılı ve hedef odaklı insanların en önemli özelliklerinden biri, önlerine çıkan engelleri ne olursa olsun bahanelerden vazgeçip ilerleyebilmeleridir. Elbette, hayatta karşınıza çıkan olumsuzluklar sizi etkileyebilir. Ancak bu olumsuzlukları bir bahane olarak kullanmak yerine daha da güçlenmek için kullanabilirsiniz. Hayatta herkes şanslı doğmayabilir, herkesin mükemmel bir hayatı olmayabilir. Ancak bu sizleri diğerlerinden geride kalmanızı sağlayacak bir unsur değildir. Hayatınızı mükemmel yapabilecek tek kişinin kendiniz olduğunu unutmayarak hayallerinizin yolunda sağlam adımlar ile ilerlemekten vazgeçmeyin.

3. Kendine Güven

Hayallerinizi Harekete Geçirmek İçin Atmanız Gereken Adımlar

Hayallerinizi gerçekleştirmeyi başarmak istiyorsanız, bir şeyler ters gittiğinde veya hayaliniz aşılmaz göründüğünde negatif olamazsınız. Başınızı dik tutmalı, kendinize inanmalı ve ileriye doğru yürümelisiniz. Bazı şüphelerinizin olması ve ilerlediğiniz yol boyunca kendinizi sorgulamanız son derece doğaldır, ancak bunun sonunda kendinize güvenmeniz gerekir. Çünkü kendinize inanmazsanız, kimse size inanmaz. Herhangi bir şey ters gittiğinde olumlu bir tavır sürdürmek, kendinize olan güveninizi korumanıza yardımcı olmak için büyük bir yol kat edecektir. Aynı şekilde, olumsuz bir tutum da özgüveninize zarar verebilir.

4. Plan Yap

Hedeflerinize ulaşmak için bir strateji oluşturmanız gerekecek; bu strateji genellikle plan olarak adlandırılır. Herkes için evrensel bir eylem planı yoktur; her plan ilgili kişiye ve ulaşmak istedikleri hedeflere bağlıdır. Bu nedenle, planınızın her adımını yazmalısınız. Yazmak, daha somut ve yapılabilir olduğunu hissetmenize yardımcı olabilir. Hayallerinizi harekete geçirmek için gerçekçi ve uygulanabilir bir plan yaparak, bu konuda atmanız gereken adımlar konusunda ilerleme kaydedebilirsiniz. Bir işe planlayarak başlamanız sizin ne kadar yol kat ettiğinizi anlamanız konusunda yardımcı olacaktır.

5. Zaman Sınırını Belirle

Hayallerinizi Harekete Geçirmek İçin Atmanız Gereken Adımlar

Son teslim tarihlerinin sihirli güçleri vardır. Son teslim tarihi, bir diğer adıyla deadline, sürekli bir şeyleri ertelemenizi durdururlar ve işlerinizi halletmeye başlamanız için sizi hızlandırırlar. Bir planınız olsa bile, daha da fazlasını öğrenmeniz gerekip gerekmediği, ya da planınızın sizin için doğru olup olmadığı konusunda kafa yormak için çok zaman harcayabilirsiniz. Tüm bu harcadığınız zamandan sonra takvime baktığınızda aylar geçmiş olabilir ve hedefine hâlâ çok uzak olabilirsiniz. Bu nedenle, hayallerinize biraz daha yaklaşmak için kendinizi hemen harekete geçirmek için bir tarih belirleyin.

6. Harekete Geç

Hedeflerinizi kendinize özel bir plana geçirdiğinizde, harekete geçmeli ve önünüze çıkacak her fırsatı değerlendirmelisiniz. Mazeret üretmeyi bırakarak yapacaklarınızı ileri bir tarihe ertelemekten vazgeçin. Yaptığınız planın tüm adımlarını sırasıyla uygulamaya geçirerek, hayallerinize bir adım daha yaklaşma fırsatı elde edilebilirsiniz. Ayrıca, doğru zamanda harekete geçmek, hayallerinize de doğru zamanda ulaşmak için dikkat etmeniz gereken bir unsurdur. Bununla birlikte, önünüze çıkabilecek tüm zorluk ve engellere karşı hazırlıklı olmalı, hayallerinizi gerçekleştirme arzunuz ile birlikte bu engelleri alt etmelisiniz.

7. Kendini Motive Et

Hayallerinizi Harekete Geçirmek İçin Atmanız Gereken Adımlar

Kendinizi motive etmek ve dinlenmek için zaman ayırmayı unutmayın. Hayallerinizi takip etme ve hedeflerinize ulaşma konusunda ısrarcı olmanız önemli olsa da biraz ara vermeyi ve dinlenmeye ve sakin kalmaya izin vermeyi unutmamalısınız. Kendinizi endişeyle doldurmak, uykunuzu kısa tutmak veya arkadaşlarınızla eğlenmeyi unutmak istemezsiniz. Aslında, arada bir yavaşlamak ve rahatlamak, kendinizi motive ederek aslında sizin hedeflerinize ulaşmak konusunda daha istekli olmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle süreç boyunca mutlu ve sağlıklı kalmak için kendinize de yeterli zaman ayırmayı unutmayın.

8. İlerlemeni Kaydet

Çoğu zaman hayalleriniz bir günde gerçekleşmez. Hayallerinizi gerçekleştirme yoluna başlarken, neyi başardığınıza dair bir fikir sahibi olmak önemlidir. Bu nedenle hedefinizi gerçekleştirme yolunda ilerlemenizi düzenli olarak gözden geçirmelisiniz. Bir süre boyunca çalışıp ilerleme kaydettikten sonra, bir ara vererek arkanıza bakıp kaydettiğiniz tüm ilerleme için kendinize bir ödül verebilirsiniz. Bu, hem ne kadar yol kat ettiğinizi görmenizi hem de devam edeceğiniz yol boyunca kendinizi motive etmenizi sağlamaktadır. Bu yürüdüğünüz yolda ara ara durup ilerlemenize bakmak, hayallerinizi harekete geçirmek için atmanız gereken adımlar arasındadır.

9. Hatalarından Ders Çıkar

Başarısızlıktan öğrenin. Hayallerinize ulaşmak istiyorsanız, o zaman hatalarınızdan ve aksiliklerinizden ders alabilmeli, bunları sizi ileriye taşımak için kullanmalısınız. Bir şeyde başarısız olduysanız, arkanıza yaslanıp neden olduğunu ve neyi farklı yapabileceğinizi kendinize sormalısınız. Elbette, bazen bu sadece kötü bir şans meselesi olabilir ve bu durumda yapabileceğiniz tek şey vazgeçmemektir. Aksiliklerin sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermek yerine, bu aksilikleri ve başarısızlıkları birer motivasyon kaynağına dönüştürerek bunlardan güç almalı ve hayallerinizin yolunda ilerlemelisiniz.

10. Hayal Etmeyi Bırakma

Hayallerinizi Harekete Geçirmek İçin Atmanız Gereken Adımlar

Gerçekleştirmek istediğiniz büyük hayalinizi gerçekleştirmek için her gün hayal etmeye devam etmelisiniz. Hayalinizin gerçekleştiğini hayal edin. Hayalinizi gerçekleştirdikten sonra bile kendinize yeni hayaller ve yeni hedefler seçmeyi unutmayın. Hayalleriniz sizleri harekete geçirecek ve sizleri motive edecek tek şeydir. Kısacası, hayal etmeden bir yaşam oldukça sıkıcı ve monoton olacaktır. Kaç yaşında olursanız olun, hayal etmekten asla vazgeçmeyin. Hayallerinizi harekete geçirmek için atmanız gereken adımlar arasında ne olursa olsun hayal etmekten vazgeçmemek de yer almaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!