Kendi Kendinize Kolayca İngilizce Öğrenme Yöntemleri

5 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

İngilizce öğrenmek sanılanın aksine çok zor değildir. Evde oturduğunuz yerden internet aracılığıyla dil öğrenmek mümkün. İngilizce seviyenizi belirledikten sonra kendi kendinize İngilizcenizi ilerletebilirsiniz. Sıfırdan başlayabilir veya halihazırda bir bilgi birikiminiz varsa üzerine koyabilirsiniz. Bunun için pahalı kurslara para vermeniz şart değil. Kendi kendinize de dil seviyenizi geliştirebilirsiniz. Sahip olmanız gereken tek şey internettir. Dinleme, konuşma, okuma ve yazma kabiliyetinizi alıştırma yaparak geliştirebilirsiniz. Online olarak podcatsler dinleyebilir, haber okuyabilir, blog yazabilir, arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Seviyenizi ilerletmeyi sağlayan her şeyi kendi kendinize yapabilir ve listemizdeki İngilizce öğrenme yöntemleri ile kolayca dilinizi geliştirebilirsiniz.

1. Çocuk Materyalleri Kullan

Kendi Kendinize Kolayca İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Yeni dil öğrenmeye başlamış biri ile bir çocuğun arasında çok da fark yoktur. Dil öğrenmeye ilk başladığınız zamanı düşündüğünüzde bir çocuktan farkınızın olmadığını görürsünüz. Dil öğrenilirken atılan adımlar neredeyse aynıdır. Daha basit kelimeler kullanılır, daha basit düzeyde konuşulabilir ve zaman geçtikçe dil beceriniz gelişir. Bu nedenle yeni bir dil öğrenirken çocuk materyallerinden faydalanmak en doğru başlangıç olacaktır. Çocuk kitapları, çocuk filmleri ve çizgi filmler içeriğinin daha anlaşılır olması nedeniyle size kolaylık sağlayacaktır. Daha basit düzeyde dil kullanımı sayesinde içerikleri anlamak git gide kolay gelecektir. Böylece özgüveniniz artarken daha fazlasını öğrenmek için kendinizi cesaretlendireceksiniz.

2. Her Şeyi Dinle

Yeni bir dil kolay yoldan öğrenmenin en önemli noktası kendinizi o dille çevrelemektir. Duyduğunuz her şeyin o dilde olması kulak aşinalığı kazanmanızı sağlar. Böylece telaffuzunuz gelişirken duyduğunuz kelimeleri ayırt etmek daha kolay hale gelir. Başka işlerle uğraşırken dahi arka planda İngilizce bir podcast açabilirsiniz. Nasıl bir bebek anne karnındayken duyduğu dili öğrenmeye başlıyorsa siz de duyarak İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz. Zaman geçtikçe fark edeceksiniz ki duyduğunuz her cümle aklınıza kazınmış ve fark etmeden o cümleleri kullanır hale gelmişsiniz. İlk başlarda edineceğiniz İngilizce kelimeler size az gelecektir. Ancak vazgeçmeyin. Her geçen zamanda göreceksiniz ki daha fazla kelime anlar hale gelmişsiniz.

3. Şarkı Sözleriyle Öğren

Kendi Kendinize Kolayca İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Müzik hayatımızın olmazsa olmazlarından biridir. Öyledir ki günlük hayatımızda diş fırçalamak gibi rutin işlerimizi yaparken bile müzik dinleriz. Müziği sadece dinlendiren veya eğlendiren bir araç olarak görmenin yanı sıra İngilizce öğrenmenize yardımcı olabilecek bir aktivite haline getirebilirsiniz. Sadece dinlemek yerine sözlerine kulak vererek kelime dağarcığınızı genişletebilir, dil bilgisi yapılarını öğrenebilirsiniz. Sevdiğiniz bir şarkının sevdiğiniz bir sözünü bir yere not etmek ve onu fırsatı geldiğinde alıştırma yapmak için kullanmak dil seviyenizi ilerletecektir. Sözleriyle beraber şarkıya eşlik etmenin de birçok faydası olacaktır. Şarkı sözlerinin akılda kalıcılığı sayesinde cümle yapılarını öğrenerek ezber kabiliyetiniz artacaktır.

4. Haberleri Takip Et

Günlük dilde hazırlanan haberleri takip etmek İngilizce’ye olan aşinalığınızı artıracaktır. Sık kullanılan kelimeleri ezberleme şansı elde ederken her zaman yaşanan olayların da İngilizce’de nasıl dile getirildiğini öğrenmiş olursunuz. Belirli konularda yayınlanan haberleri takip ederek o alandaki kelime ve bilgi birikiminizi geliştirebilirsiniz. Her gün yapacağınız kısa haber turları size alıştırma imkanı sunarak gelişiminizi artıracaktır. Başlangıç seviyesinde haberleri anlayamamak çok normaldir. Bu durumda önce haberi kendi dilinizde okuyup anlamak ardından İngilizce halini okumak haberi anlamanızı kolaylaştırabilir. Aynı zamanda otomatik olarak kendi dilinize çevirmiş olursunuz. Bu da İngilizce cümle yapılarını öğrenmenize yardımcı olur.

5. Film İzle

Kendi Kendinize Kolayca İngilizce Öğrenme Yöntemleri

İngilizce öğrenmenin en kilit noktası İngilizce konuşulan bir yerde olmaktır. Ancak bu her zaman mümkün olamayacağı için İngilizce konuşan kişileri yanımıza getirmek daha kolaydır. Bu ise filmler aracılığıyla gerçekleşir. Birçok hikayeye, birçok ilişkiye ve birçok hayata tanık olabileceğimiz filmler, İngilizce öğrenmenin en ulaşılabilir yollarından biridir. Günlük İngilizce’deki diyaloglara filmlerde izleyerek eşlik edebilirsiniz. Basit cümle yapılarından birçok kelimeye kadar bir dilde ihtiyacınız olacak her şeye film izlerken tanık olursunuz. Zaman geçtikçe bu tanıklık öğrenmeye yol açar ve zaman geçtikçe dil seviyenizin ilerlediğini anlayabilirsiniz. Filmler aynı zamanda kültür dağıtıcısı olarak da görülebileceği için İngilizce konuşulan yerlerin kültürünü de öğrenirsiniz.

6. Kelime Kartları Hazırla

Çoğu modern dilin yapı taşlarından biri kelimelerdir. Kelimeler aracılığıyla bir dili anlayabilir ve konuşabiliriz. O nedenle dil öğrenmenin çoğu zamanı kelime öğrenmeye aittir. Kelime öğrenmek için hazırlanılmış birçok uygulama olmasına rağmen en etkili yol kelime kartları kullanmaktır. Kendi hazırladığınız kelime kartları sayesinde kelime öğrenmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Kartların bir tarafına İngilizce kelimeleri, diğer tarafına ise Türkçe karşılıklarını yazarak kelime öğrenmeyi oyunlaştırabilirsiniz. Hem hazırlık aşamasında hem de alıştırma anında kelimeleri ezberleyebilirsiniz. Hazırladığınız kartları bulunduğunuz yerlere rastgele koyabilir denk geldiğiniz her an onlara bakarak alıştırma yapma imkanı bulabilirsiniz.

7. Oyunlar Oyna

Kendi Kendinize Kolayca İngilizce Öğrenme Yöntemleri

İngilizce öğrenmenin en eğlenceli ve kolay yollarından biri video oyunları oynamaktır. Video oyunları çoğu genç için vazgeçilmez aktivitelerden biridir. Ancak oyunlar sadece gençlere değil her yaş grubundan oyuncuya hitap edebilir. Dil destekli oyunlar sayesinde kullanmak istediğiniz dili seçip alıştırma yapabilirsiniz. İnteraktif oyunlar sayesinde günlük karşılaşabileceğiniz durumlar karşısında seçeneklerinizi görebilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Farklı konseptlerle hazırlanmış oyunlar arasından size uygun olanını seçerek oynayabilirsiniz. Bunun yanında oyunlar aracılığıyla dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Video oyunlarının kolay ve eğlenceli olması İngilizce öğrenmenizi de keyifli hale getirecektir. Kendi kendinize hızlı ve kolayca İngilizce öğrenme yöntemleri arıyorsanız video oyunları tam size göre.

8. Günlük Yaz

İngilizce öğrenmek isteyenlerin yapması gereken en önemli yöntemlerden biri yazmaktır. Yazı yazmak İngilizce öğrenirken yapabileceğiniz en kolay aktivitelerden birini oluşturabilir. Yazmanın faydası sayılarak bitirilemeyecek kadar fazladır. Yeni bir dilde yazmak ise yazma kabiliyetinizi geliştirirken öğrendiğiniz dilde kendinizi ifade etme yeteneğinizi de geliştirir. Yazdığınız platformun bir önemi yoktur. Örneğin kendinize bir blog sayfası açabilir veya defterinize günlük tutabilirsiniz. Önemli olan düzenli bir şekilde yazmaktır. Yazılarınızın içeriğinin de bir önemi yoktur. Günlük yaşadığınız deneyimleriniz, duygularınız, istekleriniz yazılarınızın içeriğini oluşturabilir. Kendi kendinize dil becerilerinizi kolayca geliştirmek istiyorsanız yazmak, İngilizce öğrenme yöntemleri arasında en etkili olandır.

9. Başkalarıyla Konuş

Bir dili öğrendiğinizi en iyi konuşarak anlarsınız. Öyle ki konuşamadığınız bir dili öğrenmiş olamazsınız. O nedenle İngilizce öğrenirken en çok önem vermeniz gereken nokta konuşmadır. Konuşma ise yaptığınız diğer çalışmalara bağlı olarak gelişebilen bir şeydir. Diğer çabalarınızın yanı sıra ne kadar alıştırma yaparsanız o kadar gelişme gösterirsiniz. O nedenle hangi seviyede olursanız olun konuşma alıştırması yapmak sizi ileri seviyelere taşıyacak bir aktivitedir. Konuştukça özgüveniniz artacaktır. Yanlışlar yapsanız da yaptığınız her yanlış sonrasında yeni bir şey öğrenmiş olacağınızdan hata yapmaktan korkmayın ve çekinmeden konuşun. Kendi kendinize olsa da konuşmak, kolayca İngilizce öğrenme yöntemleri ve yollarından biridir.

10. Alıştırma Yap

Kendi Kendinize Kolayca İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Her yeni öğrenimin en önemli ilkesi alıştırma yapmaktır. Öyle ki ne kadar çok egzersiz yaparsanız o kadar çok yol kat edersiniz. Dil öğreniminde de alıştırmalar önemli bir yerdedir. Bununla birlikte alıştırma yapıldıkça bir önceki durumunuzdan daha iyi seviyede olduğunuzu görecek ve İngilizce öğrenmek için daha fazla hevesleneceksiniz. Haftalık olarak İngilizce öğrenme planı hazırlayabilirsiniz. Her gün belirli bir sürenizi bu plana ayırabilir ve her geçen gün bu süreyi artırabilirsiniz. Bu yöntemle birlikte kendinizi zorlamadan ve fazla zaman harcamadan İngilizce öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak düzenli bir şekilde yapılmış öğrenme planıyla beraber kendi kendinize İngilizce öğrenmek daha kolay hale gelecektir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
41
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!