Kelt Müziğinin Büyüleyici Sesi: Loreena Mckennitt

4 dk okuma süresi


79
16 Paylaşım, 79 puan

Dünyanın her köşesinden müzik sesi geldiğini hayal edin. Her coğrafyanın, kendi yazgısıyla yoğrulmuş müzikleri. Kuzeye doğru yolculuk yaptığınızda duyacağınız ses bir Kelt müziği olacaktır. Genelde dinginlik vermesiyle bilinen Kelt müziği; İrlanda, Galler, İskoçya, Asturias gibi bölgelerde yaygın olan geleneksel bir müziktir. Bu büyüleyici müziğin başlıca çalgıları flüt, keman, gitar, arp ve gayda’dır. Kelt müziği narin bir müzik olarak tanımlandığından, genelde kadın vokallere yer yerilir. Bu müziğin en önemli temsilcilerinden biri olan Kelt müziğinin büyüleyici sesi Loreena Mckennitt şarkılarını inceledik. Keyifli okumalar!

1. Özgür ve Kırsal Çocukluk

Kelt Müziğinin Büyüleyici Sesi: Loreena Mckennitt

Kanada, Manitoba kırsalında İrlanda asıllı hayvan tüccarı bir baba ve hemşire bir annenin çocuğu olarak 17 Şubat 1957 yılında dünyaya gelen Loreena Isabel Irene McKennitt, çocukluğunu özgür ve kırsal bir çocukluk olarak tanımlıyor. Bir röportajında, küçükken veteriner olmayı hedeflediğini fakat müziğin onu seçtiğini hissettiğini ve bu yolda ilerlediğini belirtiyor. Uzun yıllar performans sergilemiş olmasına rağmen, bu kariyer için yeterince dışa dönük olmadığını düşünüyor. Daha çok bir çiftlik evinde dostlarıyla birlikte performans sergilerken rahat hissettiğini anlatıyor.

2. Keşifli Gençlik Yılları

1970’lerin sonunda, kendi deyimiyle Kelt müziğe aşık olduğunu söylüyor Loreena Mckennitt. 1991 yılında Venedik’te bulunan bir sergide Keltlerin tarihsel yolculuğunu öğrendikten sonra heyecan duyarak bununla alakalı detaylı bilgi arayışına girdiğini belirtiyor. Onların hikayesini öğrenmenin, bir bakıma kendi hikayemizi de öğrenmemiz demek olduğunu, tarihsel açıdan bütün toplulukların birbirleriyle etkileşimde olduklarını söylüyor. Yolculuğunun başlangıcını aslında tarihsel bir serüvene duyulan merak ve ilgi olarak tanımlıyor.

3. Başarılı Müzik Yolculuğu

Kelt Müziğinin Büyüleyici Sesi: Loreena Mckennitt

1978 yılında kazandığı Dumaurier yetenek taraması, ona aynı yıl ülkesini Paris UNESCO’da temsil etme kapılarını aralıyor. 1985 yılında ise Japonya EXPO’da ülkesi adına yer alıyor ünlü sanatçı. Daha sonra 1985 yılında ilk albümü olan Elemental’i yayınlıyor, başarı merdivenlerini hızla tırmanarak 1987 ve 1989’da çıkardığı albümlerinin başarısıyla yükselişe geçiyor. Yine 80’li yıllarda Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunan Stratford şehrine taşınıyor. Ünlü Shakespeare festivaline ev sahipliği yapan bu şehirde çeşitli prodüksiyonlarda yer alıyor. Tarihler 1991 yılını gösterdiğinde artık bütün dünya Loreena Mckennitt adını duymuş oluyor.

4. İlk Göz Ağrısı: Elemental

Albüm 1985 yılının temmuz ayında bir hafta içinde kaydediliyor. Kendisini taşra çocuğu olarak tanımlayan Loreena Mckennitt’in parçalarını kaydettiği ilk stüdyo ise, Güney Ontario’da bir ayçiçek tarlasında bulunan ahır. Kendi müzik şirketi olan “Quinland Road” etiketi ile albümünü yayınlıyor. Albümdeki parçalardan Stolen Child, İrlandalı şair William Butler Yeats’ın aynı adı taşıyan şiirine dayanıyor. Lullaby parçasıysa, İngiliz şair William Blake’in Kral 4. Edward’a yönelik yazdığı bir şiirden oluşuyor. Bir diğer öne çıkan parçası She Moved Through the Fair’in sözleri, İrlanda’lı yazar Padraic Colum imzasını taşıyor.

5. Dört Platin Sertifika Ödülü

Kelt Müziğinin Büyüleyici Sesi: Loreena Mckennitt

Hepinizin bildiği “Caddelerde Rüzgâr” adlı şarkı, dört platin ödüllü The Visit (1991) albümünde bulunan “Tango to Evora” cover’ı. Albümdeki diğer parçaları inceleyecek olursak, İngiliz şair Alfred Tennyson’ın bir kuleye hapsedilmiş soylu fakat yazgısı kötü olan Astolat’lı Elaine’in trajik hikayesini anlattığı The Lady of Shalott, Mckennitt’in büyülü sesiyle can buluyor. Albümünde, Keltlerin geleneksel halk şarkısı Bonny Portmore’a da yer veriyor. Meşe ormanlarının yok edilişini anlatan bu dramatik eser, Kelt kültürüne gönül vermiş bir sanatçı tarafından seslendirilince daha bir anlamlı hale geliyor.

6. Toronto’dan Juno Ödülü

1994 yılının mart ayında çıkan The Mask and Mirror albümü ona Kanada’nın Toronto şehrinde düzenlenen törende Juno ödülü kazandırıyor. Özgün tarzı ile listelerdeki yerini koruyan Mckennitt’in bu albümde kuşkusuz öne çıkan parçası “The Mystic’s Dream” oluyor. Albümde göze çarpan diğer parçalarından Prospero’s Speech’in sözleri William Shakespeare’e ait. Sevilen parçalarından The Two Trees’in sözleri ise Elemental albümünden aşina olduğumuz İrlandalı şair William Butler Yeats’in imzasını taşıyor. The Dark Night of the Soul parçasındaki şiir, 16. yüzyılda yaşamış İspanyol şair Haçlı Yuhanna’ya ait. Ruhun Tanrı’ya olan yolculuğunun anlatıldığı bu şiir hala önemini koruyor.

7. Doğu’ya Yolculuk

Kelt Müziğinin Büyüleyici Sesi: Loreena Mckennitt

Billur sesli Loreena Mckennit’in The Book of Secrets albümünde doğunun ezgileriyle harmanlanmış parçalarına misafir oluyoruz. Albümüdeki Marco Polo parçasında bulunan oryantal ezgiler sanatçının kültürler arası yolculuğunu kanıtlıyor. Albüm içerisindeki yolculuk tekrar kuzeye doğru uzanıyor ve dinleyiciler Skellig parçası ile karşılaşıyor. İrlanda’nın 11 km batısındaki Skelling isimli adada 6. ve 12. yüzyıl arasında yaşamış bir keşişin ölmeden önceki sözlerini aktarıyor bizlere. İngiliz şair Alfred Noyes’in The Highwayman adlı romantik balad şiiri de bu albümde melodilerle birleşerek yerini alıyor.

8. Zirve Noktası: An Ancient Muse

Tüm dünyada yarım milyondan fazla satıyor bu albüm. İstanbul’dan çok etkilendiğini belirten Loreena Mckennit, The Gates of Istanbul adlı parçasıyla topraklarımızın ezgilerini tüm dünyaya dinletiyor. Caravanserai isimli parçasının giriş kısmındaki etkileyici kanun, Osmanlı’yı çağrıştırırken, Sacred Shabbat adlı eserindeyse hepimizin aşina olduğu “Katibim” şarkısının melodisiyle mest ediyor. Doğu batı harmanını müzikal yönde başarılı bir şekilde yapan Loreena Mckennitt, kendi ruhsal yolculuğunu somut olarak bu albümleri ile dinleyicilerine gösteriyor.

9. Noel Teması

A Midwinter Night’s Dream, Noel teması içeriyor. İlk olarak İngiliz yazar William Hone’un 1823 tarihli The Holly & The Ivy adlı eseri, daha sonra Fransa’dan Un Flambeau, Jeannette, Isabelle adlı Noel şarkılarıyla yolculuğuna devam ediyor Loreena Mckennitt. Aynı albümden yine bir Noel şarkısı olan Good King Wenceslas, Stephen Bayramında karlı havaya rağmen yoksul bir köylüye sadaka vermek için yola çıkan Bohemya Kralını anlatıyor. Onu 16. yüzyıla ait İngiliz Noel şarkısı olan Coventry Carol selamlıyor. Noel ruhunu yaşatan bu albüm Kelt müziğinin büyüleyici sesi Loreena Mckennitt ile kültürler arası yolculuğa eşlik ediyor.

10. Dünya Turnesi: Lost Souls

Kelt Müziğinin Büyüleyici Sesi: Loreena Mckennitt

Son albümü olan Lost Souls’la birlikle bir dünya turnesine çıkıyor Loreena Mckennitt. Bu tur kapsamında ülkemize de geliyor. Konserlerini izleyenler, ilerleyen yaşına rağmen sesindeki tınının değişmemesine hayran kalıyor. Konserlerinde birçok enstrümanı kusursuzca çalıyor yetenekli sanatçı. Bu denli sevilmesine rağmen, mütevazı duruşuyla da gönülleri fethediyor. Türkiye’deki konserlerinden birinde, sahnesi bitip kulise geçmesine rağmen, seyircilerin kopardığı alkış tufanına kayıtsız kalamıyor ve tekrar sahneye gelerek onlara bir teşekkür niteliğinde iki parça daha seslendirip hayranlarını mest ediyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!