Kaygılarınızı Azaltmanıza Yardım Edecek En Etkili Yöntemler

5 dk okuma süresi


8
13 Paylaşım, 8 puan

Her insan hayatında önemli bir olay ya da birtakım değişiklikleri yaşarken kaygılanır. Durumun olası sonuçlarını düşünmek, çevreden gelebilecek tepkilere kafa yormak ve karamsarlık hali, insanların sahip olduğu kaygı seviyesini arttırır. Kaygının ve stresin artması, psikolojiyi etkilediği gibi kişinin bedensel sağlığını da olumsuz etkiler. Yapılan araştırmalara göre ABD’de 40 milyon kişi anksiyete bozukluğu yaşamaktadır. Ülkemizde de kaygı sorunu yaşayan kişilerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Var olan kaygıyı yönetmek ve onu daha verimli bir hale getirmek bizim elimizde. Sizler için kaygılarınızı azaltmanıza yardım edecek en etkili yöntemler üzerine bir liste hazırladık. İyi okumalar dileriz.

1. Şimdiye Odaklanın

Kaygılarınızı Azaltmanıza Yardım Edecek En Etkili Yöntemler

Kaygı problemleri, genelde geleceği düşündükçe ortaya çıkar. Elbette plan yapmak ve bizi gelecekte neyin beklediğini düşünmek normaldir. Fakat bunu aşırı yaptığınız zaman, kendinizi istemeden de olsa strese sokarsınız. Gelecekte neler olacağını düşünmek ve bunun için kaygılanmak yerine şimdiki zamana odaklanın. Kendinize şu anda neler olduğunu, yapmanız gereken bir şey olup olmadığını, güvende hissedip hissetmediğinizi sorun. Eğer verdiğiniz cevaplar olumsuzsa endişelerinizi tekrar gözden geçirmek için gün içinde kendinize randevu verin. Böyle yaptığınız zaman en azından kötü senaryolar tarafından hemen ele geçirilemezsiniz.

2. Şekerden ve Alkolden Uzak Durun

Kaygılarınızı azaltmanıza yardım edecek en etkili yöntemler arasında tatlı bir şeylere uzanmak rahatlatıcı bir seçenektir. Fakat stresinizi yatıştırma amacıyla yediğiniz bir çikolatanın size yarardan çok zararı vardır. Yapılan araştırmalara göre fazla şeker, kaygılı düşüncelerinizi daha da kötüleştirmekte. Çikolata ya da şekerli yiyeceklere bulaşmak yerine, bir bardak su için ya da protein alın. Aynı şey alkollü içkiler için de geçerli. Kaygılı bir anınızda alkole başvurmak kısa vadede rahatlatıcı gelebilir. Fakat alkol beyindeki serotonin ve nörotransmitter seviyelerini değiştirir. Hatta kurtulduğunuzda eskisinden daha kötü hissetmeniz mümkün.

3. Düşüncelerinizi Yazıya Dökün

Kaygılarınızı Azaltmanıza Yardım Edecek En Etkili Yöntemler

Kaygının en kötü özelliklerinden bir tanesi, neden kaygılı olduğunuzu bilmemektir. Ortada büyük bir sorun olabilir. Belki de kendinize bu konuda yalan bile söylüyor olabilirsiniz. Hiçbir sebep yokken stresle uğraşıyor olabilirsiniz. Kaygılarınızı azaltmanıza yardım edecek en etkili yöntemler arasında problemlerinizi keşfetmek en önemli olanlarından biri. Birileriyle konuşmak mümkün olmadığında yazıya başvurmak her zaman faydalı olur. Ayrıntılı bir şekilde yazdığınız vakit, kaygının kaynağına iner, onunla tanışır ve harekete geçerek problemi yenmenin yollarını düşünürsünüz. Kimi çalışmalar günlük tutmanın, negatif düşünceleri ve kaygı seviyesini azalttığını da göstermiştir. Bir cümle olsa bile yazmaktan geri kalmayın.

4. Çevrenizdekilerle Konuşun

Kaygı bozukluğunu azaltmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi de konuşmak. Kaygıya neden olan şeyler üzerinizde bir yüktür. Bu yükü ailenizle, arkadaşlarınızla veya profesyonel biriyle konuşarak üzerinizden atabilirsiniz. Konuşmak da aynı yazmak gibidir. Konuştukça sorunlar açığa çıkar. Konuştuğunuz kişi probleminizin çözümünde etkin bir rol oynayabilir. Hiç bilmediğiniz bir yolla size faydası dokunabilir veya siz farkında olmadan derdinize derman olabilir. Ne hissettiğinizi, korkularınızı, sevinçlerinizi konuşun. İyileştirici etkisinin farkına zamanla varacaksınız.

5. Komik Videolar İzleyin

Kaygılarınızı Azaltmanıza Yardım Edecek En Etkili Yöntemler

Kaygı seviyemiz arttıkça, depresif bir ruh haline girer ve hiçbir şeyden zevk alamaz hale geliriz. Gülmek belki de kaygıyı azaltmanın en etkili yolu. Stresi ve kaygıyı azaltmanın yanında kalbi korur, kan akışını hızlandırır, büyüme hormonunu arttırır ve yüz kaslarını geliştirir. Pozitif, komik videolar izleyin. Sizi üzecek, strese sokacak ve kaygı seviyenizi arttıracak şeylerden uzak durmalısınız. Sosyal medya bazı zamanlarda eğlencenin yanında kaygıyı da beraberinde getirmektedir. Komik kedi ve köpek videoları izlemek belki de gülmenin en kolay yolu. Kimi araştırmalara göre de gülmek, kaygıyı azaltmada en az spor yapmak kadar etkili.

6. Telefonunuzu Kapatın

Teknolojinin son harikası olan telefonların bize birçok faydası dokunur. Birçok işimizi onlar aracılığıyla kolaylıkla hallederiz. Fakat cep telefonlarıyla fazla ilgilenmek hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için zararlıdır. Telefonlardan yayılan radyasyon ve zararlı ışınlar hem göz hem de beyin sağlığını olumsuz etkiler. Eğer telefonla fazla ilgilenen biriyseniz ve kaygı seviyeniz yüksekse, telefonunuzu bir süreliğine de olsa kapatmaktan çekinmeyin. En azından sizden uzakta bir yerde tutun. Uzak kaldığınız süre boyunca kendinizi dinler, yapacak daha yararlı şeyler bulursunuz. İnternet dünyasında gördüğünüz kötü haberlerden az da olsa uzaklaşırsınız. Bu haberler de sizi strese sokuyor olabilir.

7. Kendinize Bakım Yapın

Kaygılarınızı Azaltmanıza Yardım Edecek En Etkili Yöntemler

Yüksek kaygı, sizi hem mental hem de bedenen etkiler. Kaygılı olduğunuz vakitlerde zihninizi rahatlatmak kadar, vücudunuzu da rahatlatmak ve gevşetmek önemlidir. Sıcak bir banyo da burada devreye girer. Vücudunuzdaki gerginliği alır, kaslarınızı rahatlatır. Böylelikle zihniniz de rahatlamış olur. Eğer küvetiniz varsa, suyun içinde zaman geçirmek meditasyon işlevi görecektir. Su buharıyla yapacağınız bakım günün stresini yüzünüzden alabilir. Bunların yanında çeşitli ürünlerle cilt bakımı veya saç bakımı yapmak da sizi rahatlatacak, güzel görünmenin verdiği özgüvenle kaygılarınızı yeneceksiniz.

8. Oyun Oynayın

Kaygı bize zihnimizin bir oyunudur. Zihnimizi yönetemediğimiz zamanlarda onu ele geçirir ve bizi olumsuz bir ruh haline sürükler. Kaygıdan kurtulmak için zihnimizi bazen boşaltmak veya kaygıyı yönetmek gerekir. Bilgisayar oyunları, online oyunlar veya evde oynayabileceğiniz her türlü oyun, kaygı seviyenizi azaltmada etkilidir. Komik oyunlar, endorfin salınımını arttırır ve dikkatinizi stresten uzaklaştırmanıza olanak sağlar. Aile üyeleriyle veya arkadaşlarla oynanan oyunlar, kaygıya neden olan dinamikleri ortadan kaldırmada daha etkili olacaktır. Online alışveriş sitelerinde bütçenize uygun oyunları rahatlıkla bulabilirsiniz.

9. Kaliteli Uyuyun

Uykusuzluğun birçok kötü sonucu vardır. Bunlardan bir tanesi de kaygı. Kaliteli bir uyku, kaygı seviyenizi büyük ölçüde azaltır. Hatta sizi birçok hastalıktan bile korur. Kaliteli uyumak için de yapmanız gerekenler var. Uyumadan en az 1 saat önce elektronik aletlerden uzaklaşmalı, telefonunuzu kapatmalı, televizyon izlememelisiniz. Böylelikle beyninizin çalışma hızı yavaşlar ve uykuya daha çabuk dalarsınız. Uykunuz size yetecek hale geldiğinde kendinizi daha sağlıklı ve dinç hissetmeniz çok olası. Sağlıklı hale geldiğinizde de kaygıya neden olan etmenlerin size zarar veremeyeceğinin farkına varırsınız.

10. Doğa Yürüyüşleri Yapın

Kaygılarınızı Azaltmanıza Yardım Edecek En Etkili Yöntemler

Kaygıyı azaltmanın en etkili yöntemleri listemizin sonunda doğa yürüyüşü yapmanın önemine değinmek istedik. Bazen kaygı bozukluğuyla baş başa kaldığınızda evde bulunmanız gereken durumlarda egzersiz yapmak ya da dışarıda doğa yürüyüşüne çıkmak vücudunuzda biriken adrenalini kullanmanızı sağlar. Evde uzun süre kaldığınızda kaygıya neden olan düşünceleriniz de artmaya başlar. Dışarı çıkıp temiz hava almak, sizi rahatlatacak ve kötü düşüncelerinizden arınmanızı sağlayacaktır. Amerikan Sağlık Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmada ormanlık alanda yürüyüş yapanların, stres hormonlarının azaldığı kaydedilmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!