Diyabet Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

2 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, insülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak kan şekerinin yükselmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Pek çok hastalığın temel sebebi olan diyabet, ülkemizde yaklaşık 8 milyon kişide görülmektedir. Vücuttaki glikoz seviyesinin dengede tutulması elbette ilaçlara olduğu kadar doğru beslenmeye de bağlıdır. Önce sağlık düşüncesiyle diyabet hastalarının uzak durması gereken besinler listesine göz atarak, beslenme alışkanlığınızı kontrol edebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Beyaz Ekmek

Diyabet Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Ülke olarak beyaz ekmek tüketmeyi çok seviyoruz. Ancak, özellikle diyabet hastaları için çok tehlikeli olan beyaz ekmek, insülin oranının artmasına ve beraberinde obeziteye neden oluyor. Bu yüzden diyabet hastaları için tam tahıllı ekmek öneriliyor. Aynı şekilde içeriğinde beyaz un olan hamur işi gıdaların da tehlikeli olabileceğini belirtelim.

2. Patates

Patates, kan şekerini hızlı şekilde yükselten bir besin olması nedeniyle diyabet hastalarının uzak durması gereken yiyecekler arasında. Diyabet hastaları için kızartma veya sıcak yemek şeklinde sunulan patatesin doktorlarca önerilmediğini fakat haşlanmış soğuk patatesin azami düzeyde tüketilmek şartıyla yenilebileceğini hatırlatalım.

3. Turşu

Diyabet Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

İçeriğinde yoğun miktarda sodyum barındırması nedeniyle turşu, diyabet hastaları için yasaklılar listesinde yer alıyor. Az miktarda olmak şartıyla sodyum miktarı düşük ve tuzsuz turşular tüketebilirsiniz.

4. Üzüm

Yüksek şeker oranına sahip meyvelerden biri olan üzüm, diyabet hastaları için son derece risklidir. Özellikle kuru üzümün taze üzüme göre üç kat daha fazla karbonhidrat içerdiğini söylemekte yarar var. Fruktoz oranı daha düşük meyveler tüketmenizi tavsiye ederiz.

5. Reçel

Diyabet Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Reçel, yapımında kullanılan şeker miktarının yüksek olması nedeniyle diyabet hastaları için son derece sakıncalıdır. Benzer şekilde bal ve pekmez tüketiminin de riskli olacağını hatırlatalım. Doktorunuzun bilgisi dahilinde ve belirli ölçüde tüketmenizi tavsiye ederiz.

6. Beyaz Pirinç

Yüksek karbonhidrat barındırması nedeniyle beyaz pirinç, diyabet hastalarının düşmanı bir besin diyebiliriz. Dolayısıyla pilav, sütlaç, dolma gibi yemeklerden uzak durulması gerekiyor. Bunun yerine az miktarda tüketilmesi şartıyla esmer pirinç öneriliyor.

7. Bakla

Diyabet Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Baklanın, vücuttaki şekeri yüzde 80 oranında arttırdığı biliniyor. Böbrekleri temizlerken bir yandan insülin direncini arttırıyor. Bu nedenle fazla tüketilmesinin diyabet hastaları için sakıncalı olduğunu söyleyebiliriz.

8. Karpuz

Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, yüksek şeker oranına sahip olması nedeniyle diyabet hastaları için bir diğer yasaklı meyve. Benzer şekilde kavun ve muz gibi meyvelerin de şeker oranı açısından yüksek olduğunu belirtelim. Doktorunuza danışarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

9. Kızartılmış Yiyecekler

Patates kızartması, kızarmış tavuk, cips gibi yiyecekler fazla miktarda yağ çeker. Özellikle dışarıdan tüketilen kızartılmış yiyecekler yüksek miktarda trans yağ içerir. Bu nedenle diyabet hastalarının kaçınması gereken besinler arasındadır. Trans yağın tüm diyabet hastaları için çok büyük risk taşıdığını hatırlatalım.

10. Süt – Alkol – Meyve Suyu

Diyabet Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Diyabet hastalarının uzak durması gereken besinler listemizin son maddesinde sakıncalı içecekler var. Tam yağlı süt ve süt ürünleri insülin direncini arttırdığından diyabet hastaları için yağ oranı düşük sütler tavsiye ediliyor. Bir diğer yasaklı içecek olan alkolse kan şekerinin hızlı bir şekilde artmasına neden oluyor. Meyvelerin ise posalarıyla birlikte tüketilmesi gerektiği, sıkılmış meyve suyunun saf fruktoz içermesi nedeniyle riskli olabileceği söyleniyor. Paketli satılan meyve sularının konsantre ürün olması ve fazlaca şeker içermesi nedeniyle diyabet hastaları için tüketilmemesi gerektiği belirtiliyor. Her diyabet hastasının kendine özgü hastalık geçmişi ve komplikasyonları olabilir. Bu yüzden tekrar hatırlatalım, neyi hangi oranda tüketmeniz gerektiğini en iyi bilen kişi doktorunuzdur. Doktorunuza danışarak beslenme alışkanlığınıza yön verin.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen üye girişi yapın!