Kardeş Ülke Azerbaycan’ın En Popüler Şehirleri

4 dk okuma süresi


12
16 Paylaşım, 12 puan

Azerbaycan, Kafkaslar bölgesinde hem Doğu Avrupa’yı hem de Batı Asya’yı kucaklayan bir ülke olarak bilinmektedir. Hazar Denizi’nde bulunan şirin bir denizaltı, yanan bir dağ ve çamur volkana sahip renkli bir ülkedir. Diyebiliriz ki neye ilgi duyarsanız duyun, Azerbaycan’da mutlaka dikkatinizi çekecek ve yeni deneyimler yaşamanıza olanak sağlayacak yapılar ve etkinlikler  mevcuttur. Biz de dergiCE olarak, kardeş ülke olan Azerbaycan’ın en popüler şehirleri ve beldelerini sizler için listeledik. Sırt çantanızı hazırlayın, başlıyoruz!

1. Bakü

Kardeş Ülke Azerbaycanın En Popüler Şehirleri

Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, “rüzgâr, tepe, rüzgarlar şehri” veya “tepe üzerindeki şehir” anlamlarına gelmektedir. Hazar’ın batı kıyısında yer alan liman kenti, petrol bakımından zengin olan Apsheron Yarımadası’nın güneyindeki körfez kıyısında yer almaktadır. Kentte en güzel ve her biri iyi bir dekorasyona sahip binalar da bulunmaktadır. Azerbaycan ekonomisinin gelişmesiyle birlikte Bakü şehrinin dört bir yanında birçok yeni alan inşa edilmiş ve yeni altyapılarıyla hızlı bir şekilde değişiklikler yapılmıştır. 30 müze, 7 tiyatro, 11 yüksek öğretim kurumu, filarmoni, opera tiyatrosu, sinema stüdyosu, sinema salonu ve kütüphane gibi mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

2. Şamahı

Azerbaycanın Şehirleri

Şamahı, MÖ 5. yüzyılda kurulan eski bir Azerbaycan şehridir. 9 ve 16. yüzyıllarda, Şirvan İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmış, doğunun en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kentin en önemli özelliği, kentin savunması ve son Şirvan Hanedanlığı için sığınak olarak inşa edilen Gülistan (11. – 12. yüzyıl) kalesidir. Aynı zamanda Yedi Kubbe Türbesi gibi 10 – 17. yüzyıllardan kalıntıların bulunduğu bir şehirdir. Bugün Şamahı, şarap yapımı ve halı dokuması üzerine markalaşmış bir merkez sayılmaktadır. Ayrıca, Shamakhi’nin hemen yakınında, kayak ve kar kayağı (snowboard) yapabileceğiniz karlı tepeleriyle ünlü Pirkuli adlı muhteşem bir yer bulunmaktadır. Tavsiye edilir!

3. Şeki

Kardeş Ülke Azerbaycanın En Popüler Şehirleri

Bakü’ye 380 km uzaklıkta, pitoresk bir dağlık alanda yer alan Şeki, sadece güzel manzaralarla çevrili olmayıp aynı zamanda şirin de bir köydür. Şeki’deki en ünlü manzara, inanılmaz bir işçilik içeren ve tek bir çivi bile kullanılmadan yapılan Şeki Hanlar Sarayı’dır. Arkeolojik veriler Şeki’nin yaklaşık 2500 yıldır yaşadığını ve Kafkasya’daki en eski şehirlerden biri olduğunu göstermektedir. Kentte, Gelersen-Gerersen Kalesi (8 – 9. yüzyıllar), kervansaraylar, Gileilin Minaresi (18. yüzyıl) ve orta çağ hamamları dahil olmak üzere çeşitli mimari eserler vardır. Ayrıca büyük bir el sanatları merkezi olan şehirde, yerel sanatçılar tarafından yapılan takı ve gravürler satılmaktadır. Şehrin kendi tiyatrosu, tarihi bir müzesi ve ünlü yazar filozof M.F. Ahundov’un müzesi vardır.

4. Küba

Kuba

Büyük Kafkas sıradağlarının kuzeydoğu eteklerinde yer alan Küba, Azerbaycan coğrafyasının içinde bulunan bölgelerden bir tanesidir. Aynı amanda Azerbaycan’ın güzel doğasının tadını çıkarmak için gidilebilecek popüler bir yerdir. Küba’nın zengin doğası ayrıca bölgede hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Turistler, kışın kayak pistleriyle dünya standartlarına uygun bir kayak merkezi olan Shahdag Ski Resort’da spor yapabilmektedir. Bununla birlikte, Gilgilchay Kalesi de mimari ve tarihi eserlere ev sahipliği yapmakta. Yaz aylarında, Azerbaycan’ın diğer şehirleri ve yerli turistlerinden gelenler, doğal bir gezi için orman ve akarsuların olduğu dağların serin gölgesinde piknik yapmaktadır.

5. Gabala

Kardeş Ülke Azerbaycanın En Popüler Şehirleri

Gabala, Azerbaycan’ın en eski şehirleri arasındadır. Antik tarihçilerinin eserlerinde bahsedildiği gibi eski Kafkas Arnavutluk’un 600 yıl boyunca başkentliğini yapmıştır. İlk başta Gabala, Şirvanşah devletinin bir parçası olur. Buna ek olarak, şehir defalarca işgallere de maruz kalır. Ancak, tüm bu olanlara rağmen Gabala, uygar geçmişine dair maddi eserlerini korumayı başarmıştır. Pek çok sayıda tarihi ve mimari esere ev sahipliği yapan şehrin Eski Gabala kalıntıları ise şu anda şehre yaklaşık olarak 15 km uzaklıktadır. Antik yerleşim yerinden yapılan kazılar ise kent müzesinde sergilenmektedir.

6. Gence

Azerbaycanın Şehirleri

Gence, belirgin bir şekilde Azerbaycan’ın ulusal rengiyle ilişkilendirmiş çok sayıda tarihi ve mimari esere sahiplik yapmaktadır. Şehir birçok defa Rusya tarafından alınmıştır. Şehrin içerisindeki ayakta kalan yerler arasında, Gei-İmam kült kompleksi, çeşitli eski pitoresk evler, dağlarda bol miktarda rastlanabilen atlar ve diğer evcil hayvanların taş heykelleri bulunmaktadır. Azerbaycan’ın 12. yüzyılda yaşamış en büyük şairi Nizami Gyanjevi’nin türbesi, başlıca turistlerin cazibe merkezi olan yerler arasındadır. Bakü’den sonra Azerbaycan’ın en büyük ikinci şehri olan Gence, aynı zamanda bir sanayi ve kültür merkezidir.

7. Lankaran

Kardeş Ülke Azerbaycanın En Popüler Şehirleri

Lankaran, tropikal bir cenneti andıran görünümüyle dikkat çeken bir tatil beldesidir. Kentin en önemli simgesi olan Lankaran Kalesi 18. yüzyılda, Kichik-Bazar camisi ise 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Lankaran’a 100 km uzaklıktaki kardeş ülke Azerbaycan’ın en güzel ve popüler şehirleri arasında orta çağ havasını en güzel yansıtanlardan biri olan Khanege, surları mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Şehir merkezinde, Lankaran’ın en güzel mimari eserlerinden biri olan Mirakhmad Han Sarayı bulunmaktadır. Bu 3 katlı sarayın, şehirde yapılmış ilk çok katlı bina olduğu düşünülmektedir.

8. Nahçıvan

Azerbaycanın Şehirleri

Azerbaycan’ın en eski şehri olarak bilinmektedir. MÖ 6. yüzyılda Kafkas Arnavutluk kentlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. 11. yüzyılda Selçuklu devletinin başkenti olur. 12. – 13. yüzyıllarda Ildigizid devletinin başkentliğini de yapar. Orta çağ mimarisinin anıtları, kentin en önemli turistik cazibe merkezi olarak kabul edilir. Bu yapılar arasında en önemli olanlar arasında, 11. ve 12 yüzyıllar arasında yapılan Yusuf ibn Kuseiyr ve Momine Khatun türbesi, MÖ 2.000’de inşa edilmiş Gyaur-Kala kalesi ve yine 11. ve 13. yüzyıllar arasında yapılan Khudaferin Araks köprüsü ve Alindzha-Kala kalesi gelmektedir.

9. Gobustan

Azerbaycanın Şehirleri

Bakü’ye ortalama 90 km uzaklıkta yer alan Gobustan, kardeş ülke Azerbaycan’ın en popüler şehirleri arasında yaklaşık dört milyon kişilik nüfusu ile yine ülkenin küçük ama tatlı yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Bölgenin içerisinde petrol ve çamur volkanları gibi değerli kaynaklar da bulunmaktadır. Aynı zamanda şehir adeta bir açık hava müzesini andırmaktadır. Arkeolojik kazılar sonucu Tunç Devri’nden kalan birbirinden farklı eserler, pek çok silah ve mühimmat aletleri, çeşitli süs eşyaları ve yine birbirinden farklı tarzlarda seramik ürünlere ev sahipliği yapan Gobustan şehri turistik anlamda da oldukça cazip bir seçenektir.

10. Haçmaz

Kardeş Ülke Azerbaycanın En Popüler Şehirleri

Hazar Denizi’ne yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Khacmaz şehri, aynı zamanda Bakü’ye 170 kilometrelik bir mesafededir. Sınırları ise Rusya’ya bağlı bulunan Özerk Dağıstan Fedarasyon alanına kadar gitmediktedir. lHun İmparatorluğu’ndan gelen bir kabile olan Khachmatakiler sonrası, şehir bu isimle anılmaktadır. Ekonomik kaynağı tarım olan şehrin, özellikle Nabran isimli bölgesi turistik açıdan oldukça fazla rağbet görmektedir. Şehirde, on beş ve on altıncı yüzyılda yapılan cami, kilise ve müze gibi pek çok farklılıkta yapılar ve eserler bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Haçmaz şehri pek çok sayıda termal ve kaynak sularına sahiptir.

 


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!