Kardeş Ülke Azerbaycan’ın En Popüler Şehirleri

3 dk okuma süresi


11
16 Paylaşım, 11 puan

Azerbaycan, Kafkaslar bölgesinde, hem Doğu Avrupa’yı hem de Batı Asya’yı kucaklayan bir ülkedir. Hazar Denizi’nde bulunan şirin bir denizaltı, yanan bir dağ, çamur volkana sahip renkli bir ülkedir. Diyebiliriz ki neye ilgi duyarsanız duyun, Azerbaycan’da mutlaka sizlere göre bir şey vardır. Bizde dergiCE olarak, kardeş ülke olan Azerbaycan’ın şehirleri ve beldelerini sizlere listeledik. Sırt çantanızı hazırlayın, başlıyoruz!

1. Bakü

Azerbaycan'ın Şehirleri

Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, “rüzgar, tepe, rüzgarlar şehri” veya “tepe üzerindeki şehir” anlamlarına gelmektedir. Hazar’ın batı kıyısında yer alan liman kenti, petrol bakımından zengin olan Apsheron Yarımadası’nın güneyinde körfez kıyısında yer almaktadır. Kentte en güzel ve her biri iyi bir dekorasyona sahip binalar bulunmakta. Azerbaycan ekonomisinin gelişmesiyle birlikte Bakü şehrinin dört bir yanında, birçok yeni alan inşa edilmiş ve yeni altyapılarıyla hızla değişiklikler yapılmıştır. 30 müze, 7 tiyatro, 11 yüksek öğretim kurumu, filarmoni, opera tiyatrosu, sinema stüdyosu, sinema salonu ve kütüphanesi gibi mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

2. Şamahı

Azerbaycan'ın Şehirleri

M.Ö. 5. yüzyılda kurulan eski bir Azerbaycan şehridir. 9-16. yüzyıllarda, Şirvan İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmış, doğunun en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Kentin en önemli özelliği, kentin savunması ve son Şirvan Hanedanlığı için sığınak olarak inşa edilen Gülistan (11. – 12. yüzyıl) kalesidir. Aynı zamanda Yedi Kubbe Türbesi gibi 10-17. yüzyıllardan kalıntıların bulunduğu bir şehirdir. Bugün Şamahı, şarap yapımı ve halı dokuması üzerine markalaşmış bir merkezdir. Ayrıca, Shamakhi’nin hemen yakınında, kayak ve snowboard yapabileceğiniz karlı tepeleriyle ünlü Pirkuli adlı muhteşem bir yer var. Tavsiye edilir!

3. Şeki

Azerbaycan'ın Şehirleri

Bakü’ye 380 km uzaklıkta, pitoresk bir dağlık alanda yer alan Şeki, sadece güzel manzaralarla çevrili olmayıp, aynı zamanda şirin bir köydür. Şeki’deki en ünlü manzara, inanılmaz bir işçilik içeren ve tek bir çivi kullanmadan yapılan Şeki Hanlar Sarayıdır. Arkeolojik veriler Şeki’nin yaklaşık 2500 yıldır yaşadığını ve Kafkasya’daki en eski şehirlerden biri olduğunu gösteriyor. Kentte, Gelersen-Gerersen Kalesi (8-9. Yüzyıllar), kervansaraylar, Gileilin Minaresi (18. yüzyıl) ve ortaçağ hamamları dahil olmak üzere çeşitli mimari eserler var. Ayrıca büyük el sanatları merkezidir. Yerel sanatçılar tarafından yapılan takı ve gravürler satılmaktadır. Şehrin kendi tiyatrosu, tarihi bir müzesi ve ünlü yazar filozof M.F. Ahundov’un müzesi vardır.

4. Küba

Kuba

Büyük Kafkas sıradağlarının kuzeydoğu eteklerinde yer alan Küba, Azerbaycan’ın coğrafi bölgelerinden biridir. Azerbaycan’ın güzel doğasının tadını çıkarmak için gidilebilecek popüler bir yer. Küba’nın zengin doğası ayrıca bölgede hayvancılığın gelişmesini sağlamıştır. Turistler, kışın kayak pistleriyle dünya standartlarına uygun bir kayak merkezinde Shahdag Ski Resort da spor yapabiliyor. Gilgilchay Kalesi, mimari ve tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında, Azerbaycan’ın diğer şehirleri ve yerli turistlerinden gelenler, doğal bir gezi için orman ve akarsuların olduğu dağların serin gölgesinde piknik yapıyor.

5. Gabala

çok

Gabala, Azerbaycan’ın eski şehirleri arasındadır. Antik tarihçilerinin eserlerinde belirtildiği gibi eski Kafkas Arnavutluk’un 600 yıl başkentliğini yaptı. İlk başta Gabala, Şirvanşah devletinin bir parçası oldu. Şehir defalarca işgallere maruz kaldı. Ancak, buna rağmen Gabala, uygar geçmişine dair maddi eserlerini korumuştur. Çok sayıda tarihi ve mimari eseri var. Eski Gabala kalıntıları, şuanda şehre 15 km uzaklıktadır. Antik yerleşim yerinden yapılan kazılar ise kent müzesinde sergilenir.

6. Gence

Azerbaycan'ın Şehirleri

Belirgin bir şekilde Azerbaycan’ın ulusal rengiyle çok sayıda tarihi ve mimari esere sahiplik yapan bir şehirdir. Ayakta kalan yerler arasında, Gei-İmam kült Kompleksi, çeşitli eski pitoresk evler, dağlarda bol miktarda bulunan atlar ve diğer evcil hayvanların taş heykelleri bulunmaktadır. Azerbaycan’ın en büyük şairi Nizami Gyanjevi’nin türbesi, başlıca turistlerin cazibe merkezidir. Bakü’den sonra Azerbaycan’ın en büyük ikinci sanayi ve kültür şehridir.

7. Lankaran

Azerbaycan'ın Şehirleri

Lankaran, tropikal bir cennet ve tatil beldesidir. Kentin en önemli simgesi Lankaran Kalesi (18. yüzyıl) ve Kichik-Bazar camisidir (19. yüzyıl). Lankaran’a 100 km uzaklıktaki en güzel ortaçağ şehirlerinden biri olan Khanege, surları görülmesi gereken yerlerdendir. Şehir merkezinde, Lankaran’ın en güzel mimari eserlerinden biri olan Mirakhmad Han Sarayı var. Bu 3 katlı sarayın, şehirdeki ilk çok katlı bina olduğu düşünülmektedir.

8. Nahçıvan

Azerbaycan'ın Şehirleri

Azerbaycan’ın en eski şehridir. MÖ 6. yy’da Kafkas Arnavutluk kentlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. 11. yüzyılda Selçuklu devletinin başkenti oldu. 12. – 13. yüzyıllarda Ildigizid devletinin başkenti idi. Ortaçağ mimarisinin anıtları, kentin en önemli turistik cazibe merkezi olarak kabul edilir. Ardından Yusuf ibn Kuseiyr (11. yüzyıl) ve Momine Khatun (12. yüzyıl) türbesi, Gyaur-Kala kalesi (Şahtahty, M.Ö. 2.000), Khudaferin Araks köprüsü ve Alindzha-Kala kalesi (11. – 13. yüzyıllar) gelmektedir.

9. Gobustan

Azerbaycan'ın Şehirleri

Bakü’ye 90 km uzaklıkta yer alan Gobustan şehri, yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusu ile ülkenin küçük ama tatlı yerleşim yerlerinden biridir. Arkeolojik kazılar sonucu Tunç Devri’nden kalma eserler, silah ve süs eşyaları, çeşitli seramik ürünler bulunan bu şehir, turistik anlamda oldukça caziptir.

10. Haçmaz

Azerbaycan'ın Şehirleri

Hazar Denizi’ne 10 km uzaklıkta bulunan Khacmaz şehri, aynı zamanda Bakü’ye 170 kilometrelik bir mesafede. Hun İmparatorluğu’ndan gelen bir kabile olan Khachmatakiler sonrası, şehir bu isimle anılıyor. Kültürel ve turistik açıdan oldukça zengin bir yerleşim yeri diyebiliriz. Şehirde, 15 ve 16 yüzyılda yapılan cami, kilise ve müze gibi yapılar ve eserler var.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç