Karavanla Unutulmaz Bir Seyahat Deneyimi Yaşamanın Püf Noktaları

4 dk okuma süresi


0
12 Paylaşım

Karavanla seyahat, ruhunda özgürlük olan kişiler için tüm dünyada yükselen bir trend. Uzun yol, özgürlük, macera tutkusu ve farklı tatil konseptiyle son derece cazip bir kültür. Karavan seyahatini deneyimlemiş kişiler için vazgeçilmez bir tutku, henüz deneyimlememiş kişiler için ise güzel bir hayal. Karavan seçiminden karavan yolculuğunun son aşamasına kadar dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik. Karavanla unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamanın püf noktaları listemizle sizlere keyifli yolculuklar diliyoruz!

1. Uygun Karavan Seçimi

Karavanla Unutulmaz Bir Seyahat Deneyimi Yaşamanın Püf Noktaları

Karavanlar, türleri olan araçlardır. Çekme Karavanlar, arabalara takılarak kullanılan karavanlardır. Karavan seçiminde aracınızın çekme gücünü göz önünde bulundurmanız gerekir. Caretta karavanlar ise tek akslı ve küçük karavanlardır. Ağır arazi şartlarına uyum sağlayan türleri mevcuttur. Motokaravanlar hafif ticari araçlar diye adlandırılan panelvan türü araçlar için kullanılan isimdir. İçini kendi yaşam biçiminize göre dekore edebilirsiniz. Bütçenize uygun bir karavan satın alarak dekore edebilir ya da hazır bir karavanla seyahat edebilirsiniz. Karavanı satın almak yerine kiralık da tercih edebilirsiniz.

2. Karavan Kullanımı İçin Belgeler

Dönüştürdüğünüz, satın aldığınız ya da kiraladığınız araç 3500 kg ağırlığın üzerine çıkmıyorsa B sınıfı ehliyetle kullanabilirsiniz. 3500 kg üstü araçlar ise kamyonet sınıfına girmektedir. Bu sebeple C sınıfı ehliyet gerekmektedir. Motokaravanlar için B sınıfı ehliyet yeterli olacaktır. Römark araçlarda yüklü ağırlığınız 750 kg altında ise B, C, D sınıfı ehliyetten birinin olması yeterlidir. 3,5 tonu geçmeyen römark ve yarı römarklar için BE sınıfı belgeler B sınıfı sürücü belgesiyle yeterlidir. C sınıfı bir kamyon ile çekme karavan kullanmanız için CE, D sınıfı otobüs, römark, yarı römark çekmek için ise DE sınıfı ehliyet gerekmektedir.

3. Seyahat Rotası Belirlemek

Karavanla Unutulmaz Bir Seyahat Deneyimi Yaşamanın Püf Noktaları

Rotanızı belirlerken seyahatinizden ne beklediğiniz ve nasıl bir çevrede bulunmak istediğinizi belirlenmeniz gerekir. Gideceğiniz bölgelere hâkimseniz kendiniz de rotanızı oluşturabilirsiniz. En iyi karavan kamplarının yer aldığı rotasyonları araştırarak başlayabilirsiniz. Kamp rotası haritalarını internet üzerinden rahatlıkla edinebilirsiniz. Bazı kamp alanlarında çamaşır makinası, duş ve sıcak su imkânı, tuvalet, mutfak, aydınlatma, elektrik vb. imkânlar sunulmaktadır. Eksiklikleriniz için bu imkânlardan faydalanabilirsiniz. Kamp alanları genelde doğayla bütünleştiren, kalabalıktan uzak bölgelerde konumlandırılmıştır.

4. Ekipman Listesi Hazırlamak

Karavanınızın olanaklarına göre eksik listenizi belirlemelisiniz. Buzdolabı, evye, ocak, elektrikli tuvalet, portatif tuvalet karavan seyahatiniz için elzem ihtiyaçlardandır. Fener, düdük, odun kesmek için kesici aletler size yardımcı olacaktır. İlk yardım çantasının yanı sıra böcek ısırması ve arı sokması gibi acil durumlar için yanınıza ilaç almayı unutmayınız. Tatilinizi planladığınız gün kadar yemek listesi hazırlamalısınız. Gideceğiniz rotasyonlarda alışverişinizi yapacağınız yerler olsa da beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmanız hayat kurtarıcı olabilir.

5. İç ve Dış Alan Eşyaları

Karavanla Unutulmaz Bir Seyahat Deneyimi Yaşamanın Püf Noktaları

Bazı engebeli bölgelere karavanınızı sokamayabilirsiniz. Bu tarz durumlar için yanınıza çadır almanız faydalı olabilir. Portatif bir kamp masası ve sandalye takımı da keyifli vakit geçirmek için yanınıza almanız gerekenler arasındadır. Karavanınızı güneş görmeyen bir yere park etmelisiniz. Mesela bir ağaç gölgesine! Sinek ve böcek sorunlarına karşı camınızı sık sık açmayın. Uzatma kablosu, el lambası, çamaşır ipi karavanınızda yoksa mutlaka edinin. Tatil bavulunuzu kişisel ihtiyaçlar ve mevsimin gerekliliklerine göre hazırlamalısınız. Mevsim ne olursa olsun battaniyenizi yanınıza almayı unutmayın.

6. Karavanla İlgili Teknik Bilgiler

Karavanla unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamanın püf noktaları arasında karavanınızın teknik detaylarını da öğrenmek yer almaktadır. Her duruma hazır olmanız için karavanınızı kiraladıktan ya da satın aldıktan sonra uzman birine danışmanızda fayda var. Tüm detayları içeren bir not listesi yapmanız hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Lastik patlaması gibi durumlar, yolda karşılaşabileceğiniz olası sorunlar arasında yer almaktadır. Araç arızalarıyla ilgili ulaşabileceğiniz servis numaralarını edinmelisiniz. Çekmece ve dolap gibi bazı eşyaların sabit olması da daha korunaklı seyahat etmenizi sağlayacaktır.

7. Elektrik ve Su İhtiyacı

Karavanla Unutulmaz Bir Seyahat Deneyimi Yaşamanın Püf Noktaları

Yolculuğa çıkmadan önce elektrik ve su depolamayı unutmayınız. Motokaravanlarda 100 litreye kadar su tankları bulunabiliyor. Kullandığınız su, pis su olduğu için su tankından dışarı atmanız önemlidir. Atık boşaltımı, genelde alt ve yan kısımdan gerçekleşmektedir. Doğayı kirletmemek için boş alanlarda, boş tarım bölgelerinde boşaltımı gerçekleştirebilirsiniz. Kamp alanlarında su ve elektrik yüklemesi yapabilirsiniz. Akünüzü kontrol ederek önlem alabilirsiniz. Karavanınızda güneş paneli varsa paneller sayesinde elektrik üretimi de gerçekleşir. Karavan tercihinizde göz önünde bulundurabilirsiniz.

8. Güvenli Seyahat Önerileri

Karavan seyahati sizin için özgür bir girişim olsa da karavanınızı park ettiğiniz yerlere dikkat etmeniz gerekebilir. Fazla ıssız ve tekin olmayan yerlerde konaklamamaya dikkat etmelisiniz. Savrulma ve devrilme ihtimalini göz önünde bulundurarak hızınızı 80 km üzerine çıkartmamaya çalışmalısınız. Lastik patlaması ihtimaline karşın, lastik kontrollerinizi sıklaştırmalısınız. Bisikletinizi yanınızda getirmeniz de faydalı olacaktır. Olası beklenmedik durumlarda, yerleşim yerlerine bisikletle inerek yardım talep edebilir ya da ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Eşyalarınız için alarm ve kilit sistemi eklemeyi de unutmayın!

9. Karavan Düzeni

Karavanla seyahat ve disiplin tezat gibi gözükse de unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamanın püf noktaları arasındadır Seyahatinizin güzel deneyimlerle devam etmesi için belli bir disiplini sürdürmeniz gerekecektir. Karavan gibi evlere nazaran daha küçük alanlar için kurallar koymanız gerekir. Yatağınızı toplamak, bulaşıklarınızı yıkamak, karavana ayakkabı ile girmemek daha temiz koşullarda seyahatinizi geçirmenizi sağlar. Böylece seyahatinizi biriken temizlik işleriyle geçirmek zorunda kalmazsanız. Toplu bir düzen oluşturmanız, eşyalarınızı aramakla zaman kaybetmemenizi de sağlayacaktır!

10. Seyahatinize Son Bakış

Karavanla Unutulmaz Bir Seyahat Deneyimi Yaşamanın Püf Noktaları

Seyahatinizi ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinesi, video kamera edinebilir ya da çevrenizden ödünç alabilirsiniz. Hatıra ve anı defterleri gibi yazılı araçlarla seyahatinizi kalıcı hale getirebilirsiniz. Mobil uygulamaları yükleyerek rota planlaması yapabilirsiniz. Bu uygulamalarla kamp yerlerini araştırarak seyahatinizi kolaylaştırabilirsiniz. Karavanla seyahat ve yaşam, bir kültürdür. Yolculuğunuzda, karavanların korna ile selam vermesine şaşırmayın. Siz de karşılık vererek bu selamlaşmaya katılabilirsiniz. Karavancılar her zaman birbirine yardım eder. Siz de yardım bekleyen bir karavan gördüğünüzde yardım etmeyi es geçmeyin. Keyifli yolculuklar!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!