Karakter Özelliklerinize Göre Seçebileceğiniz Motosiklet Tipleri

4 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

1885’te buharlı araçlardan ilham alınarak icat edilen motosiklet, o günden bugüne pek çok değişiklik yaşadı. Ancak çoğu insan için iki tekerlekli bir aracın ötesinde olmayı her zaman başarabilmiştir. Motosikletler üretim sürecinde, yapısı gereği birbirine benzeseler bile tipleri ve kullanım amaçları farklı karakterlerdeki insanların taleplerini karşılayacak şekilde üretilmektedir. Karakter özelliklerinize göre belli yaşam standartları içinde yaşarken sizi farklı hissettirecek ve size en uygun olan motosiklet tipleri arasından seçebileceğiniz modelleri bulmak günümüzde artık mümkün! Listelediğimiz motorları ve kullanıcılarını gördüğünüzde artık karakterlerini az çok tahmin edebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Commuter: Tutumlu

Karakter Özelliklerinize Göre Seçebileceğiniz Motosiklet Tipleri

Karakter özelliklerinize göre seçebileceğiniz tutumlu motosiklet tipleri arasında ilk sırada özellikle motosiklet kullanmaya yeni başlayanların tercih ettiği commuter tipi motora yer verdik. Diğer adıyla kurye motoru olarak da geçen bu araç, çoğunlukla tutumlu insanlar tarafından tercih edilmektedir. Kullanışı rahat ve az yakıt tüketen bir motosiklet olduğundan ayrıca kuryeler arası kullanımı da yaygındır. Eğer siz de hem motor kullanmak istiyor hem de çok yakıt harcamak istemiyorsanız, hafif, kıvrak, bakım maliyetlerinin ucuz, kullanımının kolay ve masraflarının düşük olduğu bu motosiklet tipini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

2. Sooceter: Cool

Sooceter, dünyada genellikle en çok tercih edilen motorlardan biridir. Bunun en büyük nedeni otomatik vites oluşu ve rahat ebatları gereği çok pratik olmasıdır. Özellikle Vespa marka bir sooceter, özgür ve rahat karaktere sahip kişilere bire bir uyacaktır. Beyaz yakalı, hipsterlar ve Beats kulaklıklarla Oscar and The Wolf seven tayfanın tercihi olan bu motorun kesinlikle bambaşka bir çekiciliği olmakla beraber motosiklet ruhunu oldukça iyi yansıtan bir araçtır. Hem motor sürmek istiyor hem rahatlığı önemsiyor hem de havalı hissetmek istiyorsanız sooceter motorlar, tam da size göre bir motor tercihi olabilir.

3. Chopper: Marjinal

Karakter Özelliklerinize Göre Seçebileceğiniz Motosiklet Tipleri

Chopper motorlar, birçok isme sahip olmasına rağmen ülkemizde bu isimle anılmaktadır. Bu tip motora benzer olarak Harley Davidson’ı örnek göstermek mümkündür. Kural tanımayan, çizginin dışında yaşamayı seven ve limitleri zorlayanlar için tercih sebebidir. Chopper motosikletlerde tasarım ön planda olduğu için bindiğiniz araca tarzınıza uygun şekilde aksesuar ekleyebilirsiniz. Özgürlüğünü, rahatlığını seven, kendi tarzından ödün vermeyenler için chopper motorlar en doğru tercih olacaktır. Karakter özelliklerinize göre seçebileceğiniz chopper motor, bir kültürü olan ve trafikte saygı göreceğiniz motorsiklet tipleri arasındadır.

4. Naked: Asi

Diğer motor çeşitlerinde de görüldüğü gibi Naked tipi motor kullanıcıları da kural tanımaz, özgürlüğüne düşkün karakterde insanlar tarafından tercih edilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere temel mekanizmalar dışında motorun üstünde neredeyse karenaj bulunmamasıdır. Örnek olarak Yamaha markasını verebiliriz. Eğer siz de güçten ve hızdan hoşlanıyorsanız, yolunuzda hiçbir şey duramıyorsa Naked tipi bir motor karakterinizle bütünlük sağlayacaktır. Manevra, serilik ve viraj kabiliyetine bakıldığında yalnızca sürüş deneyimine odaklandığı görülür. Aksesuar anlamında ise motor sürücülerine pek fazla seçenek sunmamaktadır.

5. Supersport: Tutkulu

Karakter Özelliklerinize Göre Seçebileceğiniz Motosiklet Tipleri

Adından da anlaşılacağı üzere spor kullanımına oldukça uygun motosikletlerdir. Seri kullanımı ve ilgi çekici görünüşleriyle şehir yaşamına adapte edilen motorların başında gelir. Adrenalin tutkunu bir karaktere sahipseniz kesinlikle hislerinizi doruklarda yaşayabilmek için iç sesinizi dinlemelisiniz. Hız sizin için vazgeçilmezse, insanlar motorunuzdan bahsederken içiniz haz ile doluyorsa Supersport motor tipleri sizin için kaçınılmaz bir tercih olacaktır. Motor kullanmak, özgür ruhluluk ve ciddi anlamda bağlılık gerektirmektedir. Bakımı ve yakıtı maliyetli olsa da tutkulu karakteriniz ve motor ile gelecek mini şöhretiniz için vazgeçilmez olacaktır.

6. Touring: Sosyal

Konfor denildiğinde akla ilk gelen motor Touring tipi olmaktadır. Tur motoru olarak geçen Touring, uzun yolculukların vazgeçilmezi, gerek rahatlığı gerekse orijinal çantaları ve çanta takma yerleri ile sosyal yapıda insanlar için tercih sebebidir. İster tek ister iki kişi ile konforlu bir seyahat yapın Touring motorlar, gezmeyi sevenler için on numara bir seçim olacaktır. Öyle ki klimalı modelleri bile bulunan bu motor çeşidi, motor gücü ile de kendisine hayran bırakmaktadır. Her gün farklı yerlerde olmak isteyen ve kıpır kıpır gezmeyi sevenler için bu motor en uygun olacaktır. Diğer motosikletlere göre büyük gövdeleri ve dengeli duruşları nedeniyle şehir dışı için daha kullanışlıdır.

7. Enduro: Kâşif

Karakter Özelliklerinize Göre Seçebileceğiniz Motosiklet Tipleri

Eğer bir doğa insanıysanız, dağ, taş demeden keşfetmek, farklı rotaları gezmek istiyorsanız Enduro sizin için doğru bir tip olacaktır. Enduro motorlar sürücüsünü her türlü yol koşulunda hedefe ulaştırmak üzere üretilmiştir. Yüksek süspansiyonları ve seri hız ivmeleri nedeniyle çok tercih edilmese de şehir hayatına adapte olabilir. Touringler gibi oldukça konforlu olmasıyla birlikte dönme momenti de ön planda olmaktadır. Doğayla iç içe bir sürüşün en keyifli halini sunan bu motosiklet tipi suya, çamura, darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Siz de korkusuzca patikalardan geçip gidebilir, merak ettiğiniz her yeri keşfedebilirsiniz.

8. Cross: İnatçı

Enduro ile sıkça karıştırılan bu motosiklet tipi, Cross motorlardır. Motosiklet çeşitleri içerisinde dağ keçisi olarak da adlandırılan Crosslar inatçı ve kararlı olanlar için adeta biçilmiş kaftan gibidir. Yüksek performans göstermesi açısından oldukça hafiftir ve güç ön planda olmaktadır. İnatçı karakterinizi bire bir yansıtacağını düşündüğümüz bu motor tipi, şehir içi açısından size uygun olmayacaktır. Neden şehir içinde gidemeyeceği konusuna gelecek olursak bu motorlar far, yan ayak, orta ayak, gösterge, sinyal vs. bulundurmamaktadır. Arazide kullanmaya daha uygun olan bu motosiklet tipi için hobi ya da spor amaçlı bakmak daha sağlıklı olacaktır.

9. Adventure: Maceracı

Adventure tipi motosikletler için oldukça büyük bir motora sahip diyebiliriz. Adventure motorlar ile macera tutkunlarını şehirlerarası değil kıtalararası götürecek kadar güçlü bir motora sahip olması yeni ve heyecanlı maceralara atılmanızda sizi sınırlandırmıyor. Bu açıdan baktığınızda son derece cezbedici olacaktır. Karakter özelliklerinize göre maceracı bir yapıya sahipseniz, Adventure motorlar, seçebileceğiniz en iyi motosiklet tipleri arasında sayılabilir. Fakat Adventure tipi motosiklet de şehir içi ulaşımda tercih edilmemesi gereken motosiklet tiplerindendir. Eğer isteğiniz bir safari turuysa, her türlü zorluğa dayanırım diyorsanız Adventure, sizin için doğru seçim olacaktır.

10. Roadster: Kuralcı

Karakter Özelliklerinize Göre Seçebileceğiniz Motosiklet Tipleri

Naked motosiklet tipine benzese de Naked’in gidemediği yolları rahatlıkla geçebilmektedir. Roadster adından da anlaşılabileceği gibi bir yol makinasıdır. Belli sınırları olan ve yoldayken sürpriz istemeyen siz kuralcılar için ideal bir motosiklet tipi olacaktır. Yol olsun gidelim mantığına dayalı, sizin kurallarınıza göre hareket eden bu aracı uzun yolculuklar için tercih etmeyecek olsanız da dilediğiniz zaman ve istediğiniz yolda doğru yerde olmanızı sağlayacaktır. Roadster motorsiklet tipini klasik karakter özelliklerinize göre olduğunu düşünüyorsanız rahatlıkla seçebileceğiniz en uygun motosiklet tipleri arasında diyebiliriz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!