Kara Delikler Hakkında Bilmeniz Gereken Enteresan Bilgiler

5 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Işığın dahi asla kaçamadığı çok güçlü bir çekim gücünden bahsediyoruz. Bu kozmik gökcisminin adı, ışık yaymadığı ve çevresindeki ışığı emdiği için kara delik olarak adlandırılmıştır. Kara delikler için evrenin aydınlanmamış en gizli sırları demek mümkün. Etrafındaki her şeyi içerisine çeken ve yok eden bilimsel bir olaya değiniyoruz. Meraklılarının ilgi ile takip ettiği ve araştırdıkça daha fazla öğrenme istediği uyanmasına sebep olan bir kütlesel yoğunluk. Uzaydaki hiçbir maddenin hatta ışığın bile içinden kaçamadığı simsiyah devasa bir kütle çekiminin etkileri içeriğimizde. Kara delikler hakkında bilmeniz gereken enteresan bilgiler karşınızda, iyi okumalar dileriz.

1. Kara Deliklerin Oluşumu

Kara Delikler Hakkında Bilmeniz Gereken Enteresan Bilgiler

Kendisinin yakınındaki her şeyi anında yutabilen bu kozmik yapı, yıldız iç basıncı ile kütle çekim kuvveti arasındaki etkileşim ile oluşur. Ömrü biten yıldızların tüm kütlesinin belli bir süre sonunda merkeze doğru olağanüstü bir kuvvetle çekilmesi ile birlikte kütle tek bir noktada toplanmaya başlar. Oluşan çekim kuvvetli ölçülenlerin ve ölçülebilenlerin en büyüğüdür. Bu sayede de çok yüksek düzeyde bir yoğunluk oluşur. Bu yoğunluk ise; kütlenin çevresindeki her şeyi içine çekmeye başlar ve işte en sonunda nihayet kara delik oluşmuş olur. Oluştuğu andan itibaren çekim yörüngesine giren her şeye etki etmeye başlar.

2. Kara Deliklerin Kapsamı

Kara deliklerin genişlemeleri sonucunda evrenin tamamını yutabilecekleri konusundaki düşünceler yalnızca filmlerde doğru. Çünkü bir madde süpernova patlaması sonucunda içine çökerek kara deliğe dönüşürse kütlesi çevresinden bağımsız olarak sabit bir değer kazanır. Madde durmaksızın başlangıç kütlesinde kalmaya devam eder. Kara delikler hakkında bilmeniz gereken enteresan bilgiler arasında böyle güçlü bir uzay öğesinin hiç kütlesinin olmaması belki de en ilginç olanı. Kütlesi olmayan kara delikler aynı zamanla kütlelerine başka maddeleri yutarak kütle de katamazlar. Onlar evrenin içindeki enerjiyi çekmeye programlanan bilgisayarlar gibi çalışırlar.

3. Spagettileşme

Kara Delikler Hakkında Bilmeniz Gereken Enteresan Bilgiler

Kara delikler hakkında bilmeniz gereken enteresan bilgiler arasında spagettileşme en sıra dışı olanı. Bu kavram “bir insan bir karadeliğin içine düşerse neler olur?” sorusunun cevabı aranırken ortaya çıkmış ve bilim literatürüne yerleşmiş. Kara delikler cisimlerin uzay-zaman ve hacimlerini olağanüstü düzeylerde bükerek gündelik akılla hayal edilemeyecek biçimler meydana getirirler. Bir insan veya hacmi olan başka bir cisim kara deliğe doğru çekilmeye başladığında, eğilip bükülüyor ve en sonunda incelerek dikine doğru uzamaya başlıyor. Tabii ki en sonunda da cisim yok oluyor ve ölüyor.

4. Yutma Anı

Bir kara deliğin bir cismi yutma anı eşsiz ve orijinal bir görüntü ile karşılaşmamıza sebep olur. Kara delik tarafından yutulan cisim uzaktan gözlemlendiğinde zaman hız kaybediyor ve yavaşlıyor gibi görünse de aslında tam tersine hızlanıyordur. Bir noktada cisim havada asılı kalmış ve donmuş gibi görünse de bu yalnızca uzay-zaman kaynaklı bir illüzyondur. Kara delikler o kadar uzaktadır ki bir cismi yutma anlarını biz görmeden çok önce yutmuş olurlar. Üstüne, cismi yuttuğunu görmemizi sağlayacak ışığı da cismin üzerine çarpıp gözlerimize ulaşmadan emerler. Yani kara deliklerin maddeleri yutma anlarına şahit olmak mümkün değildir.

5. İçe Çökme Durumu

Kara Delikler Hakkında Bilmeniz Gereken Enteresan Bilgiler

Kara delikler zaman içerisinde kendi kendilerini yutarak yok olabilirler. Stephen Hawking’e göre bu teori tamamıyla doğrucu ve gerçek. Nasıl mı oluyor derseniz; negatif yüklü parçacıklar çekim gücünün etkisiyle kara deliğin kalbine doğru giderken, pozitif yüklüler ise tam tersi yöne doğru hareket ederek kara deliğin her şeyi emen karanlık kütlesine kendi kütlesini oluşturan parçacıkların da gitmesine sebep oluyor. Bunun sonucunda da kara delik zamanla kütlesini kaybetmeye başlıyor ve yok olma sürecine giriş yapmış oluyor. Ancak bu yalnızca bir teori ve kendisini destekleyen hiçbir kanıta dayanabilmiş değil.

6. Solucan Delikleri

Bugüne kadar ortaya atılmış en ilginç düşüncelerden biri kara deliklerin birer “solucan deliği” olma ihtimalleri. Kesin kanıtları olmamakla beraber; kara deliklerin uzay-zaman diliminde iki noktayı birbirine bağladığı düşünülürse mümkün. Bir tahta parçasının üzerine streç film koyduğunuzu varsayın. Üzerine bir kat daha streç koyduğunuz ve en üste de metal bir bilye bıraktınız diyelim. Sonra o bilyeyi geri kaldırdığınızda streç filmin görüntüsü değişmiş olacaktır. Gerginlik gidecektir ve ortasında bir çöküntü olacaktır. Teorisyenler neden ihtimal dahilinde olduğunu bu basitleştirilmiş açıklamayla bizlere sunmaktadır.

7. En Yakın Kara Delik

Kara Delikler Hakkında Bilmeniz Gereken Enteresan Bilgiler

Şu ana kadar Dünya’ya en yakında olduğu tahmin edilen kara delik V616 isim kodlu kara deliktir. Bu kara delik ile Dünya arasında tam 3000 ışık yılı mesafe bulunmaktadır. Işığın saniyede 300.000 kilometre yol kat ettiği düşünülürse, bir ışık yılının yaklaşık olarak 9.500.000.000.000 kilometre olduğu belirtiliyor. Yani Dünya’ya çekim kuvveti veya varoluşunda yarattığı süpernova patlamasının yıkıcı etkisiyle zarar verebilecek bir kara delik yok. Henüz kanıtlanmamış bazı teorilere göre Dünya’nın bir karadelikle karşılaşmasının en olası durumu bizzat Güneş’imizin yaşam süresini doldurarak yok olması.

8. En Büyük Kara Delik

Süper kütleye sahip kara delikler hakkında enteresan bilgiler vermeye devam ediyoruz. İşte en büyük kara delik ve Güneş’in 40 milyar katı olan karanlık kütlesiyle var olan en büyük uzay cisimlerinden birinin sırrı. S5 0014+813 adı verilmiş olup, ölçülmesi bile mümkün olamayacak seviyede bir çekim hacmine sahiptir. Av Köpekleri takımyıldızının yanında bulunan bu kara delik, o kadar güçlü ki eğer bütün Güneş Sistemi’ni içine fırlatsaydık yakaladığı açısal momentum sayesinde Güneş’i ve diğer gezegenleri yuttuğunu saniyeden daha kısa bir sürede görür, sanki hiç de büyük bir şey yaşanmamış sanardık.

9. Güneşin Dönüşme İhtimali

Ancak bazı teorilere göre de Samanyolu Galaksisi’nin en büyük yıldızı olan Güneş’in kara deliğe dönüşme ihtimali yoktur. Sebebi ise; Güneş’in kütlesinin bir kara deliğin oluşmasına yetecek bir patlama oluşturacak kadar büyük olmamasıdır. Bu sebeple içine çökme işleminden sonra durmaya başlayacaktır. Çünkü yaratacağı çekim gücü içine tümüyle çökmesine yetecek kadar kuvvetli değildir. Yani bu demek oluyor ki bir yıldızın kara deliğe dönüşmesi için iç basıncının çok yüksek ve standart seviyede olması gereklidir. Bunun tersi bir durumda çökme işlemi bilime göre mümkün değildir.

10. Kara Deliklerin Gerçekliği

Kara Delikler Hakkında Bilmeniz Gereken Enteresan Bilgiler

Evrende müthiş bir düzenin var olduğu aşikar. İkili yıldız sistemleri bu sorunun cevabını bulmak için ilk defa incelendiklerinde bir yıldızı görürken diğerinin ortadan kaybolduğunu gözlemlemiş ve kaydetmişler. Kendi içlerine doğru çöken yıldızların etrafında olağanüstü ölçüm düzeylerinde gaz bulutları ve ışın patlamaları ve ışık kümeleri bile görülüyor. Yani yıldızın yok olma ve en sonunda kara deliğe dönüşme hali açıkça gözlemlenebiliyor. Bu durum kara deliklerin var oluşunun en büyük destekçisi ve kanıtı. Ancak kara deliklerin bir çeşit olduğuna dair söylentiler toplum arasında sıklıkla dolaşıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!