Kaliteli Bir Hayat İçin Japonların 5S Metodu

2 dk okuma süresi


15
12 Paylaşım, 15 puan

Kaliteli hayat için Japonların 5S metodu, daha düzenli ve kaliteli bir yaşam tarzı için beş temel prensibe dayanır. Prensipler düzen ve temizlik olmak üzere iki temel kavram etrafında şekillenmektedir. Bu Japon tekniği, özel ve iş yaşantımızda hayatın zorlu şartlarına karşı uygulanabilecek bir niteliğe sahiptir. Teknik 1960’larda çalışma alanlarının daha temiz, düzenli ve aktif hale gelmesi için denenmiştir. Son zamanlarda da daha popüler hale gelerek birçok şirket tarafından kullanılmaya başlamıştır. Bu yöntemi kullanan şirketlerden biri de Toyota’dır. İşte daha düzenli ve kaliteli bir hayat için Japonların 5S metodu.

1. Seiri – Sınıflandırma

Kaliteli hayat için Japonların 5S metodu

Birinci aşama, hayatımızda yer kaplayan ve ihtiyacımız olmayan eşyaların bir tarafa ayrılmasını kapsar. Ayrılan eşyalar kullanım sıklıklarına göre sınıflandırılmalıdır. En son eşyaları ne zaman kullandığınızı göz önünde bulundurmak, eşyaların önem derecesini belirlemede sizin için işe yarayan bir kriter olacaktır. Eğer bir seneden fazla kullanmadığınız eşyalara rastlarsanız ondan kurtulmak sizin için en doğru tercih olacaktır.

2. Seiton – Düzenleme

Kaliteli hayat için Japonların 5S metodu

İkinci aşama, sınıflandırmış olduğumuz eşyaların organizasyonuyla ilgilidir. Bu adımda tam olarak yapılması gereken şey işe eşyaları doğru yere yerleştirmektir. Önemli olan eşyaları belirlemek ve bunları erişime kolay yerlere koymak bu aşamanın en kritik adımıdır. Kısaca bu aşama eşyaları ararken kaybettiğimiz vakit ve enerjiden tasarruf sağlamak için tüm çalışma alanının organize edilmesi ile ilgilidir.

3. Seiso – Temizle

Üçüncü aşama, çalışma ve yaşam alanının temizliğinin yapılmasıdır. Bu düzen ve temizlik çalışmaya olan isteğinizi artırarak daha verimli olmanızı sağlar. Bu sayede dağınıklıktan kaynaklanan kazalar da önlenmiş olur. Bu adımda en faydalı hareket ise kirliliğin sebepleri belirlenerek ve bunlar ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

4. Seiketsu – Standartlaştırma

Dördüncü aşama, temiz ve düzenli bir yaşam alanı oluşturmak ve bunu sürekli hale getirmektir. Standartlaştırma durumu, kaliteli hayat için Japonların 5S metodu arasında yer alıyor. Bu aşama ilk üç adımın daha etkili yürütülmesini sağlar. Yapılması gereken işler bir standart haline getirilirse, kontrol edilmesi ve hataların saptanması kolaylaşır. Böylelikle iş güvenliği sağlanır ve yaşam alanında ki karışıklığın önüne geçilmiş olur.

5. Shitsuke – Disiplin

Kaliteli hayat için Japonların 5S metodu

Beşinci aşama, sürekliliği sağlamak amacıyla disiplindir. Sınıflandırmak, düzenlemek, temizlemek ve standartlaştırmak tek başına verimliliği arttırmak için yeterli değildir. Bu sebeple hedeflerimiz ve yaptıklarımıza ilişkin kontroller yapılmalıdır. Zamanla öz denetim bir alışkanlık haline gelecek ve yapılan işlerde bir devamlılık sağlanacaktır. Böylelikle vücudunuzda ele geçirdiğiniz kontrol, zihinsel olarak da size fayda sağladığı gibi gün içinde yaşanan stresin olumsuz etkilerini de bir hayli azaltıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!