Kalıplaşmış Güzellik Algısını Yıkan Büyüleyici Kadın Mankenler

4 dk okuma süresi


5
16 Paylaşım, 5 puan

Yıllardır moda sektörünün dayattığı kalıplaşmış güzellik algısı hemen hemen hepimizin canına tak ettirmiştir. Uzun boylu, ince belli, zarif, parlak vücutlar… Psikolojik ve sosyolojik gelişmelerle birlikte artık insanlar öznelliği aramaya başladılar. Bu pürüzsüz güzellik algısına karşın bazı moda sektörleri farkındalık yaratarak yepyeni yüzlere ve vücutlara kapılarını açmış durumda. İşte, kadın mankenler arasında kalıplaşmış güzellik algısını yıkan o büyüleyici isimler… Keyifli okumalar!

1. Öykü Baştaş

Kalıplaşmış Güzellik Algısını Yıkan Büyüleyici Kadın Mankenler

Ülkemizde uzun süre konuşulan Öykü Baştaş, 1997’de doğdu. İlk olarak 2017 yılında Milano Moda Haftası’nda boy göstermeye başladı. Küçüklükten beri hayali olan mankenlik, onu New York’ta buldu. Aslen Bilgi Üniversitesi İç Mimarlık öğrencisi olan Öykü, Instagram’a attığı fotoğrafla keşfedilmiş ardından New York, Milano, Paris ve Londra’da defilelerine çıkmıştı. Vogue, i-D , T Magazine dünyaca ünlü dergilerle çalıştı. Ülkemizde çokça eleştirilere maruz kalan kadın manken Öykü Baştaş, günümüzün kalıplaşmış birtakım güzellik algısını yıkan başarılı ve büyüleyici mankenler arasında. Öyle görünüyor ki bu başarısı Gucci gibi dünyaca ünlü bir markanın bile dikkatini çekmeyi başarmış.

2. Winnie Harlow

1994 yılında Kanada’da dünyaya gelmiş olan Winnie Harlow, daha 4 yaşındayken Vitiligo hastalığına yakalandı. Okulda dalga konusu olan bu hastalık eğitim hayatını yarıda bırakmasına neden oldu. Cildindeki beyaz lekeler yüzünden çevre baskısına ve hakaretlere maruz kalmış ve zor bir çocukluk geçirmişti. Ciltteki pigment kayıpları günden güne belirginleşiyor ve onu derinden etkiliyordu. Ergenlik döneminde kendini fark etmeye başlayan Winnie, vücudunu çekinmeden çekip sosyal medyaya salıverdi. Bir Youtube kanalının onu rastlantısal olarak keşfetmesi ile kariyeri başladı. Bu estetik lekeleri fark eden markalar sıraya çoktan dizilmişti bile.

3. Armine Harutyunyan

Kalıplaşmış Güzellik Algısını Yıkan Büyüleyici Kadın Mankenler

Farklı güzellik algılarıyla adından çokça söz ettiren Gucci’nin bir diğer mankeni Armine Harutyunyan! 24 yaşında olan Armine Ermenistan’ın başkenti Erivan’da doğdu. Kendisi mankenliğin yanı sıra sanatla da ilgileniyor. Dedesi Khachatur Azizyan ülkenin baş sanatçılarından biri. Armine dedesinin izinden gidip ressam olmak yerine dijital sanatı tercih etti. Grafik tasarım ve illüstrasyon alanında kendini geliştirmekte. Berlin’de bir konser sırasında keşfedilen genç manken, tam bir ay sonra Gucci mankeni olarak defileye çıktı. “Alessandro Michele’nin bambaşka bir güzellik algısı var”. Defilenin baş mankeni olan Armine “rüya gibiydi” diyerek geceyi güzel özetliyor.

4. Madeline Stuart

13 Kasım 1999 Avusturalya doğumlu Madeline, Down sendromlu bir modeldir. New York Moda Haftası, Paris, Londra, Dubai derken Mercedes Benz dahil birçok moda haftasına katılmış, dünyada ilk profesyonel Down sendromlu mankendir. 2015 yılında katıldığı Brisbane’de, model olmak istediğine karar verdi. Annesi modellik sözleşmesini güvenceye almak için onun adına bir kampanya başlattı. Kampanyanın ardından 2015 yılında fotoğraf çekimlerine katıldı ve böylelikle kariyerine ilk adımı atmış oldu. Görünüşünün ardında da bir melek olduğunu kanıtlayan Madeline Stuart, birçok yardım kuruluşunda boy gösteriyor ve destekliyor.

5. Sophia Hadjipanteli

Kalıplaşmış Güzellik Algısını Yıkan Büyüleyici Kadın Mankenler

Kaşlarına karşı olan herkesi sollamış bir başka güzel model Sophia Hadjipanteli! Kendisi Kıbrıslı bir baba ve İngiliz bir annenin melez kızı. Toplumun belirlediği kurallara meydan okuyan Sophia, bu kuralları çiğnemekte oldukça asi. 24 yaşındaki Sophia Hadjipanteli, sarı saçları olmasına rağmen kaşlarını siyah kullanmakta. Hatta kaşlarını ara ara siyaha boyamaktan da çekinmiyor. Sosyal medyadaki yorumların aksine davrandığını ve inatla kaşlarını böyle kullanmaya devam ettiğini belirtiyor. Bu farklı güzellik anlayışını gören markalar sırada bekliyor. Rol modeli ise dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo’dan başkası değil.

6. Günce Gözütok

Bir başka başarılı Türk mankenlerimizden biri olan Günce 23 yaşında. 19 yaşından beri modellik yapan Günce’nin kariyeri New York Moda Haftası’nda parladı. 3 dil biliyor. 3 yaşından beri spor, şimdilerde yoga yapıyor. Bu ince uzun fiziğini yıllardır yaptığı spora borçlu. Kariyeri boyunca birçok dergide boy gösteren Günce, eğitim ve mankenliği bir arada götürüyor. Aslen Özyeğin Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik okuyor. Ülkemizde çokça eleştiri yağmuruna tutuldu. Sosyal medyaya aldırmayarak, zayıf, kara kuru, eleştirilerinden sonra hırs yaptı ve New York’ta “Geleceğin Yıldızları!” listesinde adını duyurmayı başardı.

7. Melanie Gaydos

31 yaşındaki bir diğer sıradışı manken Melanie Gaydos, ABD’nin New York eyaletinde yaşamakta. Geçirdiği Ektodermal Displazi’den sonra hayatı bambaşka oldu. Deride incelme, diş, tırnak, saç ve gelişim bozukluğu ile ortaya çıkan kalıtımsal bir hastalık. Fakat bu hastalık onun manken olmasına mani olmadı. Aynı zamanda New York Pratt Institute’de güzel sanatlar okuyan Melanie, sık sık otoportre yapıyor. Kendisini modelliğe teşvik eden erkek arkadaşı olduğunu söylemekte. Ünlü mankenlerle beraber podyuma çıktı ve klipte oynadı. Kendini her zaman reklam panolarında ve sinema ekranlarında hayal ettiğini söylemekte.

8. Diandra Forrest

Afro-Amerikan Albino model Diandra Forrest 31 yaşında. Beş çocuklu ailenin albinolu 2 kardeşten biri. Büyük mankenlik ajanslarında çalışan ilk Afro-Amerikan albinizmli mankendir. Küçükken diğer kardeşleri ve insanlar tarafından dışlanmış garip bakışlara maruz kalmış, eğitim hayatında da baskıya maruz kalmış. Hayatı zorluklarla geçse de şimdi kendini bu zorluklarla güçlü biri hissettiğini vurgulamakta. Diğer albino bireylerine de kendilerindeki bu farklılığın güzelliğini görmelerini söylemekte. Dünyaca ünlü Calvin Klein markasının yüzü olmuş ve Beyonce klibinde oynamış. Kendisi şu sıralarda makyaj mankenliği yapmakta.

9. Lindsey Wixson

11 Nisan 1994 Kansas doğumlu manken, kendine özgü dudak ve diş yapısıyla dünyaya geldi. “Arı sokmuş dudaklar”, “gül goncası surat asması” ile tanındı. Dişlerinin ayrıklığı babasından kalan Lindsey’nin bu durumu fırsata çevirdiği kesin. Küçükken aşçı ya da avukat olmak istiyordu. 12 yaşında iken çevresindekiler manken olabileceğini söyledi. İlk önce Kansas’ta bulunan bir moda ajansı Models And Images ile kariyerine başladı ve kısa süre içerisinde Channel, Versace, McQueen gibi dev markalardan teklifler aldı. İş hayatında nicelikten çok kaliteye önem veren Wixson, Vogue Rusya, Japonya, Kore, Ukrayna gibi ülkelerin kapaklarında yer aldı.

10. Jane Arinaitwe

Kalıplaşmış Güzellik Algısını Yıkan Büyüleyici Kadın Mankenler

Uganda’nın başkenti Kampala’da yapılan Hot Pink Catwalk adında dev bir defileyle adını duyurdu. 22 engelli mankenle beraber yapılan bu defilede Jane’de yer aldı. 19 yaşında görme yetisini kaybeden ‘Keşke kör olacağıma ölseydim’ dedim” diyen Jane’in 2005 yılında eğitim hayatı sona erdi. Çok kötü zamanlardan geçti. Başkalarının “kusur” olarak empoze ettiği şey moda dünyasında kendini kabul ettirdi ve Jane markalarla çalışmaya başladı. Hırs yaptı 2011 yılında üniversiteyi bitirdi. Görme engeli olmadan önce kendisini çokça podyumlarda Hayal eden Jane, şimdilerde her yıl Uganda’da düzenlenen Hot Cat Walk defilesinin bir parçası.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!