Kadın Yönetmenlerin Elinden Çıkmış 10 Yerli Film

3 dk okuma süresi


11
17 Paylaşım, 11 puan

Sanatın her dalı, hayatın her anını insana anlatmak için bir ayna görevi görür. Yaşadıklarımıza farklı bir açıdan bakmamızı sağlar. Dünyadaki birçok sektörde erkek egemenliği hakim olsa da bu durum son yıllarda değişmeye başladı. Kadınlar artık hayatın her anında daha cesur adımlar atıyorlar. Sinema sektörü de bu alanlardan. Başarılı kadın yönetmenler ve senaristler işledikleri konularla topluma ve sinema severlere yeni bir pencere aralıyor ve olayları farklı noktalardan inceliyorlar. Gelin bu başarılı kadın yönetmenlerin elinden çıkmış 10 yerli film listemizi daha yakından inceleyelim.

1. Mustang

Kadın Yönetmenlerin Elinden Çıkmış Yerli Film

Son yıllarda özellikle uluslararası film festivallerinde adından sıkça söz ettirmeyi başaran filmin yönetmeni, Gamze Deniz Ergüven. Fransa’da büyüyen yönetmenin ilk uzun metraj filmi. Beş kız kardeşin bir yanlış anlama sonucu ortaya çıkan dedikodular nedeni ile ev hapsi cezası alması işleniyor konu olarak. Bu süreçte yaşanılan olaylar toplum baskısının etkilerini de gözler önüne seriyor. Kadın erkek eşitsizliği, cinsiyet ayrımcılığı da verilen mesajlar arasında. Film, Türkiye ve uluslararası alanda büyük ses getirdi. 2016 yılında yabancı dilde en iyi Oscar adayı oldu. Daha sonra aynı yıl Fransa’da düzenlenen festivalinde César en iyi film ödülünü aldı.

2. Zefir

Yönetmen Belma Baş’ın 2011 yapımı filmi başrolünde Vahide Perçin yer alıyor. Anneannesi ve dedesi ile birlikte yaz tatilini geçiren bir kız çocuğunun annesinin onu terk etmesi sonucu aralarında yaşanan kavga ve karmaşık duygular anlatılıyor filmde. Yönetmenin daha önce çektiği birçok kısa film de var. Zefir ilk uzun metraj denemesi.

3. Yemekteydik ve Karar Verdim

Kadın Yönetmenlerin Elinden Çıkmış Yerli Film

Bayram sofrası etrafında toplanan aile üyelerinin bir bir sırlarının ortaya çıkması anlatılıyor filmde. Filmin yönetmeni çoğumuzu hatırlayacağı bir isim. Görkem Yeltan, Memoli dizisi ile hayatımıza giren Görkem Yeltan, oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik de yapıyor ve meslekleri bununla da sınırlı değil kendisi aynı zamanda yazar. Çocuk kitapları da yazıyor.

4. Atlıkarınca

Mert Fırat ve Nergis Öztürk’ün başrollerini paylaştığı film toplumuzun en önemli  suçlarından birini  işliyor; ensest. Babası tarafından istismar edilen küçük bir kız çocuğunun hikayesi anlatılıyor filmde. Dışarıdan bakıldığında normal sıradan bir aile gibi görünen bu evde aslında hiç kimsenin fark etmediği büyük dramlar yaşanıyor. İlken Başarır’ın objektifinden sinema perdesine yansıtılan bu  olay görmezden gelinen büyük bir suça da dikkat çekiyor. İzlerken insanı rahatsız etse de böyle durumların göz ardı edilip yok sayılmaması toplumun bu konuda bilinçlenmesi adına yapılan başarılı bir film.

5. Tereddüt

Kadın Yönetmenlerin Elinden Çıkmış Yerli Film

Başrollerinde Ecem Uzun, Funda Eryiğit, Mehmet Kurtuluş yer alıyor. Taşrada bir hastaneye tayini çıkan şehirli bir psikiyatrist Şehnaz ile hastası Elmas ile yaşadığı olaylar anlatılıyor. Hastası ile yaşadıkları olaylar sonucu evliliğini de sorgulamaya başlıyor doktor  Şehnaz. Filmin yönetmeni  ise Yeşim Ustaoğlu.

6. Başka Dilde Aşk

Çağrı merkezinde çalışan işitme engelli Onur arkadaşları ile dışarı çıkar ve orada Zeynep ile tanışırlar. Zeynep ailesi ile yaşadığı sorunlar nedeni ile zor bir dönem yaşamaktadır ve duygusal olarak yalnız hissettiği bu dönemde Onurla yakınlaşmaya başlar. Filmin konusu ise konuşarak para kazanan genç bir kadın ve işitme engelli bir adamın hikayesi. Oyuncu kadrosunda Mert Fırat, Sadet Işıl Aksoy ve Lale Mansur yer alıyor. Yönetmen  İlksen Başarır.

7. Yabancı

Kadın Yönetmenlerin Elinden Çıkmış Yerli Film

Özgür, Paris’de doğup orada büyümüş genç bir kadın. Babası vefat ettikten sonra onun yazdığı bir mektup buluyor. Mektupta babasının son isteğinin ülkesine yani Türkiye’ye gömülmek olduğu yazıyor. Özgür de bu isteği yerine getirmek için hayatında hiç görmediği ülkesine geliyor. Babası ve annesi siyasi nedenlerden dolayı iltica ederek yurtdışına gittiği için bürokrasi engeline takılan genç kadının yaşadığı olaylar anlatılıyor filmde. Sezin Akbaşoğulları ve Caner Cindoruk başrolleri paylaşıyor. Yönetmen Filiz Alpgezmen.

8. Salkım Hanım’ın Taneleri

Hülya Avşar ve Zafer Algöz’ün yer aldığı film 1999 yılında vizyona girmiş. Yönetmen koltuğunda adını Çemberimde Gül Oya filmi ile geniş kitlelerle duyuran Tomris Giritlioğlu var. Müslüman olmayan vatandaşlardan alınan varlık vergisi filmin ana konusu.

9. 11’e On Kala

Kapıcı Ali ile koleksiyoncu Mithat beyin aralarındaki tuhaf ilişkiyi anlatıyor film. Bu iki insanı birleştiren ortak nokta ise deprem. Pelin Esmer’in yönetmenliğini yaptığı film altın koza ödülü almıştır. Kapıcı rolünü Nejat İşler oynuyor.

10. Pandora’nın Kutusu

Kadın Yönetmenlerin Elinden Çıkmış Yerli Film

Anneleri kaybolan üç kardeş onu bulmak için yıllardır birbirlerini görmemelerine rağmen bir araya gelirler ve annelerini bulurlar, onu İstanbul’a  getirirler fakat işler hiçbirinin istediği gibi olmaz. Yaşlı kadınla sadece torunu ilgilenmeye başlar. Yeşim Ustaoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı bu filmde aile bağlarını ve ailenin ne kadar karmaşık bir yapı olduğu anlatılmış. Kadın yönetmenlerin objektiflerinden beyaz perdeye aktarılan, farklı hikayeler, farklı bakış açıları.

Uluslararası alanda başarılı olmuş ve kadın yönetmenlerin elinden çıkmış bu 10 yerli film listesini izlenecekler arasına eklemeyi unutmayın. Aynı zamanda dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz “Kadın Merkezli Toplumsal Cinsiyetçilik Hakkında Filmler” listesini inceleyebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!