Kadın Sağlığı İçin Kesinlikle Faydalı Olan Muhteşem Yiyecekler

5 dk okuma süresi


97
13 Paylaşım, 97 puan

Doğru şeyleri yemek her zaman kolay değildir. Bu yüzden tabağınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurduğunuzda, en besleyici olanları seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Kadın sağlığı için kesinlikle faydalı olan muhteşem yiyecekler sayesinde yaşamın her aşamasında iyi beslenerek, iştahınızı kontrol edebilir, kilonuzu yönetebilir, enerjinizi artırabilir ve en iyi şekilde görünüp hissedebilirsiniz. İşte kadın sağlığı için mucizeler yaratacak birbirinden lezzetli besin kaynakları. Keyifli okumalar!

1. Tatlı Patates

Kadın Sağlığı İçin Kesinlikle Faydalı Olan Muhteşem Yiyecekler

Tatlı patatesler hem besleyici hem de çok lezzetlidir. Tatlı patates, çeşitli pasta tariflerinde bir bileşen olacak kadar kremsi ve yumuşaktır. Bununla birlikte bilim adamları, tatlı patateslerin en iyi A Vitamini kaynakları arasında olduğunu ve anti-diyabetik özellikler içerdiğini söylüyorlar. Tatlı patatesler, normal vücut çalışması için gerekli bir mineral olan önemli miktarda magnezyum içerir. Magnezyumun da en önemli faydalarından biri stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olmasıdır. Araştırmalar, modern diyetlerdeki magnezyum eksikliğinin artmasının, dünya genelinde bildirilen depresyon vakalarında önemli bir artışa neden olduğunu göstermiştir.

2. Tarçın

Kadın Sağlığı İçin Kesinlikle Faydalı Olan Muhteşem Yiyecekler

Tarçın en lezzetli ve en sağlıklı baharatlardan biri olmakla beraber kan şekeri seviyelerini düşürebilir, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir ve daha birçok etkileyici sağlık yararına sahiptir. Zaten yediğiniz yiyeceklere eklemesi kolay olduğu için rahatça tüketilebilir. Kan şekerini düşürmesi, tarçının en bilinen faydalarından biridir. Özellikle tip 2 diyabet hastalarının tükettiği günlük tarçın dozu, çok faydalı olabilir. Fakat tamamen sağlıklı yetişkinler içinde fayda sağlar. Tarçının hem öğütülmüş hem de çubuk formları eşit derecede sağlıklıdır, ancak çubukların raf ömrü daha uzundur. Ayrıca tarçın, doğal olarak tatlı tadı sayesinde şeker bağımlısı olanlar için iştah kesici olarak da kullanılabilir.

3. Yaban Mersini

Kadın Sağlığı İçin Kesinlikle Faydalı Olan Muhteşem Yiyecekler

Yaş aldıkça, vücudunuzun serbest radikallerle savaşma yeteneği azalır. Bu, özellikle cilt hücrelerinize zarar verebilecek daha yüksek serbest radikal seviyelerine yol açar. Güneşten veya bronzlaşma yataklarından gelen ultraviyole ışığa maruz kalma, sigara dumanı, kirlilik ve kötü beslenme ciltte serbest radikal üretimini artırabilir. Antioksidanlardan daha fazla serbest radikal olduğunda, cilt hücreleri zayıflamaya ve yaşlanma belirtileri göstermeye başlar. Yaban mersinde bulunanlar gibi antioksidan bakımından yüksek bir diyet, ciltteki serbest radikalleri temizleme ve iyileşmeyi teşvik etme yeteneklerinden dolayı daha az yaşlanma belirtisi ve daha iyi cilt kalitesi ile ilişkilidir.

4. Kırmızı Biber

Kırmızı biber, günlük C vitamini alımınıza çok yardımcıdır. C vitamini en çok cilt ve bağışıklık yararları ile tanınır. Yeterli C vitamini almak nezle veya grip olmanızı engellemese de araştırmalar, daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. C vitamini hem güçlü bir antioksidandır hem de demirin uygun şekilde emilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kırmızı biber sağlıklı bir gece görüşünü desteklemeye yardımcı olur. Likopen, domatesleri ve biberleri kırmızı yapan şeydir. Kırmızı biber, prostat ve akciğer dahil birçok kanseri önlemeye yardımcı olduğu gösterilen likopen içindeki en yüksek sebzelerden biridir.

5. Yumurta

Kadın Sağlığı İçin Kesinlikle Faydalı Olan Muhteşem Yiyecekler

Yumurta, ihtiyacınız olan hemen hemen her besini biraz içeren, yiyebileceğiniz en besleyici yiyecekler arasındadır. Yumurtaların kolesterolünün yüksek olduğu bilinen bir gerçek olsa da yumurta yemek insanların çoğu için kandaki kolesterolü olumsuz etkilemez. Yumurta yemek sürekli olarak yüksek HDL (“iyi” kolesterol olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoprotein) kolesterol seviyelerine yol açar ve bu da birçok hastalık için daha düşük riskle bağlantılıdır. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yumurtaların meme kanseri riskini azaltabileceğini gösterdi. Bununla birlikte, daha sonra yapılan bir araştırma, her hafta en az altı yumurta tüketen kadınların, daha az yumurta yiyen kadınlara göre meme kanseri riskinde% 44 azalma olduğunu gösterdi.

6. Baklagiller

Baklagillerin yağ içeriği yüzde ikiden azdır ve çoğunlukla doymamış, yani diyetinizde istediğiniz yağ türüdür. Aynı zamanda kolesterolsüzdür, bu da kalbinizi mutlu eder. Baklagiller, doymuş yağda hayvansal proteinlere göre çok daha düşük ve çok daha ucuz olma avantajına sahip bir protein güç merkezidir. Baklagiller aklınıza gelebilecek her şekil, boyut, renk ve tatta gelir. En yaygın baklagil çeşitlerinden bazıları nohut, lima fasulyesi, bezelye, börülce, kahverengi, yeşil ve kırmızı mercimektir. Çoğu markette, kurutulmuş fasulye dolu büyük bir yığın bölümü vardır ve ayrıca birçok konserve fasulye seçeneği vardır.

7. Brokoli

Kadın Sağlığı İçin Kesinlikle Faydalı Olan Muhteşem Yiyecekler

Brokoli “süper gıda” olarak bir üne sahiptir. Kalorisi düşük olmasına rağmen insan sağlığının birçok yönünü destekleyen çok sayıda besin ve antioksidan içerir. Düzenli bir diyet listesi yapmak isteyen herkesin listesinde mutlaka olması gereken bir besindir. Kadın sağlığı için kesinlikle faydalı olan muhteşem yiyecekler arasında epey önemli bir yeri olan brokoli, genellikle vücutta kansere neden olan östrojenleri tüketen özellikler içerir. Araştırmalar, brokolinin meme ve rahim kanserini önlemek için son derece faydalı gösteriyor. Aynı zamanda pek çok gıdada olduğu gibi, brokoli de kolesterolü vücudunuzdan çeken çözünür liflerle doludur.

8. Bal Kabağı

Kabak, hem vitamin ve minerallerle doludur. Aynı zamanda kabak %94 miktarında su içerir. Bu da kalorisinin diğer birçok besinden düşük olduğuna işarettir. Kabak, bağışıklık sisteminizi daha güçlü hale getirmeye yardımcı olabilecek A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Kabak, cildiniz için doğal bir güneş kremi görevi gören beta-karoten bakımından yüksektir. Cildinizin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek C ve E vitaminlerinin yanı sıra lutein ve zeaksantin de içerir. E vitamini, demir ve folat kaynağı da bağışıklığınızı güçlendirebilir. Kabak, dilimlenip kesildikten sonra kolayca kavrulabilir, çorbaya püre haline getirilebilir veya turtalar halinde pişirilebilir. Tohumları da yenilebilir ve oldukça besleyicidir. Kabak çekirdeği birçok sağlık yararı ile bağlantılıdır.

9. Yoğurt

Yoğurt, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir çok yararlı takviyeyi sağlar. Özellikle kalsiyum, B vitaminleri bakımından yüksektir. Yoğurt, protein açısından çok yüksektir. Protein, iştah ve kilo kontrolü için faydalıdır. Yoğurt, tümü bağışıklık sağlığını artırabilecek ve belirli hastalıkları önleyebilecek probiyotikler, vitaminler ve mineraller sağlar. Aynı zamanda, kemik sağlığında kilit rol oynayan vitamin ve mineraller açısından zengindir. Düzenli tüketmek osteoporoz riskini azaltabilir. Düzenli olarak yoğurt yemenin besleyici ve kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra, bazı kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek ve PMS (premenstrüel sendrom) şiddetini azaltmak gibi bir dizi başka sağlık yararı da vardır.

10. Sarımsak

Kadın Sağlığı İçin Kesinlikle Faydalı Olan Muhteşem Yiyecekler

Birçok ülkede sarımsak tıbbi olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Sarımsak, kendine has keskin tadı ile herkesi kendine çekmese de, bir sürü yararı vardır. Kadın sağlığı için kesinlikle faydalı olan muhteşem yiyecekler arasında yerini almış sarımsağın hem çiğ hem de pişmiş olmak üzere çeşitli sağlık yararları vardır. Sarımsağın kalorisi düşüktür ve C vitamini, B6 vitamini ve manganez açısından zengindir. Sarımsak takviyesi sayesinde grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların önlenmesine ve şiddetinin azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Yüksek dozda sarımsak, yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olanlar için kan basıncını iyileştirebilir. Bazı durumlarda, takviyeler normal ilaçlar kadar etkili olabilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!