Joker İle Efsaneleşen Joaquin Phoenix’in Filmleri

5 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

İster romantik, ister dram olsun! Joaquin Phoenix’in girmeyeceği rol yok yerinde olur. Her geçen gün filmografisine yenilerini ekleyen ünlü oyuncunun hayranları da bu fikri destekleyecektir. Joaquin Phoenix, 28 Ekim 1974’te Porto Riko’da doğmuştur. Genç yaşlardan itibaren oyunculuğa olan ilgisi ve sevgisinden ötürü bu yönde eğitim alan Phoenix, bugüne kadar pek çok film ve dizide rol almıştır. Joaquin Phoenix, aktör olarak öne çıksa da aynı zamanda klip yönetmeni, müzisyen, prodüktör ve aktivist olarak bir çok unvana da sahiptir. Joker ile namını artırarak efsaneleşen Joaquin Phoenix’in filmleri sizler için derlendi. Keyifli izlemeler!

1. Aşk

Joker İle Efsaneleşen Joaquin Phoenix’in Filmleri

Sinema dünyasına ışık tutan ve teknoloji ile içli dışlı yaşamlarımızı sorgulamamıza neden olan Aşk, neredeyse Joaquin Phoenix’in oyuncu kadrosunu tek başına sırtladığı bir filmdir. Yalnız bir adamın yalnız dünyasını renklendiren işletim sistemi Samantha ile duygusal bir ilişkiye dönüşen birlikteliğini anlatan bu çok özel film çağımızı en iyi yansıtan filmlerden. Film boyunca Joaquin Phoenix’e Scarlett Johansson sesiyle eşlik etmektedir. Aynı zamanda Amy Adams, Rooney Mara ve Chris Pratt de filmde rol almaktadır. 2013 yapımı filmin yönetmenliğini ise Spike Jonze üstlenmiştir. Joker filmi ile efsaneleşen Joaquin Phoenix’in Her ve diğer filmleri de adını duyurmaya yardımcı olmuştur.

2. Hiçbir Zaman Burada Değildin

“Hiçbir Zaman Burada Değildin” We Need To Talk About Kevin filmiyle adından sıkça söz ettiren Lynne Ramsay’in yeni psikolojik gerilim filmidir. Film, başarılı yönetmenin korku ustalarına adeta ders veren başarılı organizasyonuyla sizi hayal ve gerçek arasında tuhaf bir konumda hissettirecek. Puan olarak beklentilerin altında kalsa da filmin tamamının hayal kırıklığı yarattığı söylenemez. Joaquin Phoenix’in başarı bir şekilde performans gösterdiği Joe karakterinin derinlerine inemeyişimiz, diyaloglardaki zayıflık senaryonun dikkat çeken kısımlarından sadece bazıları. Yine de film, en iyi erkek oyuncu ödülü başta olmak üzere birçok ödüle adaylığını koymuştur.

3. Gladyatör

Joker İle Efsaneleşen Joaquin Phoenix’in Filmleri

Ridley Scott yönetmenliğindeki Gladyatör filmi, 90’lardan 2000’lere geçilen dönemin önde gelen filmlerden birisidir. İmparatorluğun parlak bir döneminde imparatorun ölümünden sonra tahta kötü kalpli oğlu geçmektedir. Genç imparator tarafından ihanete uğrayan ve ailesini kaybeden Maximus, Roma’ya bir gladyatör olarak intikam almak için döner. Önemli yıldızlardan Russell Crowe performansıyla tarihi anları bize yeniden yaşatmıştır. Film bununla da kalmayıp kötü kalpli genç imparatoru canlandıran Joaquin Phoenix ile bizi arşa çıkarmıştır. Gladyatör vizyona girdiğinde yaptığı hasılatla 2000 yılının en çok hasılat yapan ikinci filmi olmuştur.

4. Sonsuz İhtiras

“Sonsuz İhtiras”, My Own Private Idaho, Even Cowgirls Get the Blues ve Good Will Hunting gibi filmlerle 90’ların önde gelen bağımsız sinemacılarından biri olan Gus van Sant’ın filmidir. Sonsuz İhtiras, Joaquin Phoenix’in kariyerine ivme kazandırdığı bir film niteliğindedir. Filmde Nicole Kidman’ın büyüleyici bir biçimde performans gösterdiği televizyon spikeri Suzanne Stone, büyük yıldız olmak için önündeki tüm engelleri kaldırmak isteyen biridir. Bu engellerden birisi de kocasıdır. Bu nedenle kocasını öldürtmek için 3 genci görevlendirir. Stone’nun etkilendiği bu 3 gençten biri olan Jimmy karakterini ise Joaquin Phoenix canlandırmaktadır.

5. Joker

Joker İle Efsaneleşen Joaquin Phoenix’in Filmleri

Joaquin Phoenix’in rol aldığı yeni joker filmi, tabuları yıkmıştır. Joaquin Phoenix’in Joker’i eleştirmenlerden tam not alarak herkes tarafından sevilmiştir. Joker’in her yeni fragmanında bu nasıl bir müzikal, bu nasıl bir oyunculuk, bu nasıl bir mimik üstatlığı demekten adeta kendimizi alıkoyamıyoruz. Joaquin Phoenix’li Joker eskilerinden tamamıyla farklıdır. Gotham şehriyle ve Batman’in arasında sıkışmış basit bir suçlu hikayesi değildir. Joker’in hikayesine odaklanan film, karakterin çocukluğuna inerek neler yaşadığını izleyiciye göstermektedir. Bildiğimiz kötü karakter Joker’in yaşadığı olaylarla şekillenen hayatı filmde konu alınmaktadır.

6. Gizli Kusur

2009 tarihli aynı adlı romandan uyarlanan Gizli Kusur, Paul Thomas Anderson tarafından yazılan ve yönetilen 2014 yapımı filmdir. Neo-noir, gizem ve komedi türlerini içinde barındıran film, Joaquin Phoenix’i baş rolde ağırlamaktadır. Gizli Kusur, iyi niyetli ancak beceriksiz bir dedektifin etrafında dönmektedir. Aynı zamanda hippi de olan bu dedektif Larry “Doc” Sportello yani Joaquin Phoenix’tir. Larry, 1970 yılında yeni sevgilisinin ve eski sevgilisinin ortadan kaybolmalarıyla birlikte yeni bir maceraya atılmaktadır. Bu iki vaka birbiriyle bağlantılı üç vakayı beraberinde getirmektedir. Larry bu vakaları araştırırken Los Angeles yeraltı suç dünyasına karışmak zorunda kalmaktadır.

7. Usta

Joker İle Efsaneleşen Joaquin Phoenix’in Filmleri

2012 yapımı psikolojik drama filmi olan Usta, Paul Thomas Anderson tarafından yazılan ve yönetilen filmdir. Film yıldızları arasında Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman ve Amy Adams yer almaktadır. Film, İkinci Dünya Savaşı’nda asker olan Freddie Quell’in hikayesini anlatmaktadır. Quell, savaş sonrası toplumunda kötü anlar yaşayan biridir. Quell bir gün “Dava” olarak bilinen dini bir hareketin lideri olan Lancaster Dodd ile tanışır ve hayatı değişir. Dodd, Quell’de bir ışık görür ve onu harekete kabul eder. Quell de Dava’dan hoşlanır ve öğretilerini yaymak için Dodd’un ailesiyle birlikte seyahat etmeye başlar. Usta, Paul Anderson’ın en iyi filmi olarak anılırken 2010 yılının da en iyi filmleri arasındadır.

8. Yaşamaya Bak

2021 yılında yayınlanan “Yaşamaya Bak” Mike Mills tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Siyah beyaz olarak yayınlanan film dram türündedir. Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann, Scoot McNairy filmin yıldızları arasındadır. Yaşamaya Bak, eleştirmenlerden övgüler alarak performansları, yönetmenliği ve sinematografisiyle herkes tarafından beğeni toplamıştır. Film, radyo muhabiri olan Johnny’nin etrafında döner. Johnny, yapımcılarıyla birlikte ülkeyi dolaşarak çocuklarla hayatları ve gelecekle ilgili düşünceleri hakkında röportaj yapmaktadır. Bir gün kız kardeşinin ricası üzerine küçük yeğenine bakmak durumunda kalır. Johnny ve yeğeni arasında özel bir bağ oluşur.

9. Otel Ruanda

Hotel Rwanda, Terry George tarafından yönetilen 2004 yapımı dram filmidir. Joaquin Phoenix’in başrolde oynamamasına rağmen oyunculuğunu konuşturduğu bir filmidir. Joaquin Phoenix’in Joker ile efsaneleşen kariyerine eski filmleri de güçlü bir şekilde imza atmasını sağlamıştır. Otel Ruanda filmi ise 1994 baharında gerçekleşen Ruanda soykırımına dayanmaktadır. Afrika’nın Ruanda kentindeki soykırım sırasında Hutu milislerine karşı mücadele eden binden fazla Tutsi mülteci bulunmaktadır. Otel müdürü olan Rusesabagina, kuşatma altındaki Hôtel des Mille Collines’te ailesine ve yaklaşık 1.000’den fazla mülteciye barınak sağlayarak onları kurtarmaya çalışır.

10. İki Aşık

Joker İle Efsaneleşen Joaquin Phoenix’in Filmleri

2008 yapımı romantik film, James Gray tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. İki Aşık, Fyodor Dostoyevski’nin 1848 tarihli kısa öyküsü “Beyaz Geceler”den esinlenerek filme alınmıştır. Ayrıca bu hikaye ilk defa filme alınmamıştır. İlki Luchino Visconti: Le Notti Bianche (1957) olmak üzere bu zamana kadar 7 filmi bulunmaktadır. James Gray’in yönetmenliğini yaptığı bu hikayenin son filmi İki Aşık, Joaquin Phoenix, Gwyneth Paltrow ve Vinessa Shaw’ı kadrosunda barındırmaktadır. Brooklyn’de geçen romantik drama iki aşığın hikayesine odaklanır. Bekar ve biraz da depresif olan Leonard Kraditor, ailesi ve değişken komşusu Michelle Rausch arasında kalır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!