Japon Felsefesi İkigai Hakkında Bilinmesi Gerekenler

5 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Geçmiş zamanlardan bu yana Japon kültürü, diğer kültürleri etkisi altına almış, bir şekilde etkilenmelerini sağlamıştır. Japon öğretilerinden bazıları günümüzde bizim sınırlarımızı dahi geçiyor. İkigai, kişisel misyona sahip olmak ve basit bir şekilde var olmaktan başka bir şey değil. İkigai’nin kökenleri bir Japon adası olan Okinawa’ya dayanmakta. Burada asırlık insanların olduğu en büyük popülasyonlardan biri mevcut. Okinawa insanları, yüz yaşına kadar yaşamakta ama nasıl? Tabi ki bunun sebebi İkigai. Bu içeriğimizde sizlere Japon felsefesi İkigai hakkında bilinmesi gerekenler listesini çıkardık. Keyifli okumalar!

1. Hayatınızın Amacını Bulun

Japon Felsefesi İkigai Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Japon felsefesi İkigai hakkında bilinmesi gerekenler listemizin başında hayatın amacını bulmak yer alıyor. Japon kültüründe hayatınızın amacının ne olduğunu öğrenmek için temelde iki unsura ihtiyaç olduğuna inanılır. Hayatı değerli kılan aktiviteler yapıp farklı alanlarda deneyim kazanmak gerekir. Amacı olan bir varoluşa sahip olmamız belirli bir zihinsel durumda ve bir dizi rutinin içinde olmamızı sağlar. İkigai’nin de kuralları tam anlamıyla bu. Hayallerinizi takip etmek ilk ve en önemli adım. Gerçekçi olmanız ve hayallerinizi bırakmanız için baskı yapan çok fazla unsur olsa da siz bu yolu takip etmek istiyor musunuz? Tutkularınızı bulun ve onları keşfetmek için peşinden kararlı adımlarla ilerleyin.

2. Aktif Olun

Bütün gün çalıştıktan sonra birçok kişi eve gidip her şeyle bağlantısını kesmek, bir koltuğa oturup televizyon izlemek veya internette dolaşmak istiyor fakat bu doğru değil. İkigai’nin en önemli kurallarından birisi daima aktif olmak. Ne kadar yorgun olursanız olun, bir şeyler yapmak istemeseniz de bedeninize ve zihninize iyi bakmalısınız. Bu, hayatın amacını bulmanız için büyük bir adım. Sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz. Bu yaptıklarınız amaca ve mükemmelliğe doğru olan yolda size yardımcı olacak. Bazen mum ışığında hissettiklerinizi resme dökmek veya hiç denemediğiniz bir yemeği yapmayı denemek size iyi gelebilir. Bir şeyler üretmekten ve çabalamaktan vazgeçmeyin.

3. Diğer İnsanlarla İletişimde Olun

Japon Felsefesi İkigai Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Japon kültürü İkigai hakkında bilinmesi gerekenlerden biri de hayatınızı başkalarıyla paylaşmanız gerektiği. Bu en önemli İkigai kurallarından biri. Aradığımız tatmin ve iyilik duygusunu deneyimleyebilmek adına yaşamımızda olan insanlara ihtiyacımız var. Hayatınızın amacını, sizin için anlamlı olan şeyleri değer verdiğiniz inanlarla bağlantı kurarak bulabilirsiniz. Hoş bir sohbet, eğlenmek veya yaşanılan anıları paylaşmak hayatınıza yoğun şekilde katkıda bulunur. Yanınızda olanlarla sohbet edin, sizden uzakta olan sevdiklerinizi arayın veya her gün gördüğünüz insanları daha iyi tanımaya çalışın.

4. Sakin Olun

Acele işe şeytan karışır diye boşuna dememişler. Acele etmek hoş bir şey değildir. İnsanın aklını bulandırır, kötü veya yanlış kararlar vermesine neden olur. Soğukkanlı olmayı ve sakin kalmayı hayatımıza bir şekilde dahil etmeliyiz çünkü o zaman zihninizin büyük bir kısmı berrak olacaktır. Yaptığınız işte daha başarılı olmak, bir şeyleri unutmamak, daha az üzülmek için sakin kalmalısınız. Meditasyon iyi bir çözüm olabilir. Gözlerinizi kapatıp anda kalmayı deneyebilirsiniz. Size hoş gelen bir müziği açıp rahat hissettiğiniz bir yere oturun. Yer çekimini, nefesinizi, varlığınızı “o anda” hissedin ve hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Elbet bazı düşünceler veya aklınızdaki sorulara cevaplar gelecektir. Bunları ıskalamayın.

5. Doğa İle Bütünleşin

Japon Felsefesi İkigai Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ruhunuzun enerjisini doğa ile temas ederek yeniden şarj edin. Bu eylem bize özgürlük, neşe ve benzersiz enerji hissi verir. Doğa ile baş başa kaldığınızda ağaçlar sizinle konuşacak, gökyüzü size içinizi yansıtacaktır. Doğaya kulak verin, onu dinleyin ve kendinizi oturduğunuz yerde serbest bırakın. Yer çekiminin var olduğunu hissedin. Denize girip kendinizi suyun kaldırma kuvvetine teslim edin. Doğadaki gücü en derinlerinizde yaşayın. Yaşadığınız gezegeni hissetmek, mikro evren / makro evren tanımlarını deneyimlemek çok özel hislerdir. Doğaya ait olan her şey içinizde barınıyor.

6. Öğrenilmiş Kalıplardan Uzaklaşın

Bugün çok çalıştım yorgunum, uykumu alamadım, yapmam gereken bir işim yok televizyon izleyebilirim, emekli olunca daha sakin bir yere taşınacağım… Bu ve benzeri cümleleri hayatınızdan uzaklaştırmalısınız. Elimizdeki en büyük kaynaklar başta zihnimiz ve bedenimiz. Boş zamanlarınızda sizi hantallaştıracak etkinlikler yapmayın ve vaktinizi oturarak geçirmeyin. Yeni bir maket yapmak belki de zihninizin yorgun hisseden kısmına iyi gelecek ve size yeni bir hobi kazandıracak ya da sabah uyandığınızda uykunuzu aldığınızı hayal etmeniz size güne pozitif başlama fırsatı verecektir.

7. Daha Fazla ve Detaylı Sorular Sorun

Japon Felsefesi İkigai Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hem kendinizi tanımak hem de iç dünyanızda neler olup bittiğini öğrenmek için kendinize sorular hazırlayın. Nerede olmak istiyorum? Hangi konuları ilgi çekici buluyorum? Kendimi nasıl ifade edebilirim? Hayatta ne yapmak istiyorum? Hangi dilleri konuşmak isterdim? Günlük yaşamın zorunluluk ve sorumluluklarından uzaklaşınca nasıl hissediyorum? Tutku duyduğum şeyler neler? Hayatımda olan insanın artı ve eksi yönleri neler? Bu ve bunun gibi sorular size iç yolculuğunuzda derinleşmenize yardımcı olacaktır.

8. Mutlu Uyanın

Japon felsefesi İkigai hakkında bilinmesi gerekenler listesindeki bu madde, çok az kişinin yapabildiği bir eylem. Günlük yaşamın koşuşturması ve karmaşası içinde mutlu olmayı başarabilen insan sayısı maalesef çok az. Herkes yataktan mutlu kalkmak ve sadece yaşadığı için bile mutlu olmak ister. Sabah uyandığınızda yumuşacık yatakta uyandığınız için şükredin. Aynaya baktığınızda kendinizle gurur duyun. Günlük hayattaki küçücük mutlulukların büyük etkiler yarattığını, yaşamın tamamına yayıldığı ve böylece daha doyurucu bir yaşama sahip olunduğu düşünülüyor.

9. Hayatınıza İkigai’yi Dahil Edin

Bir kitabı veya bu listeyi okuduktan sonra yeni bir hayata gözlerimizi açmayacağız ama kendimize yeni bir hayat için fırsat vereceğiz. Küçük adımlarla hayatınıza İkigai’yi dahil ederek daha keyif alacağınız anlardan oluşan bir hayat yaratabilirsiniz. Kusurlarınızın ve sevmediğiniz özelliklerinizin üzerinde durmaktan vazgeçin ve sevdiğiniz yönlerinizi keşfedin. Kendinize zaman ayırın, herkesten çok kendi iç sesinize kulak verin: İçinizdeki siz ne yapmak istiyor? Küveti doldurup uzun uzun banyo yapın. En sevdiğiniz restoranda kendinize bir akşam yemeği ısmarlayın. Anın içinde kalıp ne yaptığınızı farkında olmaya çalışın.

10. İkigai’nizi Takip Edin

Japon Felsefesi İkigai Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herkesin içinde keşfedilmeyi bekleyen yetenekler var. Kendimizi tanımak için sınırları zorlamalı ve kendimizin en iyi versiyonu olmalıyız. Dünyadaki bütün insanların İkigai’si birbirinden farklı olabilir. Örneğin; doktor olup insanların hayatına katkıda bulunmak isteyen bir kişinin İkigai’si ömrü boyunca böyle kalırken bir başkası için de çiçek ekmek veya hediye hazırlamak olabilir. Kendi İkigai’nizi belirlerken sınırlar koymayın. Bulduğunuz İkigai değişebilir veya hayatınız boyunca tek bir tane olabilir. Yolculuğun uzun olduğunu ve bu yolculukta farklı deneyimler yaşamayı unutmayın. En önemlisi ise hayattan bolca keyif alın.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!