Japon Çiçek Sanatı İkebana’nın Görsel Şölen Ekolleri

4 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Dekorasyonların önemli bir parçasını oluşturan bitkiler, günümüzde epey rağbet görmektedir. Son zamanların stres atma hobilerinden biri de bitkilerle yakından ilgilenmektir. En çok tercih edilen bitki türleri hoş kokulu ve rengârenk görüntüleriyle doğayı süsleyen çiçeklerdir. Çiçeklere şekil vermek ve onları düzenlemek ise apayrı bir sanat dalını teşkil etmektedir. Bu sanat dalının ismi İkebana’dır. Meraklılar için görenleri kendine hayran bırakan Japon çiçek sanatı olan büyüleyici İkebana’nın birbirinden harika görsel şölen ekolleri içeriğini hazırladık. Herkese zevkli ve renkli okumalar dileriz.

1. Ikenobo

Japon Çiçek Sanatı İkebana’nın Görsel Şölen Ekolleri

Yaşayan çiçekler manasını karşılayan “ikebana” kelimesi, çiçekleri düzenlemenin de önemli bir sanat olduğunu bizlere göstermektedir. Çiçekler genellikle mutfak malzemelerinin içinde büyütülmektedir. Japon çiçek düzenleme sanatı, içerisinde çeşitli felsefeler ve dini inanışlar bulundurmaktadır. Ikenobo Ekolü, bu çiçek düzenleme sanatının temelini oluşturmaktadır. Prens Shotoku eliyle kurulmuş olan Ikenobo Ekolü, Japonya’da yer alan bir tapınakta günümüzden beş yüz elli yıl önce faaliyetlerine başlamıştır. Giderek artan popülaritesi sayesinde dünyada tanınan bir alan olmuştur.

2. Rikka

Çiçekleri çeşitli farklı şekillerde sergilemeyi hedefleyen İkebana, Japon kültürü için oldukça önemli bir yere sahiptir. Yeterli sayıda yeşil alan bulunmayan Japonya’da özellikle kesik çiçekler kullanılmaktadır. Her on günde bir çiçeklerin bakımını ve yenilemesi yapan Japon halkı, çiçekleri ofislerinde ve evlerinde kullanmaktan büyük onur duymaktadırlar. Her yetiştirilen çiçek bir bağlılığı simgelemektedir. Rikka, çiçek düzenleme sanatının en eski tarzıdır. Dört mevsimden ilham alınarak; yaprak, dal ve çiçekler vazolarla buluşturulmaktadır. Birliği temsi eden bu ekolün iki farklı stili bulunmaktadır.

3. Shoka

Japon Çiçek Sanatı İkebana’nın Görsel Şölen Ekolleri

İlk olarak Hindistan’da yaşayan Budist halk tarafından benimsenen çiçek düzenleme sanatı, dinin aktarılması ile birlikte Japonya’ya hızlıca yayılmış ve yeni bir kültür oluşturmuştur. 6. Yüzyıldan bugüne değin giderek popülerliği artan İkebana’nın günümüzdeki bilinirliği de epey fazladır. İkebana’nın en stil tarzlarından biri olarak kabul edilen Shoka Ekolü, Edo döneminde resmi bir kimliğe kavuşmuştur. Uyum içindeki güzellikten ziyade Shoka, herhangi bir bitkinin en içinden gelen büyüleyiciliğe odaklanmaktadır. Rikka gibi, bu ekolünde de iki farklı stili bulunmaktadır. Stil çeşitliliğine göre, bitkiler meraklılara görsel şölenler sunmaktadır.

4. Chiko

Çay sunumlarının yanında adeta bir vazgeçilmez olarak kendine yer bulan İkebana sanatı, kendi içinde dallara ayrılmış ve ekollere bölünmüştür. Çiçek düzenleme sanatında bazı zamanlarda düzenlenen tek malzeme çiçek olmamaktadır. Bunun en iyi örneği Chiko Ekolü tarafından üretilen İkebana’lardır. Bu ekolde düzenlenen çiçeklere, çeşitli meyveler, sebzeler, ilginç aksesuarlar ve oyuncaklar eklenmektedir. Taban büyük bir kum kitlesi ile kaplanmaktadır. İkebana sanatı ile uğraşan Japonlar, kumun çiçeğe ve çiçekle iletişime geçen insana ağır bir derinlik hissi verdiğine inanmaktadırlar.

5. Misho

Japon Çiçek Sanatı İkebana’nın Görsel Şölen Ekolleri

Dünyaca ünlü Japon çiçek sanatı olan İkebana’nın birbirinden etkileyici görsel şölen ekolleri içeriğimizin beşinci maddesinde Misho Ekolü yer almaktadır. Osaka’da kurulan Misho Ekolü, temel felsefesinde Ying-Yang’ı bulundurmaktadır. Zıtlıklardan güçlenen ekol, bünyesinde çekimi barındırmaktadır. Beş elemente odaklanan Misho, geometrik tasarımlara ayrıca önem vermektedir. Çiçeği farklı alanlarda yaşatma fikri üzerine kurulu olan İkebana sanatının en gözde ekollerinden biri Misho’dur. Minimal düzenlemeler dekorasyon ipuçlarıyla birleşince ortaya harika manzaralar çıkmaktadır.

6. Ohara

Ohara Ekolündeki esas amaç, bitkilerin doğal yaşamdaki güzelliğini yapay alanda yaratmaktır. Bitkilerin farklı mevsimlere göre büyümesini inceleyen Ohara, bu süreci sanatla birleştirmektedir. Çiçekler, içlerine yerleştirildikleri kaplar ile ahenkli bir görünüş sağlamaktadır. Doğadan alınan çiçek, beyin ve ruhun bütünleştirilmesini sembolize etmektedir. Ruhu büyük anlamda betimleyen Ohara tekniği, maddi yollar kullanılarak manevi alanlara ulaşmayı hedeflemektedir. İkebana için dallar ve yapraklar büyük önem taşımaktadır. Ohara için en çok tercih edilen rengi kırmızının tonları oluşturmaktadır.

7. Shinpa

Doğanın hayattaki en iyi öğretmen olduğunu vurgulayan Shinpa Seizan ekolü, amaçların en nihayetini doğa olarak belirlemektedir. Bireyin doğa ile olan etkileşimi epey özel ve değerlidir. Gözlem yoluyla doğa ile iletişim kuran ekol, yeryüzünün tüm güzelliklerini çiçekler ile yansıtmaya çalışmaktadır. Doğanın iç güzelliğini, kalbini ve ruhunu anlamlandırmak için fiziksel güzelliklerden ilham alınmaktadır. Çoğu kişi için bir terapi yöntemi olarak görülmektedir. İyileştiren şifa uygulamalarından biri olarak Shinpa, son zamanlarda dünyanın en çok rağbet gören hobilerinden biridir.

8. Saga

Tüm ismiyle Saga Goryü Ekolü, daha çok görsellere dayanmaktadır. Manevi zevk ve fiziksel görsel ile birleşen ekol, insanların duygularının yansıtılmasına odaklanmaktadır. Çiçek süslemekten ziyade, sofistike bir ilhamın peşinden koşan Saga, sanatsal olana kendini tümüyle kaptırmaktadır. Ruhu dengeleyen İkebana sanatı, içerisinde yer alan Saga Ekolü’nün yardımıyla bedenleri delerek ruhlarla buluşmaktadır. Yedi dalla ifade edilen tabiat panoraması, çiçek düzenleme stillerinde sıklıkla görülmektedir. Dalların her biri farklı bir hise karşılık gelmekte ve farklı düşünce biçimlerini simgelemektedir.

9. Ichiyo

Bu ekoldeki temel hedef farklılık yaratmaktır. Diğer okullardan daha ayrıkçı ve kendine özgü, biricik eserleri vermeye çalışmaktadır. Icgiyo Ekolü, sanatla uğraşan kişilere daha önce hiç yaşamadıkları bir tecrübeler silsilesini sunmaktadır. Duyuları harekete geçirmeyi amaç edinen Ichiyo, kendi alanında göze hitap eden çeşitli sayılarda örnekler bulundurmaktadır. Sanatçı bu ekole göre, sezgilerinin onu yönlendirdiği şekilde ve özgürce üretmektedir. Bir kısıtlama bulunmayan bu okulda, tüm ilham alınan materyal doğa ve onun yetiştirdiği büyüleyici güzellikteki çiçeklerdir.

10. Ryuseiha

Japon Çiçek Sanatı İkebana’nın Görsel Şölen Ekolleri

Herkesi kendine hayran bırakan Japon çiçek sanatı büyüleyici İkebana’nın göz alıcı görsel şölen ekolleri içeriğimizin on numarasında değineceğimiz son ekol olan Ryuseiha bulunmaktadır. Temelinde serbest stil yatan Ryuseiha Ekolü, içerisinde bireysel haz ve yetenekleri barındırmaktadır. Öznel kişiliklerin sanata aktarıldığı tarzda, insan ve bitkinin özü eş zamanlı yakalanmaktadır. Sanatla birlikte duygularını birleştiren üreticiler, hassas düşünceler aracılığıyla belleklerindeki resimleri bitkilere aktarmaktadırlar. İkebana ile uğraşmak, kişiye büyük bir dinginlik ve rahatlık sağlamaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!