Balkonların Süsü Çiçekleri Canlandıracak Alternatif Yöntemler

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Evimizi güzelleştirecek, baktığımız her yere renk verecek çiçekler hepimizin tutkusudur. Bakımı zor gibi gözüken çiçekler için aslında biraz zaman ayırmak ve bazı önemli noktaları bilmek yeterlidir. Bakımsız çiçekler zaman içinde solabilir, boyun bükebilir ya da dallarında kırılmalar olabilir. Sizi şehir koşuşturmanızın içinde gördükçe, tomurcuklandıkça mutlu edecek, balkonların süsü çiçekleri canlandıracak bazı alternatif yöntemler ve uygulamaları derledik. Farklı birçok uygulamayla pratik bir şekilde çiçeklerinizin yeniden çoğalmasına, canlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Vazodaki veya topraktaki, hayatınıza renk veren çiçeklerin bakımı için ufak püf noktalarıyla eviniz devamlı çiçek kokacak.

1. Gübreleme

Balkonların Süsü Çiçekleri Canlandıracak Alternatif Yöntemler

Toprağın verimli olması bitkiler için çok önemlidir. Çiçeklerin solmasına sebebiyet veren birçok dış etken olsa da solmasının nedeni topraklarındaki vitaminin azalmasından kaynaklanıyor olabilir. Çiçeklerinizin toprağını değiştirmek ona iyi gelebileceği gibi yeni ve gübreli bir toprağa da koyarak canlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Toprağını değiştirmeden önce çiçeğinizi eski toprağından alırken kurumuş, tamamen ölü olan köklerini ve yapraklarını kopabilirsiniz. Doğal gübre olarak yediğiniz meyve sebze kabuklarını, arta kalanları kullanabilirsiniz. Böylece kalan yemek artıklarını da değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda kurumuş ot ve yaprakları, çürümüş yeşil yapraklı besinleri su ile karıştırarak bir harç haline getirebilirsiniz. Bu çiçeğinizin toprağı için gübre göreviyle verimli bir ortam sağlayacak ve sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.

2. Buz ve Sıcak Su

Kökleri ölmüş olan bitkilerinizi canlandırmak için şok benzeri bir tedavi uygulayabilirsiniz. Önce çiçeğinizin köklerine hepsine denk gelecek şekilde buz yerleştirin. Bir miktar buzun bitkinin köklerini soğutmasını bekleyin. Kökler yeterli miktarda soğuduktan sonra köklerin üzerine doğru kaynar olmayan hafif sıcak su dökün. Belirli aralıklarla devamlı olarak tekrarlarsanız bir süre sonra canlandığını göreceksiniz. Buz ile bitki kendini kış mevsiminde zannederken ılık su ile birlikte havanın ısındığını düşünecektir. Havanın ısınmasıyla birlikte de çiçek açmaya başlayacaktır. Çiçeğinize bir çeşit mevsim geçişi simülasyonu uygulayarak onu hayata döndürebilirsiniz.

3. Aspirin

Balkonların Süsü Çiçekleri Canlandıracak Alternatif Yöntemler

İnsanlar için bir ağrı kesici olan aspirin, balkonların süsü bitkiler için bağışıklık sistemini güçlendirecek, çiçekleri canlandıracak, direnç kazanmasını sağlayacak alternatif yöntemler arasında koruyucu bir maddedir. Aspirin böcek, mantar gibi çiçeklerinizin büyümesini yavaşlatan canlılardan korur ve yayılmalarını önler. Bitkilerin sağlıklı büyüyebilmeleri için toprağın belli bir asit miktarına sahip olması gerekir. Aspirin bu asit miktarını dengelemede yardımcı olur. Doğru kullanım için aspirini kırıp ezerek suyla karıştırın. Su içinde tamamen eridikten sonra çiçeğinizin toprağına ekleyebilir veya fıs fıs şeklinde yapraklarına sıkabilirsiniz. Eğer ki suya konulmuş bir vazo çiçeği ise ayrı bir kaptaki suya yine aynı şekilde aspirini karıştırıp sonrasında vazodaki suya ekleyebilirsiniz.

4. Sabun

Bitkilerin dallarında ve yapraklarındaki damarlarda bulunan öz suyu yaprak bitlerinin besin kaynağıdır. Bu minik böcekler, yaprakların içinde çiçeğinizin büyümesi için gerekli besini bulunduran öz sıvılarını içerler. Bu da çiçeklerinizin gövdelerinde hasarlar oluşturabilir. Çiçeğinizin dallarındaki yaprakların kıvrılması, kenarlarının kuruması gibi ufak yaraları olabilir. Çiçeğinizi yaprak bitlerinden korumak için oda sıcaklığındaki kireçsiz 1 litre su içerisine 10 cc alkol ve 24 gr sabun ekleyerek iyice karıştırın. Sabun için katı sabunu ezerek de kullanabilirsiniz. Su ile tamamen karışmış olması yeterli olacaktır. Fıs fıslı bir şişe yardımıyla çiçeklerinizin yapraklarına sıkabilirsiniz. Böylelikle yaprak bitlerinden kurtularak çiçeklerinizi eskisinden çok daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

5. Tarçın

Balkonların Süsü Çiçekleri Canlandıracak Alternatif Yöntemler

Çiçekleriniz eğer yavaş yavaş solmaya, yaprakları aşağıya doğru eğilmeye başladıysa tarçın kullanarak onları tekrar canlı renklerine döndürebilirsiniz. Çiçeğinizin bakımına ve sulamasına dikkat ederken tarçın ile canlı kalmasını destekleyebilirsiniz. Böcek gibi çiçeğinizden beslenerek onun büyümesini engelleyen etkenlere karşı toz tarçını diplerine dökerek kullanabilirsiniz. Sıvı hali için ise 1 su bardağı suya, 1 çay kaşığı toz tarçın karıştırarak fıs fıslı bir şişe ile yine diplerine ve toprağın geneline sıkabilirsiniz. Aynı zamanda tarçını aspirin ile birlikte de kullanabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kadar tarçını 2 adet ezilmiş aspirin ve 2 su bardağı su ile karıştırarak çiçeklerin diplerine sıkabilirsiniz. Bu işlemlerden birini 2 günde bir yaptığınızda tarçının kokusundan dolayı böcek gelmeyecektir.

6. Köklendirme

Çiçekler narin bitkilerdir ve bu sebeple de dalları da bir o kadar kırılgan olabilir. Eğer ki çiçeğinizin dalları kırıldıysa onun tekrar hayata tutunmasını sağlamak için köklerine ihtiyacı vardır. Bunun için alternatif yöntemler arasında basit ama sabır gerektiren bir uygulamayla balkonların süsü çiçekleri yeniden canlandıracak ve köklenmesini sağlayacaktır. Çiçeğinizin dalını 45 derece olarak kesin. Köklendirme için kullanacağınız su ise mümkün olduğunca klorsuz ve kireçsiz olmalıdır. Aynı zamanda çiçeğin çürümesini önlemek için suyun yoğunluğuna arttırmada az miktarda şeker eklenebilir. Bu yöntem için en uygun dönem çiçek açma zamanları ve ilkbahar aylarıdır. Bol suyu seven hemen hemen her çiçek türünde geçerli olan bu yöntem ile çiçeğinize yeniden kavuşabilirsiniz.

7. Sirke

Balkonların Süsü Çiçekleri Canlandıracak Alternatif Yöntemler

Bazı çiçekler asidik toprağa ihtiyaç duyarlar. Sirkeyi, çiçeklerin toprağı için gerekli olan asit değerini ayarlamada yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Özellikle gül, gardenya, lavanta ve açelya gibi çiçeklerin toprağı için kullandığınızda daha verimli olacaktır. 4 litre suyun içerisine sirke karıştırıp toprağa dökebilirsiniz. Eğer daha küçük boyutlarda bir saksınız varsa ölçeği azaltarak kullanabilirsiniz. Çok aşırıya kaçmadan ara ara yaptığınızda sonuç aldığınızı göreceksiniz. Aynı zamanda sirkeyi böcekleri öldürmede de kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde sirkeyi su ile karıştırarak az miktarda çiçeklerinizin yapraklarına sıkarsanız sümüklü böcekler, karıncalar gibi böcekleri uzak tutacaktır. Vazodaki çiçeklerinizin suyuna, 1 litre suya 2 yemek kaşığı şeker ve sirkeyi karıştırarak ekleyebilirsiniz. Bu şekilde vazo çiçeklerinizi de canlı tutabilirsiniz.

8. Yumurta Kabukları

Yumurta kabukları potasyum ve kalsiyum bakımından zengindir. Saksılarınızdaki güzel çiçeklerinizin topraklarının bu verimden yararlanabilmesi için birkaç basit yöntem uygulayabilirsiniz. Bunlardan biri yumurtalarınızı haşladıktan sonra kullandığınız suyun oda sıcaklığına gelmesini bekleyip toprağa dökmektir. Bu şekilde suya geçen yumurta kabuklarındaki mineralleri toprağa eklemiş olursunuz. Bu işlemi aynı zamanda haşlanıp yenen yumurtaların kabuklarını kaynatarak da yapabilirsiniz. Kaynamış su yine oda sıcaklığına geldiğinde çiçeklerinizin toprağına dökebilirsiniz. Yumurta kabuklarının doğrudan kullanımını da tercih edebilirsiniz. Çiçeklerinizin toprak değişimlerinde, iyice yıkanmış olan yumurta kabuklarını toz haline getirip yeni toprağa karıştırabilirsiniz. Bu işlemi yeni çiçek ekiminde de kullanırsanız verimli sonuç alabilirsiniz.

9. Kahve Telvesi

Çiçeklerinizi canlandırmanın pek çok farklı organik yöntemi vardır. Toprakta büyüyen çiçeklerinizi yine topraktan gelen kahve telvesiyle beslemek kadar doğal bir şey olamaz. Kahve, bitkiler için doğal gübrelerin başında gelen bir maddedir. Çok sık tükettiğimiz türk kahvesinin telvelerini biriktirip kullanarak, çiçeklerinizi canlı tutmak ve bakımları için doğal bir ilaç olarak değerlendirebilirsiniz. 2,5 litrelik saksı toprağına 1 tatlı kaşığı kadar telveyi karıştırıp kullanabilirsiniz. Çok az olmak şartıyla kahve telvesini su ile karıştırıp bitkilerinizi sulamada kullanabilirsiniz. Her çiçek türünde geçerli olmasa da genel olarak etkili bir yöntemdir. Çok fazla aşırıya kaçmadığınız sürece çiçeklerinize verimli bir toprak sağlamış olacaksınız.

10. Çiçek Coşturan

Balkonların Süsü Çiçekleri Canlandıracak Alternatif Yöntemler

Çiçek coşturan, piyasada satılan gübre niteliği taşıyan kimyasal bir vitamindir. İçerisinde demir, potasyum, magnezyum ve fosfor benzeri mineralleri bulundurur. Bitkiler için doğrudan bir besin kaynağı olduğundan çiçek açmalarını hızlandırır ve çoğaltır. Ancak kimyasal yerine bu vitaminin doğalını da hazırlayabilirsiniz. Potasyum için 1 adet muz kabuğu, fosfor için 1 adet hamsi ve azot için ise bir yemek kaşığı kuru fasulyeyi minik parçalar haline getirip hepsini iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı kaynatıp 1 gün oda sıcaklığında bekletin. Sulamalarınızdan önce çiçeklerinize vererek kullanabilirsiniz. Bu işlem için aynı mineralleri taşıyan benzer yiyecekleri de deneyebilirsiniz. Bu şekilde kimyasaldan daha sağlıklı bir yöntemle çiçeklerinizi canlandırabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!