İzleyicilerini Sıra Dışı Dünyalara Sürükleyen Tim Burton Filmleri

5 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Tim Burton kendine özgü stiliyle kendini belli eden filmler yapmakla ünlüdür. Filmleri genellikle Noel veya Cadılar Bayramı sahnelerine yer verir ve izleyicide gotik bir izlenim uyandırır. Filmlerindeki olay örgüsü genellikle yanlış anlaşılmış ya da dışlanmış insanların çevresinde döner. Sık sık besteci Danny Elfman’ı kullanır. Ekibinde ise Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Jeffrey Jones, Paul Reubens ve Glenn Shadix gibi isimlere fazlasıyla yer verir. Filmleri hangi stüdyoda yapıldıysa, filmlerinin açılışında stüdyonun normal logosu yerine filme özel, kişiselleştirilmiş bir versiyon kullanılır. İzleyicilerini sıra dışı dünyalara sürükleyen her duyguyu yaşatan Tim Burton filmleri genellikle fantezi unsurları da içerir. Henüz izlemeyenler için spoiler içerebilir, keyifli okumalar!

1. Dumbo

İzleyicilerini Sıra Dışı Dünyalara Sürükleyen Tim Burton Filmleri

Büyük kulakları sayesinde uçabilen genç bir fil, ayakta kalmakta güçlük çeken bir sirkin kurtulmasına yardım eder. Ancak sirk yeni bir girişim planladığında, Dumbo ve arkadaşları sirkin hiç bilmedikleri bir yönünü keşfederler. Sirkin karanlık kaplamasının altındaki karanlık sırları keşfe çıkarlar. Karışık eleştiriler alan Dumbo filminde, genç fil kocaman çadırın içinde ilk uçmaya başlar. Bu sırada bazı palyaçolar sevinçle birbirlerine çakmışlardır. 1919’da aslında bu hareket yoktu. Filmde yer alan Michael Keaton, Danny DeVito, Eva Green, and Colin Farrell Disney filmin yeniden yapımında yer alan isimlerden bazıları.

2. Büyük Gözler

1950’lerin San Francisco’sunda Margaret, kocasını tek kızı ile bırakıp gider. Sonra kendi başına yaşamaya çalışan bir kadındır. İri gözlü çocuk çizimleriyle bir etki yaratmaya çalışırken bir parkta, Walter Keane ile tanışır. İkisi hızla kaynaşır. Sosyalleşmeyi seven Walter resimleri satar. Bu sırada daha suskun Margaret’ın evde resimleri yapar. Bu durum onları harika bir ikili yapar. Fakat ortada büyük bir sorun vardır. Walter, Margaret’in resimlerini aslında kendi resimleriymiş gibi satıyordur. Kısa süre sonra yalanlarla dolu hayatları sarsıntıya uğrar. Water kazandıklarıyla hayatını yaşarken, Margaret her şeyi üstlenip resimlerinin hakkını geri almaya çalışacaktır.

3. Frankenweenie

İzleyicilerini Sıra Dışı Dünyalara Sürükleyen Tim Burton Filmleri

Catherine O’Hara, Martin Short, Martin Landauve Charlie Tahan tarafından seslendirilen Frankenweenie, Tim Burton’un orijinal fikridir. Siyah beyaz bu filmde, küçük bir çocuğun sevgili köpeğinin aniden vefat etmesinden sonra yaptıkları anlatılmaktadır. Çocuk köpeğini geri döndürmek adına güçlü bir deney yapar. Fakat köpek bir “canavar” olarak geri döner. Çocuk komşularını, ailesini ve hemen hemen çevresindeki herkesi köpeği Sparky’nin aynı olduğuna inandırmaya çalışır. Tuhaf görünümün altında hâlâ onun sadık, sevimli ve her zaman için çok sevdiği arkadaşı Sparky vardır.

4. Ölü Gelin

Ölü gelin, belki de Tim Burton’un en ünlü filmlerinden biridir. Bu film, Joe Ranft’ın Burton’a Noel Kâbusu’nu bitirirken tanıttığı bir 19. yüzyıl Rus halk masalına dayanmaktadır. Utangaç bir damat, seremoniden önce evlilik yeminini ölen genç bir kadının huzurunda söyler. Böylece kadın, damadın onunla evlenmek istediğini düşünerek mezarından kalkar. Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Emily Watson ve Tracey Ullman tarafından seslendirilir. Bu film, Warner Brothers stüdyolarının tek ‘stop-motion’ animasyon filmidir. Film, aynı zamanda Apple’ın ‘final cut pro’ programı kullanılarak düzenlemeleri yapılan ilk ‘stop-motion’dur.

5. Alice Harikalar Diyarında

İzleyicilerini Sıra Dışı Dünyalara Sürükleyen Tim Burton Filmleri

19 yaşındaki mütevazı Alice, bir İngiliz asilzadesinin nişanlısıdır. Nişan partisinde, evliliğe devam edip etmeyeceğini düşünmek için kalabalıktan kaçar. Bahçede sıra dışı bir tavşanı görür. Sonra bahçede ki bir deliğe düşer. “Yeraltı” adlı tuhaf ve gerçeküstü bir yere varır. Burada kendisini çocukken gördüğü kabuslara benzeyen, konuşan hayvanlar, kötü kraliçeler ve şövalyeler ile dolu bir dünyada bulur. Alice, korkunç Jabberwocky’yi fethetmek ve kraliçeyi tahtına geri getirmek için orada olduğunu çok geçmeden anlar. Bu şekilde yer altında bir maceraya atılan Alice, yolculuğu sırasında yeni arkadaşlara sahip olur.

6. Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden

Alice Harikalar Diyarı’nın bir devam filmi olan Aynanın İçinden, en az ilk film kadar başarılıdır. On dokuz yaşındaki Alice, çocukluk macerasını yaşadığı yeraltının büyülü dünyasına geri döner. Fakat döndüğünde Hatter’ı korkunç bir durumda bulur. Alice, arkadaşlarının yardımıyla zamanda geriye yolculuk yapmak zorundadır. Böylece hem arkadaşı Deli şapkacıyı hem de yeraltının kaderini Kızıl Kraliçe’nin şeytani pençelerinden kurtarabilecektir. Böylece Alice kendisini tekrardan yeraltı dünyasında bir maceraya atar. Filmde Hatter olarak Johnny Depp, Alice olarak Mia Wasikowska, Iracabeth olarak Helene Bonham Carter ve Mirana olarak Anne Hathaway yer alır.

7. Batman Dönüyor

İzleyicilerini Sıra Dışı Dünyalara Sürükleyen Tim Burton Filmleri

Batman, zalim bir iş adamının yardımıyla Gotham’da ortalığı kasıp kavuran, kendisine Penguen diyen deforme olmuş bir adamla uğraşırken, bir başkasının da karşısına çıkacağını düşünemez. Kedi Kadın ise o sırada karşısına çıkar. İzleyicilerini sıra dışı dünyalara sürükleyen Tim Burton filmleri arasında yer alan Batman, geleneksel bir hikâyeyi takip eder. Ancak kesinlikle farklılığını ortaya koymayı başarıyor. Seyircilerin hayran kaldığı bu filmin başrollerinde Batman/Bruce Wayne olarak Michael Keato, Penguin olarak Danny DeVito, Kedi Kadın/Selina olarak Christopher Walken ve Alfred olarak Michael Gough yer alıyor.

8. Makas Eller

Tepelerde kalan bir şatoda bir mucidin en büyük eseri, neredeyse tamamlanmış bir insan olan Edward yaşar. Yaratıcı, Edward’ın ellerini bitiremeden ölmüştür. Elleri yerine Edward makasla bırakılmıştır. Yaratıcısı öldüğünden beri Edward bu şatoda yapayalnızdı. Ta ki Peg adında bir kadın Edward’ın varlığını keşfedene kadar. Peg, Edward’ı kendi evine çağırır. Çevredeki herkes farklılığına rağmen Edward’a çok iyi davranırlar ve onu bu haliyle kabul ederler. Fakat zaman geçtikçe işler kötülemeye başlar. İzleyicilerini sıra dışı dünyalara sürükleyen Makas Eller’in başrollerini Johnny Depp, Winona Ryder Dianne Wiest ve Anthony Michael Hall paylaşıyor.

9. 9

Bu film, Elijah Wood, Christopher Plummer, Martin Landau, John j. Reilly, Crispin Glover, Jennifer Connelly ve Fred Tatasciore tarafından seslendirilmiştir. İnsanla makine arasındaki savaşta yıkılan bir dünyada, sırtında 9 numara yazan elle dikilmiş bir oyuncak bebek hayat bulur. Uyandığı dünya oldukça korkutucudur. Ancak çok geçmeden yalnız olmadığını ve onun gibi başkalarının da olduğunu anlar. Diğerlerinin de tıpkı onun gibi sırtlarında rakamlar vardır. Karşılaştığı ilk kişi, ona dünyada olanları anlatan 2’dir. Bu oyuncak bebek, insanlığın iyiliği için ölmeye hazırlanan disk ve bazı oyuncak bebeklerin, insanın kurtuluşu için son umut olabileceğini çok geçmeden öğrenmektedir.

10. Noel Kâbusu

İzleyicilerini Sıra Dışı Dünyalara Sürükleyen Tim Burton Filmleri

Halloween Town’ın bal kabağı kralı Jack Skellington, Cadılar Bayramı için her yıl aynı şeyi yapmaktan sıkılmaya başlamıştır. Bu rutin ona artık heyecanlı gelmiyordur. Bir gün Noel Kabasına gider ve karşılaştığı yenilikten büyülenerek döner. Noel’in fikrine fena halde takılı kalır. Bu fikir o kadar hoşuna gider ki yarasaları, hortlakları ve goblinleri, Cadılar Bayramı kutlamak yerine Noel kutlamaya ikna etmeye çalışır. Fakat bunca zamandır Cadılar Bayramı kutlamaya alışık kasaba sakinleri, yenilikleri kabul etseler de gelenekselden çok uzak bir kutlama gerçekleştirirler. Danny Elfman, Chris Sarandon, Catherine O’Hara ve William Hickey tarafından seslendirilen bu film seyirciler tarafından olumlu yorumlar almıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.