İzleyenleri Geçmişte Yolculuğa Çıkartacak En İyi Belgeseller

4 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Belgeseller kimi zaman toplumsal olaylara ışık tutarken kimi zaman doğayı yansıtır. Bizler de ilgimizi çeken konuları eğlenceli şekilde öğrenmek için belgesellere başvururuz. Sinemanın alt yapısını da oluşturan belgeseller, bazı bilimsel çalışmaların da niteliğini gösterir. Ayrıca dünyayı ya da tarihi öğrenmek için de en iyi araçlardan biridir. Bu kez sizlere, izleyenleri geçmişte yolculuğa çıkartacak en iyi belgeseller listesi hazırladık. Şimdiden keyifli seyirler!

1. The Seventies

İzleyenleri Geçmişte Yolculuğa Çıkartacak En İyi Belgeseller

The Seventies, Cnn’de başlayan bir belgesel mini dizidir. Bu tür mini diziler genel kültürünüzü arttırmak için de oldukça önemlidir. 1970’lerde Amerika’da ilk savaş kaybedilmiş, iki tane enerji krizi ve siyasi skandallar yaşanmıştı. Bunların yanı sıra günümüzde de çokça dinlenen Sex Pistols ve Blondie gibi gruplar 70’lerde hayatımıza girdi. 8 bölümlük bu belgesel serisi Tom Hanks ve Gary Goetzman tarafından ortaya konmuştur. The Seventies’in yanı sıra The Sixties ve The Eighties de çekilmiştir. İzleyenleri geçmişte yolculuğa çıkartacak en iyi belgeseller arasındaki bu belgeseli Blu Tv’de bulabilirsiniz.

2. Son Darbe: 28 Şubat

32. Gün, Mehmet Ali Birand ve ekibinin hazırladığı bir haber programıdır. 28 Şubat ise bu haber programına bağlı bir belgeseldir. Her bölümü ortalama 40 dakika olan belgeselin 12 bölümü vardır. Türkiye’nin yakın tarihini ele alan belgesel bu alanı aydınlatmak için oldukça önemlidir. Bu alana ilgiliyseniz Birand’ın Türkiye tarihiyle ilgili diğer belgesellerini de izleyebilirsiniz. Ayrıca Birand’ın Reyhan Yıldız ile yazdığı aynı adlı bir kitap da vardır. Belgeseli internette bulabilirsiniz.

3. Sarı Zeybek

İzleyenleri Geçmişte Yolculuğa Çıkartacak En İyi Belgeseller

Sarı Zeybek, ilk kez 10 Kasım 1993’te gösterilmiştir. Belgesel türündeki film ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatmaktadır. Aslında daha çok Atatürk’ün hayatının son dönemlerini anlatmaktadır. Çoğunlukla ulu önderin hastalık süreci ele alınmıştır. Belgeselin yönetmenliğini ve yapımcılığını Can Dündar yapmıştır. Müziklerini ise Fahir Atakoğlu yapmıştır. Büyük ilgi gören belgesel video kaset olarak da satışa sunulmuştur. Ancak belgeseli bazı internet sitelerinde de bulabilirsiniz.

4. Hitler: A Career

1977 yapımı bu belgesel adından da anlaşılacağı gibi Hitler’in hayatını anlatmaktadır. Belgesel Hitler’in çocukluğundan başlayarak siyasete girişini ve daha birçok noktayı ele alıyor. Yapım, ender bulunan görüntüleri sergilemesi sayesinde türünün diğer örneklerinden bir adım öne geçmiş. Yaklaşık 150 dakikalık belgesel IMDb’den ise 7,5 gibi bir puan almış. Yönetmen koltuğunda ise Joachim Fest ve Christian Herrendoerfer oturuyor. Bu hikâyeyi merak ederseniz Netflix’te bulabilirsiniz.

5. Kıyamet: İkinci Dünya Savaşı

İzleyenleri Geçmişte Yolculuğa Çıkartacak En İyi Belgeseller

2009 yapımı bu belgesel altı bölümdür. Fransız yapımı olan Kıyamet belgeseli her bölümü ortalama elli dakika olan bir dizi mahiyetindedir. Bu belgesel dizi, içerdiği gerçek görüntülerle dikkat çekiyor. Bazı görüntüler ise kaliteyi korumak için renklendirilmiş ve onarılmıştır. Belgesel bu görüntülerle izleyenlere o dönemi başarılı bir şekilde anlatmayı başarıyor. Seyirci tarafında oldukça beğenilen belgesel IMDb’de 9 gibi yüksek bir puan almıştır. Yapımı merak edenler için internette Türkçe dublajlı bir versiyonu bulunmaktadır.

6. Gelibolu

Gelibolu, Çanakkale Savaşı’nı anlatan 2005 yapımı bir belgeseldir. Yönetmen koltuğunda Tolga Örnek oturmuştur. Yapımın dikkat çeken müziklerini ise Demir Demirkan ortaya koymuştur. Belgesel, savaşı iki taraf açısından da anlatmasıyla dikkat çekmiştir. Ayrıca büyük bir emekle hazırlanmış, yapımı 6 yıl sürmüştür. Büyük çabalarla yapılan belgesel IMDb’den 7,4 puan almıştır. Belgesele Netflix üzerinden ya da diğer internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

7. Hiroshima: BBC History of World War II

İzleyenleri Geçmişte Yolculuğa Çıkartacak En İyi Belgeseller

Belgesel, Hiroşima’daki felaketin 60.yılını anmak için yapılmıştır. BBC tarafından 5 Ağustos 2005’te televizyon programı olarak yayınlanmıştır. Bilgisayarda yapılan görüntüler ve ses efektleri belgeselin seyirci üstündeki etkisini artırmıştır. Belgesel bu etkiyle Emmy ve BAFTA ödüllerine layık görülmüştür. Zaten IMDb’de de 7,8 gibi yüksek bir puan almıştır. Dikkat çeken yapımın yönetmenliğini Paul Wilmshurst yapmıştır. Konuya ilgiliyseniz bu belgesel etkisiyle sizin için iyi bir seçim olabilir.

8. LA 92

LA 92, 1992’de Los Angeles’taki isyanları anlatan bir belgeseldir. Bu olaylar sonucunda şehirde 50 kişi ölmüş ve 10.000 kişi tutuklamıştır. Tamamen arşiv görüntülerinden oluşan belgesel bu olayları detaylı bir şekilde anlatmaktadır. National Geographic yapımı belgesel 2017 yılında yayınlanmıştır. Yapım, T. J. Martin ve Daniel Lindsay tarafından yönetilmiştir. Yaklaşık 2 saatlik bu belgesel IMDb’de ise 8,2 gibi bir puana layık görülmüştür. Yakın tarihe meraklıysanız belgeseli Netflix’te bulabilirsiniz.

9. Andrew Marr’s History of the World

Bu belgesel insanlık tarihinin başlangıcıyla birlikte 70.000 yılı gözler önüne sermektedir. 2012 yapımı belgesel, aynı zamanda televizyon dizisi şeklinde yayınlanmıştır. Büyük bir emek ürünü olan belgeselde kostümlere ve orijinal dilin kullanımına büyük özen gösterilmiştir. 8 bölümlük belgesel diziyi Andrew Marr yazmıştır. Aslında Andrew Marr’ın kitabından uyarlanmıştır. Seyirci tarafından ilgi gören belgeselin IMDb puanı 8,4’tür. Büyük dünya tarihi hakkında bilgiler için kitabı okuyabilir ya da belgeseli internette bulabilirsiniz.

10. Let It Fall: Los Angeles 1982- 1992

İzleyenleri Geçmişte Yolculuğa Çıkartacak En İyi Belgeseller

Let It Fall, 80’li ve 90’lı yıllarda siyahilerin yaşadığı sıkıntıları gözler önüne seriyor. O dönemdeki olayları detaylı şekilde anlatan belgesel, birçok olayı açığa çıkarıyor. Yaşananları başarılı bir şekilde ele almak için filmde gerçek görüntüler kullanılmıştır. Ayrıca film yapım aşamasında ulaşılamayan birçok kişinin arşiv görüntüsünü de içeriyor. 2017 yapımı belgesel John Ridley tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. Film müziğinin bestecisi ise Mark Isham’dır. IMDb puanı 7,7 olan film çeşitli ödüller için adaylık almıştır. Bunun yanı sıra seyircinin takdirini toplayan Let It Fall, dergi ve gazetelerden de iyi puanlar almıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!