İzleyenleri Bir Distopyanın İçine Çeken En İyi Salgın Dizileri

4 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Günümüzde virüs yüzünden hayatta kalmaya çalışan insanlar veya komple teorileri gibi konuları işleyen diziler oldukça popüler durumda. Gün geçtikçe salgın ve bulaşıcı hastalık konulu film ve diziler tam bir ilgi odağı oldu. Günün büyük bir bölümünde zamanını evde kalarak film veya dizi izlemekle geçirmeyi sevenlere özel efsane bir liste hazırladık. Üstelik bu liste izleyenleri bir distopyanın içine çeken en iyi salgın dizileri. İzlerken çok keyif alacağınız, gelmiş geçmiş en iyi virüs odaklı diziler ile siz de ütopik bir dünyaya tanık olacaksınız!

1. The Walking Dead

İzleyenleri Bir Distopyanın İçine Çeken En İyi Salgın Dizileri

2010 yılından beri yayın hayatını sürdüren en efsane salgın dizilerinden biridir. Dizinin içeriğinde ise; kasabanın polis şefi Rick, vurulup komaya girer. Hastaneden çıktığında ise artık eski yaşamı devam etmemektedir. Çünkü dünyayı bir zombi salgını esir almıştır ve insan eti ile beslenen zombilerle doludur ortalık artık. İnsanlar bunlardan dolayı hayatta kalmaya çalışırlar. Bu salgının karakterler üzerindeki etkisi ve olayların gidişatı diziyi sürükleyen ve izleyenlerin gözdesi yapan etkendir. Dizi 10 sezondan oluşmakta ve 139 bölümü de birbirinden güzel yorumlar almaya devam ediyor.

2. reGenesis

2004 yılında yayınlamaya başlayan ve 4 sezon boyuna yayına devam eden en iyi salgın dizilerinden biri olan reGenesis, Kanada’da çekilmiştir. David Sandstorm’un yönettiği NORBAC laboratuvarını konu alan dizi, büyük bir izleyici kitlesine ulaşmıştır. Dizinin konusu ise, salgın hastalıklar, daha önce görülmemiş virüsler ve genetik değişimler üzerinedir. David ve ekibi her yeni bölümde yeni tehlikeleri üstlenerek zorlu olayları çözmek için uğraşmaktadırlar. Bilim drama kategorisinde yer alan bu efsane diziyi sizde izlediğinizde çok seveceksiniz diye düşünüyoruz.

3. 12 Monkeys

İzleyenleri Bir Distopyanın İçine Çeken En İyi Salgın Dizileri

2015 yılında yayınlanmaya başlayan ve aynı isimdeki filminin dizi versiyonu olan efsane bir yapıt. 4 sezon yayınlanan dizi yayın hayatı boyunca izleyenlerin favorisi olmaktan vazgeçememiştir. Dizinin içeriğinde ise; 2035 yılında 7 milyar insanın neredeyse tamamını yok eden bir virüs ile başa çıkmaya çalışan bir grup insanın yaşadıkları anlatılıyor. 2015 yılında ortaya çıkan ve dünyaya yayılan bir virüs milyarlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Fakat hayatta kalanlar ise mutasyona uğramış olan virüsten korunabilmek adına yer altında yaşamaya başlamışlardır. Dünyayı eski haline döndürmeye çalışan bilim adamlarının bulmuş olduğu tek çözüm ise geçmiş zamana doğru yolculuk yaparak virüsün yayılmasını engellemektir. Efsane diziyi izlemenizi öneriyoruz.

4. Daybreakers

2009 yılında ilk bölümü yayınlanmaya başlayan Daybreakers tam bir vampir efsanesi sevenlere özel distopik bir dizi! Bir veba salgının dünyadaki insanların birçoğunu vampire dönüştürmesini konu alan ve izleyenleri bir distopyanın içine çeken en iyi salgın dizileri kategorisinden olan unutulmaz bir yapıttır. Dizide salgın sonrası kimse yaşlanmamaktadır. Fakat sayıları azalmış olan insan ırkı vampir ırkına artık yeteri kadar kan verememektedir. Bu sebeple de vampirleri tekrar insana dönüştürmek için tedavi aramaktadırlar. Vampir dizilerinden keyif alanlara önerdiğimiz bir salgın dizisidir, bizden söylemesi.

5. The Rain

İzleyenleri Bir Distopyanın İçine Çeken En İyi Salgın Dizileri

2018 yılına damga vuran en iyi salgın dizilerinden biridir. Ölümcül bir yağmurun etkisi ile İskandinavya halkının çoğunu yok eden bir virüsten kurtulan iki Danimarkalı kardeş, kendilerine güvenli bir yer bulmak için yolculuğa çıkar. Hayatta kalmak için savaş verirken, diğer yaşayanları bulmak ve kendilerine yeni bir hayat kurmak için harekete geçerler. 2 sezondan oluşan dizi Netflix platformunda yayınlanan en iyi salgın dizilerinden bir tanesidir. Büyük ses getiren The Rain’i eğer hala izlemediyseniz, bir an önce izlemelisiniz!

6. Jeremiah

2000’li yıllara damgasını vuran bir virüs dizisi olan Jeremiah, konusu ile izleyenlerin gönlünü fethetmeyi başarmıştır. Ergenliğini tamamlayan herkesi öldüren bir salgın hastalığı dizinin konusudur. Sadece küçük çocukların kalacağı dünyada hayatta kalmak için çaba gösteren bir grup yetişkinin vermiş olduğu mücadele anlatılmaktadır. 2002 yapımı olan dizi 2004 yılına kadar devam etmiştir. Oyuncu kadrosunda ise; Luke Perry, Malcolm Warner ve Peter Stebbings rol almıştır. Bilim kurgu aksiyon dizilerinin olmazsa olması gizemli karakterleri ile distopik bir hikayeye tanık olacaksınız.

7. The Between

İzleyenleri Bir Distopyanın İçine Çeken En İyi Salgın Dizileri

Küçük bir kasabada aniden ortaya çıkan bir salgın hastalık sonrası yaşı henüz 21’e ulaşmamış olan herkes ölmeye başlar. Bu durumdan hükumet ve diğer bütün yetkililer hiçbir eylem yapmazken, sadece salgına yakalanan insanları karantinaya alırlar. Bu sebeple hükumet bir çözüm bulamaz ve insanları kendi haline bırakır. Bunun devamında ise halk kendi kendine bir çözüm aramaya çalışır. Michael McGowan’ın yönettiği bu başarılı dizinin oyuncu kadrosunda ise Jennette McCurdy ve Jesse Carere yer almıştır. Fantastik ve dram kategorisinde yer alan dizi 2015 ve 2016 yıllarında yayın hayatına devam etmiştir.

8. Helix

2014 yılında yayınlanan ve izleyenler tarafından büyük beğeni toplayan Helix, yayınladığı yıla damgasını vurmuştur. Dizi, Kuzey kutbundaki bir araştırma tesisinde ortay çıkan salgın virüsünü engellemeye çalışan bir grup bilim adamlarının bütün uğraşlarını konu almıştır. Dünyadaki canlıların kendilerini öldürmelerini engellemeye çalışan bilim adamlarının yaşadıkları olumsuzluklar diziyi sürüklenmeye yetmiştir. Dizinin yönetmenliğini Ronald D. Moore üstlenmiştir. Bu efsane bilim kurgu dizisi uzun yıllar boyunca akıllara kazınan en iyi salgın dizilerinden olmuştur. Oyuncu kadrosunda ise Billy Campbelli, Kyra Zagorsky ve Mattlong yer almaktadır.

9. The Virus

The Virus, 2013 yılında tek sezonluk yayını ile bile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Güney Kore yapımı olan bu dizide Özel Bulaşıcı Hastalık Kriz Müdahale Ekibi lideri bilim adamı olan Lee Myung’un hayat hikayesi anlatılmıştır. Bu bilim adamı ve ekibinin virüsün bulaşması anında kesin öldürücü etki göstermesi için yapmış oldukları bütün uğraşlar konu edilmiştir. Gizemli bilim kurgu kategorisinde olan ve 2013 yılının en iyi mini dizi sınıfındaki The Virus, izleyenlerde etki bırakmaktan vazgeçmemiştir. Distopyanın içine çekilmek isterseniz, tam size göre olan bir yapıt!

10. Containment

İzleyenleri Bir Distopyanın İçine Çeken En İyi Salgın Dizileri

Salgın temalı en iyi dizilerden olan Containment, 2016 yılında yayınlanarak izleyenlere tam bir bilim kurgu ve dram ikilisini yaşatmıştır. Dizide ilk başta sadece bir kişide görülen bir virüsün daha sonraları çok kısa bir sürede tüm şehri etkisi altına alması ile ölümlerin artması görülür. Üstelik bu virüs, Uzak Doğu ülkelerinden gelen bir kişiden yayılıp bütün insanlığı tehlike altına almıştır. Görevliler salgından kurtulmak için birçok önlem almaya çalışsa da ölümlerin önüne geçememişlerdir. Julia Plec yönetmenliğindeki bu efsane diziyi izleyince sizde çok beğeneceksiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!