İzleyenleri Bambaşka Dünyaya Götüren En İyi 10 Fantastik Dizi

4 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Günümüzde aralarından seçim yapabileceğimiz çok sayıda dizi türü bulunmakta. Yıllar önce çoğunlukla dram, komedi ya da romantik türde diziler çok popülerdi, ancak son zamanlarda fantastik diziler gittikçe popüler hale gelmeye başladı. Her ne kadar pek çok fantastik dizi kitap uyarlaması olsa da orijinal senaryolu pek çok dizi de mevcut. Orijinal ya da uyarlama olsun, fantastik dizilerin ortak bir özelliği bize gerçekliği unutturmasıdır. Bu içerikte izleyenleri farklı ve bambaşka dünyaya götüren en iyi 10 fantastik dizi sıralandı. Keyifli okumalar!

1. Merlin

İzleyenleri Bambaşka Dünyaya Götüren En İyi 10 Fantastik Dizi

Merlin, Camelot’un kraliyet sarayında genç bir Prens Arthur’a hizmet eden büyücünün yepyeni maceralarına odaklanan aksiyon dolu bir fantezi/dramdır. İkisi, kendi kaderlerini anlamaya çalışırken en iyi arkadaş olurlar. Merlin’in bu anlatımında, Arthur’un kaderini belirleyen taşa saplanmış bir kılıç yoktur, ama o zaten Camelot prensidir. Morgana, Guinevere ve Lancelot gibi Britanya ve Kelt mitolojilerinin önemli karakterleri bu dizide yeniden yaşam buluyor. Dizi, Merlin’in büyük bir kral ve efsane olmasına yardım ettiği Arthur ve Merlin’in yolculuğunu takip ediyor. Dizi beş sezondan oluşuyor ama tekrar tekrar izlemek istemeniz oldukça olası.

2. Good Omens

Ünlü yazar Neil Gaiman ve Terry Pratchet tarafından 90’lı yıllarda yazılan bir romanın uyarlaması olan Good Omens, bir melek ile cehennem iblisin arkadaşlığının dünyanın sonunu önlemeye çalışmasını anlatan müthiş bir dizi. Başrollerinde Micheal Sheen ve Doctor Who dizisinden tanıdığımız David Tennant’ın oynadığı Good Omens, dünyanın sonuna oldukça mizahi bir bakış açısıyla ele alırken izleyicilerini güldürmeyi de başarıyor. Sadece bir sezon olan dizi vermek istediği tüm mesajı müthiş bir hikâye anlatımıyla sunarak izleyenleri bambaşka ve tesadüflerin aslında tesadüf olmadığı dünyaya götüren en iyi 10 fantastik dizi arasında yerini alıyor.

3. Disenchantment

İzleyenleri Bambaşka Dünyaya Götüren En İyi 10 Fantastik Dizi

Prenses Tiabeanie ya da Bean, kral babası tarafından görücü usulü evlendirilmek üzeredir ve Bean bu durumdan pek de memnun değildir. O, eğlenceyi seven ve özgür ruhlu bir bireydir ve evlilik kendisi için isteyeceği son şeydir. Bir elf olan Elfo ve bir iblis olan Luci ile tanıştıktan sonra hayatı oldukça heyecanlı ve tehlikeli bir hale gelir. Simpsons’ın yapımcıları tarafından yaratılan Disenchantment bizi her şeyin mümkün olduğu Dreamland’e götürüyor. Her ne kadar komedi faktörleri barındırsa da izleyenleri özgürlük, arkadaşlığın önemi ve fantastik elementlerle büyüleyen Disenchantment’ın şu anda izlenmeye hazır dört sezonu bulunuyor.

4. American Gods

Good Omens’in yazarlarından biri olan Neil Gaiman’ın eserlerinden biri olan American Gods da bir kitap uyarlaması. Amerika’ya göç eden insanların yerel mitolojilerindeki tanrıları da Amerika’ya getirmesini konu alan American Gods, göç eden eski tanrıların ile Amerika’nın yeni tanrıları arasındaki savaşı konu alıyor. Hemen hemen tüm dünya mitolojilerindeki tanrılara yer vermeye çalışan American Gods, sinematografisi, müzikleri ve muhteşem replikleriyle izleyenleri sürükleyici bir maceraya çağırıyor. 3 sezon süren dizi çıktığı tarihlerde hep gündemde kalmayı başarmış, günümüz ihtiyaçlarının yeni tanrıları nasıl şekillendirdiği üzerine harika bir bakış açısı yakalamıştır.

5. Arcane

İzleyenleri Bambaşka Dünyaya Götüren En İyi 10 Fantastik Dizi

Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan League of Legends evreninde geçen Arcane dizisinde Piltover ve Zaun adı verilen iki şehir devletin arasındaki denge konu alınıyor. Piltover şehrinde herhangi bir insanın sihir gücünü kontrol etmesini sağlayan aygıt icat edilir ve Zaun şehrinde insanları canavara dönüştürebilen bir ilaç bulunur. Bu iki şehir arasındaki rekabet ailelerin ve arkadaşların ayrılmasına sebep olurken oyundan tanıdığımız pek çok karakter de karşımıza çıkıyor. İzleyenleri büyülü ve bambaşka dünyaya götüren en iyi 10 fantastik dizi arasında yer alan Arcane, sadece oyunu sevenler tarafından değil tüm dünyadaki fantastik tür severler arasında oldukça büyük beğeni toplamayı başardı.

6. Dark Crystal: Age of Resistance

İlk kez 1982 yılında filmi yayınlanan Dark Crystal’ın yakın zaman içerisinde dizisi de çekildi. Oldukça gerçekçi kuklalar ile yaratılan Dark Crystal: Age of Resistance bir fantastik diziden çok daha fazlası. Hem görsel hem de hikâye bazında bir şölen olan dizi Thra adı verilen bir dünyada geçiyor. Dünyanın dengesini bozan Skeksi ırkına baş kaldırmayı amaçlayan bir isyanın ilk ateşini yakmaya çalışan Gelfling ırkının kahramanlığını konu alıyor. Kuklalar ile yapılması sizi yanıltmasın zira Dark Crystal, kendine özgü derin mitolojisi, kurgusu ve olay örgüsüyle 7’den 70’e tüm insanlar tarafından izlenmesi gereken görsel bir şölen.

7. Avatar: The Last Airbender

İzleyenleri Bambaşka Dünyaya Götüren En İyi 10 Fantastik Dizi

İnsanların doğayı izleyerek hava, su, toprak ve ateş gibi elementleri bükebildiği bir evrende dünyanın dengesi tüm elementlere aynı anda hükmedebilen Avatar’a emanettir. Ancak sorumluluk olması gerektiği zaman Avatar Aang ortadan kaybolur. Kayboluşundan 100 yıl kadar sonra bulunan Avatar ardında bıraktığı dünyanın kaosa teslim olduğunu görür ve dengeyi tekrar sağlamaya çalışır. Her ne kadar bir çizgi film olsa da Avatar: Son Hava Bükücü, izleyenleri atmosferi, müzikleri, zekice tasarlanmış evreni ve aksiyon sahneleri ile bambaşka dünyaya götüren en iyi 10 fantastik dizi arasında olmayı hak eden dizilerden biridir.

8. Penny Dreadful

Frankenstein, Dracula ve Dorian Gray’in Portresi gibi klasik İngiliz edebiyatının ölümsüz eserlerinin tek bir dizi altında toplandığını düşünürseniz Penny Dreadful hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Edebiyat karakterlerinin birlik olup karanlığa karşı açılan savaşta omuz omuza savaştığı dizide Eva Green ve Josh Hartnett gibi isimler rol almaktadır. Günümüz dizilerindeki dram ve romantizmden bağımsızlaşan ve daha karanlık bir yolda ilerlemeyi tercih eden Penny Dreadful insanı geren atmosferi, edebiyata meraklı hemen hemen herkesin bildiği karakterleri ve heyecanlı konusu ile bu listede yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

9. The Good Place

The Good Place hayatları boyunca iyi olan insanların öldükten sonra gittikleri bir kasabadır. The Good Place aynı zamanda kasabayı yöneten mimar Micheal’ın aynı zamanda ilk projesidir. Eleanor öldükten sonra bu yere gelir ancak kendisi orda olmayı hiç hak etmemiştir. Eleanor ruh eşi Chidi’nin yardımıyla yaptığı yanlışları düzeltmeye ve sonunda oradaki yerini kazanmaya çalışır. Ted Danson, Kristen Bell gibi ünlü isimlerin yer aldığı The Good Place, ölümden sonraki yaşama mizah ve etik öğretileriyle dolu komik ve derin bir bakış açısıyla bakıyor. Dört sezon olan dizi oldukça sürükleyici, merak uyandırıcı ve öğretici olarak nitelendirilebilir.

10. The Wheel of Time

İzleyenleri Bambaşka Dünyaya Götüren En İyi 10 Fantastik Dizi

Zaman Çarkı kitap serisinin dizi uyarlaması olan the Wheel of Time bir televizyon dizisinin içerisine sığdırılmaya çalışan çok sayıda karaktere sahip devasa bir dünyada geçiyor. Eleştirmenler diziyi Game of Thrones ile kıyaslamaya başladı bile. Bir kadın büyücü gurubunun üyesi olan Moraine’in dünyayı karanlıktan kurtaracak ya da yok edecek bir canlı olan Ejderha’nın reenkarnasyonu olduğunu düşündüğü dört genç ile çıktığı uzun ve zorlu bir yolculuğu konu alıyor. 2021 yılında ilk sezonu yayınlanan dizi hem yapımcılığını Amazon’un yapması hem kitap serisinin popülerliği ile çok büyük bir potansiyele sahip ve gelecekte adından daha sık bahsettirecek olması oldukça olası.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!