İzlerken Zihin Açıcı Beyin Yakan Filmler

5 dk okuma süresi


5
20 Paylaşım, 5 puan

Hayal sınırlarınızı zorlayacak fikirlere ve hikâyelere ev sahipliği yapacak filmleri sever misiniz? Ya da farklı tarzlar denemeye ne dersiniz? O zaman sizi şöyle alalım. Sıraladığımız listede sizlere zihin açacak ve analitik düşünmenizi sağlayacak filmler hazırladık. İzlerken zihin açıcı olması için sizleri daha derin düşünmeye zorlayan ve beyin yakan en iyi filmler listesi sıraladık. Filmi bitirdikten sonra hayata bakışınızın değiştiğini fark edebilir ve farklı düşüncelerde kendinizi bulabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler dileriz!

1. Prestij

İzlerken Zihin Açıcı Beyin Yakan Filmler

Filmin konusu hızla değişen bir zamanda Londra’da başlıyor. Sihirbazların üst mertebede ve meşhur olduğu bir dönemde, iki genç sihirbazın prestij sahibi olmaya giden hikâyeleri anlatılıyor. Robert Angier (Hugh Jackman) ve Alfred Borden (Christian Bale) şöhret basamaklarını hızla çıkmaktadır. Her şey iyi giderken, bir gün en büyük numaraları ters gider ve Robert Angier’in karısı bu numarada ölür. Ölümünden Alfred’i sorumlu tutan Robert, iki dostun arasında ömür boyu sürecek bir rekabet ve düşmanlığı başlatır. Ardından her gösteri ve numarayla şöhretleri daha da büyür. Ta ki ünlü bilim insanı Nikola Tesla’nın bilimsel dehasını işin içine katana kadar…

2. Solaris

Sovyet sanatını anlatan 1972 yapımı bir filmdir. Yazar Stanisław Lem’in Solaris adlı romanından uyarlanarak yönetmen Andrey Tarkovski tarafından çekilmiştir. Başarılı bir doktor ve araştırmacı olan Kelvin, gizemli bir uzay gemisinde yaşananları araştırmak için mekiğe gönderilir. Başlarda her şey normal giderken Solaris gezegeninin etkisi yavaş yavaş herkeste kendini gösterir. Solaris, normal bir gezegen değildir. Bir bilince sahiptir. Etrafına yaklaşan insanların zihinleriyle oynamak da en büyük gücüdür. Tüm mürettebatın bilinçaltına sızıp akıllarındaki her şeyi maddeleştirmektedir. Herkes gibi doktor Kelvin de bu etkiden payını alacaktır. Psikoloji, dram, gizem türünde bir film olan Solaris, bir Tarkovski Klasiğidir.

3. Gattaca

İzlerken Zihin Açıcı Beyin Yakan Filmler

Teknoloji ve bilimin durmadan ilerlediği bir yüzyılda olduğumuz kesin. Artık kusursuz insan modelleri üretebilmekte ve ortaya yeni bir ırk çıkmak üzeredir. Özel amaçlar ve mevkiler için yaratılan bu insanlar, eski insanlığın yerini alacaktır. Eski insanlardan biri olan astronot adayı Vincent, önemli bir şirkette temizlikçi olarak iş bulur. Bu süreçte yaptığı bir plan sayesinde yüksek düzeyde bir iş bulur. Çalıştığı şirkette yaşanan bir cinayeti çözmek için görevlendirilen özel dedektif, Vincent’ın sırrını açığa çıkaracaktır. Zihin açıcı ve sürükleyici izlerken beyin yakan filmler arasından biri olan Gattaca, beyin jimnastiği yapacağınız filmlerden biridir.

4. Lucy

Film Tayvan’ın başkentindeki tehlikeli yer altı dünyasında geçer. Bu dünyada uyuşturucu ticareti, yozlaşmış polisler ve sokak çeteleri cirit atmaktadır. Kendi halinde sıradan bir kadın olan Lucy, bir gün barda tanıştığı kişi yüzünden kendini uyuşturucu çetelerinin içerisinde bulur. Vücudunu bir kurye gibi kullanmak zorunda kalan Lucy, vücuduna yerleştirilen uyuşturucuyu verilen adrese teslim etmek zorundadır. Kazayla uyuşturucu paketinin içerisinde patlaması ve uyuşturucunun kanına karışması sonucunda mucizevi bir olay gerçekleşir. Lucy, artık insanüstü bir kişilik olmuştur. Zihin okuma, telekinesis, acı hissetmeme ve daha pek çok ilahî güçler kazanan Lucy, artık dünyevi bir varlık; geçmiş, şimdi ve gelecek olmuştur.

5. Kaynak

İzlerken Zihin Açıcı Beyin Yakan Filmler

3 ayrı zamanda geçen ve konusuyla başarılı bir örnek olarak gösterilen Kaynak filmi, izlerken beyin yakan ve zihin açıcı fantastik filmler arasından biridir. Filmin konusu bu 3 ayrı zamandaki insanın aynı hikâyede kesişmesidir. Bir tarafta 21. yüzyılda kanser hastası olan ve ölüm döşeğindeki sevgili karısını kurtarmaya çalışan bir bilim insanı vardır. Başka bir zamanda ise 16. yüzyıl İspanya’sında kraliçe tarafından Maya ormanlarına gönderilen ve hayat ağacını bulmaya çalışan bir kâşif bulunur. Son olarak ise 26. yüzyılda bir uzay gezgini olan kişinin uzun süredir aklını kurcaladığı şeylerin peşine düşmesi anlatılır. Bu üç hikâyenin ortak noktası da efsanevi ve ölümsüzlük veren hayat ağacıdır.

6. Gece Hayvanları

Gece Hayvanları yönetmenliğini Tom Ford’un yaptığı bir psiko-gerilim türünde bir filmdir. Susan ve Tony uzun süre önce boşanmıştır. Şimdilerde her ikisi de tekrar evlenmiş ve aile sahibi olmuştur. Bir gün Susan posta kutusunda eski eşi Tony’den gelen bir kitap bulur ve bir süre sonra okumaya başlar. Tam bu sırada film 3 farklı zamanı sunacak şekilde ilerlemeye başlar. Birincisi Susan ve Tom’un geçmişte gerçek hayatta nasıl tanıştıklarıdır. İkinci zaman ise günümüz; Susan’ın kitabı okuduğu zamanı ele almasıdır. Üçüncüsü ise hayalî dünya. Yani kitapta olanlar anlatılmaktadır. Gerçek hayatla kitap arasındaki bağlantıyı simgeleyen Gece Hayvanları, mutlaka izlenilmesi gereken filmlerdendir.

7. Brazil

İzlerken Zihin Açıcı Beyin Yakan Filmler

Brazil, sıradan bir devlet memuru olan Sam Lowrey’in etrafında dönen Fütüristik ve Distopik bir filmdir. Zihin açıcı filmler arasında olan ve izlerken beyin yakan Brazil, günümüzden çok uzak bir gelecekte ve karanlık bir atmosferde geçer. Hayatının aşıcı sıkıcı ve işinin de bunaltıcı hale gelmesinden dolayı Sam, tüm bunlardan kaçmak için bir yol arar. Teknolojinin de kendisinden kaçmak, Sam’ın arzularından biridir. Tüm bunlardan kaçmanın tek yolu hayallerine ve rüyalarına sığınmaktır. Rüyalarında sürekli kurtardığı bir kadın vardır. Fakat bu kadının kim olduğu bilmez fakat onun kendisini beklediğini bilmektedir.

8. Hayata Uyanmak

Farklı animasyon tekniğiyle de dikkat çeken Waking Life filmi, insanın varoluşunu sorguluyor. Bunun üzerine kafa yoran bir karakterin içsel yolculuğuna misafir ediyor bizleri. Genç bir adamın rüyalarında gerçek dünyadan ayrıldığı yeri aramasıdır Hayata Uyanmak filminin konusu. Farklı bakış açılarına sahip kişilerle konuşan kahramanımız onlarla yaşam tecrübeleri, gerçeklik, dünya görüşleri ve felsefi konular üzerine tartışmaya girer. Önce dijital bir kamerayla çekilen ve sonrasında bilgisayar teknolojisiyle animasyonlaştırılan Hayata Uyanmak filmi, farklı tarzıyla da beyin yakan felsefi filmlerden biridir.

9. Bir Rüya İçin Ağıt

Annesiyle beraber yaşayan ve uyuşturucu bağımlısı bir genç olan Harry, en yakın arkadaşı ve kız arkadaşıyla beraber uyuşturucu ticareti yapmaktadır. Kendisi de bir bağımlı olan Harry, günden güne hayatını karartmaktadır. Annesi ise bir televizyon bağımlısıdır. Hayattaki tek amacı, en sevdiği Tv şovunu izlemektir. Annesi bir gün çok sevdiği yarışmaya katılmaya hak kazanır. Ödülü de çok değerli bir elbisedir. Takıntılı olacak kadar giymek istediği o elbiseye girebilmek için zayıflama hapları kullanmaya başlar. Film bağımlılıkların insan hayatını nasıl çökerttiğini tüm çıplaklığıyla izleyicilere aktarmakta oldukça başarılıdır. Hubert Selby tarafından 1978’de yazılan kitabının 2000 senesinde çekilmiş uyarlamasıdır.

10. Boşluk

İzlerken Zihin Açıcı Beyin Yakan Filmler

Ünlü yönetmen Gaspar Noe’nin elinden çıkan Boşluk filmi, tabiri caizse saykodelik bir yapımdır. Transta olduğunuz hissiyatını hiç düşürmeyen Boşluk filmi, 20 ve 28 yaşlarındaki iki kardeşin uyuşturucu dolu serüvenlerinde yaşadıkları sorunlarla başlar. Tokyo’da küçük çaplı işlerle uğraşan Oscar’ın gözünden çekilmiştir film. Tehlikeli işlere bulaşması sonucu polis tarafından baskın yiyen ve kaçarken vurulan Oscar, kendini ölüm döşeğinde bulur. Fakat ruhu bu dünyadan ayrılmak istemez ve kız kardeşini korumak için onun peşine düşer. Farklı görsel temaların işlendiği ve birinci şahıs gözünden anlatılan kamera çekimleri sayesinde oldukça eleştirilen Boşluk filmi, izlenilesi ve farklı filmlerdendir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!