İzlerken Merak Ettiren Polisiye Temalı Filmler

3 dk okuma süresi


9
10 Paylaşım, 9 puan

Beyaz perdede gizli saklı hiçbir suç kalmıyor. Fakat öyle filmler var ki, izlerken sonunu merak ettiriyor. Suçlu kim sorusuna cevap bulmak için olsa gerek, sonuna kadar izlettiriyor. Bazı durumlarda tahmin edip masumlara oy kullanıyoruz, filmin ortalarına geldikçe yeni ipuçları ile yeni olasılıklar doğuyor. dergiCE olarak, sizlere İzlerken Merak Ettiren Polisiye Filmler Listesi hazırladık. Bu top 10 listesi sizi ekranlara kilitleyecek! Hazırsanız, başlayalım. İyi seyirler diliyoruz!

1. Los Angeles Sırları, 1997, 8.3

Polisiye Filmler

1950’lerin başında, Los Angeles şehir merkezindeki bir cinayet çözülemiyor. Ayrı ayrı alışkanlıkları olan 3 polis bir arada bu işin başına getirilir. Olayı çözmek için görevlendirilen bu 3 farklı polis bir araya gelir ve soruşturma çok çabuk sonuca ulaşır. Tabi bu durum 3 polisi şüphelendirir ve araştırmaya devam ederler. LA Sırları filmi, ünlü yazar James Ellroy’un en çok satan romanına dayanarak çekilmiş ve Oscar ödülü almıştır.

2. Kanunun Kuvveti, 1971, 7.8

Kanunun Kuvveti

Polislerin ve uyuşturucu satıcılarının iktidar için savaşmak üzere bir araya geldiği New York sokaklarında belirsiz bir gerçekçilikle dolu bir klasik hikaye. Cesur ve hızlı tempolu polis draması yaşayan Jimmy, bir narkotik anlaşmasını bozacaktır. Görevi ise, şehrin uyuşturucusunu sağladığı için ünlü Fransız uyuşturucu satıcısını devirmektir.

3. Bitirim İkili, 1998, 7.0

Bitirim İkili

Jackie Chan ve Chris Tucker’ın müfettiş olarak uluslararası entrikalarla uğraştığı bir filmdir. Komedi aksiyon türü bu filmde, bitirim ikili Los Angeles’da bir araya gelir. Jackie Chan’in harika Kung Fu hareketleri ve Chris Tucker’ın akıllıca hamleleri olunca kahkahalarla izleyeceğiniz eğlenceli bir film diyebiliriz.

4. Zodiac, 2007, 7.7

Polisiye Filmler

25 yıl boyunca Zodiac adlı seri katil, San Francisco’nun tamamını korku içinde yaşattı. Muhabirler aracılığıyla yetkililerle iletişim kurdu ve eylemsizlik nedeniyle polisleri kınadı. İki gazete çalışanı olan Paul Avery ve Robert Graysmith gizemli mektuplarla ilgileniyor ve polisin katilin izini bulmasına yardım etmeye karar veriyor. Ama onu yakalamak göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Zodiac, polisiye filmler listemizde yerini aldı.

5. Mahkumlar, 2013, 7.4

Mahkumlar

Dikkatinizi çekecek aksiyon dolu bir dedektif gerilim filmi. Keller Dover, bir ebeveynin yaşayabileceği en korkunç kabusla yüzleşir: 6 yaşındaki kızı ve arkadaşı kaybolur. Tek ipucu, en son oynarken gördükleri sokağa park edilmiş bir karavan. Dedektif Loki sürücüyü tutuklar, ancak kısa süre sonra delil yetersizliğinden gitmesine izin verilir. Polis tereddüt eder ve perişan olan baba olayı kendisi çözmeye karar verir. Ve gördüklerine inanamayacaktır!

6. Köstebek, 2006, 8.5

Polisiye Filmler

Yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı Köstebek, 2006 yapımı bir Amerikan filmidir. Polis ile mafya mücadelesi ve içlerinde yer alan iki muhbirin yaşadığı drama üzerine kurulu bir filmdir. Filmin başrollerini; Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg, Vera Farmiga paylaşıyor. Altın küre ödüllerine layık görülen Köstebek filmi başta drama olmak üzere 6 dalda aday olmuştur. En iyi yönetmen ve en iyi film başta olmak üzere, 4 dalda ödül almıştır.

7. Kimlik, 2003, 7.3

Kimlik

Şiddetli bir fırtına, birbirine yabancı ve sırlarla dolu 10 insan! Bir gece müdürünün idaresindeki ıssız bir otelde bir araya gelir. Aralarında limuzin şoförü, tele kız, katili nakleden bir polis, televizyon yıldızı, yeni evli bir çift ve bir aile bulunmaktadır. Sığınacak bir yer buldukları için önce rahatlama, yolcuların teker teker ölmeye başlamasıyla korku hakim olacaktır. Çok geçmeden, otelde hayatta kalabilmek için bir şeyleri çözmek zorunda kalacaklardır.

8. Cinayet Günlüğü, 2003, 8.1

Cinayet Günlüğü

Cinayet Günlüğü, Bong Joon-Ho’nun yönettiği, Güney Kore yapımı bir drama filmidir. 1986-1991 yılları arasında Hwaseong, Gyeonggi şehrinde geçen ülkenin ilk seri cinayetlerini ele alan gerçek hikayeye dayanan bir filmdir. Filmin baş rollerinde cinayetleri çözmekle uğraşan dedektif Kim Sang-Kyung ve Song Kang-Ho yer almaktadır.

9. Olağan Şüpheliler, 1995, 8.6

Polisiye Filmler

Christopher McQuarrie’nin yazdığı, Bryan Singer’in yönettiği 1995 yapımı bir filmdir. Film polis sorgusuna alınan küçük çapta bir dolandırıcı ile başlar. Los Angeles’ta demirlenmiş bir gemide meydana gelen büyük yangın ve katliama kadar uzanan bir olay soruşturulur. Suç partnerleri ile birlikte o gemide ne işi olduğunu anlatmaya çalıştıkça giderek artan bir karmaşık hikaye haline gelir. Polisiye filmler temalı bu filmi izlemenizi öneririz.

10. Yaşam Şifresi, 2011, 7.5

Polisiye Filmler

Yaşam Şifresi, kendini devlet destekli gizli bir görevde bulan askerin heyecan dolu bir macerasını anlatmaktadır. Hızlı trende uyanır. Burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı Colter Stevens, karşısında Christina adlı kendisini tanımayan birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Neler olduğunu anlamaya çalışan Yüzbaşı Colter, tuvalette sığınacak yer ararken, aynada kendi yerine başkasının yüzünü görünce şoke olur.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç