İzlerken Merak Ettiren Polisiye Temalı Filmler

4 dk okuma süresi


10
10 Paylaşım, 10 puan

Beyaz perdede gizli saklı hiçbir suç kalmıyor. Fakat öyle filmler var ki, izlerken sonunu merak ettiriyor. Suçlu kim sorusuna cevap bulmak için olsa gerek, sonuna kadar izlettiriyor. Bazı durumlarda tahmin edip masumlara oy kullanıyoruz, filmin ortalarına geldikçe yeni ipuçları ile yeni olasılıklar doğuyor. İzlerken ne olacağını merak ettiren polisiye temalı en heyecan verici filmler listesi hazırladık. Bu top 10 listesi sizi ekranlara kilitleyecek! Hazırsanız, başlayalım. İyi seyirler diliyoruz!

1. Los Angeles Sırları, 1997, 8.3

İzlerken Merak Ettiren Polisiye Temalı Filmler

1997 yapımı neo-noir film Los Angeles Sırları, Curtish Hanson’ın yönetmenliğinde çekilmiştir. 1950’lerin başında, Los Angeles şehir merkezindeki bir cinayet çözülemiyor. Ayrı ayrı alışkanlıkları olan 3 polis bir arada bu işin başına getirilir. Olayı çözmek için görevlendirilen bu 3 farklı polis bir araya gelir ve soruşturma çok çabuk sonuca ulaşır. Tabi bu durum 3 polisi şüphelendirir ve araştırmaya devam ederler. James Ellroy’un çok satan romanından uyarlanarak çekilen film, eleştirmenler tarafından beğenildi ve gişede başarılı oldu. Ayrıca Kim Basinger, filmdeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanırken senaryo da En İyi Uyarlama Senaryo ödülünü kazandı.

2. Kanunun Kuvveti, 1971, 7.8

Kanunun Kuvveti

Kanunun Kuvveti, orijinal adıyla The French Connection, Oscar ile süslenmiş bir başka film. William Friedkin’in yönetmenliğini üstlendiği yapım, törende 5 ödül kazandı: En İyi Film, En İyi Aktör, En İyi Yönetmen, En İyi Film Editi ve En İyi Uyarlama Senaryo. Kanunun Kuvveti, polislerin ve uyuşturucu satıcılarının iktidar için savaşmak üzere bir araya geldiği New York sokaklarında yaşanan, belirsiz bir gerçekçilikle dolu klasik bir hikaye. Cesur ve hızlı tempolu polis draması yaşayan Jimmy, bir narkotik anlaşmasını bozacaktır. Görevi ise, şehrin uyuşturucusunu sağladığı için ünlü Fransız uyuşturucu satıcısı Alain Charnier’i devirmektir.

3. Bitirim İkili, 1998, 7.0

İzlerken Merak Ettiren Polisiye Temalı Filmler

İzlerken eğlenmeye doyamayacağınız polisiye temalı Bitirim İkili, hikayesini merak ettiren filmler arasında. Brett Ratner’ın yönetmenliğini yaptığı film, 1998’de yayınlandı. Filmin başarısını takiben 2001 ve 2007 yıllarında iki devam filmi çekildi. Maceranın ilk filmindeyse Jackie Chan ve Chris Tucker’ı müfettiş olarak uluslararası entrikalarla uğraşırken izliyorsunuz. Komedi aksiyon türü yapım Bitirim İkili’de Jackie Chan ve Chris Tucker, Los Angeles’da bir araya gelir. Bu ikilinin macerasında Chan’in harika Kung Fu hareketleri ve Tucker’ın akıllıca hamleleri bir araya geldiğinde kahkahalarla izleyeceğiniz eğlenceli bir film ortaya çıkmış.

4. Zodiac, 2007, 7.7

Polisiye Filmler

David Fincher’ın gizem dolu gerilim filmi Zodiac’da Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. ve Mark Ruffalo başrolleri paylaşıyor. Film 25 yıl boyunca San Francisco’nun tamamını korku içinde yaşatan Zodiac adlı seri katili anlatıyor. Katil, muhabirler aracılığıyla yetkililerle iletişim kuruyor ve eylemsizlik nedeniyle polisleri kınıyor. İki gazete çalışanı olan Paul Avery ve Robert Graysmith ise gizemli mektuplarla ilgileniyor ve polisin katilin izini bulmasına yardım etmeye karar veriyor. Ama onu yakalamak göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Zodiac, Amerika tarihinin çözülemeyen en ünlü davalarından biridir.

5. Mahkumlar, 2013, 7.4

İzlerken Merak Ettiren Polisiye Temalı Filmler

Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal’un başrolleri paylaştığı Mahkumlar, dikkatinizi çekecek aksiyon dolu bir dedektif gerilim filmi. Denis Villeneuve’ün yönetmenliğini yaptığı Mahkumlar, aynı zamanda yönetmenin ilk İngilizce filmi. Pennsylvania’da geçen hikayede Keller Dover, bir ebeveynin yaşayabileceği en korkunç kabusla yüzleşir: 6 yaşındaki kızı ve arkadaşı kaybolur. Tek ipucu, en son oynarken gördükleri sokağa park edilmiş bir karavan. Dedektif Loki sürücüyü tutuklar, ancak kısa süre sonra delil yetersizliğinden gitmesine izin verilir. Polis tereddüt eder ve perişan olan baba olayı kendisi çözmeye karar verir. Gördüklerine inanamayacaktır!

6. Köstebek, 2006, 8.5

Polisiye Filmler

Yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı Köstebek, 2006 yapımı bir Amerikan filmidir. 2002 yapımı Infernal Affairs’in yeniden çekimi olan yapım, Boston’da geçmektedir. Polis ile İrlanda mafyasının arasındaki mücadele ve içlerinde yer alan iki muhbirin yaşadıkları üzerine kuruludur. Filmin başrollerini; Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg ve Vera Farmiga paylaşıyor. Gişe başarısının yanı sıra ödül törenlerinde başarılı olmuştur. Akademi Ödüllerine layık görülen Köstebek filmi başta drama olmak üzere 6 dalda aday olmuştur. En iyi yönetmen ve en iyi film başta olmak üzere, 4 dalda ödül almıştır.

7. Kimlik, 2003, 7.3

İzlerken Merak Ettiren Polisiye Temalı Filmler

Polisiye temalı filmler listemizin yedinci filminde şiddetli bir fırtınada bir araya gelen sırlarla dolu 10 yabancının izlerken merak ettiren hikayesine tanıklık edeceksiniz. 2003 yapımı Kimlik’te, bir gece otel müdürünün idaresindeki ıssız bir otelde on kişi bir araya gelir. Aralarında limuzin şoförü, telekız, katili nakleden bir polis, televizyon yıldızı, yeni evli bir çift ve bir aile bulunmaktadır. Sığınacak bir yer buldukları için önce rahatlayan misafirler, her birinin teker teker ölmeye başlamasıyla korkuya kapılacaktır. Otelde hayatta kalabilmek için çok zamanları yoktur ve otele gelmelerinden önce yaşananları çözmek zorunda kalacaklardır.

8. Cinayet Günlüğü, 2003, 8.1

Cinayet Günlüğü

Cinayet Günlüğü, Bong Joon-Ho’nun yönettiği, Güney Kore yapımı bir drama filmidir. İngilizce’ye Memories of Murder olarak çevrilen film, 2003 yılında vizyona girdi. Cinayet Günlüğü’nün senaryosu ise yaşanmış olaylardan esinlenilerek yazılmış. 1986-1991 yılları arasında Hwaseong, Gyeonggi şehrinde geçen, ülkenin ilk seri cinayetlerini ele almaktadır. Bu cinayetlerin gerçek hikayelerine dayanılarak hazırlanmıştır. Filmin başrollerinde ise Dedektif Seo’yu Kim Sang-Kyung, Dedektif Park’ı Song Kang-Ho canlandırmıştır. Cinayetleri çözmekle uğraşan ikilinin macerası Güney Kore sinemasının öne çıkan işlerinden biri haline gelmiştir.

9. Olağan Şüpheliler, 1995, 8.6

Polisiye Filmler

1995 yapımı filmin yönetmenliğini Bryan Singer üstlenmiştir. Christopher McQuarrie ise senaryo görevini üstlenmiştir. Neo-noir tarzında olan gerilim filmi, ilk olarak Cannes Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkmıştır. Olağan Şüpheliler, En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ının sahibi olmuştur. Ayrıca Kevin Spacey de performansıyla En İyi Yardımcı Aktör ödülünü kazanmıştır. Film, polis sorgusuna alınan küçük çapta bir dolandırıcı ile başlar. Los Angeles’ta demirlenmiş bir gemide meydana gelen büyük yangın ve katliama kadar uzanan bir olay soruşturulur. Suç partnerleri ile birlikte o gemide ne işi olduğunu anlatmaya çalıştıkça giderek artan bir karmaşık hikaye haline gelir.

10. Yaşam Şifresi, 2011, 7.5

İzlerken Merak Ettiren Polisiye Temalı Filmler

Orijinal adıyla Source Code, seyirciye zengin içerikli bir film sunuyor. Bilim-kurgu, aksiyon ve gerilim türlerinden ögeler içeren filmin başrolündeyse Jake Gyllenhaal var. Yaşam Şifresi, kendini devlet destekli gizli bir görevde bulan askerin heyecan dolu bir macerasını anlatmaktadır. Colter Stevens, bir hızlı trende uyanır. Burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan Yüzbaşı Stevens, karşısında Christina adlı kendisini tanımayan birini bulur. Kadının hareketlerinden Colter’ı tanıdığı anlaşılır. Neler olduğunu anlamaya çalışan Yüzbaşı Colter, tuvalette sığınacak yer ararken, aynada kendi yerine başkasının yüzünü görünce şoke olur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!