Adrenalin Meraklıları İçin Sürükleyici Polisiye Romanlar

4 dk okuma süresi


11
15 Paylaşım, 11 puan

İçinde adrenalin, gizem, suç, cinayet ve şüphenin olduğu polisiye romanlar, meraklıları için sürükleyici olduğu gibi okuyucuyu da kendisine hapseder. Kitabı elinize aldığınız andan itibaren sizi etkisi altına alıp, zamanın nasıl akıp geçtiğini unutturacak en iyi 10 polisiye romanı sizler için listeledik. Kesinlikle içlerinden birinin başucu kitabı olacağını düşünüyoruz. Keyifli okumalar dileriz!

1. Doğu Ekspresinde Cinayet

Adrenalin Meraklıları İçin Sürükleyici Polisiye Romanlar

2017’de gerilim ve polisiye filmi gösterime girdikten sonra dikkatleri tekrar üzerine çeken bu roman, 1 Ocak 1934 yılında ilk yayını yapılmıştır. Dünya gerilim edebiyatının klasiklerinden bir eser. Karlar altında bir trende yolculuk yaparken herkesten uzakta yaşanan entrika dolu bir hikaye. Agatha Christie, bu romanını 1933’de İstanbul’dayken Pera Palas Otel’de kaleme almıştır. Romanlarında sıkça yer verdiği dedektif Hercule Poirot’nun bir trende planlı olarak gerçekleşen cinayeti zekası ve tecrübesiyle aydınlatması okuyucuyu bir hayli şaşırtacaktır.

2. Özlüyorum Seni

Korku ve gizem dolu romanlarıyla adından bahsettiren Harlan Coben, genelde çözülmemiş olayları kitaplarında kurgusu ile bizlere sunuyor. Ödüllü Özlüyorum Seni polisiye romanı, hikaye anlatımındaki ustalık ve etkileyici olay kurgusu ile sizi bir anda sağlam bir gerilimin içine çekiyor. Eski bir aşk, çözülememiş faili meçhul olaylar ve cinayetler… Akıcı bir dile sahip olan bu roman, bir solukta bitireceğiniz gibi adeta size film tadında okuma keyfi sunuyor. Duygusallığı ve gerilimi ile oldukça sürükleyici bir hikaye sunan bu kitap, meraklılarını bekliyor.

3. Bir Bedenin Gerçeği

Adrenalin Meraklıları İçin Sürükleyici Polisiye Romanlar

Chautauqua enstitüsünden ödüllü, Lambda edebiyat ödüllü ve Guardian gazetesinde yılın en iyi kitabı seçilen bu eser, yazar Alexandria Marzano Lesnevich’e aittir. Tek kelime ile son derece çarpıcı bu roman, tüyler ürperten gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. 1992 yılında bir çocuğun kaybolmasıyla annesi komşulardan birinin kapısını tıklatır. Kapıyı açan adam Ricky’i görmediğini söyler. Sessiz ormandaki gönüllüler, bu masum çocuğu aramaya başlar ve olaylar bu şekilde gelişir. 10 yıl yazımı süren bu ezber bozan kitap, hukukun düşünülenden daha kişisel bir konu olduğunu gözler önüne serer.

4. Kavim

Altında bir haç olan bıçakla öldürülmüş birisi… Yanı başında bir Kutsal Kitap açık bırakılmış şekilde yerde uzanıyor.  Kitabın kenarına bir azizin adı düşülmüş ve satırlardan birinin altı öldürülenin kanıyla çizilmiş… Kavim’de olaylar böyle başlıyor ve emniyet görevlileri hemen harekete geçiyorlar olayı çözmek için. Ahmet Ümit’in kaleme aldığı bu romanda gizemli olaylar çerçevesinde işlenen cinayetler aydınlatmaya çalışılıyor. İstanbul’dan Mardin’e uzanan, devletin derinliklerinde kurulmuş yanlış düzene çarpıp geri tepen ilginç bir vaka. İşlenen cinayetler gizemli ve çarpıcı ama kahramanların karşısına çıkan gerçekler daha çarpıcı. Çok heyecanlı, adrenalin dolu bir polisiye ile karşı karşıyasınız, sürükleyici romanlar meraklıları için duyurulur.

5. Morgue Sokağı Cinayeti

Adrenalin Meraklıları İçin Sürükleyici Polisiye Romanlar

Korku, gerilim ve polisiye türlerinin büyük üstadı Edgar Allan Poe’nun yazdığı 8 muhteşem hikaye bir arada. Morgue Sokağı’nda işlenen cinayetleri okurken yazarın etkileyici üslubu sayesinde kendinizi karakterize edebileceksiniz. Dev deniz girdabında Maelström’e sürüklenip, dünyanın kutupları arasındaki deliklere dalacak, dedektif C. August Dupin ile Morgue Sokağı’ndaki cinayetleri çözerken olayları bir de Şehrazat’ın ağzından okuyacaksınız. Poe’nun hikayeleri gerilim dolu olaylar ve ilginç karakterlerin gizemli halleri ile siz değerli okurları başbaşa bırakıyor. İyi okumalar!

6. Aklından Bir Sayı Tut

Bir adam, posta kutusunda imzasız bir mektup görür. Mektupta aynen şöyle yazmaktadır: “Aklından 1 ile 1000 arasında herhangi bir sayı tut.” Adam öylesine 658 sayısını geçirir aklından. Not şu şekilde devam eder: “Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin, küçük zarfı aç. Vermiş olduklarını aldığın zaman, aldıklarını geri vereceksin. Ne düşündüğünü biliyorum. Ne zaman uyuduğunu, nereye gittiğini veya gideceğini. Seninle randevumuz var, bay 658” Evet, aklından bir sayı tut kitabı, aklınızdan çıkaramayacağınız bir eser. Garipliklere meydan okuyan ve çarpıcı karakterlerin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle içinizde hissedeceğiniz bir roman.

7. Da Vinci Şifresi

Adrenalin Meraklıları İçin Sürükleyici Polisiye Romanlar

Da Vinci Şifresi satışa çıktığı ilk hafta sonunda büyük bir başarıyla New York Times’ın en çok satanlar listesine ilk sıradan girdi. Harvard Üniversitesinde görev yapan Prof. Robert Langdon, Paris’teyken bir gece yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri toplayarak bu tuhaf cinayeti araladıkça, ipuçlarının Da Vinci tablosuna götürür. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere Mona Lisa tablosunun içine saklamıştır. Langdon ve Neveu, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz, çok zeki bir adamla karşılaşır. Karmaşık bir bilmece haline gelen olayları çözemezlerse Priory’nin büyük ses getirecek bu eski gerçeği ebediyen yok olacaktır.

8. Son Av

Karanlık bir ormanda son av başladı. Arkasında herhangi bir iz bırakmadan cinayeti işleyen avcı kimdir? Yardımcısı Ivana Bogdovic ile Komiser Niemans, birlikte Alsace bölgesindeki bu dehşet verici cinayeti çözmek için giderler. Kendi karanlık geçmişlerini de yanlarına alan bu iki polis memuru, Kara Orman’da saklanan sırrın peşine düşer. Başkahraman Niemans’ın dönüşünü müjdeleyen Son Av romanı, kökeni Nazi Almanyası’na kadar giden bir gerilimi konu alıyor.

9. Yabancı

Bir parkta, vahşice öldürülen 11 yaşındaki bir çocuğun cesedi bulunur. Görgü tanıklarına göre katil, şehrin Küçükler Beyzbol Ligi’nin koçluğunu yapan ve herkesin çok sevdiği İngilizce öğretmeni Terry Maitland’ı işaret eder. Bu korkunç cinayet sonrası Dedektif Ralph Anderson tarafından, eskiden kendi oğlunun da koçluğunu yapmış olan bu zanlının, bir beyzbol maçının tam ortasında tutuklanması emrini verir. Ancak Terry, cinayetin işlendiği gün başka bir kentte konferans da olduğunu söyler ve kamera görüntüleriyle bu durum doğrulanır. Stephen King, yine hayal gücünün sınırlarını zorlayıp, usta hikayeci olduğunu bizlere gösteriyor. Cinayeti aydınlatmaya çalışan herkes bilinmezliklerle tehlikeli bir anafora doğru sürüklenecektir.

10. Üçe Kadar Say

Adrenalin Meraklıları İçin Sürükleyici Polisiye Romanlar

Jess Tennant küçüklüğünde yaşadığı kasabaya bir Noel zamanı gitmiştir. Jess’ten yılın bu zamanında şehir dışından gelen erkek arkadaşı ile eğlenceli bir vakit geçirmesi gerekirken, o kendisini yine gizemler içinde bulacaktır. Beraber çalıştıkları bir tarih projesiyle başlayan arkadaşı Gilly Poytner’ın aniden kayboluşu, Jess’i de olayların içine sürükler. Ardında sadece bir günlük bırakan Gilly’nin başına ne geldiği hakkında kimsenin fikri yoktur. Şifrelerle dolu bu günlük, Jess’in sır perdesini aralamasına bakalım yetecek mi?


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!