İzlerken Heyecanlandıran Bilim Temalı 10 Film

3 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Bilime ilgi duyan herkesin izlerken heyecan duyacağı bilim temalı 10 film listesini sizler için derledik. Bu filmleri izleyip de etkilenmemek neredeyse imkansız. Hatta gaza gelip, insanlık adına yeni bir proje, yeni bir buluş bile yapabilirsiniz. Ama siz yine de fazla gaza gelmeyin, evinizi patlatacak deneyler yapmayın. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

1. Gizli Sayılar (Hidden Figures)

Gizli Sayılar

The Story of the African-American Women Who Help Win the Space Race isimli kitaptan, yaşanmış hikayeden sinemaya uyarlanan bir film. Seyircilere çok bilinmeyen bir başarı öyküsünü anlatıyor. Bu hikaye, bir süper zeka hikayesi değil. Bu hikaye soğuk savaş döneminde 3 siyahi kadının NASA’da Sovyetlere karşı nasıl büyük işlere imza attığını konu alıyor.

2. Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)

Bilim Temalı Film

Hawking’in 60′lı yıllardaki yaşamına, sağlığına ilişkin kötü haberleri aldığı döneminin detayları her ne kadar hızlı bir şekilde ele alınmış olsa da, daha çok Stephen ve Jane Hawking ikilisinin duygusal ve mantıksal birlikteliğine, birbirleri için yaptıkları fedakarlıklara odaklanılıyor. Film en iyi erkek oyuncu olarak Eddie Redmayne’e Oscar kazandırmıştır. Aynı zamanda drama dalında en iyi erkek oyuncu Altın Küre’yi ve BAFTA ödüllerini de kazandırmıştır. 2014 Uluslararası Toronto Film Festivali’nde gösterildi. ABD’de kasım ayında gösterime giren filmin Türkiye’ye geliş tarihi ise 27 Şubat 2015’tir.

3. Yağmur Adam (Rain Man)

Yağmur Adam

Film de Los Angeles’ta maddiyata dayalı bir hayat süren fırlama Charlie ile otistik bir matematik dehası olan Raymond’un dramatik ama aynı zamanda komik serüvenleri anlatılıyor.

4. Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

Bilim Temalı Film

Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesini izleyeceğiniz bu film, iki önemli dalda Oscar ödülü kazanmıştır. Film de asosyal bir matematikçi olan John Nash, kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Nash, inanılmaz bir teori ortaya atıp kanıtlama noktasına gelir. Böylece matematik konusunda ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Kendi kurgusal düşüncelerinden oluşturduğu dünyasıyla gerçekleri ayırt edemeyecek bir noktaya gelecektir.

5. Sonsuzluk Teorisi (The Man Who Knew Infinity)

Sonsuzluk Teorisi

Robert Kanigel’in aynı adlı romanından uyarlanan bu film, Hindistan’ın Madras kentinde yoksullukla mücadele eden Srinivasa Ramanujan Iyengar’ı anlatıyor. I. Dünya Savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne giriş hakkı kazanıp, Profesör G.H.Hardy rehberliğinde matematiksel teorinin öncüsü oluşunu anlatıyor.

6. Otomatik Portakal  (A Clockwork Orange)

Anthony Burgess’in kitabından uyarlanan Otomatik Portakal; Stanley Kubrick’in dokunuşuyla izlenmesi gereken efsanevi bilim temalı film listemizdeki yerini almıştır. Geleceğin Britanyasında, ilaç bağımlısı bir çete her gece şiddet şovu göstermektedir. Adam dövüp, hırsızlık yapıp insanlara tecavüz etmektedir. Bir gece çetenin lideri Alex diğerleri tarafından polise şikayet edilir. Hapse giren Alex’in hafif ceza alması için önüne bir seçenek sunulur; bir deneye tabi tutulmak. Sonrasında Alex’in hayatı tümüyle değişecektir.

7. İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)

İçinde Yaşadığım Deri

Gerilim türündeki film, Fransız polisiye yazarı Thierry Jonquet’in “Tarantula” isimli ve 2005 tarihli romanından uyarlandı. Antonio Banderas’ı bu film de kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan psikolojisi bozuk bir plastik cerrahı olarak görüyoruz. Film bu cerrahın saplantılarını ve hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde yeni bir insan derisi yaratmasını konu alıyor.

8. Yapay Oyun (The Imitation Game)

Bilim Temalı Film

Film II. Dünya Savaşı döneminde geçiyor. İngilizler Enigma şifreleme sistemini çözememiştir. Çözüm olarak İngiliz hükümeti ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu beyinlerden birisi de kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing’dır. Ünlü İngiliz matematikçisi Alan Turing’i, Benedict Cumberbatch canlandırıyor.

9. Stanford Hapishane Deneyi (The Stanford Prison Experiment)

Stanford Hapishane Deneyi

1971’de yürütülen deneyde yaşanan gerçek olaylardan uyarlama filmdir. Stanford Üniversitesi’nde psikolog olarak çalışan Philip Zimbardo, kendi ekibini kurup yeni bir deneye başlayacaktır. Okulun öğrencileri arasından seçilen 24 kişi, bodrum katına kurulan sahte bir hapishaneye yerleştirilir. Bir grup mahkum, diğer grup ise gardiyan olarak deneye katılacaktır. Ancak deney bir noktadan sonra tehlikeli bir hal almaya başlar.

10. Philadelphia Deneyi (The Philadelphia Experiment)

Bilim Temalı Film

Philadelphia Deneyi filmi, 1943 senesinde Amerikan donanmasının Philadelphia şehri limanında yaptığı iddia edilen bir deneyi ele alıyor. Deney meraklılarına duyurulur.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç