İzlerken Heyecanlandıran Bilim Temalı 10 Film

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Dünyanın değişiminin temelinde elbette bilimsel gelişmeler bulunur. Her bir yenilik ile hayatımız bambaşka bir yöne evrilir. Sinema sektörü de ilginç hikayelerin bulunduğu bu alanı beyazperdeye taşımıştır. Bu filmleri izleyip de bilim dünyasından etkilenmemek neredeyse imkansızdır. Bu yapımlarla coşkuya kapılıp insanlık adına yeni bir proje, yeni bir buluş yapma isteğine bile kapılabilirsiniz. Siz yine de dikkat edin, kontrolsüz deneyler yapmaktan kaçının. Konuya ilgi duyan seyirciler için bilim temalı yapımlar arasından izlerken sizi heyecanlandıran 10 film listesi hazırladık. Bilimin dünyasındaki keşfinizde iyi eğlenceler!

1. Gizli Sayılar

İzlerken Heyecanlandıran Bilim Temalı 10 Film

Hidden Figures, 2016 senesinde yayınlanan bir biyografik dramadır. Margot Lee Shetterly’nin aynı adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Theodore Melfi’dir. Kadroda ise Taraji P. Henson, Octavia Spencer ve Janelle Monae gibi güçlü siyahi kadın figürlerin yanı sıra Kevin Costner, Kirsten Dunst, Jim Parsons ve Mahershala Ali yer alır. Filmin hikayesi Uzay Yarışı sırasında NASA’da çalışan Afrikalı-Amerikan kadın matematikçilere ve onların katkılarına odaklanır. Gizli Sayılar, Soğuk Savaş sırasında büyük katkı sağlamalarına rağmen başarıları arka planda kalan siyahi kadınların öykülerini öne çıkarır. Filmin kadrosu, SAG Ödülleri’nde Öne Çıkan Kadro Performansı ödülüne layık görülmüştür.

2. Her Şeyin Teorisi

Bilim Temalı Film

James Marsh’ın yönetmenliğini üstlendiği The Theory of Everything, ünlü teorik fizikçi Stephen Hawking’in hayatını anlatır. 2014 yılında vizyona giren biyografik drama, aynı zamanda romantik bir tarafa da sahiptir. Cambridge Üniversite’sinde geçen film, Jane Hawking’in 2007’de yayınlanan anı kitabından uyarlamadır. Hikaye, Jane ve Stephen arasındaki ilişkiye, Stephen’ın hastalığının teşhis sürecine ve fizik alanındaki başarılarına odaklanır. Başrollerde performansıyla Oscar’ı kazanan Eddie Redmayne ve Felicity Jones yer alır. İlk gösterimi Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirilen yapım, oyuncu performansları ve sinematografi çalışmasıyla övgüler toplamıştır.

3. Yağmur Adam

İzlerken Heyecanlandıran Bilim Temalı 10 Film

1988 senesinde yayınlanan Rain Man, Amerikan yapımı bir yolculuk dramasıdır. Yönetmenlik koltuğunda oturan isim Barry Levinson’dır. Senaryo ise Barry Morrow ve Ronald Bass imzalıdır. Filmde Tom Cruise Charlie’yi, Dustin Hoffman Raymond’ı canlandırır. Charlie başkalarının fikriyle ilgilenmeyen, benci bir araba satıcısıdır. Bir gün babasının öldüğünü ve milyonlarca dolarlık mirasının diğer kardeşi Raymond’a bıraktığını öğrenir. Raymond ise otizm rahatsızlığına sahip olan zeki bir çocuktur. Yayınlandığı yılın en çok kazanan filmi olan Rain Man, 8 Oscar adaylığı elde etmiştir. En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere dört ödül kazanmıştır.

4. Akıl Oyunları

Bilim Temalı Film

A Beautiful Mind 2001 yapımı bir biyografik dramadır. Yönetmenliğini Ron Howard’ın üstlendiği yapımın başrolünde Russell Crowe vardır. Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesini izleyeceğiniz bu film, iki önemli dalda Oscar ödülü kazanmıştır. Filmde asosyal bir matematikçi olan John Nash, kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Nash, inanılmaz bir teori ortaya atıp kanıtlama noktasına gelir. Böylece matematik konusunda ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Kendi kurgusal düşüncelerinden oluşturduğu dünyasıyla gerçekleri ayırt edemeyecek bir noktaya gelir.

5. Sonsuzluk Teorisi

İzlerken Heyecanlandıran Bilim Temalı 10 Film

Robert Kanigel’in aynı adlı romanından uyarlanan The Man Who Knew Infinity, bir biyografik dramadır. 2015 senesinde yayınlanan film, Hindistan’ın Madras kentinde yoksullukla mücadele eden Srinivasa Ramanujan Iyengar’ı anlatır. Srinivasa, I. Dünya Savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne giriş hakkı kazanıp Profesör G.H.Hardy rehberliğinde matematiksel teorinin öncüsü haline gelir. Ünlü matematikçiyi filmde Dev Patel canlandırır. Ona rehberlik eden profesöre ise Jeremy Irons hayat verir. Çekimleri Cambridge Üniversitesi’nde gerçekleşen yapım, ilk gösterimi Toronto Film Festivali’nde olmak üzere, birçok festivalde yer almıştır.

6. Otomatik Portakal

Anthony Burgess’in kitabından uyarlanan Otomatik Portakal, bilim temalı 10 film listemizde Stanley Kubrick’in dokunuşuyla izlerken sizi heyecanlandıran yapımlar arasında yerini almıştır. Orijinal adıyla A Clockwork Orange, bir distopyada geçen bir suç filmdir. Geleceğin Britanyasında, ilaç bağımlısı bir çete her gece şiddet şovu ortaya koyar. Adam döver, hırsızlık yapar ve insanlara tecavüz eder. Bir gece çetenin lideri Alex diğerleri tarafından polise şikayet edilir. Hapse girme tehlikesiyle karşılaşan Alex’in hafif ceza alması için önüne bir seçenek sunulur: bir deneye tabi tutulmak. Bu tecrübe sonrasında Alex’in hayatı tamamen değişecektir.

7. İçinde Yaşadığım Deri

İzlerken Heyecanlandıran Bilim Temalı 10 Film

İspanyol yapımı La Piel Que Habito, bir psikolojik gerilim filmidir. Fransız polisiye yazarı Thierry Jonquet’in 2005’de yayınlanan “Tarantula” isimli romanından uyarlanmıştır. 2011 senesinde yayınlanan filmi yazıp yöneten isim ise ünlü yönetmen Pedro Almodovar’dır. Başrolde Antonio Banderas olmak üzere kadroda Elena Anaya, Marisa Paredes ve Jan Cornet yer alır. Banderas bu filmde kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan psikolojisi bozuk bir plastik cerrah olarak karşınıza çıkıyor. Hikaye, bu cerrahın saplantılarını ve hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde yeni bir insan derisi yaratmasını konu alır.

8. Yapay Oyun

Bilim Temalı Film

2018 senesinde vizyona giren First Man, Amerikan yapımı bir biyografik dramadır. La La Land ile tanınan Damien Chazelle, filmin yönetmenidir. Senaryoya imza atan isim ise Josh Singer’dır. 2005’te yayınlanan First Man: The Life of Neil A. Armstrong kitabından uyarlamadır. Başrolde Ryan Gosling vardır. Ona Claire Foy, Jason Clarke ve Kyle Chandler eşlik eder. Hikaye, 1969’da Ay’a gitmek için gerçekleştirilen Apollo 11 görevinin sürecine odaklanır. Venedik Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan film, oyuncularıyla ve yönetmenin çalışmasıyla ilgili övgüler toplamıştır. Gişede çok büyük bir başarı sergileyemese de ödül törenlerinde aldığı adaylıklarla kendinden söz ettirmiştir.

9. Stanford Hapishane Deneyi

Stanford Hapishane Deneyi

2015 senesinde yayınlanan The Stanford Prison Experiment, Kyle Patrick Alvarez’in yönetmenliğini yaptığı dramatik bir belgeseldir. Kadroda Billy Crudup, Michael Angarano, Ezra Miller ve Tye Sheridan yer alır. Gerilim ögeleri de içeren film, 1971’de yürütülen deneyde yaşanan gerçek olaylardan uyarlamadır. Stanford Üniversitesi’nde psikolog olarak çalışan Philip Zimbardo, kendi ekibini kurup yeni bir deneye başlar. Okulun öğrencileri arasından seçilen 24 kişi, bodrum katına kurulan sahte bir hapishaneye yerleştirilir. Bir grup mahkum, diğer grup ise gardiyan olarak deneye katılır. Ancak deney bir noktadan sonra tehlikeli bir hal almaya başlar.

10. Philadelphia Deneyi

İzlerken Heyecanlandıran Bilim Temalı 10 Film

The Philadelphia Experiment, 1984 senesinde vizyona giren bir bilim kurgu filmidir. Yapımın yönetmenlik koltuğunda oturan isim Stewart Raffil’dir. Kadroda yer alan oyuncular ise Michael Paré, Bobby Di Cicco ve Nancy Allen’dır. Philadelphia Deneyi söylentilerinden uyarlanan film, 1943 yılında geçer. İki denizci olan David Herdeg ve Jim Parker, radarlarda görünmemesi için deneyler yapılan bir gemidedirler. İşler tamamen mahvolur ve gemi tamamen yok olur. İkili 1984 yılında Nevada Çölü’nde uyanır. Yer aldıkları programın tekrar yürürlüğe konulduğunu öğrenirler. Bu durum tüm dünyayı tehdit edecek kadar büyük bir soruna yol açar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!