İzlediğinize Pişman Olmayacağınız 10 Hacker Filmi

5 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Hack, bir bilgisayar sistemine izinsiz erişim anlamına gelmektedir. Bu erişimi sağlayan kişiye “hacker” adı verilir. Hackerlar teknik bilgi ve beceri sahibi olmakla beraber; network, yazılım ve sistem gibi birçok alanda uzmanlığa sahiplerdir. Genellikle elektronik tabanlı sistemlere erişim elde ederler. Yıllardır bilgisayar ve internet ile ilgili birçok komplo teorisi üretildi, sizin için listelediğimiz 10 hacker filmi de bu teorilerin gerçeğe dönüşebileceğini gözler önüne seriyor. İzlerken hem hackerların geliştirdiği eylemleri hayret ve şaşkınlık içinde izleyecek, hem de internetin büyülü dünyasını keşfedeceksiniz. Kesinlikle izlediğinize pişman olmayacağınız 10 hacker filmi listesini sizler için derledik. Şaşırmaya ve paranoyaklaşmaya hazır olun!

1. Matrix (1999)

İzlediğinize Pişman Olmayacağınız 10 Hacker Filmi

Listemizin en başında yılların efsane filmi Matrix yer alıyor. Matrix, Lilly ve Lana Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği bilimkurgu filmidir. Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Hugo Weaving ve Carrie-Anne Moss gibi yıldızlar yer alıyor Matrix’te. Konusu ise şöyle: Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thoman Anderson (Keanu Reeves), geceleri “Neo” nickname’ini kullanan bir hacker. Neo, hükümet tarafından terörist olarak adlandırılan efsanevi bilgisayar korsanı Morpheus ile temasa geçiyor. Yaşadığı dünyanın aslında bir simülasyondan ibaret olduğunu anlatan bu distopik filmde, olaylar teknolojinin son derece gelişmiş olduğu çok ileri bir tarihte, yapay zekaya sahip makinelerin yaratıldığı bir dünyada geçiyor. Gerçek dünyaya götürülen Neo, Morpheus’un ekibiyle birlikte makinelere karşı savaşmaya başlar.

2. Enigma (2014)

Belki de tarihi değiştiren en önemli hackerlardan biri, matematik dehası Alan Turing’in biyografisinden uyarlanan filmde, Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode ve Ron Kiennar gibi isimlerin yer alıyor. Filmin ismi, gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacı ile kullanılan bir şifre makinesinden geliyor. Morten Tyldum’un yönettiği bu film, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı “Enigma” isimli haberleşme kodunu çözen Alan Turing ve ekininin hikayesini bizlere aktarıyor. Başarılı kadrosuyla fark yaratan film, Turing’in başarısına ve sonrasında yaşamış olduğu acıya şahitlik etmekte. Ayrıca, Enigma’nin En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülü de bulunuyor.

3. Who Am I (2014)

İzlediğinize Pişman Olmayacağınız 10 Hacker Filmi

İzlediğinize pişman olmayacağınız 10 hacker filminden biri de “Who Am I”. Alman yapımı olan bu film, Almanya’da stüdyo filmlerini geride bırakarak gişe rekorları kırdı. Film, dünyanın en çok aranan hacker’ının macerasını anlatıyor. 25 yaşındaki asosyal bilgisayar korsanı Benjamin, yaptığı çevrimiçi aktivitelerle CLAY adlı hacker grubunun ilgisini çeker ve gruba dahil olur. Alman Gizli Servisi ve Europol, CLAY’in peşine düşer. Bu da yetmezmiş gibi bir de karanlık bir hacker grubu da onları tehlikeli bir rakip olarak görür ve peşlerine düşer. Yönetmen koltuğunda Variety dergisinin “Gelecek Vaat Eden 10 Yönetmen” listesinde yer alan Baran bo Odar bulunuyor.

4. Disconnect (2012)

Oyuncu kadrosunda Jason Bateman, Alexander Skarsgard, Paula Patton ve Andrea Riseborough gibi isimlerin yer aldığı, senaryosuyla da en iyiler arasında yer alan Disconnect filminin yönetmen koltuğunda Henry Alex Rubin oturmakta. İnternet tehlikesini konu alan yapımların başında gelen bu film, ailesine vakit ayıramayan işkolik bir avukatın, sırları internet üzerinden ifşa edilmiş bir çiftin, kariyer hedefiyle gözü hiçbir şey görmeyen bir gazetecinin ve internette zorbalık yapan çocuğunu eğitmeye çalışan bir polisin mücadelesini konu alıyor. Birbirinden tamamen farklı karakterdeki bu insanların tek ortak noktası ise internet. Modern iletişimde büyük rol oynayan internetin bu filmdeki rolü ise şu: İnternetin insanlar üzerinde yarattığı etki.

5. Snowden (2016)

İzlediğinize Pişman Olmayacağınız 10 Hacker Filmi

Edward Snowden’in gerçek hikayesinin anlatıldığı bu film, şühesiz izlediğinize pişman olmayacağınız 10 hacker filmi listemizin en beğenilenleri arasında. Oliver Stone, Amerikan tarihi ile yakından ilgili bir yönetmen olarak Edward Snowden’ın hikayesini kaçırmak istememiş. Snowden, NSA (Ulusal Güvenlik Teşkilatı) ile ilgili bilgileri paylaştığında henüz 29 yaşındaydı ve Amerika’da üst düzey teşkilatlarda kilit rolde görev almıştı. E-postalardan sosyal medya hesaplarına, mesajlardan bilgisayar kameralarına kadar istediği her şeye erişebilen ve Amerika’da bir kahraman mı yoksa vatan haini mi olduğu hala tartışılan Snowden’ı Joseph Gordon-Levitt canlandırıyor.

6. Takedown (2000)

1980’ler ve 1990’ların başında dünyanın en büyük hacker’ı olarak bilinen Kevin David Mitnick üzerine kurulmuş bu filmin yönetmenliğini Joe Chappelle yapıyor. Mitnick’in baş düşmanı olarak tanınan Tsutomu Simomura tarafından yazılan kitaptan uyarlanarak hazırlanan Takedown, ünlü hacker’ın nasıl alt edildiğini konu alıyor. İddialara göre Mitnick, dünyadaki tüm banka ve güvenlik hesaplarını hackleyebilecek kadar yetenekli bir hacker’dı. Bilgiye ve mücadeleye doyumsuz hale gelen Kevin, zamanını siber savaşlarla mücadele ederek ve kendisine uygun bir rakip arayarak geçirir. Eskilerin en iyi korsanu olarak anılan bir bilişim güvenlikçisinin bilgisayarını kırmaya çalışır ve hikaye başlar.

7. 23 (1998)

İzlediğinize Pişman Olmayacağınız 10 Hacker Filmi

Bir başka Alman filmi olan 23, Alman bir hack grubunun gerçek hikayesinden ilham alınarak yapılmıştır. 1980’lerin sonlarında Karl Koch isminde bir yetim, ailesinden kalan mirasın tamamını bir daireye ve bilgisayara yatırır. R.A. Wilson’ın en sevdiği roman olan “Illuminatus” eserindeki komplo teorilerini araştırmak için forum sitelerine girer. Çok geçmeden yakın arkadaşı David ile beraber hükümet ve askeri bilgisayarlara sızmaya başlarlar. Karl, Pepe’nin bilgisayarına erişir ve hesabında sakladığı paraları çalarak Doğu Berlin’e kaçar. KGB ile iletişime geçmeye çalışır. 1998 yapımı bu filmde August Diehl, Fabian Busch ve Dieter Landuris gibi isimler yer alıyor.

8. WarGames (1983)

Tüm zamanların en başarılı yapımları arasında yer alan War Games, genç hacker David Lightman’ın neredeyse 3. Dünya Savaşı’nı başlatacak bir girişimde bulunmasını konu almakta. 1983 yılında beyaz perdeye yansımış olan WarGames’te Matthew Broderick, Allen Sheedy ve John Wood’un yıldızları parlıyor. Filmin ana hikayesi, yetenekli bir hacker’ın askeri merkeze giriş yapmasıyla başlıyor. Hem hacker’lık hem de yapay zeka kavramı henüz konuşulmuyorken gündeme getiren bu filmin yeri kesinlikle hacker filmleri arasında ayrıdır. John Badham’ın yönetmenliğini yaptığı bu film, sevgilisini etkilemek için oyun yapımcısının sistemini kontrol etmek isteyen bir gencin, Amerikan Savunma Bakanlığı’nı hacklemesiyle başlıyor. Nükleer savaş durumunda yaşanabilecek olayları hesaplayan önemli bir simülasyonu ele geçirmesi anlatılıyor.

9. Cyberbully (2015)

Game of Thrones dizisinde Arya Stark karakterini canlandıran başarılı oyuncu Maisie Williams var bu sefer başrolde. Cyberbully’de olaylar sadece bir odada geçiyor fakat gizem ve gerilimi sonuna kadar hissettiriyor. Sosyal medyanın adeta elimiz ayağımız olduğu şu günlerde, Casey’nin (Maisie Williams) hesapları bir internet korsanı olan arkadaşı tarafından çalınıyor ve genç kıza, özel fotoğraflarının elinde olduğunu söyleyerek şantaj yapıyor. Casey’i izleyen ve emirler yağdıran hacker, genç kızın kontrolünü resmen ele geçiriyor. Ben Chanan tarafından yönetilen bu film bize tehlikenin bir tık uzağımızda olduğu mesajını vermek istiyor.

10. Hacker (2016)

İzlediğinize Pişman Olmayacağınız 10 Hacker Filmi

Akan Satayev tarafından yönetilen bu filmde ana konu hacker üzerinden ilerlemekte. Alex (Callan McAuliffe), maddi anlamda zorluklar yaşayan ailesine destek olmak için internette yasadışı işler yapan Ukraynalı genç bir göçmendir. Yakın arkadaşı Sye (Daniel Eric Gold) ise Alex’e yardım eden bir karaborsacıdır. FBI köstebeği olan Kira (Lorraine Nicholson) genç bir kadın bilgisayar uzmanıdır ve internetteki karanlık kimlikli kişilerle irtibat halindedir. Alex, Sye ve Kira başarıya ulaştıktan sonra, finansal piyasada kaosa sebep olurlar. Sonrasında Z adlı gizemli karakter, Anonymus’un kurucusu olan kişinin dikkatini fazlasıyla çeker.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!