İş Dünyasında Başarı Temalı Filmler

3 dk okuma süresi


9
14 Paylaşım, 9 puan

Kabul edelim ki, bir girişimcinin mücadelelerini ve yaşam öykülerini, iki saat yada daha kısa sürede filmlerden anlatmak çok zor. Ancak, iş odaklı bir motivasyon arayışındaysanız, bu film listemize bayılacaksınız. İş dünyasında başarı temalı filmler listesini sizler için hazırladık. Bir amaçtan bir amaca koşma sanatı! Para, güç, şöhret, servet ve başarının tatlı cazibesini canlandırmanın nasıl bir şey olduğunu unuttuysanız, bu filmler size tamamen bağımlılık yaratan bir doz verecektir. İyi seyirler!

1. Sosyal Ağ, 2010

İş Dünyasında Başarı Temalı Filmler

The Social Network, milyonların kullandığı sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının öyküsünü anlatan bir filmdir. Mark Zuckerberg, kız arkadaşı tarafından terk edilmiş ve Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Acısını kampüsteki kızların kullandığı bir veritabanında birleştirmek ister. Yazdığı uygulama da kızların fotoğraflarının yanında oylama sistemiyle hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark bu sayfanın adına Facemash adını verir. Sitenin kullanıcısı hızla artar ancak gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin tepkisi çeker. Bu durum ise sitenin Facebook’a dönüşmesine olanak sağlar. Sosyal medya denince günümüzde akla gelen ilk uygulamalardan olan Facebook nasıl ortaya çıktığını anlatan bu film, aynı zamanda Mark Zuckerberg’in hayat hikayesinden bir dönemi ele almaktadır.

2. Zeka Pırıltısı, 2008

Flash Of Genius filmi, gerçek bir yaşam öyküsünü anlatmaktadır. Otomobil üreticileri, yağmurda da araba kullanmayı mümkün kılacak bir çözüm aramaktadırlar. Bu çözüm Robert Kearns’ın bulduğu “silecek”tir. Bir üniversite hocası olan Kearns, bu buluşu ile anında zengin olabileceğini fark eder. Ancak tam beraber çalışmaya başlayacakları sırada Ford, Kearns işten çıkarır. Tabi Ford, onun buluşunu kullanmaya da devam eder. Bu adaletsizliğe sinirlenen Kearns ise kendi hakkını aramak için dava açar. Ancak dev bir firmaya karşı zorlanacağını düşünerek, tam azimle hukuk kitaplarını çalışıp mahkemede savunmasını kendisi yapmaya karar vermiştir.

3. Doktor Ölüm, 2010

İş Dünyasında Başarı Temalı Filmler

Gerçek bir hikayeden uyarlanan You Don’t Know Jack filmi, televizyon kanalı HBO tarafından çekilmiştir. İyileşme umudu kalmayan hastaların ölmesine yardım ederek kamuoyunun gündemine oturan “ölüm meleği” lakaplı Dr. Jack Kevorkian’ın hayat hikayesini anlatmaktadır.

4. Kazanma Sanatı, 2011

Moneyball, bir beysbol takımının başındaki Brad Pitt tarafından, kısıtlı bir bütçe rağmen yoktan var olan ve zengin kuluplere adeta meydan okuyan bir takım çıkarıyor. Ancak bunu yaparken de beysbol sporunun temel kurallarını baştan aşağıya sarsıyor. Onun yöntemleri kabul görmese de, koç inancını hiç yitirmeden ilerlemeye devam ediyor…

5. Borsa: Para Asla Uyumaz, 2010

İş Dünyasında Başarı Temalı Filmler

İngilizcesi Wall Street Money Never Sleeps anlamına gelen bu film de, dünya küresel bir ekonomik krizle çalkalanmaktadır. Genç bir borsa yatırımcısı kötü bir durumda kalmış eski bir uzmanla iki aşamalı görev için anlaşırlar. Birincisi gelmekte olan finansal çöküş öncesi çevresindeki iş adamlarını haberdar etmek. İkincisi ise bu genç yatırımcının akıl hocasını kimin öldürdüğünü bulmak. Olaylar bu şekilde gelişmektedir.

6. Genç Çıraklar, 2013

The Internship filminde, bir şirketin pazarlama departmanından sorumlu Billy ve Nick, dijital dünyanın yeniliklerine bir türlü ayak uyduramazlar. Bu sebepten dolayı işlerinden kovulurlar. Ardından işsizlik sorunuyla baş etmeye çalışırken bir plan yaparak Google’ın stajyerlik pozisyonlarına başvuru yaparlar. Ancak mülakata ve eğitim programına yoğun bir başvuru olmuştur. Olaylar program üzerinden gelişir ve dahası Billy ve Nick birbirleriyle dahi rekabet etmek zorunda kalacaktır.

7. Para Avcısı, 2014

İş Dünyasında Başarı Temalı Filmler

The Wolf Of Wall Street, gerçek bir yaşam hikayesini anlatmaktadır. 24 yaşında genç ve hırslı bir yatırımcı, para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından bir firmada CEO olur. 90’larda ülkede her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı kandırarak, kısa zamanda bir para makinesine ve harcama makinesine dönüşür. Bir günde hesapları milyonlarla doldururken aynı gece hepsini bir anda harcayabilir. Kendisini son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içinde bulur. Her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok yakındır.

8. Azınlık Raporu, 2002

Minority Report film senaryosu, efsanevi yazar Philip K. Dick’in bir kitabındaki bilim-kurgu öyküsünden almaktadır ve yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanmıştır. 2054’te Washington DC’de bir dedektifin başından geçen olayları sahneleyen heyecanlı bir aksiyon serisidir. Avcı iken, av haline gelen bu dedektifin son durumu bakalım ne olacak?

9. Stajyer, 2015

İş Dünyasında Başarı Temalı Filmler

The Intern, yönetmenliğini Nancy Meyers’ın yaptığı bir komedi filmidir. Başarılı bir şirketin sahibi olan Jules Ostin, çalışanlardan birisinin tavsiyesi üzerine yepyeni bir stajyer programı başlatır. Biraz yaşını almış insanlara yönelik olan bu deneysel programa ilk başlayan kişi, 70 yaşındaki Ben Whittaker olur. Şirketin genç kadrosu olmasına karşın, yaş ortalamasını bir yükselten Whittaker ile şirket sahibi Ostin arasındaki iş ilişkisi, zamanla sağlam bir dostluğa dönüşecektir.

10. Steve Jobs, 2015

İş dünyasında başarı temalı filmler listesinin son sırasında teknoloji devi Apple şirketinin dahisi Steve Jobs’ın hayat öyküsünden bahsedeceğiz. Film, Steve Jobs’un bilge ve hırslı yönünü, aynı zamanda özel hayatını anlatıyor. Kızı ile olan ilişkisine de deyinen bu film Walter Isaacson’ın kitabından uyarlandı. Filmin senaryosunu Oscar Ödüllü Aaron Sorkin ve yönetmenliğini yine Oscar Ödüllü Danny Boyle üstlendi. Filmde Apple’ın kurucusu Steve Jobs rolünü Michael Fassbender, Macintosh’un eski pazarlama müdürü Joanna Hoffman ise Kate Winslet üstleniyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
17
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
20
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak