İtalya Yolunda Eğlenceli Bir Tatil Molası

4 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

İtalya, Güney Avrupa’da yer alan bir Akdeniz ülkesidir. Akdeniz’de bulunan iki büyük ada Sicilya ve Sardinya, İtalya sınırları arasında yer almaktadır. Bağımsız iki ülke olan Vatikan ve San Marino’da İtalyan toprakları içinde bulunmaktadır. İtalya siyasi olarak da önemli bir ülke olup, AB ve NATO’nun kurucu üyelerindendir. Ülke içinde 51 UNESCO Dünya Mirası yer almakta. Bu yüzden de dünyanın en çok turist çeken 10 ülkesinden biridir. dergiCE olarak, İtalya yolunda olup eğlenceli bir tatil molası vermeyi düşünenler için keşfedilebilecek en popüler yerleri derledik.

1. Roma Aşk Çeşmesi: Trevi

İtalya Yolunda Eğlenceli Bir Tatil Molası

İtalya’da turistik yerlerin başında gelen Trevi Çeşmesi, Türkçe’de Üç Yol Çeşmesi olarak da geçmektedir. Bu adla anılmasının nedeni çeşmenin üç yolun kavşağında bulunması ve üç yer altı suyunun çeşmenin olduğu noktada buluşmasıdır. Trevi Çeşmesi, pek çok turist tarafından aşk çeşmesi olarak da biliniyor. Trevi Çeşmesi’nin ortasında Pasedion, solunda Demeter, sağında Hygieia heykelleri bulunur. Kendilerine İtalya yolunda eğlenceli bir tatil molası planlayanlar çeşmeyi ziyaret etmeden geçmeyin. Hatta geleneksel hale gelen çeşmeyi arkanıza dönüp, para atarak bir dilekte bulunabilirsiniz.

2. Venedik’te Bir Ada: Burano

İtalya’da gezilecek en renkli yerlerden bir diğeri Venedik’te bulunan Burano adasıdır. Burano adası, rengarenk evleri ile turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Adaya ziyarete gidenler burada meşhur olan dantel okulu Scuola del Merlettoyu da ziyaret edebilir. Burano’ya gitmişken adanın başka bir popüler yapısı eğik çanı ile meşhur olan Sam Martino Kilisesini de görmeye değer.

3. Venedik Simgesi: Büyük Kanal

İtalya Yolunda Eğlenceli Bir Tatil Molası

İtalya yolunda eğlenceli bir tatil molası vermek isteyen turistlerin uğrak noktası Büyük Kanal Venedik’te bulunan bu kanaldır. Venedikli’ler tarafından Canalazzo olarak bilinen büyük kanal, ana trafiğin aktığı merkezi yol olarak işlev görmekte. Günümüzde bu kanal, turistlerin gondolla gezmesiyle popülerdir. Büyük kanal üzerinde dört büyük köprü bulunmakta. Bu köprüler de gondolla gezen turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardandır.

4. Buzul Kökenli Göl: Como Gölü

Como Gölü, Lombardiya bölgesinde bulunmaktadır. Buzul kökenli bir göldür ve İtalya’nın turistik yerlerinin en önemlilerindendir. Gölün yakınında birçok kasaba bulunur. Bu kasabalar Como Gölünü ziyaret edenler tarafından gezilebilir. Gölün etrafındaki kasabalar kış aylarında sakinliğiyle bilinir. Yaz aylarında da dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçiyi ağırladıkları için kasabalar ve Como gölü canlı bir ortama bürünmektedir. Belaggio ve Varenna kasabaları ise gölün çevresindeki en ünlü yerlerdendir.

5. En Yüksek: Milano Katedrali

İtalya Yolunda Eğlenceli Bir Tatil Molası

Duomo di Milano Katedrali Lombardiya Bölgesi’inde Milano şehrinde bulunmaktadır. Avrupa’nın en büyük dördüncü katedrali unvanına sahip olup, Milano’da dinin merkezi olarak görülmektedir. Sahip olduğu mimari yapıyla dünyanın son gotik yapısı olarak da bilinmektedir. Ayrıca 45 metrelik uzunluğuyla İtalya’nın en yüksek ikinci katedrali olarak bilinen bu kutsal mekanın yapımı 355 yıl sürmüştür.

6. İtalya’nın En Büyük Gölü: Garda Gölü

İtalya’nın en büyük gölü olan Garda Gölü, Venedik ve Milano şehirleri arasında yer almaktadır. İsviçre sınırına yakın olup, Münih’den de arabayla 3,5 saatlik uzaklıktadır. Garda Gölü 20 tane kasabaya ev sahiliği yapmaktadır. Bu gölü ve çevresindeki kasabaları ziyaret etmek isteyenler, gölün yakında bulunan otel ve pansiyonlarda konaklayabilirler.

7. Roma Dik Yamaç Merdivenleri

İtalya’nın en gözde turistik yerlerinden biri olan İspanyol Merdivenleri, Roma’da bulunmaktadır. Merdivenler İspanyol Meydanı (Piazza Spagna) da yer almaktadır. Meydan ismini aynı bölgede bulunan İspanya Büyükelçiliğinden almıştır. İspanyol Merdivenleri Trinita dei Monti Kilisesi’ne ulaşmak amacıyla 1723-1726 yılları arasında yapılmıştır. Günümüzde İspanyol merdivenleri turistlerin uğrak noktaları arasındadır. Buranın popüler olmasının başka bir nedeni de merdivenlerin bitiminde bulunan kayık şeklindeki çeşmedir.

8. Roma Amfi Tiyatrosu: Kolezyum

İtalya Yolunda Eğlenceli Bir Tatil Molası

Flavianus Amfi Tiyatrosu olarak bilinen Kolezyum, Roma’da bulunmaktadır. Kolezyum adı İmparator Neron’un Colossus isimli heykelinden gelmekte. Colossus heykeli Kolezyuma çok yakın bir konumda bulunduğu için Flavianus Amfi Tiyatrosu yerine Kolezyum adını almıştır. Kolezyum 55 bin koltuk kapasitesine sahiptir. Yapıldığı ilk zamanlarda Kolezyum gladyatör dövüşlerine, tiyatro gösterilerine, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. Daha sonraki yıllarda barınma alanı, taş ocağı, Hristiyan türbesi olarak da hizmet vermiştir. Günümüzde İtalya’da gezilecek yerler deyince ilk akla gelen yerlerdendir. Aynı zamanda Kolezyum, UNESCO Dünya Koruma Listesinde bulunmaktadır.

9. İtalya’nın Eğilen Kulesi: Pisa Kulesi

İtalya’nın turistik yerlerinin başında gelen meşhur Pisa Kulesi, Pisa şehrindeki Mucizeler Meydanı’nda (Piazza dei Miracoli) bulunuyor. Kulenin inşaatına 1173 yılında başlanmış olup, 1399 yılında yapımı bitirilmiştir. Pisa Kulesi’nin bu kadar popüler olmasının başlıca sebebi, eğik yapısının kule bittikten sonra oluşmasıdır. Temelindeki yumuşak zeminden dolayı çökme sonrası eğilmeye başlamıştır. İlginçtir ki kule, her yıl eğilmeye devam ettiği halde yıkılmamakta. Pisa Kulesi’nin bulunduğu alanda katedral, anıt mezar ve vaftizhane de bulunmakta. Ayrıca İtalya’nın sahip olduğu en popüler 51 UNESCO Dünya Kültür Mirası’nda yer alıyor.

10. Floransa Merkezi: Signoria Meydanı

İtalya Yolunda Eğlenceli Bir Tatil Molası

Floransa’da bulunan Signoria Meydanı, adını eski şehir merkezi yönetiminden almaktadır. Meydan Eski Köprü (Ponte Vecchio), Vecchio Sarayı (Palazzo Vecchio) ve Uffizi Müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Bundan dolayı Signoria Meydanın açık hava müzesi olduğu söylenir. Ayrıca sahip olduğu heykellerle de meydan oldukça ünlüdür. En ünlü heykel ise Michalangelo’nun yatığı Davud heykelidir. Ayrıca Perseus’un Medusa’nın kafasını koparmış bir biçimde tasvir ettiği heykelde Signoria meydanı’nda görülmeye değer yapılardandır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!