İstenmeyen Kokulara Kalıcı Çözümler Bulmak İçin Etkili Yöntemler

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Hayatımızda çiçek kokuları, bahar kokuları, temiz ve güzel kokular olduğu gibi kötü kokular da bulunmaktadır. Günlük yaşamımızda çokta hoşnut olmadığımız kötü kokularla baş etmek zorunda kalabiliyoruz. Bunun için insanlar istenmeyen kokulara karşı kalıcı çözümler ve etkili yöntemler bulmak isterler. Biz de kapsamlı araştırmalarımızdan yola çıkarak sizler için bazı istenmeyen kokuların giderilmesinde kullanılan yöntemleri sıraladık. İyi okumalar!

1. Yemek Kokusu

İstenmeyen Kokulara Kalıcı Çözümler Bulmak İçin Etkili Yöntemler

Güzel bir kek veya kurabiye kokusunun sevildiği hatta mutluluk verdiği gibi bazı yemeklerin kokusu da sevilmez kızartma gibi yemekler arkasında çokta hoş kokular bırakmaz. Bir an önce evin o kokudan arınmasını istersiniz. Yemek kokusundan kurtulmak için ilk başta yemeği yaparken aspiratör kullanmalısınız. Aspiratörünüz yoksa camı açıp mutfağı havalandırmayı da deneyebilirsiniz. Bunun yanında yemek yaparken sirkeli su kaynatabilir, mum yakabilir veya bir tavada kahve çekirdeklerini kavurabilirsiniz. Bu sayede mutfağınızda ve evinizdeki kötü kokuları bastırmış olursunuz. Kızartma kokusu olmaması için kızgın yağa atacağınız bir sap maydanoz faydasını gösterir. Kereviz ve lahana gibi sebzeleri kaynatırken de sularına bir adet mantar tıpa atarsanız kötü kokuyu önleyebilirsiniz.

2. Balık Kokusu

Balık yemesi zevkli ama yapması zahmetli olan bir yemektir. Bunun yanında kokusu da her yeri saran hatta günlerce evden çıkmayan bir kokudur. Balık yedikten sonra evde balığın çöpüne dair bir şey bulundurmamak ve biran önce evden uzaklaştırmak gerekir. Tavada balık kızartıyorsanız eğer kızartma yağına limon sıkarak veya bir yandan sirkeli su kaynatarak da kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Balığı eğer fırında pişirdiyseniz piştikten sonra bir kaba sirkeli su yapıp bu suyu 10 dakika fırında ısıtarak veya bir kaba tarçın koyup bu kabı fırında biraz ısıtarak fırınınızı balık kokusundan arındırabilirsiniz. İsterseniz balık yedikten sonra sirkeli su veya limon suyu kaynatıp içine defneyaprağı, karanfil veya çubuk tarçın atarak hoş kokular elde edebilirsiniz.

3. Sigara Kokusu

İstenmeyen Kokulara Kalıcı Çözümler Bulmak İçin Etkili Yöntemler

Sigara sağlığa zararlı olduğu gibi içildiği yerde de kötü kokular bırakır. Bu kokulardan arınmanın yöntemleri ise şu şekildedir. Öncelikle sigara izmarit ve çöplerini evde bulundurmamalısınız bir an önce atmalısınız. Odaya sinen sigara kokusundan kurtulmak için içilen odanın bir kaç yerine ıslak sünger asabilirsiniz. Sünger sigara kokusunu çeker böylece sizde kurtulmuş olursunuz. Mum yakarak veya kurutulmuş ada çayı yapraklarını yakarak da sigara kokusundan kurtulabilirsiniz. Koku koltuğunuza veya halınıza sinmişse ve çıkmıyorsa yapmanız gereken koltuk veya halınıza biraz karbonat serpip yarım saat beklettikten süpürmektir. Sizin için sıraladığımız etkili yöntemler sayesinde sigara kokusu gibi istenmeyen ve kalıcı kokulara çözümler bulmak daha da kolaylaşır.

4. Çöp Kokusu

Çöp kokusu evde oldukça rahatsız olunan ve biran önce kurtulmak istediğiniz kokulardan birisidir. Bu yüzden çöp kokusunu önlemek için çöpleri bekletmeden atmanız koku oluşumunu engellemek için en önemli yöntemdir. Çöpe atılan et, balık ve tavuk gibi yiyecekler ağır kokan yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri çöpe atarken dikkat etmelisiniz. Özellikle yemekleri çöpe atarken önce başka bir poşete döküp ağzını bağlayıp ardından çöp poşetine öyle atmalısınız. Çöp kovanızın kötü kokmasını istemiyorsanız çöp poşetinin delik olmamasına özen gösterin. Bunun yanında çöp poşetinin içine biraz karbonat veya kabartma tozu serperek koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Eğer koku çöp kovanıza sindiyse kokudan kurtulmak için kovanızı yıkamalısınız.

5. Tuvalet Kokusu

İstenmeyen Kokulara Kalıcı Çözümler Bulmak İçin Etkili Yöntemler

Tuvaletler sık sık temizlenmesi ve hijyenik olması gereken yerlerdir. Bazen tuvaletlerde kötü kokular meydana gelir ve ne yaparsanız yapın gitmez. Bunun için koku giderici tabletler kullanabilirsiniz. Tuvalet kokusunu önlemek için tuvaletinize karbonat, limon suyu veya beyaz sirke dökerek bolca durulamalısınız. Bunun yanında banyo veya tuvaletinizde kokulu sabunlar, kokulu mumlar ve oda kokuları bulundurarak da kötü kokunun önüne geçebilirsiniz. Kokuyu önlemenin bir diğer yolu ise lavaboya kahve telvesi döküp üzerine kaynar su dökebilirsiniz. Eğer kokuyu sürekli emen bir şey olsun isterseniz banyo veya tuvaletinizde uygun bir yerde bir bardak karbonat veya limon suyu koyabilirsiniz. Böylece tuvalet kokusundan da kurtulabilirsiniz.

6. Nem Ve Rutubet Kokusu

Rutubet ve küf oluşumu evde oluşan nemden kaynaklı ortaya çıkar. Engellenmediği veya temizlenmediği sürece astım ve nefes darlığı gibi hastalıkları tetikler. Rutubet kokusunu önlemek için kedi kumu kullanabilirsiniz. Kedi kumu nemi çeken bir yapıya sahiptir. Alternatif olarak kokulu silikon kedi kumlarından da yararlanabilirsiniz. Silikon kumlar nemi çekme konusunda daha iyidir. Bu yüzden bir an önce kokudan kurtulmuş olursunuz. Yüzeylerde bulunan nem ve küfü sirkeli su ile silmek koku oluşumunu önler. Eğer dolaplarınızda rutubet oluyorsa hava alan bir poşetin içerisine koku emme özelliğine sahip olan karbonatı koyup dolabınıza yerleştirirseniz koku oluşumunu engellemiş olursunuz.

7. Buzdolabı Kokusu

İstenmeyen Kokulara Kalıcı Çözümler Bulmak İçin Etkili Yöntemler

Buzdolabı kokusu birçok sebepten ortaya çıkabilir. Koku oluşumunu engellemek için dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise yemekleri buzdolabına nasıl koyduğunuzdur. Yemeklerinizi kapağı açık şekilde buzdolabına koyarsanız hoş olmayan kokulara sebep olursunuz. Bir diğer konuda bayat yemekleri veya bozulmuş yemekleri buzdolabınızda bulundurmamalısınız. Dolabınızda bulunan peynirlerin suyuna biraz kekik koyarsanız kokuya engel olmuş olursunuz. Bunları konuşmak için çok geç koku buzdolabına sindi diyorsanız. Yapmanız gereken buzdolabına ağzı açık bir şekilde karbonat veya bir kap sirke koyarak kokunun emilmesini sağlamak ve oluşan kokudan kurtulmanın tam zamanı.

8. Kıyafete Sinen Koku

Bazen yemek kokusu, sigara kokusu ve ter kokusu kıyafetlerinize siner ve çamaşırları yıkasanız dahi sinen kötü kokulardan kurtulamazsınız. Bu kokulardan kurtulmanın ilk yolu kokuyu emme özelliğine sahip karbonattır. Kıyafetinizin üzerine biraz karbonat serpip yirmi dakika bekleyin sorasında giysinizi fırçalayın son olarak da kıyafetinizi temizleyin sinen kokudan nasıl kurtulduğunuzu göreceksiniz. Karbonatı gardırobunuza koyarak dolabınızdaki kötü kokuları da emmesini sağlayabilirsiniz. Diğer bir yol ise beyaz sirkedir. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce sirkeli su hazırlayın kötü kokan çamaşırları bu suyun içerisinde yarım saat kadar bekletin son olarak kıyafetlerinizi makinada yıkayın böylece üzerinize sinen kötü kokulardan kurtulacaksınız.

9. Ter Kokusu

Yaz aylarında bir çok kişinin kabusu olan ter kokusu kişinin kendisini ve çevresindeki insanları rahatsız eden bir kokudur. Kullandığınız deodorantlar işe yaramadığında doğal çözümler ararsınız. Bu çözümlerin başında karbonat gelir. Vücudunuzda terlediğiniz yerlere koltuk altı, boyun veya ayaklarınız gibi yerlere karbonat sürebilirsiniz. Böylece nemi emer ve kötü koku oluşumuna engel olur. Bunun yanında karbonat ve mısır nişastasını karıştırarak terleyen yerlerinize kullanabilirsiniz buda etkili bir yöntemdir. Bir diğer çözüm yolu ise elma sirkesidir. Sirke bakteri oluşumunu önler böylece kötü kokulardan kurtulmanıza yardımcı olur. Sulandırılmış sirkeyi günde 1 kez koltuk altınıza sürerek kokulara engel olursunuz.

10. Boya Kokusu

İstenmeyen Kokulara Kalıcı Çözümler Bulmak İçin Etkili Yöntemler

Boya temizliği ifade eden bir şey olsa da boya kokusu rahatsız edici ve günlerce evden çıkmayan bir kokudur. Boya kokusunu önlemek için boya yapılırken ve sonrasında sık sık evi havalandırmalısınız. Boya yapıldıktan sonra ise boya yapılan odaya bir tabakta biraz bayat ekmek ufalayabilirsiniz. Ertesi gün de bu odaya kaynamış süt koyarak boya kokusunu hafifletebilirsiniz. Son olarak da su dolu kovaya amonyak ekleyerek kokudan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemleri uygularken evi havalandırmayı kesinlikle unutmamalısınız. İstenmeyen kokulara etkili ve kalıcı çözümler bulmak için sizin için araştırdığımız yöntemler sayesinde kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!